Connect with us

СВЯТ

Защо румънците ненавиждат Русия?

Avatar photo

Published

on

Румъния иска да се превърне в плацдарм за американската армия в Черно море, предоставяйки своята територия и акватория на Пентагона за разполагане на допълнителни контингенти и оръжия. Заявената цел на Румъния е да „удържа Русия“. Защо тази страна се превърна в средище на русофобия, въпреки че се появява на световната карта благодарение на усилията на руснаците?

Желанието на Букурещ да помогне на Вашингтон във военно-политическата конфронтация с Москва в много отношения е комично. Всъщност по време на Втората световна война най-малко боеспособните части, независимо от техния произход, се наричат „румънци“ – препратки към това могат да бъдат намерени както в руски, така и в немски източници.

Дори и да не считаме подобни споменавания като причина за обобщения, Румъния пак ще влезе в напред в списъка на най-лошите съюзници. Просто поради факта, че винаги се е получавало „някак си“.

Независимото румънско кралство, създадено през 1878 г. благодарение на руската воля и руската кръв, изоставя ролята на „православна крепост“ край османците и веднага започва да участва в германски и австрийски интриги срещу Петербург. През Първата световна война Букурещ все пак се присъедини към страната на Антантата, но румънците се бият отвратително: бити са, губят столицата си – и в резултат на това Русия трябва значително да разтегне фронтовата линия, за да спаси бъдещия съюзник.

Когато с подписването на срамния Брестски мирен договор болшевиките изтеглят Русия от войната, румънците подписват не по-малко срамния Букурещки мирен договор с германците и техните съюзници. И веднага забиват нож в гърба на Русия, превземат Бесарабия, тоест това, което сега наричаме Молдова.

Най-срамното нещо в Букурещкия мир е може би, че той е разкъсан от румънците в деня преди края на войната. Румъния се превръща в една от силите победителки като „гратисчия” – не по заслуги и не според пагоните, а от геополитически съображения, страните от Антантата ѝ позволяват да го направи.

Румънците влизат в следващата световна война – Втората – на 22 юни 1941 г., атакувайки СССР едновременно с нацистите. Те успяват да стигнат до Сталинград, където губят 18 от 22 дивизии, а на Източния фронт загиват общо половин милион румънски граждани. Като една от причините за Сталинградското поражение, което, както знаете, се превръща в повратна точка за цялата война, историците сочат действията на румънците – те се оказват най-слабото звено в нацистката военна машина.

След Сталинград румънският крал Михай I решава неестествен за монарх съюз с комунистите, отстранява от власт крайно десния диктатор Йон Антонеску и преминава на страната на антихитлеристката коалиция. За това той получава орден „Победа“ от Москва и почти респектиращия прякор „Комсомолския крал“, докато през 1947 г. друг държавен преврат не „червените“ го изпраща на сметището на историята.

Така Букурещ се превръща в един от стълбовете на Варшавския договор, но така не продължава дълго. През 1958 г. съветските войски са изтеглени от Румъния, приблизително по същото време местният комунистически лидер Георге Георгиу-Деж започва да се държи настрана от организацията. След смъртта му и възкачването на трона на Николае Чаушеску, Букурещ започва да противоречи директно на Москва и предизвикателно да провежда независима от нея външна политика. Тоест той отново се превръща в най-лошия европейски съюзник на Москва, в същото време най-малко ефективен икономически и най-изостаналия политически.

Съвременната Румъния се фокусира стриктно върху САЩ, въпреки че развитието си основно на Европейския съюз. В същото време Букурещ е част от неформалния „русофобски блок” на ЕС, заедно с Полша, Швеция и прибалтийските републики. Въз основа на всичко казано по-горе можем да предположим, че тя е и „най-слабото звено“ в този блок.

Но това е диагноза и в случая е интересна анамнеза: как се стигна дотам, че румънците страстно мразят Русия, въпреки че съвместната ни история с тях, макар и двусмислена, все пак е освободена от бремето на претенциите, които поляците, балтийците и дори шведите имат (ако приемем, че все още се оплакват от Великата северна война).

