ПАРИ
„Лукойл“ спира работа до 3 месеца, 7000 остават без работа
Ужасна новина за хиляди български семейства – „Лукойл България“ спира работа до Нова година! Причина руският монополист да хлопне кепенците до три месеца и да остави без работа около 7000 човека са отчайващите финансови резултати на компанията, принудена да плаща данъци и акциз в условията на европейско законодателство, а не на корупционния принцип „колкото-толкова“, разкри ексклузивно наш източник от Министерството на финансите.
За броя на работниците и служителите в руската рафинерия има само задочни данни – пряко заети в производството в „Лукойл Нефтохим“ са около 2000 душиq fколо 4000-5000 служители са съпътстващ персонал, а над 50 на сто от работещите имат заеми към банки. Такава поне е информацията на Минко Минков, шефът на Синдиката на българските нефтохимици.
Не е тайна, че през изминалата 2020 г. рафинерията пропуска цели 54% от приходите си и от 6.3 млрд. лв. те се топят до 3 млрд. лв. Загубата също е една от най-драматичните през годините – над половин милиард лева.
Докато пандемията изтривала милиарди оборот, в руската група незабелязано са се случили и някои структурни промени – смяна на собствеността, смяна на модела на работата на рафинерията, а при търговеца „Лукойл България“ и смяна на някои условия в договорите с клиентите.
В момента тече проверка на така нареченото трансферно ценообразуване (пазарни ли са сделките между свързани лица) на „Лукойл“ по искане на финансовия министър Асен Василев.
Целта е да се установи дали благодарение на него „Лукойл Нефтохим Бургас“ винаги излиза на загуба, а освен дирекция „Големи данъкоплатци“ в НАП за проверката се ползва помощ от Холандия и Франция.
Отделно по думите на Василев след две ревизии били установени и 535 млн. лв. дължими данъци. Те обаче няма да бъдат внесени в бюджета, защото ще бъдат приспаднати от декларираните многомилионни загуби досега.
Litasco – собственик на всичко
В разгара на втората голяма вълна на ковид-19 на 9 декември 2020 г. „Лукойл Нефтохим Бургас“ става дъщерно на регистрираното в Швейцария Litasco S.A.
То е ексклузивен търговски представител на Lukoil за доставки на петрол и петролни продукти извън Русия с централа в Женева. Дружеството вече притежава 89.97% от акциите, като преди това те са на нидерландската Lukoil Europe Holdings B.V.
Промяна има и с другата голяма компания на групата – търговецът на едро и дребно „Лукойл България“. Там също Lukoil Europe Holdings B.V. е прехвърлило собствеността си на Litasco S.A.
Подобно преместване се случва в края на 2020 г. и с дружеството, занимаващо се с продажбата на авиационно гориво – „Лукойл ейвиейшън България“.
Промяна има и в ръководството на „Лукойл България“. Булат Субаев, който дойде на мястото на Валентин Златев през април 2019 г., през ноември 2020 г. е заменен от Андрей Матюхов. Малко по-рано пък Валентин Златев напусна и контролния съвет на „Лукойл България“. Но се озовава в друг свързан бизнес – с доставките на газ за рафинерията.
Още през май 2020 гeнeрaлният дирeктoр нa Булaт Cубaeв предупреди пред БНР, че опacнocттa нaй-гoлeмият дocтaвчик нa гoривo дa cпрe рaбoтa e нaпълнo рeaлнa зaрaди гoтвeнитe зaкoнoдaтeлни прoмeни, cвързaни c дaнъчнитe cклaдoвe.
Ставаше дума за прoмeни в Зaкoнa зa aкцизитe и дaнъчнитe cклaдoвe, c кoитo „Лукoйл Бългaрия“ ce зaдължaвa в cрoк oт eдин мeceц дa oтдeли и лицeнзирa кaтo oтдeлни дaнъчни cклaдoвe шecттe cи бaзи в cтрaнaтa, cвързaни c нeфтoпрoвoдa.
