СВЯТ
Колчак и Деникин воюваха също за колективния Запад
Към 100-годишнината от края на Гражданската война и интервенцията в Съветска Русия
Всеки възрастен знае, че в историята на страната ни в периода 1918-1922г. имаше две важни събития: гражданската война и интервенцията.
Гражданската война завършва с установяването на съветска власт в по-голямата част от територията на бившата Руска империя, признаването от съветското правителство на независимостта на Финландия, Полша, Естония, Латвия и Литва. Педантични историци строго хронологично определят края на Гражданската война или през октомври 1922 г. (завършването на Приморската операция в Далечния изток), или през юни 1923 г. (поражението на отряда на генерал Пепеляев в Далечния изток). В същото време създаването на СССР на 30 декември 1922 г. се смята за символичен край на войната.
Интервенцията – това е окупацията и военните действия на територията на Русия на страните от Съглашението (Антантата) и Централните сили (Четворния съюз). Формално – с цел подпомагане на Бялото движение, но всъщност с цел завземане и разделяне на територията на бившата Руска империя. Общо 14 държави взеха участие в интервенцията.
Интервенцията започва през февруари-май 1918 г. с окупацията от войските на Германия, Австро-Унгария и Османската империя на Финландия, балтийските държави, Беларус, Украйна, част от прилежащите руски територии, Крим, Грузия и Армения. В резултат на Брест-Литовския договор от Русия е отнета територия от 780 000 квадратни километра с население от 56 милиона души (една трета от населението на Руската империя).
Страните от Антантата започват окупацията малко по-късно. Първи на територията на Русия десантират англичаните – през март 1918 г. в Мурманск. Освен това Франция, САЩ и Италия се присъединиха към намесата. В интервенцията участват и поляци, гърци, румънци. Имало е участие и на военни формирования от владенията и колониите на Британската империя – Австралия, Канада, Индия.
Смята се, че интервенцията е приключила през октомври 1922 г., когато последните японски войски са изтеглени от Далечния изток.
Така наречената гражданска война не е инспирирана отвътре в Русия, тя е провокирана отвън – както от бившите съюзници на Русия в Антантата, така и от страните от Тройствения съюз. Това, което обикновено се нарича Гражданска война от 1918-1922 г., всъщност е продължение, специфична форма на намеса на тогавашния колективен Запад.
Бях подтикнат да напиша тази статия от фраза на тогавашния британски военен министър У. Чърчил, която привлече вниманието ми. Той прави цинично признание: „ Би било грешка да се мисли, че през цялата тази година сме се сражавали на фронтовете за каузата на руснаците, враждебни на болшевиките. Напротив, руските белогвардейци се бориха за нашата кауза. Тази истина ще стане неприятно чувствителна от момента, в който белите армии бъдат унищожени и болшевиките установят своето господство в обширната Руска империя “(Чърчил У. Световна криза / Превод от английски; с предговор от И. Минц. М., Л. .: Госвоениздат, 1932).
Уинстън Чърчил беше привърженик на подпомагането на Бялото движение в борбата срещу болшевиките. По-специално, при обсъждането на военния бюджет в Камарата на общините, който предложи да се включат разходите за военна намеса в Русия, той ясно даде да се разбере, че „ ние не воювахме в интересите на Колчак и Деникин, а че Колчак и Деникин воюваха в наши интереси .”
Генерал-майор Н. С. Батюшин , опитен офицер от разузнаването и офицер от контраразузнаването на руската императорска армия, заяви с разкаяние: „ За да разберем истинските причини за подпомагането на антиболшевишките армии от нашите съюзници, дори не беше необходимо да имаме скъпи тайни агенти, а само системно четене на чуждестранните вестници ” .
Помощта на белите е предоставена при условие, че те няма да възразяват срещу създаването на „малки Русии“ (самостоятелни държавни образувания) на територията на някога обединената Руска империя.
За разлика от Чърчил, който не се съмняваше в необходимостта както от военна, така и от икономическа помощ за белите, британският министър-председател Лойд Джордж се опита да води по-предпазлива политика. Той се опита да настани бели и червени на масата за преговори чрез посредничеството на Лондон, да организира тези преговори и да наложи лоялен към Великобритания режим в Русия.
Въпреки това идеята за провеждане на помирителна конференция на Принцовите острови през февруари 1919 г. се провали. Британският министър-председател се опита да накара Колчак и Деникин да изоставят лозунгите си за борба за Обединена Русия.