Но те наистина мразят Русия. Няма руснаци в Румъния, които да се сблъскат с ежедневна ксенофобия, но русофобските заглавия в медиите се появяват постоянно, както и странните представи на румънците за собствената им история. Обикновеният румънец на улицата лесно ще обвини руснаците за това, в което изобщо не са участвали, но според местната пропаганда те невидимо са заставали зад гърба на изпълнителите – българи, унгарци, германци, украинци, румънски комунисти.

Тази омраза трябва да бъде отделена от ориентацията на САЩ, която произтича главно от румънското национално его. Тя е наистина неограничена: румънците смятат себе си за наследници на Римската империя, а през комунистическия период това самочувствие само нараства – сгради с чудовищни размери се превръщат в архитектурна запазена марка на Букурещ при Чаушеску. Но в Европа на румънците е отредена ролята на запусната провинция с цигански лагери, а в Брюксел последното нещо, от което се интересуват, е мнението за Букурещ като едно от проблемните „деца на ЕС“, въпреки че говорим за почти 20-милионна страна и една от лидерите по икономически растеж.

В рамките на НАТО Румъния е потенциален район за базиране, тоест не държат там нищо особено важно (с изключение на авиобаза „Михаил Когалничану“), но могат да разположат нещо при необходимост. Оттук и комплексът на недолюбеното дете и желанието да бъде специален партньор, поне за САЩ. Румънците първи доброволно приеха елементи от американската система за противоракетна отбрана, а сега базата за противоракетна отбрана в Девеселу е най-ценната част от Румъния в очите не само на САЩ, но и на НАТО. Сега Букурещ иска да даде 245 километра от контролираното от него черноморско крайбрежие, за да засили позициите на Америка. В същото време той кима към руския Крим.

За Русия това е значително предизвикателство . Но руската реакция не притеснява Букурещ – те вече съвсем официално смятат Москва за враг и се възползват от факта, че антируската и проамериканската политика сега често са едно и също нещо, а русофобията намира значителен емоционален отзвук сред хората.
Това не винаги е било така. Например през лятото на 2003 г. руският президент Владимир Путин и румънският му колега Йон Илиеску подписаха споразумение за приятелски отношения и сътрудничество. Отношенията между Москва и Вашингтон вече бяха сложни тогава, а Илиеску е абсолютен атлантист и като цяло не е най-приятният човек, ако говорим например за ролята му в свалянето на Чаушеску и установяването на собствен режим в страната (обвинение в престъпления срещу човечеството бяха повдигнати срещу експрезидента още през 2019 г., но оттогава съдът не постигна голям напредък). Експрезидентът обаче не поощряваше русофобията в страната – не виждаше нужда от това.
Но неговият приемник Траян Бъсеску – видя. Всъщност преходът на Букурещ към изключително антируска позиция се случи именно при него, поради това, че манията на Бъсеску остава обединението с Молдова в една държава. За това, че все още не се е случило, той обвинява изключително Русия и нейния “сателит” – Приднестровието.
Заради тази мания Бъсеску отдавна прекрачи всички „червени линии“ – не му пука какво мислят за него в Москва или Брюксел. Например, той се опита да убеди Кишинев да се обединят, след като беше взето принципно решение за приемане на Румъния в ЕС – „заедно да се присъединим към ЕС“. Самият ЕС не се съгласи за това предложение, защото вече знаеше, че не е готов да приеме „допълнителен товар“ под формата на Молдова, но „си заслужаваше да се пробва“.

В нашия случай Бъсеску дори посегна светая-светих – Великата отечествена война, като дори обяви, че на мястото на Антонеску е щял да направи същото, тоест да атакува СССР в съюз с Хитлер в името на Бесарабия и Северна Буковина. За тези думи се надигнаха срещу него не само в Москва, но и в множество еврейски организации (Антонеску е активен участник в Холокоста), но Бъсеску не му пукаше и за еврейските организации. Той дори нарече бившия крал Михай I приживе „руски лакей“ – заради факта, че „царят-комсомолец“ изтегля Букурещ от антихитлеристката коалиция.

Беше невъзможно да се намери държавен глава по целия свят, който да се застъпва за преразглеждане на резултатите от Втората световна война толкова ревностно, колкото Бъсеску. При това държавата от страната на „оста“ на Хитлер, но позираща като „жертва на пакта Молотов-Рибентроп“. И това дори има своя логика – Букурещ е принуден да отстъпи пред териториалните искания както на Сталин (за връщането на Бесарабия и Северна Буковина, присвоени през 1918 г.), така и на Хитлер (за прехвърлянето на част от румънските територии на Унгария и България). Всъщност именно след това румънският крал Карол II губи всякаква власт и предава властта на сина си, от когото е отнета от диктатора Антонеску, който вкарва страната под крилото на Третия райх.

Бъсеску вече седем години е в пенсия, отношението към него в Румъния е предимно негативно, но семената на русофобията, които хвърли през всичките десет години от президентството си, са покълнали обилно. Стана добра форма за медиите и блогърите, а от тогавашните „деца“ – днешните „бащи“ се предава на сегашните: румънските младежи и хора на средна възраст се отнасят лошо към Русия. Този копнеж по изгубените земи може да се поддържа дълго време – румънското его, припомняме, е огромно.

Но в този смисъл няма какво да му угаждаме. Обединението на Румъния с Молдова означава поглъщане на Молдова от Северноатлантическия алианс, което е много по-малко болезнено, отколкото в случая с Украйна, но все пак неприемливо за Русия – и заради Приднестровието. Увеличаването на американското присъствие в Черно море в този смисъл няма да промени нищо – с изключение на факта, че Румъния вече ще трябва да се разглежда като потенциален театър на военни действия, а морската ѝ инфраструктура – като потенциална цел за руските оръжия.

СВЯТ

Тръмп масово уволнява либералфашистките агенти от администрацията си

Avatar photo

Published

on

By

Хвърчат масово глави в Белия дом и Държавния департамент на САЩ. На ред е Пентагонът

След встъпването в длъжност на Доналд Тръмп започнаха мащабни реформи в политическите структури на Вашингтон.

Белият дом претърпя значителни кадрови промени, като особено в Съвета за национална сигурност бяха отстранени не само назначени от администрацията на Джо Байдън, но и дългогодишни апаратчици (над 160 на брой), отговарящи за ключови външнополитически направления като Украйна, Иран и Северна Корея. Това става ясно от публикация на АР.

Държавен департамент на САЩ

Подобен процес се наблюдава и в Държавния департамент, където бяха отстранени много дипломати, свързани с провалите в дипломатическите усилия на САЩ през последните години

Подобен процес се наблюдава и в Държавния департамент, където бяха отстранени много дипломати, свързани с провалите в дипломатическите усилия на САЩ през последните години. Вместо тях, Тръмп назначава свои доверени кадри, които споделят визията му за радикална промяна на американската външна политика.

Администрацията на Тръмп затвори всички офиси, посветени на „разнообразието“, създадени в последните години, и отмени политиката на „позитивна дискриминация“

Администрацията на Тръмп затвори всички офиси, посветени на „разнообразието“, създадени в последните години, и отмени политиката на „позитивна дискриминация“, въведена още през 1965 г. при президента Линдън Джонсън. Новите политики целят премахване на расовите и половите квоти в правителствените структури.

Предстоящи реформи в Пентагона и FEMA

Тръмп планира и реорганизация в Пентагона и разузнавателните служби. В допълнение, федералната агенция за управление на извънредни ситуации (FEMA) също попада под прицел

Тръмп планира и реорганизация в Пентагона и разузнавателните служби. В допълнение, федералната агенция за управление на извънредни ситуации (FEMA) също попада под прицел. Тази агенция бе замесена в скандал, при който в Северна Каролина нейни служители умишлено отказвали помощ на райони, населени със симпатизанти на Тръмп. Новата администрация планира да намали бюджета на FEMA и да прехвърли част от функциите ѝ на ниво щати.