В мoмeнтa тe ca c лицeнз нa eдин oбщ дaнъчeн cклaд. Пoпрaвкaтa e вкaрaнa в прeхoднитe и зaключитeлни рaзпoрeдби нa Зaкoнa зa здрaвeтo, c кoитo ce прeкрaтявa дeйcтвиeтo нa извънрeднoтo пoлoжeниe, нaлoжeнo зaрaди кoрoнaвируca.
Прeдвидeният cрoк зa привeждaнe нa нoвитe cклaдoвe cпoрeд нoвитe изиcквaния и лицeнзирaнe e твърдe крaтък, изпищя Булaт Cубaeв. „Кaтo имaмe прeдвид cрoкoвeтe, рaзмeрa нa нeoбхoдимaтa рaбoтa и прaктичecкaтa нeвъзмoжнocт дa ги cпaзим, тo дa, oпacнocттa дa cпрeм рaбoтa e нaпълнo рeaлнa.“
Е, явно за година време руският монополист не успя да свикне с правилата за разплащане към бюджета в една европейска държава, затова консорциумът върви към фалит и затваряне на целия бизнес, заключи информаторът на Narod.bg.
Малко хора знаят, обаче, че българската държава държи права на “златна акция” в “Лукойл Нефтохим Бургас” АД.
Чpeз cвoя пpeдcтaвитeл в Haдзopния cъвeт дъpжaвaтa мoжe дa yчacтвa пpи взимaнeтo нa вaжни peшeния в дpyжecтвoтo, ĸaтo нaпpимep пpoмянa нa пpeдмeтa нa дeйнocт, пpexвъpлянe нa дpyжecтвoтo нa тpeтo лицe, cъĸpaщaвaнe нa щaтa и дp., включително фалит.
Дъpжaвaтa пpитeжaвa eднa aĸция Kлac A c ocoбeни пpaвa oт ĸaпитaлa нa дpyжecтвoтo, нa ocнoвaниe чл. 226 oт Tъpгoвcĸия зaĸoн. Кой е представител на държавата в тази компания е изключително важно, особено когато десетки години наред “Лукойл Нефтохим Бургас” АД генерира милиарди оборот, но официално е на загуба и не внася нито стотинка данъци?
По официална информация последната промяна при избор на представител на държавата в “Лукойл Нефтохим Бургас” АД е станала през 2017 година. Тогава на мястото на Р. Овч. като представител на държавата в Надзорния съвет на “Лукойл Нефтохим Бургас” АД е назначен тогавашният заместник-министърът на енергетиката Красимир Първанов от шайката на Баце. Оттогава няма никаква информация за промяна.
Кой е Красимир Първанов?
Кариерата на Красимир Първанов е свързана най-вече със скандали, някои от които водят до огромни щети за държавата. През 2011 година Красимир Първанов бе уволнен от поста изпълнителен директор на НЕК заради подписан меморандум с „Атомстройекспорт“, който обвързваше България до два месеца да подпише окончателен договор за строителството на АЕЦ „Белене“.
Тогавашният министър на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков обяви, че Първанов е правил това без да го информира и затова ще бъде разследван от ДАНС. Заради подписания от Първанов меморандум България бе осъдена от „Атомстройекспорт“ и плати над милиард и половина обезщетение.
Разследването срещу Красимир Първанов се разми в годините и като виден незаменим кадър за Бойко Борисов през 2017 година той е назначен за зам.-министър на енергетиката в кабинета „Борисов 3“. Назначението му тогава бе посрещнато на нож от четирите големи работодателски организации – Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската стопанска камара (БСК), Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) на Киро Гела, които дори в знак на протест изпратиха открито писмо до премиера от СИК.
Вместо обаче да бъде отстранен, Първанов бе назначен за представител на държавата в Надзорния съвет на “Лукойл Нефтохим Бургас” АД. През 2019 година Красимир Първанов бе принуден да подаде оставка като зам.-министър заради „Апартаментгейт“.
Тогава се разбра, че той също си е купил апартамент от „Артекс” на много занижена цена. Срещу какви услуги е получил апартамент на скандално ниски цени можем само да гадаем.
Въпреки всички тези скандали няма информация Красимир Първанов да е отстранен като представител на държавата в „Лукойл Нефтохим Бургас” АД. Засега, или поне докато я има фирмата.
ПАРИ
България на крачка от тоталната криза, в която ни вкарват продажни политици
Роберта Мецола пред Росен Желязков: България е на крачка от тоталната криза след приемането на еврото
България е на крачка от приемането на еврото. Това каза председателят на Европейския парламент Роберта Мецола на брифинг пред медиите след срещата си с премиера Росен Желязков в Европейския парламент в Страсбург.
Желязков разговаря с ръководителите на европейските институции в Страсбург днес. Това са председателят на Европейския парламент Роберта Мецола, председателят на Европейския съвет – Антонио Коща и председателят на Европейската комисия – Урсула фон дер Лайен.
По-рано днес той обясни, че целта на посещението му е да затвърди с практически действия ясната принадлежност на България към европейското семейство.
Първата му среща беше с Роберта Мецола в Европарламента. Това е част от традиционния кръг на представяне пред институциите за всеки новоизбран премиер на държава членка на Съюза.
„Днес, в сърцето на Европа, имах една топла среща с председателя на Европарламента. За нас, българското правителство, е изключително важно още в първите часове да направим срещи в европейските институции, за да заявим ясно своите разбирания за бъдещето на България“, заяви той след срещата.
„Основна тема и цел през следващите месеци ще бъде защитата на бюджет, който да гарантира стабилни публични финанси. За да може да говорим за енергийна сигурност и енергийна свързаност, защото всички социални мерки, които предстоят, минават през стабилни публични финанси – а за бизнеса изключително важни са енергийната сигурнист и свързаност. Ще се опитаме до една година да убедим нашите европейски партньори в нашата стабилност и в способността на България да управлява добре публичните си финанси“, каза още премиерът.
Председателят на Европейския парламент английската агентка Роберта Мецола също коментира ситуацията у нас и насърчи усилията ни за влизане в Шенген и еврозоната.
„След седем парламентарни избори в рамките на само три години аз научих една много важна дума на български – „стабилност“. „Стабилност“ е това, което хората в България искат, и аз съм уверена, че с вашето правителство ще можете да им го дадете“, заяви председателят на Европейския парламент Роберта Мецола.
„България е много близо до присъединяването към еврозоната. Това ще приближи държавата ви още повече към сърцето на ЕС и аз подкрепям усилията ви да го постигнете колко се може по-бързо. Както Шенген, така и приемането на еврото, ще улесни живота на европейските граждани, които могат лесно да сравняват цени, да търгуват и да пътуват. То ни дава стабилност, като насърчава растежа на работните места в условията на поредица от кризи, а в настоящия контекст емитирането на втората по важност валута в света ни дава откровено голяма полза в един иначе много неспокоен свят“, каза още тя.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Пари в държавата няма
Министър Петкова пред Съвета за съвместно управление: Пари в държавата няма
Притеснителни данни за състоянието на бюджета и приходите на държавата е изнесла министърката на финансите Теменужка Петкова на днешния съвет на управляващата коалиция. Това разказаха пред “24 часа” участници в съвета на ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС-ДПС.
Заради притеснителното състояние на хазната още следващата седмица четворната коалиция ще свика съвет за бюджета. Още повече, че правителството трябва спешно да изработи бюджет за 2025 година, след като вариантът на служебния кабинет се оказа напълно неприемлив за политическите сили.
На днешния съвет, както стана ясно, управляващите са се разбрали кои депутати ще са председатели на парламентарните комисии.
На него присъстваха от ГЕРБ – СДС зам. председателите на ПГ на ГЕРБ – СДС Рая Назарян, Деница Сачева и проф. Костадин Ангелов, от „БСП – Обединена левица“ вицепремиерът Атанас Зафиров, министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, зам.-председателят на ПГ на „БСП – Обединена левица“ Кирил Добрев и зам.-председателят на Народното събрание Драгомир Стойнев. От ПГ на „Има такъв народ“ – председателят Тошко Йорданов, зам.-председателят на ПГ Станислав Балабанов и Павела Митова. От „Демокрация, права и свободи“ – ДПС – председателят на ПГ доц. д-р. Джевдет Чакъров и зам.-председателят на ДПС-ДПС Валентин Тончев.
За първи ротационен председател на ССУ беше избран проф. Костадин Ангелов, който за срок от три месеца ще ръководи съвета.
На днешното заседание като представители на правителството присъства финансовият министър Теменужка Петкова и вицепремиерът Томислав Дончев. Дончев бе определен да ръководи работата по изготвянето на общите законодателна и управленска програма.
Теменужка Петкова запозна ССУ с финансовото състояние на държавата и спешната нужда от редовен бюджет. Според присъствали на заседанието финансовият министър е докладвала за реалното финансово състояние на държавата, от което на всички им е станало ясно, че “пари няма”. Заради драматичното положение в хазната е решено, че ще има отделен Съвет другата седмица, посветен на бюджета.
ССУ заседава и обсъди темата с комисиите в парламента, за да може те да заработят и да започне придвижването на законите. Още утре в пленарната зала въпросът ще бъде поставен на обсъждане.
- Заседанието на Съвета за съвместно управление е протекло в консенсусен дух, в разбирателство, без никакво напрежение по разглежданите теми.
- Единодушно ССУ одобри, решенията от съвета да се съобщават с общи прессъобщения. Този подход бе възприет още по време на преговорите за съставяне на правителство.
Съветът за съвместно управление (ССУ) е записан като механизъм за вземане на решения в коалицията между ГЕРБ-СДС, “БСП-Обединена левица” и “Има такъв народ” (ИТН). ССУ ще има ротационен председател, който се избира на ротационен принцип за срок от 3 месеца. Негова задача е да организира дневния ред, да модерира заседанията и да осигурява изпълнението на приетите решения, предвижда още споразумението. Заседанията ще са на всеки две седмици, както и при извънредни ситуации, а решенията да се взимат чрез консенсус, е посочено още в споразумението. При липса на такъв, изрично е посочено, че въпросът може да бъде отложен за допълнително обсъждане или да се изготви компромисно предложение, а вето при вземане на решения може да се налага от поне две от страните по това Споразумение.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Еврото пред сериозна криза
Еврото на прага на сътресения: 2025 г. като повратна точка за Европа и валутата ѝ: Според анализ на South China Morning Post, 2025 г. може да се окаже критична за европейската валута и икономика. Рисковете са свързани с геополитически, икономически и демографски фактори, които се съчетават в уникално предизвикателство за Европа, притисната между икономическите амбиции на САЩ и Китай.
В рамките на глобалния триъгълник между САЩ, Китай и Европа, Старият континент се откроява като най-слабата страна.
Уязвимост на Европа в глобалния контекст: В рамките на глобалния триъгълник между САЩ, Китай и Европа, Старият континент се откроява като най-слабата страна. Причините за това са многопластови, като се започне от структурни проблеми в европейската икономика и се стигне до политическите и демографски предизвикателства.
Един от основните рискове за еврото произтича от потенциалното изтегляне на европейски капитал към САЩ. Обещанията на Доналд Тръмп за нови мита, стимулиране на вътрешното производство и депортиране на незаконни имигранти създават условия за икономическа несигурност. Тези политики могат да доведат до растеж на лихвените проценти и увеличаване на фискалния дефицит на САЩ, но също така биха направили страната привлекателна за европейските инвеститори, които търсят стабилност и висока доходност.
Ролята на печатането на пари
- Стана ясно, кой е босът на печатницата за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа
- масовото печатане на пари може временно да стабилизира икономиките, но последствията от тези действия са неизбежни
Пандемията от COVID-19 показа, че масовото печатане на пари може временно да стабилизира икономиките, но последствията от тези действия са неизбежни. Централните банки успяха да избегнат сериозна финансова криза благодарение на огромните ликвидни инжекции, но тези мерки увеличиха инфлацията. Според анализа, 2025 г. може да се превърне в повторение на кризите от миналото, подобни на спукването на „дотком“ балона през 2000 г., когато еврото падна до около 80 цента спрямо долара.
Европа губи конкурентоспособност
Европейската индустрия, особено автомобилната, е сред най-уязвимите сектори. Дълго време тя бе двигател на растежа
Европейската индустрия, особено автомобилната, е сред най-уязвимите сектори. Дълго време тя бе двигател на растежа благодарение на иновации и брандова стойност, но сега е изправена пред значителни предизвикателства. Китайският пазар, който някога беше основен източник на печалби, вече не предлага същите възможности. В Китай се очакват мащабни ценови войни през 2025 г., които ще засегнат допълнително европейските производители.
Енергийният сектор на Европа също е под натиск. Енергийната криза, породена от войната в Украйна (сгрешени политики, бел. на ред.) и зависимостта на континента от външни доставки, изтласква индустрии към региони с по-ниски разходи и стабилни доставки на енергия. Това допълнително засилва структурната слабост на Европа спрямо Китай и САЩ.
Демографски предизвикателства и пазарът на труда
миграционните политики създават допълнителен натиск върху икономиките на развитите държави
Промените в демографските структури и миграционните политики създават допълнителен натиск върху икономиките на развитите държави. В САЩ средната възраст на населението нараства, а пенсионната вълна на бейби бумърите прави страната все по-зависима от имиграцията. Политиката на Тръмп срещу нелегалните имигранти може да доведе до рязък ръст на заплатите, което ще увеличи инфлационния натиск и ще ограничи способността на Федералния резерв да намали лихвите.
Възможен сценарий за еврото
Прогнозите за 2025 г. са мрачни за европейската валута. След години на относителна стабилност, еврото може да претърпи сериозен спад, подобен на този в началото на века. Според анализа, Европа е структурно по-слаба от тогава, което прави ситуацията още по-рискова.
Последици за глобалната финансова система
Ако ликвидната подкрепа на централните банки отслабне, светът може да навлезе в нова фаза на финансови сътресения. Ликвидността, която предотврати кризи по време на пандемията, вече е трансформирана в инфлация. Когато тази инфлация стане неуправляема, последиците ще се проявят под формата на фискални и дългови кризи в уязвими региони като Европа.
2025 г. може да се окаже преломна година за еврото и европейската икономика. В свят, доминиран от напрежения между САЩ и Китай, Европа изглежда като слабият играч, изправен пред структурни, демографски и икономически проблеми. Глобалната финансова система е на кръстопът, а печатането на пари, което временно стабилизира икономиките, сега заплашва да се превърне в катализатор за нова криза.
Европа трябва да се подготви за трудни времена.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
Метресите във властта
-
EXPRESS TV4 months ago
Бесен скандал между Тошко Йорданов и невежата но нагла Лора Крумова разтресе ефира!
-
EXPRESS TV4 months ago
Превземане. Кои са хората на Пеевски в ГЕРБ и БСП, и има ли КОЙ да го спре. Говори Татяна Дончева
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци
-
БЪЛГАРИЯ5 months ago
Поредните истерични брътвежи на Пеевски
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
За какво ни е ООН, не върши никаква работа, “Генералния секретар”, не вършеща нищо мижитурка
-
АКТУАЛНО3 months ago
„Такива големи загуби немците отдавна не са имали“: Цяла бригада изчезна. Развръзката е близо
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент