Connect with us

АНАЛИЗИ

Аржентина: рязка промяна в баланса на силите в региона

Avatar photo

Published

on

Победата на крайнодесния икономист Хавиер Майли в Аржентина оказа значително влияние върху два основни проблема за Латинска Америка:
Първо, ново геополитическо пренареждане в региона, което може да доведе до промени на световната сцена;

Второ, укрепването на Съединените щати и старото силово ядро ​​на Глобалния Север, търсещо по един или друг начин да спре неизбежното падение на своята хегемония в рамките на текущите исторически и пространствени промени в структурата на света.

Аржентинската журналистка и водеща на програмата Vision 7 Internacional Телма Лусани обсъжда последиците от завоя на Аржентина в статия за Валдайския клуб.

Важно е да се има предвид, че през цялата 2023 г., от началото на предизборната кампания до встъпването в длъжност на президента на 10 декември, Хавиер Майли направи промени в програмата си (понякога изключително значителни). Въпреки това, той все още е обвързан с двете тенденции, споменати по-горе.

Първо, нека анализираме връзката със Съединените щати. От момента на основаването на тази държава нейните стратези разбраха, че необходимо условие за осъществяването на експанзионистичните планове и осъществяването на мечтата да се превърне в хегемонна сила (първо континентална, след това западна и накрая световна) беше и остава абсолютният контрол над останалата част от американския континент.

В този контекст единството на страните от Латинска Америка или всяка друга форма на съюзи без участието на Съединените щати изглежда като смъртна заплаха. След провъзгласяването на доктрината Монро през 19 век Белият дом, който през 20 век използва марионетни правителства и военни диктатури, а през 21 век достигна до хибридни войни и „меки преврати“, непрекъснато се опитва да посее съперничество и да разстройва балансът на силите между нашите правителства, за да служи на неговите интереси.

Издигането на Жаир Болсонаро до президентския пост на Бразилия и отношенията му с Доналд Тръмп се оказаха политическа отговорност както за страните от БРИКС, така и за регионалната интеграция на Южна Америка. Връщането на власт на Лула да Силва обаче направи възможно забавянето на това връщане назад, укрепването на отношенията и възстановяването на ролята на Бразилия в света.

Днес в политическа пречка за региона, се превърна Аржентина, водена от Хавиер Майли, който открито изрази подчинението си на САЩ, където отиде веднага след победата си на 19 ноември.

По време на предизборната кампания новият президент на Аржентина обеща да скъса връзките си с „комунистическите правителства“ на Бразилия и Китай. Много е трудно да се изпълни това обещание, тъй като тези страни са най-важните партньори на Аржентина (през първите 9 месеца на 2023 г. търговският оборот достигна 38 милиарда долара).

Скоро Майли беше принуден да се „поправи“. Няколко дни преди да встъпи в длъжност, новият президент изпрати своя бъдещ външен министър Диана Мондино да подобри отношенията с Бразилия. На втория ден от президентството си, Майли прие в Розовата къща Ву Вейхуа , заместник-председател на Постоянния комитет на Общокитайското събрание на народните представители и специален представител на китайския президент Си Дзинпин за встъпването в длъжност на президента на Аржентина.

Още като кандидат за президент Майли заявява: „Не разменям моралните си принципи за пари“. Реалността обаче е неумолима и отношенията с Китай трябваше да бъдат подобрени: Аржентина спешно трябва да размрази споразумението за валутен суап за 5 милиарда долара.

Присъединяването на Майли към Вашингтон (по идеологически причини, но и принудително, заради огромното дългово бреме, пред което е изправена Аржентина поради споразумението между бившия президент Маурисио Макри и Международния валутен фонд) е от полза за Съединените щати по четири причини:

1) Помага за съживяването на доктрината Монро. На 2 декември 2023 г. се навършиха двеста години от тази американска стратегия, чиято цел е да доминира в региона, да присвои неговите ресурси и да прогони всеки потенциален чуждестранен съперник (днес това е Китай).

2) Отслабва левия президент Лула да Силва. Едно приятелско правителство в Аржентина би било в полза на лидера на Работническата партия. Освен това, на фона на хегемоничната борба между силите в съвременния свят, би било изключително полезно Бразилия и Аржентина да бъдат приведени към общ знаменател, за да се координират политиките в областта на търговията, инвестициите, световните цени, както и гарантиране на определени принципи на автономия и суверенитет на международни платформи.

Вместо това страните продължават да се правят, че не се разбират. Подобно нещо се наблюдаваше наскоро, когато президентът Алберто Фернандес беше на власт в Аржентина, ала по същото време Бразилия беше водена от Жаир Болсонаро.

3) Променя баланса на силите в региона. До 9 декември 2023 г. четирите най-влиятелни и икономически значими държави в Южна Америка – Бразилия, Аржентина, Колумбия и Венецуела – бяха ръководени от прогресивни правителства. Сега Аржентина направи завой на 180 градуса към крайната десница.

4) Аржентина загуби страхотна възможност да се присъедини към БРИКС+ на 1 януари 2024 г., организация, която бележи известно укрепване на позициите на регионалните сили и представлява сериозна възможност за преразпределение на световната мощ. Такива дезертьорства вредят не само на Аржентина, но и на самия проект БРИКС+.

Преобразуване на регионалната карта

В Латинска Америка има борба между два модела: демократични програми, които насърчават преразпределението на богатството и овластяването на по-голямата част от населението, и програми, които наблягат на концентрацията на капитал и неговото подчинение на транснационалния капитал. При сегашната ситуация не е ясно кой модел ще надделее.

Първата група включва икономически значими държави с обширни територии – Бразилия, Колумбия, Боливия, Чили, Венецуела и Мексико. В тези страни представители на така наречената вътрешна и външна „реална власт“, базирана на транснационални корпорации, проамерикански медии и съдебна система, се опитват да дестабилизират демокрациите чрез „меки преврати“, политическо преследване и манипулиране на правната система .

Тези действия са насочени към създаване на атмосфера на всеобщо униние, осъждане на популярни в обществото лидери и поляризация на обществото, така че прогресивните правителства да не могат да използват всички налични инструменти, за да отговорят на огромните изисквания на населението.

Очевидно е, че през третото десетилетие на 21 век тази група държави е в задънена улица. Чилийският президент Габриел Борич се провали с основните предложения за кампанията си: данъчна реформа и замяна на конституцията на диктатора Аугусто Пиночет с нова, демократична. Ситуацията във вътрешната политика на Боливия остава напрегната. В Колумбия Густаво Петро е изправен пред сериозни опити да се подкопае ситуацията. През 2024 г. във Венецуела и Мексико ще се проведат президентски избори.

С победата на Майли в Аржентина се засили групата държави, подкрепящи проекта за неолиберална зависимост – Еквадор (където властта беше в ръцете на нов десен президент, милионерът Даниел Нобоа ) или Перу (където настоящият президент е Дина Болуарте ).

Реакционният интернационал

Победата на Майли беше отпразнувана не само от Сити и Уолстрийт, но и от представители на глобалната крайна дясна сила, понякога наричана „реакционен интернационал“.

„Бих искал да работя заедно с истински патриот“, написа в Twitter унгарският премиер Виктор Орбан , който присъства на инаугурацията в Casa Rosada. От европейските лидери присъстваха още испанският крал Фелипе VI и президентът на Украйна Владимир Зеленски .

Лидерът на партията „Свободата идва“ също получи поздравления от Доналд Тръмп, който призова новия президент „да върне Аржентина към предишното й величие“, перифразирайки неговия лозунг: „Нека върнем Америка към предишното й величие“.

В края на ноември, преди избирането му, Майли пътува до САЩ, но там не го приеха нито Доналд Тръмп, нито президентът Джо Байдън – само бившият държавен лидер Бил Клинтън , на когото обаче, както се оказа по-късно, беше платено за тази среща.

На церемонията по встъпването в длъжност имаше малко активни гости. Отсъствието им е показателно за международната изолация, която очаква Аржентина по време на четиригодишния мандат на Майли, чиито действия са белязани повече от идеологическа обсебеност, отколкото от загриженост за интересите на държавата.

Сред присъстващите, които са заемали високи постове в миналото, се открои Жаир Болсонаро. Бразилският политик беше посрещнат с видима сърдечност, а самата среща беше добре подготвена. Очаквайки бъдещи крайнодесни победи на президентските избори в Съединените щати (2024 г.) и Бразилия (2026 г.), Болсонаро увери, че изборът на Майли обещава „попътен вятър за Бразилия и Съединените щати“.

Според учените от Кралския колеж в Лондон Пабло де Орелана и Николас Михелсен , характерна черта на „реакционния интернационал“ е откритото противопоставяне на мултилатерализма, екологичния активизъм, равенството между половете, социалната справедливост, както и научното мислене по всички въпроси, свързани с изменението на климата и опазване на околната среда.

И въпреки че областта на изследване на споменатите автори се простира до Глобалния север и фигури като Джорджия Мелони , Марин льо Пен с нейния Национален фронт, лидерите на Брекзит, Доналд Тръмп, Виктор Орбан и някои политици, които не можаха да дойдат на власт (за пример – Сантяго Абаскал от испанската партия „Глас“), се разкриват редица общи характеристики, характерни и за Болсонаро и Майли. Например:

Манихейски светоглед: радикално противопоставяне между доброто и злото, свободния свят и авторитаризма;

Месиански образ: лидерът е избран от висшите сили, за да изпълни определена мисия; той се представя като носител на истината и е готов да преследва тези, които имат различни възгледи;

Противопоставяне на интеграцията: отхвърляне на Европейския съюз и Меркосур;

Догматизъм: лидерът твърди, че се придържа към правилната вяра и знае единствения път към светло бъдеще;

Фокус върху промяната: лидерът се стреми да възстанови идиличното (изгубеното) минало и да създаде нова система, като разруши съществуващата. В това отношение той поставя под въпрос или категорично отхвърля съществуващите международни договори и организации като ООН.

В случая на Майли целта е да се сложи край на перонизма и да се пресъздаде Аржентина от преди един век, когато Хулио Рока (1898–1904) беше на власт. По това време в страната няма всеобщо избирателно право и царува автокрация.

Новото правителство, чийто вицепрезидент е Виктория Виляруел , представляваща военната каста на военната диктатура от 1976 г., се стреми да анулира доклада „Никога повече“, представен от Националната комисия за изчезвания (Conadep).

Тази организация е основана през 1983 г. за разследване на актовете на геноцид, извършени от представители на военната диктатура от 1976 до 1982 г. Новото правителство иска да помилва отговорните за геноцида и да тълкува по нов начин събитията, случили се в Аржентина през това мрачно време и през следващите десетилетия.

На външнополитическо ниво от първите дни на правителството е ясно, че Аржентина прави завой на 180 градуса. Говорим за страна, която през цялата си история е подкрепяла диалога, мирните преговори и ненамесата във вътрешните работи на другите.

В ООН за по-малко от 48 часа Аржентина се присъедини към Израел, като се въздържа при гласуване на резолюция, призоваваща за прекратяване на огъня в ивицата Газа. Когато правителството на Аржентина беше ръководено от Алберто Фернандес, страната рутинно гласува в полза на прекратяване на огъня. Да отбележим, че на Общото събрание на ООН на 12 декември 153 от 200 държави изразиха подкрепата си за резолюцията.

Скоро ще стане ясно до какви конкретни резултати ще доведе новата външна политика на Майли. Но въз основа на опита на Бразилия при Болсонаро вече можем да кажем, че това няма да донесе нищо добро на Аржентина.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

АНАЛИЗИ

Предизвикателство към глобализма: „турбо метлата“ Тръмп

Avatar photo

Published

on

By

Реалистични ли са целите, които си поставя новият обитател на Белия дом?

Коментирайки първите 24 часа от мандата на 47-ия президент на САЩ, руският външен министър Сергей Лавров отбеляза, че приоритетните решения, взети от новия обитател на Белия дом, ясно показват с какви методи президентът Тръмп и неговата администрация възнамеряват да насърчават интересите на САЩ на световната арена.

„Интересът на САЩ никога не се е променял в зависимост от това дали демократи или републиканци са в Белия дом, интересът е винаги да бъдат по-силни от всеки конкурент. Предишното управление се ръководеше от същата задача“, отбеляза Лавров.

Що се отнася до задачите, които си поставя новият лидер на западния свят, шефът на руската дипломация е абсолютно прав – САЩ имат предимство пред всички, във всичко и винаги. Но визията за тези предимства, образът на „златния век“ на Америка, настъпването на който самият Тръмп обяви, според мен поразително го отличава от всичко, което се случи в западната политика през последните 15 или дори 30, години.

Да вземем за пример прословутия глобализъм, чиито идеи по нареждане на Съединените щати бяха пропагандирани в света както при демократите, така и при републиканците (включително и при самия Тръмп в първия му мандат, въпреки че той лично имаше малко общо с това), с целия му безумно фалшив зелен дневен ред, с джендърното разно(задраскано) безобразие и други девиации.

Ще дам конкретен пример или по-скоро два примера наведнъж. Единият от тях е добре познат на широката публика, за другия се говори малко и само сред тесния кръг фенове на видеоигрите.

Холивуд, който е може би главният пропагандатор на „прогресивните” идеи, наскоро прие регламент, според който филми (независимо от тяхното значение и културна стойност) не могат да се класират за Оскар, ако не отговарят на либералните насоки както от гледна точка на самия процес на създаване на филми, така и по същество по темите, изобразени на екрана. Един от най-ревностните борци за утвърждаването на тези норми беше най-големият представител на американската филмова индустрия Disney. Това първо.

И второ. Известната, или още по-добре, скандалната американска инвестиционна корпорация Black Rock прокарва едно и също нещо чрез своите инвестиционни проекти в продължение на много години, но в индустрията на видеоигрите в резултат на това много западни производители се оказаха на ръба на фалита или разпадането на техните компании. Е, просто геймърите не се изкушиха и не харесаха тези ЛГБТ простотии.

И какво сега? С първите си укази Тръмп:

анулира участието на САЩ в Парижкото споразумение за климата, тоест нанася удар на изключително съмнителната от научна гледна точка зелена идеология;

напуска СЗО (Световната здравна организация), която сега е обвинена в умишлено и неоснователно преувеличаване на темата за пандемията от коронавирус, както и в намерението да ваксинира населението без съгласието на ръководството на съответните държави, което също беше едно от проявите на идеите на глобалистите;

утвърждава държавната концепция, според която в Съединените щати признават само два пола, съответстващи на биологичния пол – мъжки и женски;

и в същото време забранява на транссексуалните лица или хора, които се смятат за такива, да служат във въоръжените сили на САЩ, да участват в спортни състезания наравно с лица от различен от техния биологично определен пол (без повече побоища на жени на боксовия ринг от маскирани мъже), да използват съблекални и тоалетни, които не отговарят на техния биологичен пол, и като цяло да получават някакви предимства само на основание, че са „различни“.

По този начин глобалистите и глобализмът, като феномен или дори нова квазирелигия, получиха удар в слабините. И този удар, вероятно, не е последният.

Друга рязка промяна в приоритетите беше отношението на Тръмп към съюзниците на САЩ в Европа. Почти всички вече говорят, че Съединените щати възнамеряват да ги принудят да внесат не мижавите 2%, а цели 5% от БВП в „общия фонд“ на НАТО. Но такава очевидна намеса във вътрешната политика на европейските държави никога не е била обсъждана досега.

Днес дори списъкът на гостите, поканени от Тръмп на неговата инагурация, се оказва много показателен.

Няма я нито шефката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, нито канцлерът Шолц, нито президентът Макрон, нито премиерът Стармер, нито, да ме прости, Зеленски. Да, ще каже някой, по протокол обикновено не ги канят на подобно събитие.

Но протоколът не попречи на Тръмп да покани ръководителя на италианското правителство Джорджия Мелони, президента на Аржентина Хавиер Майли, съпредседателя на партията “Алтернатива за Германия” Тино Хрупала, члена на парламентарната група на AfD Беатрикс фон Щорх, както и британския десен популист и ръководител на Реформаторската партия Найджъл Фарадж.

Освен това официална покана да присъства на церемонията дори беше изпратена до китайския президент Си Дзинпин, който учтиво отказа и изпрати на негово място своя заместник Хан Джън.

Интересно беше да наблюдаваме сред гостите както верния съюзник на новия президент и яростен тръмпист Илон Мъск, така и други като основателя на Amazon Джеф Безос и шефа на Meta Марк Зукърбърг, които само довчера се кълнеха във вярност към идеите на глобализма, а днес напълно подкрепят Тръмп.

Сред гостите беше и Шоу Чу, собственикът на социалната мрежа Tiktok, 50% от която Тръмп възнамерява да „изстиска“ в полза на САЩ.

Ако към всичко изброено добавим плановете за връщане на Панамския канал под юрисдикцията на САЩ, намерението за започване на търговска война с Канада, Мексико, страните от БРИКС и дори Европа, както и издигането за нов ръководител на Държавния департамент на Марк Рубио и като специален представител на САЩ за Украйна Кийт Келог за завършване на украинския конфликт, тогава си струва да се признае, че „новата метла“ Тръмп, която традиционно винаги мете по новому, то в случая 47-ият президент направо може да претендира за титлата „турбо метла“.

Започна много активно. Ще видим скоро как ще продължи. Главното за Русия е да не забравя казаното от Лавров: Каквото и да прави Тръмп, той го прави единствено в интерес на Съединените щати и така трябва да се третира.

Continue Reading

АНАЛИЗИ

Битката на Тръмп е да спаси Америка

Avatar photo

Published

on

By

Пол Крейг Робъртс: Битката на Тръмп е да спаси Америка от изгадения от либералите Содом и Гомор

Бившият заместник-министър на финансите на САЩ по времето на Рейгън и уважаван анализатор Пол Крейг Робъртс разглежда последния изпълнителен указ на Доналд Тръмп като стъпка в правилната посока.

Според Робъртс, този указ, който улеснява уволнението на висши държавни служители, е крайно необходим инструмент за борба с политизираната бюрокрация във Вашингтон.

Бюрокрацията като пречка пред президентските политики

Робъртс припомня опита си като заместник-министър на финансите по времето на администрацията на Роналд Рейгън. Тогава той се е сблъскал с демотивиращата реалност на държавната администрация. Например, за да уволни един некомпетентен и системно пиян служител, Робъртс е трябвало да отдели цяла година за формални процедури и доказателства пред специална комисия. В крайна сметка, вместо да се занимава с проблема, той е решил да премести този служител в друг отдел.

Този опит, според Робъртс, илюстрира колко трудно е за президента и неговия екип да прилагат политики, когато се сблъскват с непокорна и политизирана администрация.

Политизацията на федералните институции

при управлението на Джо Байдън федералните институции, включително Министерството на правосъдието и ФБР, са били трансформирани в политически оръжия срещу републиканците и администрацията на Тръмп

Робъртс отбелязва, че при управлението на Джо Байдън федералните институции, включително Министерството на правосъдието и ФБР, са били трансформирани в политически оръжия срещу републиканците и администрацията на Тръмп. Тази политизация е превърнала бюрокрацията в активен противник на президента, вместо в инструмент за изпълнение на неговите политики.

Според Робъртс, последният указ на Тръмп е опит да се премахне това наследство. С него се съкращават процедурите за уволнение на висши държавни служители, които саботират президентските инициативи.

Реакцията на Демократическата партия

Конгресменът от Демократическата партия Джери Конъли веднага е реагирал срещу указа на Тръмп, като е предложил законопроект, наречен „Закон за спасяване на държавната служба“. Според Робъртс, това е пореден опит на институционализираното статукво да попречи на президента да упражнява властта си и да прилага политиките, за които е избран от народа.

Робъртс твърди, че демократите искат да унищожат основите на западната цивилизация, като налагат радикални идеи за равенство, сексуална идентичност и историческа вина.

Робъртс обвинява Демократическата партия и либералното движение, че използват бюрокрацията и културния марксизъм като инструменти за подриване на традиционните американски ценности. Той твърди, че демократите искат да унищожат основите на западната цивилизация, като налагат радикални идеи за равенство, сексуална идентичност и историческа вина.

Културен марксизъм и разрушение на обществото

Анализаторът посочва, че демократите и техните поддръжници от „Уоук“ движението се стремяха да трансформират Америка в нещо, което той нарича „Содом и Гомор“. Според него тази идеология цели:

– Легитимиране на всички форми на сексуални предпочитания, включително педофилия.
– Наказване на хетеросексуални мъже за техния интерес към жени.
– Промиване на съзнанието на младите хора с идеята, че те са родени в „грешно тяло“ или са наследници на историческа вина заради своята раса.

Робъртс подчертава, че това разрушение на обществото служи на управляващия елит, тъй като отслабва съпротивителните сили на обществото и го прави по-лесно за контролиране.

Битката за бъдещето на Америка

Робъртс вижда действията на Тръмп като част от много по-голяма битка – битката за спасяване на Америка от културен и политически упадък.

Робъртс вижда действията на Тръмп като част от много по-голяма битка – битката за спасяване на Америка от културен и политически упадък. Той отбелязва, че Тръмп е изправен срещу мощно статукво, което контролира всички основни институции в страната, включително медиите, университетите и съдебната система.

Според Робъртс, успехът на тази битка зависи от осъзнаването, интелигентността и ангажираността на американския народ. Ако Тръмп и неговите поддръжници не успеят да спечелят тази борба, Робъртс предупреждава, че Америка ще бъде безвъзвратно изгубена.

Пол Крейг Робъртс представя последните действия на Тръмп като опит за възстановяване на демокрацията и президентската власт в САЩ. Той обаче предупреждава, че успехът зависи от способността на американския народ да се противопостави на културния марксизъм и политическото статукво. Според него, ако тази борба бъде загубена, последствията ще бъдат катастрофални както за Америка, така и за западната цивилизация.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

АНАЛИЗИ

„Особените отношения“ между САЩ и Великобритания стигат нови върхове на напрежение

Avatar photo

Published

on

By

Дудаков: „Особените отношения“ между САЩ и Великобритания стигат нови върхове на напрежение: Малек Дудаков анализира как „особените отношения“ между САЩ и Великобритания преминават на границата на абсурда.

Британската полиция започва да арестува шофьори на Tesla Cybertruck, тъй като тези автомобили не са сертифицирани за безопасност на територията на Обединеното кралство. Според анализатора, настройката на Илън Мъск към британските власти прави сертификацията на тези електромобили малко вероятна.

Дудаков отбелязва, че британските лейбъристи, оглавявани от Киър Стармър, опитват да „отмъстят“ на Мъск, който е един от най-богатите хора в света, въпреки че Tesla е най-популярната марка електромобили в страната

Дудаков отбелязва, че британските лейбъристи, оглавявани от Киър Стармър, опитват да „отмъстят“ на Мъск, който е един от най-богатите хора в света, въпреки че Tesla е най-популярната марка електромобили в страната. Мъск обаче не отстъпва и подготвя план за сваляне на правителството на Стармър, целейки предсрочни избори.

В същото време Стармър, отбелязва Дудаков, отчаяно се опитва да демонстрира увереност, обещавайки десет години управление, въпреки че рейтингите на лейбъристите падат рязко.

Ситуацията във Великобритания се влошава – икономическа рецесия, дългова криза и конфликти с администрацията на Тръмп допълнително подкопават позицията на кабинета

Ситуацията във Великобритания се влошава – икономическа рецесия, дългова криза и конфликти с администрацията на Тръмп допълнително подкопават позицията на кабинета. Рейтингите сочат, че лейбъристите се плъзгат към трето място, докато Найджъл Фараж, подкрепян от републиканците в САЩ, се утвърждава като най-популярния британски политик.

Според Дудаков, администрацията на Тръмп използва конфликта с лейбъристите, за да оказва натиск върху британското лоби. Дори преговорите за връщане на островите Чагос на Мавриций са блокирани от екипа на Тръмп. За 2025 година, прогнозира Дудаков, бъдещето на лейбъристите изглежда мрачно.

На протест в подкрепа на демократическата кауза във Вашингтон се събират само 50 000 души, в сравнение с половин милион на „Женския марш“ през 2017 г.

Провалът на демократите в организирането на протести срещу Тръмп

Дудаков обръща внимание и на слабата мобилизация на демократите в САЩ след изборите. На протест в подкрепа на демократическата кауза във Вашингтон се събират само 50 000 души, в сравнение с половин милион на „Женския марш“ през 2017 г. В останалите градове на страната протестите също са слабо посетени. Причините за това, отбелязва анализаторът, са вътрешни конфликти, корупционни скандали и загуба на доверие сред избирателите.

Поражението на вицепрезидента Камала Харис на изборите допълнително демотивира демократите

Поражението на вицепрезидента Камала Харис на изборите допълнително демотивира демократите. Те вече не успяват да привлекат подкрепа дори за теми като расова справедливост и борба с климатичните промени, които преди бяха популярни. В същото време Доналд Тръмп използва тази ситуация, за да засили собствената си подкрепа сред избирателите.

Дудаков предполага, че демократите ще опитат да организират нови протести, свързани с депортацията на нелегални мигранти, но популярността на подобни политики сред обществото (87% одобрение) прави протестите малко вероятни. Все пак, предупреждава той, демократите ще се опитат да намерят нова тема за мобилизация.

Очакванията към инаугурацията на Тръмп и бъдещата политика на САЩ
САЩ се готвят за инаугурацията на Доналд Тръмп като 47-и президент, а екипът му обещава незабавни действия. Дудаков посочва, че се планират мащабни рейдове срещу нелегалните мигранти в градове като Чикаго и Ню Йорк, което вече води до „самодепортации“ – мигрантите напускат страната сами, пише Дудаков по темата.

Една от най-горещите теми е забраната на TikTok в САЩ, която предизвиква недоволство сред младите хора. Тръмп обещава временно да отмени решението

Една от най-горещите теми е забраната на TikTok в САЩ, която предизвиква недоволство сред младите хора. Тръмп обещава временно да отмени решението и да започне преговори за продажба на американското подразделение на платформата – потенциален купувач е Илън Мъск. Забраната обаче носи негативи за демократите, тъй като допълнително намалява подкрепата сред младите избиратели.

Илон Мъск и Вивек Рамасвами имат за цел да режат разходите направени от демократите. Без съмнение ще ударят техните програми и раздути щатове

В същото време отделни щати като Айова и Ню Хемпшир планират да последват примера на Тръмп, като въведат икономии и съкратят бюрокрацията. На федерално ниво Илън Мъск и Вивек Рамасвами ще играят ключови роли в реформите. Демократите, от своя страна, ще саботират политиките на Тръмп, задълбочавайки разделението между „червената“ и „синята“ Америка.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ38 minutes ago

Страхотна криза ще настане ако вкараме еврото

Доц. Сарийски: България ще последва гръцкия сценарий, ако бъде вкарана в еврозоната Еврото щеизяде 80% от съойността на спестяванията им!...

БЪЛГАРИЯ2 days ago

Еврозоната отнема животи още преди да сме влезли вътре!

Костадин Костадинов предупреди: Еврозоната отнема животи още преди да сме влезли вътре!: Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов изрази сериозни притеснения...

БЪЛГАРИЯ3 days ago

„Асен Василев срина държавата във финансово“

Станислав Балабанов: „Асен Василев срина държавата във финансово“: В изказване, изпълнено с критичност и тревога, Станислав Балабанов от „Има такъв...

БЪЛГАРИЯ5 days ago

Свалят имунитета на шавливата Лена

Наталия Киселова внесе искането за снемане на три депутатски имунитета Председателят на Народното събрание Наталия Киселова внесе проекторешения за сваляне...

БЪЛГАРИЯ6 days ago

Сухопътният Шенген ни свари неподготвени

Неочаквано бързото отваряне на границите с Румъния и Гърция изненада държава, община и частни интереси Заведи премиер или министър на...

СВЯТ

СВЯТ46 minutes ago

Фицо: Опозицията готви Майдан и преврат!

Словашкият премиер Роберт Фицо отправи остри обвинения към опозицията в страната, като я обвини в подготовка на „Майдан“ с цел...

СВЯТ51 minutes ago

САЩ спират помощта за Украйна

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио замрази помощите за Украйна за 90 дни. Този ход идва, след като президентът Доналд...

СВЯТ15 hours ago

Тръмп иска да сложи край на конфликта в Украйна за 100 дни

Американското финансиране на програми за подпомагане на други страни под егидата на ООН е спряно за 90 дни. Доналд Тръмп...

СВЯТ1 day ago

Доналд Тръмп се подигра на Брюксел. Назначи ресторантьор за посланик на ЕС

Доналд Тръмп се подигра на Брюксел. Назначи ресторантьор за посланик на ЕС: Американският президент Доналд Тръмп отново изненадва и провокира...

СВЯТ1 day ago

Зеленски губи контрол. Нареди репресии и арести

Зеленски губи контрол. Нареди репресии и арести. В Украйна се случва нещо тревожно – в сянката на продължаващия конфликт, украинският...

Най Четени