Междувременно Министерството на правосъдието на САЩ подготвя дела срещу местни власти, които отказват да предприемат действия срещу нелегалната миграция. Тези усилия са част от по-широка стратегия за бързо разбиване на установеното статукво, докато опозицията все още не е консолидирала сили.

„Шок и ужас“ на южната граница на САЩ

Националната гвардия на САЩ на границата с Мексико

Пентагонът вече е разположил първите военни части на южната граница, за да подкрепи граничните служби в борбата срещу нелегалната миграция.

Пентагонът вече е разположил първите военни части на южната граница, за да подкрепи граничните служби в борбата срещу нелегалната миграция. На този етап са изпратени около 1500 войници, но техният брой може да нарасне значително в случай на ескалация. Администрацията на Тръмп се позовава на „Закона за чуждестранните врагове“, за да определи мигрантите, преминаващи границата, като чуждестранна инвазия.

Войските ще бъдат ангажирани с охраната на границата, задържането на нелегални мигранти и тяхното изпращане в центрове за депортация. Тази операция обаче може да прерасне в по-голям конфликт с наркокартелите, контролиращи северните части на Мексико. Един от първите укази на Тръмп обяви тези организации за терористични.

Една от амбициозните идеи на администрацията на Тръмп е да се нанесат ракетни удари по инфраструктурата на наркокартелите и да се наложи блокада на мексиканските пристанища с помощта на военноморските сили на САЩ

Потенциална война с наркокартелите

Една от амбициозните идеи на администрацията на Тръмп е да се нанесат ракетни удари по инфраструктурата на наркокартелите и да се наложи блокада на мексиканските пристанища с помощта на военноморските сили на САЩ. Картелите ежегодно доставят огромни количества опиати в САЩ, което води до смъртта на над 100 000 американци – два пъти повече от загубите на САЩ във Виетнамската война.

Мексико обаче категорично се противопоставя на подобна интервенция. Картелите, които са натрупали милиарди долари от контрабандата на наркотици и мигранти, са въоръжени до зъби. В последните месеци дори са се сдобили с украински противотанкови ракети „Джавелин“. Един евентуален военен конфликт с тях може да се превърне в „нов Афганистан“ за САЩ, този път точно на тяхната граница. За водене на такава война ще бъдат необходими значителни ресурси, което може да доведе до изтегляне на американски части от други международни фронтове.

Дисфункционалната политическа система на САЩ

Политическата система във Вашингтон, която вече е в сериозна криза, към момента не успява да възпрепятства тези радикални промени. Тръмп и екипът му демонстрират решителност да променят статуквото, като се противопоставят на бюрократичния апарат и търсят начини за бързи и ефективни действия.

Тези събития очертават една динамична картина на американската политика и потенциалните ѝ последици както вътре в страната, така и на международната сцена.„

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

СВЯТ

Кръволочещата Вещица от брюксел ужасена от бъдещето си

Avatar photo

Published

on

By

Брюкселската Вещица Урсула и ЕК не смеят даже да споменат Тръмп. Европа е изтръпнала от възможна търговска война

Търговската политика на президента Доналд Тръмп предизвиква хаос и напрежение от двете страни на Атлантическия океан. В центъра на вниманието са плановете за въвеждане на мита, които могат да засегнат основните търговски партньори на САЩ: Европейския съюз, Великобритания, Канада и Мексико. Експерти и политици се опасяват от сериозни последствия за глобалната икономика, докато администрацията на Тръмп се сблъсква с нарастваща опозиция.

Геополитическа перспектива

Геополитическият руски анализатор Малек Дудаков подчертава, че Брюксел демонстрира безпомощност пред заплахите на Тръмп.

Геополитическият руски анализатор Малек Дудаков подчертава, че Брюксел демонстрира безпомощност пред заплахите на Тръмп. Еврокомисията, ръководена от Урсула фон дер Лайен, избягва публично да споменава американския президент. Особено показателно е, че тя не беше поканена на встъпването му в длъжност, което Дудаков интерпретира като знак за влошаване на отношенията между САЩ и Европейския съюз.

Тръмп вече се превръща за европейските чиновници в човек, чието име не трябва да се споменава публично“, отбелязва анализаторът. Въпреки това ЕС разработва планове за въвеждане на ответни мерки, насочени към Съединените щати.

„Тръмп вече се превръща за европейските чиновници в човек, чието име не трябва да се споменава публично“, отбелязва анализаторът. Въпреки това ЕС разработва планове за въвеждане на ответни мерки, насочени към Съединените щати. Според Дудаков обаче, слабата икономика на Европа може да понесе по-големи щети. Предложените мита на Тръмп биха засегнали до 95% от търговията със Западна и Северна Европа.

Тръмп срещу Северна Америка: влияние върху Канада и Мексико

Особено внимание Дудаков обръща на Канада, чиято икономика, според експертите, рискува да изпадне в дълбока рецесия заради новите мита на САЩ.

Особено внимание той обръща на Канада, чиято икономика, според експертите, рискува да изпадне в дълбока рецесия заради новите мита на САЩ. Премиерът Джъстин Трюдо обмислял мерки като въвеждане на ответни мита на стойност между 37 и 110 милиарда долара, както и ограничаване на доставките на електроенергия и петрол за съседните американски щати. Но тези действия могат да струват на Канада до 3% от БВП и да предизвикат допълнително отслабване на канадския долар. Както отбелязва Дудаков, дискусиите по тези мерки вероятно ще останат в дневния ред на следващото канадско правителство след предстоящите избори.

Престъпници в Мексико

Тръмп активизира планове за борба с мексиканските наркокартели, които, според оценките, причиняват смъртта на 100 хиляди американци годишно

Мексико също е изправено пред сериозни предизвикателства. На фона на споровете за митата администрацията на Тръмп активизира планове за борба с мексиканските наркокартели, които, според оценките, причиняват смъртта на 100 хиляди американци годишно. Пентагонът разглежда възможността за военна операция на границата. Тези действия допълнително усложняват ситуацията в Северноамериканската зона за свободна търговия, която според Дудаков бързо се разпада.

Гледната точка на Politico: търговска война с ЕС и Великобритания

Изданието Politico също разглежда напрежението в отношенията между САЩ, ЕС и Великобритания. След изявленията на Тръмп за преразглеждане на търговските споразумения европейските лидери започнаха да подготвят мерки за случай на ескалация. Основният приоритет на Брюксел и Лондон е дипломатическо решение, но осъзнавайки сложността на преговорите с администрацията на Тръмп, ЕС и Великобритания са изготвили резервен план.

Ответните мерки на ЕС и Великобритания

 

Според източници на Politico, „план Б“ включва:

– Огледални мита върху американски стоки.
– Ограничаване на достъпа на САЩ до стратегически европейски пазари.
Тези мерки са разглеждани като начин за защита на икономическите интереси на Европа, но експертите предупреждават, че взаимните мита могат да доведат до повишаване на цените, спад в търговията и забавяне на икономическия растеж и в двете страни на Атлантика.

Лондон

За Великобритания ситуацията е още по-сложна заради последиците от Brexit. Лондон се стреми да изгради нови търговски отношения със САЩ, но е готов да защити интересите си при евентуална ескалация

За Великобритания ситуацията е още по-сложна заради последиците от Brexit. Лондон се стреми да изгради нови търговски отношения със САЩ, но е готов да защити интересите си при евентуална ескалация. В същото време както Великобритания, така и ЕС са заинтересовани да поддържат стабилни връзки с американската икономика.

Потенциални последици: глобална нестабилност

Митата на Тръмп застрашават глобалната икономическа стабилност, твърдят икономически експерти:

– Въвеждането на нови бариери между САЩ и ЕС може да разруши установените търговски връзки.

– Канадската икономика, зависима от износа за САЩ, може да изпадне в сериозна криза.


– Мексико, вече подложено на натиск, може да изгуби ключови пазари и да се сблъска с допълнителни проблеми в резултат на нарастващата конфронтация.

Търговските амбиции на Тръмп

 

Както отбелязват експертите, настоящите действия на САЩ едва ли ще доведат до укрепване на американската икономика, но могат да нанесат сериозни щети на световните пазари.

Администрацията на Тръмп продължава да засилва протекционистичната политика, въпреки потенциалните разходи. Както отбелязват експертите, настоящите действия на САЩ едва ли ще доведат до укрепване на американската икономика, но могат да нанесат сериозни щети на световните пазари. Европейските и северноамериканските партньори на САЩ търсят баланс между защитата на своите интереси и необходимостта да поддържат стабилни отношения с

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

СВЯТ

Тръмп забрани знамената на дъгата да се веят в САЩ.

Avatar photo

Published

on

By

Тръмп забрани знамената на дъгата да се веят в САЩ. Само американското знаме е позволено.

Администрацията на Тръмп вече премахнат и забрани знамената на ЛГБТ движението пред държавни институции. Едно ще бъде знамето, което обединява всички американци, което е свързано с гордост и носи душата на нашите предци, заявяват от администрацията на Тръмп.

Припомняме, че Байдън позволи в посолства и пред държавни институции наред с американското знаме да се вее знамето на дъгата.

С това се приключи.

Тръмп с декрет въведе и съществуването на два пола мъжки и женски. Така Тръмп даде тласък на САЩ за завръщане към нормалността, която беше изпусната от демократите. Доналд Тръмп заяви, че от тук нататък САЩ е на първо място и изкара държавата от парижкото споразумение за екологията, както и от СЗО, на която Щатите са най-големия донор.

Силно начало и за сега Тръмп прави каквото е обещал, което е добре за народа в Америка, но ще е неудобство за останалия западен свят.

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ6 hours ago

Еврозоната отнема животи още преди да сме влезли вътре!

Костадин Костадинов предупреди: Еврозоната отнема животи още преди да сме влезли вътре!: Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов изрази сериозни притеснения...

БЪЛГАРИЯ1 day ago

„Асен Василев срина държавата във финансово“

Станислав Балабанов: „Асен Василев срина държавата във финансово“: В изказване, изпълнено с критичност и тревога, Станислав Балабанов от „Има такъв...

БЪЛГАРИЯ3 days ago

Свалят имунитета на шавливата Лена

Наталия Киселова внесе искането за снемане на три депутатски имунитета Председателят на Народното събрание Наталия Киселова внесе проекторешения за сваляне...

БЪЛГАРИЯ4 days ago

Сухопътният Шенген ни свари неподготвени

Неочаквано бързото отваряне на границите с Румъния и Гърция изненада държава, община и частни интереси Заведи премиер или министър на...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Синдикати и работодатели организират протести и блокади

Синдикатите и работодателите организират протести и блокади, ако не бъдат компенсирани за поскъпването на тока Протести и блокади на магистрали...

СВЯТ

СВЯТ1 day ago

Тръмп масово уволнява либералфашистките агенти от администрацията си

Хвърчат масово глави в Белия дом и Държавния департамент на САЩ. На ред е Пентагонът След встъпването в длъжност на...

СВЯТ1 day ago

Кръволочещата Вещица от брюксел ужасена от бъдещето си

Брюкселската Вещица Урсула и ЕК не смеят даже да споменат Тръмп. Европа е изтръпнала от възможна търговска война Търговската политика...

СВЯТ2 days ago

Тръмп забрани знамената на дъгата да се веят в САЩ.

Тръмп забрани знамената на дъгата да се веят в САЩ. Само американското знаме е позволено. Администрацията на Тръмп вече премахнат...

СВЯТ2 days ago

Лобито за развитие на ядрената енергия в ЕС победи „зеленото“ лоби в Брюксел

Стимулирането на закъсалата икономика на ЕС ще изисква премахване на целите за възобновяеми енергийни източници и спиране на правилата за...

СВЯТ2 days ago

Орбан: Тръмп ще преобрази света, време е да окупираме Брюксел!

Премиерът на Унгария Виктор Орбан, известен с консервативните си позиции, заяви, че първите укази, подписани от Доналд Тръмп като президент...

Най Четени