“Не е за мен да посочвам дали този лозунг отговаря на политиката на Великобритания … Един от нашите велики хора, лорд Биконсфийлд, видя в необятната, могъща и велика Русия, плъзгаща се се като глетчер към Персия, Афганистан и Индия, най-страшната опасност за Британската империя … ” – казва министър-председателят на заседание на парламента. (Деникин А.И. Очерци за руските проблеми). Лондон предложи на белите в замяна на помощта да създадат малки независими републики, на което получи отговор от генералите: „ Ние не търгуваме с Русия “. В крайна сметка Лондон беше принуден да ограничи както военната, така и икономическата помощ за Бялото движение.
Подобна позиция по отношение на Бялото движение зае и Франция. И след известно време френската помощ започна да намалява. Генерал Деникин си спомня това в мемоарите си: „ От Париж често ни пишеха: помощта на съюзниците е недостатъчна, защото борбата между Юга и Изтока е непопулярна сред европейските демокрации; така че за да да се спечелят техните симпатии е необходимо да кажете две думи: република и федерация. Ние не казахме тези думи .”
Помощта е била користна и защото съюзниците искат материални компенсации от белите. Деникин припомня: „ Френската мисия преговаря от август за „компенсации от икономическо естество“ … Маклаков телеграфира от Париж, че френското правителство „е принудено да спре изпращането на военни доставки“, ако „не приемем задължението да доставяме пшеница за съответната сума.“ И малко по-надолу той заключава: „Това вече не беше помощ, а просто бартер и търговия “.
Деникин си спомня, че наистина е трябвало да доставя пшеница и промишлени суровини в Европа. „Върховният владетел“ на Русия адмирал А. В. Колчак за закупуване на оръжия, боеприпаси и оборудване, беше принуден да използва златния резерв, който беше заловен в Казанския трезор на Държавната банка на Руската империя.
Болшевиките са били наясно с всички тънкости на “високите отношения” между белите и владетелите на Запада. Пример е призивът на болшевишкото ръководство „Към офицерите от армията на барон Врангел “, публикуван в съветските вестници през септември 1920 г.:
„Врангел живее и действа по милостта на англо-френските капиталисти, които са готови да използват както Чехословашки корпус и дивизии от чернокожите, така и армията на Врангел. Каквито и да са първоначалните ви намерения, сега вие не сте нищо повече от наемна армия в услуга на борсовия капитал и спомагателен отряд на кръвожадното и хищно полско дворянство, което мрази трудовия руски народ .
И ето какво е важно: първоначалната активна военна, икономическа и политическа подкрепа от Запада на бялото движение реално играе срещу белите, помага на болшевиките да консолидират хората за борба със заплахата от външно поробване. По-късно в съветските учебници пише, че след Октомврийската революция от 1917 г. болшевиките установяват диктатурата на пролетариата в страната. Всъщност това беше въвеждането на военно положение в името на защитата на Отечеството. Това беше военна мобилизация на народа.
Да се върнем към нашето време. Ситуацията в Украйна се описва с израза „специална военна операция“ (СВО). Да, Украйна е включена в разгръщането на СВO. Но това е част от едно по-общо явление, което трябва да се нарече гражданска война. Това е гражданска война в рамките на една държава – Историческа Русия (до края на 1991 г. – Съветския съюз, до октомври 1917 г. – Руската империя).
И в същото време това е намесата на всички същите западни държави, които окупираха Русия преди повече от век. Само че западната намеса днес е много по-сложна. Започва през 1991 г. без десанта на военни контингенти на НАТО, с помощта на пета колона, която се формира в Съветския съюз от години. И след това продължи в нови форми.
Създаването на три дузини биолаборатории, контролирани от Пентагона, на територията на Украйна (историческа Русия) не е ли намеса? Изграждането на няколко отбранителни линии на територията на Украйна след 2014 г. за бъдеща война с Руската федерация не е ли намеса? Не е ли интервенция доставката на въоръжение, военна техника и боеприпаси за въоръжените сили на Украйна на стойност десетки милиарди долари след 24 февруари 2024 г.?
Не е ли намеса присъствието на територията на Украйна на стотици военни съветници от страните от НАТО и хиляди чуждестранни наемници? Според прессекретаря на руското външно министерство Мария Захарова през септември над 8000 наемници от повече от 60 държави са воювали срещу Руската федерация на територията на Украйна (повечето от тях са от Полша, САЩ, Канада, Румъния и Великобритания) .
Военната и икономическата помощ на колективния Запад за Украйна не е за Украйна, а за да се завземе Украйна и да се превърне в източник на обогатяване за западните монополи, за да се развие по-нататък атаката на Изток – Drang nach Osten .
И ако сравним Украйна днес с Бялото движение отпреди век, бих искал да вярвам, че хората от Малорусия ще стигнат до осъзнаването, че с Историческа Русия не може да се търгува. И Москва ще победи в условията на нова гражданска война и намеса на територията на Историческа Русия, като проведе пълна военна, икономическа и идеологическа мобилизация на народа.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Искате Евро, питайте хърватите, пощуряха!
- Хърватия, която прие еврото, въвежда нови мерки за контрол на цените заради рекордната инфлация
- Страната, която преди 2 г. прие единната европейска валута, е първа по инфлация в еврозоната
Хърватия е рекордьор по инфлация в еврозоната, към която се присъедини преди 2 г. Това показват данните за инфлацията в еврозоната за 2024 г. Инфлацията в Хърватия е 4,5% при средно 2,4 % за групата от страни членки на Европейския съюз, които са приели еврото за своя официална валута.
Заради високата инфлация хърватското правителство ще разшири тавана на цените за повече стоки до края на месеца, съобщи министърът на икономиката Анте Шушняр след разговори с представители на най-големите хърватски вериги за търговия на дребно. Той добави, че мерките се предприемат в помощ на уязвимите социални групи.
Хърватското правителство ограничи цените на някои основни хранителни продукти през пролетта на 2023 г. и няколко пъти удължи мярката.
Таванът на цените засяга 30 стоки, включително слънчогледово олио, мляко, брашно, захар, пилешко месо, свинска кайма, млечен шоколад, кисело мляко, сирене гауда, ориз, спагети, яйца, както и картофи, моркови и боб. С таван са и цените на стоки като тоалетна хартия, душ-гел, паста за зъби, пелени и дамски превръзки.
Според министъра новият списък ще включва повече здравословни храни, включително хляб. Става въпрос за петдесет стоки, от които гражданите се нуждаят всеки ден, а цените са се повишили, посочи той.
Министърът припомни, че цените на енергията през цялото време са били по-ниски, за да се помогне на семействата, но инфлацията все още е много висока.
Заради ръста на цените в социалните мрежи в Хърватия се разпространява инициатива, която призовава гражданите да бойкотират магазините – да не купуват нищо в петък, 24 януари. Символичният протест има за цел да покаже на търговците, че ако не вземат мерки, ще търпят загуби заради протеста гражданите.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио призова за бързо прекратяване на войната в Украйна
Новият държавен секретар на САЩ Марко Рубио направи официално изявление, подчертавайки спешната нужда от прекратяване на военните действия между Русия и Украйна.
В интервю за CNN Рубио подчерта, че разрешаването на конфликта изисква компромиси и от двете страни. Въпреки това той не предостави конкретни подробности за естеството на отстъпките, които Киев и Москва трябва да направят, нито предложи времева рамка за постигане на мир.
Рубио заяви, че прекратяването на огъня в Украйна е сред основните приоритети на администрацията на президента Доналд Тръмп в сферата на външната политика. Той изтъкна, че всяко решение трябва да отразява дългосрочните интереси на европейската сигурност и регионалната стабилност.
„Постигането на мир изисква и двете страни да покажат гъвкавост и да вземат трудни решения“, подчерта държавният секретар, намеквайки за необходимостта от баланс между различните интереси.
Промяна в реториката на Вашингтон
Изявлението на Рубио бележи значителна промяна в тона на Вашингтон по отношение на украинския конфликт. Новата администрация изглежда все повече залага на дипломатически решения
Изявлението на Рубио бележи значителна промяна в тона на Вашингтон по отношение на украинския конфликт. Новата администрация изглежда все повече залага на дипломатически решения (а не на военните). Президентът Доналд Тръмп многократно е подчертавал важността на прекратяването на военните действия, наричайки конфликта в Украйна „противоречащ на интересите на САЩ“. Тази позиция беше водеща тема в предизборната му кампания.
Според анализатори администрацията на Доналд Тръмп цели да демонстрира прагматичен подход във външната политика, фокусирайки се върху намаляване на напрежението и разходите за международни конфликти. Тази стратегия обаче предизвиква безпокойство сред съюзниците на САЩ, особено в европейските страни, които се опасяват, че намаляването на подкрепата за Украйна може да укрепи позициите на Русия. Друг е въпросът, доколко те са основателни.
Дипломатически усилия и бъдещи планове
Веднага след встъпването си в длъжност, президентът Доналд Тръмп заяви, че дипломатическо решение на конфликта е възможно. Според него украинският президент Владимир Зеленски също е готов да се насочи към мирен изход. „Зеленски иска сделка“, отбеляза американският държавен глава.
Тръмп разкри и плановете си за бъдеща среща с руския президент Владимир Путин, макар че конкретна дата все още не е определена. „Разбирам се много добре с него (Путин) и се надявам, че ще се съгласи на сделка“, сподели Тръмп с оптимизъм, подчертавайки готовността си за диалог.
Възможна промяна в политиката на Съединените щати спрямо Украйна
Тръмп подписва укази
Един от най-дискутираните аспекти на новата политика е вероятното преразглеждане на американската помощ за Украйна
Един от най-дискутираните аспекти на новата политика е вероятното преразглеждане на американската помощ за Украйна. Тръмп даде ясно да се разбере, че бъдещата подкрепа за Киев ще бъде обусловена от съответствието ѝ с националните интереси на САЩ. Според (все още неофициална) информация от Белия дом, президентът планира да подпише указ, който ще ограничи военната и финансовата помощ за чужди държави.
Този подход съответства на обещанията на Доналд Тръмп, че средствата, отделяни за чуждестранна помощ, ще бъдат пренасочени към вътрешни нужди. Ако бъде изпълнена, тази политика може значително да намали ресурсите, предоставяни на Украйна за модернизация на армията и възстановяване на инфраструктурата.
Реакции и последствия
Подходът на администрацията на новоизбрания президент на Съединените щати Доналд Тръмп към конфликта в Украйна се възприема различно в международен план. Докато някои съюзници на САЩ приветстват прагматичния подход, други изразяват опасения относно дългосрочните последици за сигурността в региона. В същото време усилията за постигане на мирно решение отразяват стремежа на новата президентска администрация да утвърди лидерската си роля на международната сцена чрез преговори и компромиси.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
Мрежата на Сорос се финансира от бюджета на ЕС
Орбан: Мрежата на Сорос се финансира от бюджета на ЕС. Брюксел е в джоба му. Не можем да толерираме това
Изборната победа на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп беше голямо поражение за милиардера активист Джордж Сорос и неговите съюзници от Демократическата партия, които се опитаха да потопят Америка в „джендър лудост“, заяви унгарският премиер Виктор Орбан.
В интервю за унгарското радио „Кошут“ и в публикация във Фейсбук Орбан обвини милиардера от унгарски произход, че поддържа „голяма мрежа“, преплетена с Демократическата партия, твърдейки, че усилията им са насочени към налагане на глобалистки идеологии в опит да прокарат икономическите си интереси.
„Те вярват, че това е техен дълг… да поправят човечеството. С други думи, да се наложи на страните това, което те смятат за правилно“, каза той, добавяйки, че „миграционният хаос“ често следва тези усилия. Според Орбан доминацията на демократите също е довела до неконтролирано разпространение на т.нар. woke политика. „Тук идват американските демократи, защото тогава ще има прайд, знамена на дъгата и транссексуални въпроси“, каза той.
Според Орбан победата на Тръмп е довела до значителна промяна в това отношение. „Джордж Сорос загуби битката в Америка. Мога да кажа, че Америка беше освободена от Доналд Тръмп“, каза премиерът, намеквайки, че съюзниците на магната са били принудени да се оттеглят обратно в Брюксел.
„Ние, европейците, сега трябва да се изправим пред много труден период, тъй като те се окопават в Брюксел… те трябва да бъдат изтласкани от Брюксел“, каза той. Орбан също изрази възмущение от факта, че мрежата на Сорос се финансира от бюджета на ЕС.
„Не можем да толерираме това, това са и нашите пари… Най-големият корупционен скандал в политиката е, че Брюксел е в джоба на Джордж Сорос“, обвини той ръководството на ЕС.
Орбан отдавна критикува Сорос и неговата фондация „Отворено общество“, обвинявайки ги във финансиране на промиграционни политики, подкопаване на традиционните семейни ценности и насърчаване на глобалистки дневен ред. Критиците на Сорос също го обвиняват, че подклажда така наречените „цветни“ революции и има финансови връзки със стотици медии, които го предпазват от всякаква реакция, оформят общественото мнение и насърчават това, което Орбан нарича „ЛГБТ фанатизъм“. „Отворено общество“ твърди, че мисията им, изразяваща се в щедро финансиране в различни държави, е подкрепа за човешките права и демокрацията по света.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
Метресите във властта
-
EXPRESS TV4 months ago
Бесен скандал между Тошко Йорданов и невежата но нагла Лора Крумова разтресе ефира!
-
EXPRESS TV4 months ago
Превземане. Кои са хората на Пеевски в ГЕРБ и БСП, и има ли КОЙ да го спре. Говори Татяна Дончева
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци
-
БЪЛГАРИЯ5 months ago
Поредните истерични брътвежи на Пеевски
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
За какво ни е ООН, не върши никаква работа, “Генералния секретар”, не вършеща нищо мижитурка
-
АКТУАЛНО3 months ago
„Такива големи загуби немците отдавна не са имали“: Цяла бригада изчезна. Развръзката е близо
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент