Connect with us

СВЯТ

Треска за въглища: Европа купува на всяка цена и отвсякъде

Avatar photo

Published

on

Немислими досега въглищни региони по света се възползват от огромните маржове на печалби

Спокойното танзанийско пристанище Мтвара търгуваше основно с ядки кашу до края на миналата година. Сега обаче то е пълно с кораби, товарещи въглища, след като руската инвазия в Украйна предизвиква световна надпревара за набавяне на замърсяващото гориво, разказва Reuters.

Танзания традиционно изнася топлинни въглища само за съседни страни в Източна Африка; Изпращането им по-надалеч досега дори не се обсъждаше, тъй като това изисква транспортиране на материала с камиони на повече от 600 км от мините в югозападната част на страната до Мтвара, най-близкото пристанище в Индийския океан.

Парализиращата енергийна криза в Европа обаче промени всичко това.
Цените на топлинните въглища, използвани за производство на електричество, скочиха до рекордни нива в резултат на войната. Това се случи, след като Русия едностранно спря доставките на газа за много европейски страни заради западните санкции.
Купувачите в Европа и извън нея сега се надпреварват да плащат много за въглищата от често отдалечени мини на места като Танзания, Ботсвана и дори потенциално Мадагаскар. Възстановяващото се търсене на въглища, водено от правителствата, които се опитват да се откажат от руската енергия, като същевременно поддържат таван на цените на електроенергията, е в пряк сблъсък с климатичните планове за отказ от най-замърсяващото изкопаемо гориво.

Европейските играчи след началото на руската война отиват на всяко място, където има въглища“, каза Ризван Ахмед, управляващ директор на въгледобива Bluesky Minings в Дар ес Салам, Танзания. „Те предлагат да платят много добри цени.“

Търговецът на суровини Cargill отчете значително увеличение на доставките на въглища в Европа през последните месеци, каза Ян Дилеман, президент на подразделението за океански транспорт на компанията. Тя транспортира 9 милиона тона въглища в световен мащаб през периода юни – август в сравнение със 7 милиона годишно по-рано.

Европа се конкурира с други купувачи и алтернативата е по-скъпа“, каза Дилеман. „Европа трябва да намери въглища и ще видим много големи потоци към Европа от Колумбия, Южна Африка и дори по-далече.“

Въпреки че прозорецът на възможността е кратък, ако геополитическите ветрове се променят, някои страни с въглищни ресурси виждат маржове, които трябва да бъдат спечелени, като твърде добър шанс, за да ги пропуснат.
Топлинните въглища в австралийското пристанище Нюкасъл – глобален показател – се търгуваха за 429 долара за тон на 16 септември, малко под историческия връх от 483.50 долара през март и доста над 176 долара/тон по това време миналата година.

От Мтвара са тръгнали13 кораба, натоварени с въглища от ноември миналата година, когато стартира първата доставка на въглища, според служител на пристанището; последният кораб за насипни товари с капацитет 34 529 тона акостира миналата седмица, натовари се и отплава за Франция.
От края на юни 57 поръчки за товари – заявки за налични кораби – за превоз на танзанийски въглища са били наблюдавани на спот пазара в сравнение със само две през същия период на миналата година, според анализ на платформата за морски и стокови данни Shipfix.
Глобалният внос на топлинни въглища по море достигна 97.8 милиона тона през юли, най-високото ниво в историята и повишение с над 9% на годишна база, показва анализ на корабния брокер Braemar. Обемът е спаднал до 89 милиона тона през август, до голяма степен поради прекъсвания на износа от големия производител Австралия.

Последно „ура“ за въглищата?

Танзания очаква износът на въглища да се удвои тази година до около 696 773 тона, съобщиха от минната комисия на страната пред Reuters, докато производството се очаква да нарасне с 50% до около 1 364 707 тона.
Насочвайки се към значителни данъчни приходи от този скок на износа, правителството обмисля изграждането на железопътна линия, която да свърже въгледобивния регион Рувума с Мтвара, каза Яхя Семамба, действащ изпълнителен секретар на Комисията по минното дело, държавен орган.
Базираният в Танзания миньор Ruvuma Coal вече е изнесъл най-малко 400 000 тона въглища чрез търговец към страни, включително Холандия, Франция и Индия, от ноември, според данни за търговията, разгледани от Reuters.
Ruvuma Coal отказа да коментира темата.
Въглищните миньори се радват на безпрецедентни маржове на печалба в това, което някои смятат за последно „ура“ за една индустрия, изправена пред силен натиск да намали производството; с въглища от 75 долара за тон в края на 2020 г. мините имаха паричен марж от 15 долара/тон, каза Роб Уест, анализатор в консултантската компания Thunder Said Energy. Но тъй като цените достигнаха 400 долара/тон, паричният марж се увеличи до 235 долара/тон.
Търговците в Европа са готови да платят два пъти цената, посочена от азиатските купувачи, според някои ръководители на мини, като Ахмед от Bluesky, който каза, че компанията му в момента не изнася през Мтвара, но планира да го направи и е получил заявки от купувачи в Германия, Полша и Великобритания.

По същия начин в Ботсуана, която е без излаз на море, продажбата на въглища на морския пазар беше немислима, като по-голямата част от износа отиваше към съседните Южна Африка, Намибия и Зимбабве.

По-рано логистиката щеше да ни убие. Но при сегашните цени можем да накараме това нещо да работи“, каза Морне дю Плеси, главен изпълнителен директор на базираната в Ботсвана въгледобивна компания Minergy.

Тя е изнесла две пратки от около 30 000 тона всяка от пристанището Уолфиш Бей в Намибия и е изпратила два влака с въглища за износ от пристанището Мапуто в Мозамбик.

Островната нация Мадагаскар, най-големият износител на ванилия в света, може да стане още един дебютант на глобалната въглищна сцена.

Текущите цени удобно подкрепят бизнес аргумента на въглекопачите в Мадагаскар да започнат да изнасят въглища за първи път в историята на страната“, каза принц Ниати, главен изпълнителен директор на една от компаниите, разработващи въглищен проект в страната.

Новите участници обаче ще трябва да се подготвят да се оттеглят или дори да спрат производството, ако пазарните условия станат неблагоприятни, добави Ниати.

„Въглищата бяха прегърнати“

Голямото търсене и ограничените доставки на въглища са преначертали търговските маршрути, увеличавайки глобалните „тонодни на дедуейт“ за изкопаемите горива до рекордни висини през юли, според изследване на Braemar, отнасящо се до измерване на нивата на корабоплаването по отношение на използването на флота и дължината на пътувания.

Вносът на топлинни въглища от Европейския съюз от Австралия, Южна Африка и Индонезия, които традиционно снабдяват азиатските пазари, е нараснал повече от 11 пъти през четирите месеца, след като Русия нахлу в Украйна, показват данни на индийската консултантска компания Coalmint.

Инвазията принуди държавите от ЕС да намалят зависимостта си от руския газ, което намали огромните доставки за региона. Забраната на Блока за внос на руски въглища допълнително увеличи натиска върху производителите на електроенергия да намерят алтернативни източници на горивото.

Русия обикновено осигурява около 70% от топлинните въглища в ЕС, според базирания в Брюксел мозъчен тръст Bruegel, докато обикновено доставя 40% от природния газ на Блока.
Европейските страни временно оставиха настрана екологичните цели, тъй като се стремят да натрупат гориво и да отворят отново консервираните въглищни централи, за да се подготвят за предстоящата трудна зима.

Силните стимули тласнаха производството на въглища с 25% над нивата отпреди година, въпреки множеството затваряния на заводи през последните три години“, казаха анализатори от Bank of America за Европа.

Настоящото нарастване на термичното изгаряне на въглища може да насочи страните към курс на сблъсък с амбициозните цели за намаляване на емисиите на CO2; в ЕС изгарянето на повече въглища ще увеличи емисиите на въглероден диоксид с 1.3% годишно, ако доставките на руски газ бъдат напълно спрени, според енергийния мозъчен тръст Ember.

Правителствата в Европа казват, че това е временна промяна на курса, въпреки че може да зависи от това колко дълго ще продължи енергийната криза. Германия отлага планираните спирания на някои въглищни централи, за да гарантира сигурността на електроснабдяването.
Minergy, ботсванската въгледобивна компания, смята, че пазарът на въглища ще остане силен поне до средата на 2023 г., ако не и повече. Надява се да удвои производствения си капацитет.

Негативният разказ около въглищата беше изоставен и въглищата бяха прегърнати като източник на енергия в енергийните кризи, произтичащи от войната“, каза компанията.

Ако публикацията ви е била интересна и полезна, не пропускайте да ни последвате в социалните мрежи.

СВЯТ

Лавров: “Не очакваме нищо по различно в отношението към Русия”

Avatar photo

Published

on

By

Лавров: Първите изявления на Тръмп очертават методите му за прокарване на интересите на САЩ

„Първите изявления на американския президент Доналд Тръмп за външната политика показват методите, чрез които той и новата администрация ще насърчават интересите на САЩ на световната сцена. Много политолози коментират решенията, които бяха обявени от президента Тръмп. Ще кажа накратко, че това очевидно е индикация за методите, с които президентът Тръмп и неговата администрация съзнателно ще насърчават интересите на Съединените щати на световната сцена“, коментира руският външен министър Сергей Лавров на пресконференция след разговори с арменския външен министър Арарат Мирзоян, предава ТАСС.

Интересът на Съединените щати на световната сцена, подчерта Лавров, „никога не се е променял в зависимост от това дали демократи, или републиканци са в Белия дом и е винаги да бъдат по-силни от всеки конкурент“.

“Ние уважаваме избора на американския народ. Ръководството на САЩ под ръководството на президента Тръмп също неведнъж е давало основание да се каже, че те също уважават избора на руския народ”, заяви Лавров.

„Що се отнася до контактите, президентът на Русия Владимир Путин, отговаряйки на въпроса дали е готов за контакти, отговори „положително”. Впоследствие президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че възнамерява да установи контакт с президента в най-скоро време. Така че отговорът отдавна е известен“, отбеляза Лавров.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

СВЯТ

Налудничави приказки на вещицата от Брюксел

Avatar photo

Published

on

By

  • Вещицата докладва в Давос за изпълнена заповедта на господарите и!
  • Фон дер Лайен: Европейците плащат непосилна цена заради отказа от руските енергийни ресурси

Отказът от руски енергийни ресурси се превърна в „свобода“, за която европейските предприятия и домакинствата от Европейския съюз трябваше да плащат „непосилна цена“. Това заяви ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по време на Световния икономически форум в Давос.

Тя отбеляза, че вносът на газ от Русия е намалял с почти 75%, а в момента само 3% от петрола се купува от Русия.

„Тази свобода обаче има висока цена. Домакинствата и предприятията усетиха рязкото покачване на цените на енергията, а сметките далеч не намаляват“, заяви фон дер Лайен на Световния икономически форум в Давос.

Ръководителят на ЕК добави, че за да се справи с тези проблеми, ЕС планира да увеличи покупките на втечнен природен газ от САЩ, да развива вятърната и слънчевата енергия и да инвестира активно в „чиста енергия от следващо поколение“.

По-рано, на 20 януари, представителят на ЕК Анна-Кайса Итконен заяви, че Европейската комисия скоро ще представи план за пълен отказ на ЕС от руските изкопаеми енергийни ресурси. Според нея европейците са се отказали от въглищата, повечето доставки на петрол, както и от 2/3 от газа от Русия.

Ден по-рано заместник-председателят на словашкия парламент Тибор Гашпар заяви, че заради решението на украинския президент Володимир Зеленски да спре доставките на руски газ през украинска територия ЕС може да претърпи загуби в размер на 70 млрд. евро. Според него Братислава ще отговори на подобни действия на ръководителя на киевския режим с намаляване или спиране на хуманитарната помощ.

На 1 януари 2025 г. Газпром обяви спирането на доставките на газ през Украйна. Държавната корпорация заяви, че това се е случило поради отказа на Украйна да удължи споразумението. В същия ден словашкият министър-председател Роберт Фицо отбеляза, че това ще има радикални последици за Европейския съюз, но не и за Русия.

Зеленски заяви, че в края на август 2024 г. страната няма да поднови споразумението си за транзит на газ с Русия, което изтича в края на 2024 г. По-късно руският президент Владимир Путин посочи, че Москва не се отказва от транзита на газ през Украйна.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

СВЯТ

Искате Евро, питайте хърватите, пощуряха!

Avatar photo

Published

on

By

  • Хърватия, която прие еврото, въвежда нови мерки за контрол на цените заради рекордната инфлация
  • Страната, която преди 2 г. прие единната европейска валута, е първа по инфлация в еврозоната

Хърватия е рекордьор по инфлация в еврозоната, към която се присъедини преди 2 г. Това показват данните за инфлацията в еврозоната за 2024 г. Инфлацията в Хърватия е 4,5% при средно 2,4 % за групата от страни членки на Европейския съюз, които са приели еврото за своя официална валута.

Заради високата инфлация хърватското правителство ще разшири тавана на цените за повече стоки до края на месеца, съобщи министърът на икономиката Анте Шушняр след разговори с представители на най-големите хърватски вериги за търговия на дребно. Той добави, че мерките се предприемат в помощ на уязвимите социални групи.

Хърватското правителство ограничи цените на някои основни хранителни продукти през пролетта на 2023 г. и няколко пъти удължи мярката.

Таванът на цените засяга 30 стоки, включително слънчогледово олио, мляко, брашно, захар, пилешко месо, свинска кайма, млечен шоколад, кисело мляко, сирене гауда, ориз, спагети, яйца, както и картофи, моркови и боб. С таван са и цените на стоки като тоалетна хартия, душ-гел, паста за зъби, пелени и дамски превръзки.

Според министъра новият списък ще включва повече здравословни храни, включително хляб. Става въпрос за петдесет стоки, от които гражданите се нуждаят всеки ден, а цените са се повишили, посочи той.

Министърът припомни, че цените на енергията през цялото време са били по-ниски, за да се помогне на семействата, но инфлацията все още е много висока.

Заради ръста на цените в социалните мрежи в Хърватия се разпространява инициатива, която призовава гражданите да бойкотират магазините – да не купуват нищо в петък, 24 януари. Символичният протест има за цел да покаже на търговците, че ако не вземат мерки, ще търпят загуби заради протеста гражданите.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ19 hours ago

Свалят имунитета на шавливата Лена

Наталия Киселова внесе искането за снемане на три депутатски имунитета Председателят на Народното събрание Наталия Киселова внесе проекторешения за сваляне...

БЪЛГАРИЯ2 days ago

Сухопътният Шенген ни свари неподготвени

Неочаквано бързото отваряне на границите с Румъния и Гърция изненада държава, община и частни интереси Заведи премиер или министър на...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Синдикати и работодатели организират протести и блокади

Синдикатите и работодателите организират протести и блокади, ако не бъдат компенсирани за поскъпването на тока Протести и блокади на магистрали...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Пазарът на имоти полудя. Невижан интерес към тези градове

Реализирани са повече сделки с имоти както в най-големите градове на страната Невиждано покачване на продажбите на жилищни имоти в...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Костадинов подкрепя Тръмп за Канада и Панамския канал, иска Македония и Южна Бесарабия към България

С публикация в социалната мрежа лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов прикани българското правителство да предяви своите претенции към Южна Бесарабия....

СВЯТ

СВЯТ4 hours ago

Лавров: “Не очакваме нищо по различно в отношението към Русия”

Лавров: Първите изявления на Тръмп очертават методите му за прокарване на интересите на САЩ „Първите изявления на американския президент Доналд...

СВЯТ4 hours ago

Налудничави приказки на вещицата от Брюксел

Вещицата докладва в Давос за изпълнена заповедта на господарите и! Фон дер Лайен: Европейците плащат непосилна цена заради отказа от...

СВЯТ19 hours ago

Искате Евро, питайте хърватите, пощуряха!

Хърватия, която прие еврото, въвежда нови мерки за контрол на цените заради рекордната инфлация Страната, която преди 2 г. прие...

СВЯТ19 hours ago

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио призова за бързо прекратяване на войната в Украйна

Новият държавен секретар на САЩ Марко Рубио направи официално изявление, подчертавайки спешната нужда от прекратяване на военните действия между Русия...

СВЯТ1 day ago

Мрежата на Сорос се финансира от бюджета на ЕС

Орбан: Мрежата на Сорос се финансира от бюджета на ЕС. Брюксел е в джоба му. Не можем да толерираме това...

Най Четени