ЗДРАВЕ
Важна промяна в сроковете на валидност на зеления сертификат
В днешната заповед на служебния здравен министър, с която се затягат мерките срещу разпространението на коронавируса в страната, са посочени всички документи за ваксинация, преболедуване и изследване (тест) за C0VID-19, които у нас се признават за „зелен сертификат“.
За всеки от документите е посочен и срок на валидност:
Валиден документ за ваксинация е:
а) Цифров C0VID сертификат на ЕС за незавършен ваксинационен курс с двудозова ваксина съгласно Приложение № 3 към т. 1, буква „в“ от Заповед № РД-01-389 от 31.05.2021 г.
на министъра на здравеопазването. За целите на тази заповед сертификатът може да се използва от 15-тия до 30-тия ден от датата на поставяне на първата доза ваксина;
б) Цифров C0VID сертификат на ЕС за завършен ваксинационен курс при еднодозови и при двудозови ваксини съгласно Приложение № 3 към т. 1, букви „а“ и „б“ от Заповед № РД-01-389 от 31.05.2021 г. на министъра на здравеопазването. За целите на тази заповед сертификатът може да се използва от датата на поставяне на втората доза за двудозовите ваксини и от 15-тия ден от датата на поставяне на еднодозова ваксина;
в) Цифров C0VID сертификат на ЕС за незавършен и завършен ваксинационен курс при еднодозови и при двудозови ваксини, издаден от друга държава-членка на ЕС. За целите на тази заповед цифровият C0VID сертификат на ЕС за ваксинация може да се използва в съответните срокове по букви „а“ и „б“;
г) Аналогичен на Цифров C0VID сертификат на ЕС документ за незавършен или за завършен ваксинационен курс – документ, издаден от компетентен орган в друга държава, удостоверяващ, че даденото лице е получило съответната доза ваксина. Документът трябва да съдържа имената на лицето, дата на раждане, дата на която е поставена съответната доза ваксина срещу C0VID-19, пореден номер на дозата, както и общия брой дози при ваксини, които се поставят двукратно, търговско наименование на поставената ваксина срещу C0VID-19, наименование на производителя/притежателя на разрешението за употреба, държавата, в която е издаден и наименованието на издаващия компетентен орган. За целите на тази заповед аналогичният документ за ваксинация може да се използва в съответните срокове по букви „а“ и „б“.
Валиден документ за преболедуване е:
а) Цифров C0VID сертификат на ЕС за преболедуване съгласно Заповед № РД-01-417 от 4.06.2021 г. на министъра на здравеопазването, с валидност от 15-тия до 180-тия ден от датата на първия положителен резултат от PCR изследване. По силата и за целите на тази заповед, сертификатът може да се използва от 15-тия до 365-тия ден от датата на първия положителен резултат от PCR изследване.
б) Цифров C0VID сертификат на ЕС за преболедуване, издаден в друга държава на ЕС, с валидност не по-рано от 11-тия до 180-тия ден от датата на първия положителен резултат от PCR изследване. По силата и за целите на тази заповед, сертификатът може да се използва до 365-тия ден от датата на първия положителен резултат от PCR изследване;
в) Удостоверение за преболедуване на C0VID-19, доказано чрез бърз антигенен тест.
Удостоверението се създава в Националната информационна система за борба с C0VID-19 за лицата, които са регистрирани в нея като потвърдени случаи на C0VID-19, доказани с бърз антигенен тест и е достъпно в електронен формат от преболедувалите от интернет страницата на Националната здравна информационна система – https://his.bg. Удостоверението е с валидност от 15-тия до 365-тия ден от датата на първия положителен резултат от проведен бърз антигенен тест;
г) Аналогичен на Цифров C0VID сертификат на ЕС за преболедуване документ – документ за преболедуване, доказано с PCR изследване или с бърз антигенен тест, издаден от компетентен орган в друга държава и удостоверяващ, че лицето е преболедувало C0VID-19. Документът трябва да съдържа имената на лицето, дата на раждане, дата на първия положителен резултат от PCR изследване или от бърз антигенен тест и положителен резултат (Positive), данни за лечебното заведение, извършило изследването (наименование, адрес или други данни за контакт) или за органа, издаващ документа и държавата, в която е направено изследването. За целите на тази заповед аналогичният документ може да се използва от 11-тия до 365-тия ден от датата на първия положителен резултат от проведено PCR изследване или бърз антигенен тест.
Валиден документ за изследване е:
а) Цифров C0VID сертификат на ЕС за изследване съгласно Заповед № РД-01-548 от 30.06.2021 г. на министъра на здравеопазването, валиден до 48 часа от проведено изследване с бърз антигенен тест или до 72 часа от проведено PCR изследване;
б) Цифров C0VID сертификат на ЕС за изследване, издаден в друга държава на ЕС, валиден до 48 часа от проведено изследване с бърз антигенен тест или до 72 часа от проведено PCR изследване;
в) Аналогичен на Цифров C0VID сертификат на ЕС за изследване документ – документ за изследване с PCR или с бърз антигенен тест, издаден от компетентен орган в друга държава и удостоверяващ, че лицето е с отрицателен резултат от проведеното изследване за C0VID-19. Документът трябва да съдържа имената на лицето, дата на раждане, вид на изследването, изписан на латиница метод (PCR или RAT) и отрицателен резултат (Negative), дата и час на вземане на проба за изследване, търговско наименование и производител на теста (задължително за бързите антигенни тестове), наименование на лабораторията/лечебното заведение, извършило изследването. Срокът на валидност на аналогичния документ е до 48 часа от проведено изследване с бърз антигенен тест или до 72 часа от проведено PCR изследване.
За целите на т. I, 31 валиден документ за изследване е и медицински документ, удостоверяващ отрицателен резултат от проведено изследване, валиден до 48 часа от проведено изследване с бърз антигенен тест или до 72 часа от проведено PCR изследване. Документът трябва да съдържа трите имена на лицето, вид на изследването и отрицателен резултат, дата и час на вземане на проба за изследване, търговско наименование и производител на теста (задължително за бързите антигенни тестове), наименование на лабораторията/лечебното заведение, извършило изследването.
ЗДРАВЕ
Две напитки, които бързо разрушават черния дроб
Те често претоварват този орган и затрудняват неговата функция
Лекарите предупреждават да не се пият определени напитки, които могат да причинят сериозни увреждания на черния дроб, да провокират възпалителни процеси, затлъстяване или дори разрушаване на органа.
Тези напитки често претоварват черния дроб и затрудняват неговата функция. За да се избегнат подобни рискове, специалистите препоръчват умерена консумация и избор на по-здравословни алтернативи.
Напитки, които вредят най-много на черния дроб
Изследванията показват, че енергийните напитки с високо съдържание на захар имат значително отрицателно въздействие върху черния дроб. Редовната им употреба допринася за натрупването на мазнини в чернодробните тъкани, което може да доведе до развитие на мастна хепатоза, белези на тъканите и нарушаване на клетъчната структура на органа.
Освен това провокират възпалителни процеси и пикове на кръвната захар, което намалява чувствителността на организма към инсулин. Поради това такива напитки категорично не се препоръчват за хора с диабет или чернодробни заболявания.
Не по-малко вредни са сладките газирани напитки. Те съдържат голямо количество захар, добавки и оцветители, които претоварват черния дроб поради необходимостта от тяхното разграждане. Заместителите на захарта, използвани в такива напитки, имат отрицателен ефект върху чревната микрофлора и метаболитните процеси, допринасяйки за мастния черен дроб.
Препоръки на специалисти
За да се избегнат рискове за здравето на черния дроб, лекарите съветват да се откажем от енергийните и сладките газирани напитки. Вместо това трябва да предпочитате алтернативи като зелен чай, черно кафе, какао, ферментирали млечни напитки и чиста вода. Тези напитки са не само безопасни, но и допринасят за поддържането на здравето на тялото като цяло.
ЗДРАВЕ
Какви храни е по-добре да не ядете след 60 години и защо
Някои продукти, които преди това са били лесно смилаеми и полезни, могат да се окажат вредни или дори опасни за здравето
След 60 години човешката физиология претърпява значителни промени, които влияят върху начина, по който организмът обработва храната. Метаболизмът се забавя, храносмилателната система става по-чувствителна, а способността на тялото да абсорбира и усвоява определени хранителни вещества може да намалее.
Поради тези промени, някои храни, които преди това са били лесно смилаеми и полезни, могат да се окажат вредни или дори опасни за здравето.
Храни, които не трябва да се консумират след навършване на 60 години:
1. Грейпфрут
Грейпфрутът е в списъка с храни, които трябва да се избягват след 60-годишна възраст. Сокът от грейпфрут може да попречи на приема на лекарства за безсъние, тревожност и хипертония. Но други плодове и сокове, като портокал, червена боровинка и домат в умерени количества, са най-добрият избор за по-възрастните хора“, се казва в изявление на Американския национален съвет по стареенето.
2. Сладки напитки
Напитките с високо съдържание на захар са вредни за здравето.
3. Скрита захар
И не забравяйте скритата захар.
„Скритата захар може да се намери в хляба, сосовете, киселото мляко, мюсли блокчетата, инстантните овесени ядки и зърнените закуски“, изброява диетологът Нанси Фарел Алън.
Излишната захар може да натовари панкреаса и черния дроб, което може да доведе до повишени нива на кръвната захар и триглицеридите и повишен риск от мастно чернодробно заболяване.
4. Диетични напитки
Възрастните хора трябва да избягват газирана вода с изкуствени подсладители. „През последните няколко години изследователите свързаха диетичните газирани напитки с всичко – от затлъстяването до апетита за сладко и депресията“, съобщава Bethesda Health.
А проучване в Journal of General Internal Medicine се установи, че редовната консумация на изкуствено подсладени газирани напитки може да причини още по-сериозна вреда: те могат да увеличат риска от инфаркти или инсулти.
5. Необработена и сурова храна
Възрастните хора трябва да бъдат по-внимателни с недоварените яйца, твърдят специалистите. „Недостатъчно сготвени храни като яйца, месо, домашни птици и суши могат да причинят отравяне, което може да доведе до сепсис и септичен шок.
Освен това, за да намалят риска от бактериално заболяване, възрастните хора се съветват да не ядат сурова риба и миди, сурово или непастьоризирано мляко или сирене, меки сирена, сурови кълнове или непастьоризирани плодови или зеленчукови сокове.
6. Подсладено кисело мляко
Сладкото кисело мляко може да има отрицателен ефект върху здравето.
„Обикновеното кисело мляко всъщност е добро, особено гръцкото кисело мляко, което е с по-високо съдържание на протеини и по-малко мазнини“, обясни гериатърът Колийн Крисмас.
За жени, които се нуждаят от малко повече калций и витамин D, това е добър начин да вкарат и двете в организма си. Но когато е подсладено, вие сте приели здравословна храна и сте я направили нездравословна.
7. Месни деликатеси
Месните деликатеси съдържат много натрий и добавки.
Ако хората искат да ядат месни деликатеси, трябва да избират варианти с ниско съдържание на сол. Хранителната стойност на натрия на етикета трябва да бъде по-малко от 5% от дневната стойност. Тогава продуктът ще бъде добър вариант, обясни диетологът Алиса Смолен.
8. Много кофеин
Твърде много кофеин е особено опасен за възрастните хора.
Кофеинът не само пречи на много хора да спят добре през нощта, той може да увеличи тревожността и да накара сърцето да бие по-бързо или неправилно. Това може да бъде опасно, ако лицето има сърдечни проблеми. Освен в кафето, кофеинът се съдържа и в много чайове, някои газирани напитки, шоколад и дори някои лекарства, включително болкоуспокояващи без рецепта.
9. Пържени ястия
Възрастните хора са особено уязвими от негативните ефекти на тези продукти върху здравето. Пържените храни са с високо съдържание на трансмазнини, които повишават холестерола и са свързани със сърдечни заболявания, диабет и рак. Те също така често са бъкани с калории, което може да доведе до наддаване на тегло и затлъстяване.
10. Твърде много натрий
Високият прием на сол може да накара тялото да задържа твърде много течности, което води до високо кръвно налягане и по-голям риск от сърдечни заболявания, инсулт и бъбречни заболявания.
11. Храни в микровълновата
Трябва да се избягват храни, предназначени за нагряване в пластмаса.
Когато храните се опаковат в пластмаса или се поставят в пластмасов съд и се нагряват в микровълнова фурна, веществата, използвани при производството на пластмасата, могат да проникнат в храната. По-специално, мазни храни като меса и сирена причиняват извличане на химикал, наречен диетилхексил адипат, от пластмасата.
12. Свръхобработени продукти
Ултра преработените храни като замразената пица са свързани с много здравословни проблеми, включително по-висок риск от деменция.
13. Супа от консерва
Не всички консервирани супи са вредни, но трябва да проверите етикета за натрий и вредни добавки.
ЗДРАВЕ
Кога започва старостта?
- Днешните 60-годишни не се чувстват толкова стари, колкото преди едно поколение
- 95% от хората в САЩ над 60 г. имат заболяване
Опитвате се да останете вечно млади? Това е популярна цел: пазарът против стареене, оценен на 40 милиарда долара, се очаква да достигне 60 милиарда долара до 2032 г. За да предотвратят старостта, хората се мажат с кремове против бръчки, вземат хранителни добавки и вдигат тежести, наред с други процедури.
Въпреки че стареенето често се представя като проблем за решаване, то е по-променимо, отколкото си мислите. Според най-новите изследвания няма ясна биологична повратна точка, отбелязваща прехода от средна към късна възраст, казва Ерик Вердин, президент и главен изпълнителен директор на Института за изследване на стареенето “Бък” в Калифорния.
„Има невероятна променливост между различните хора“, казва Вердин, който предпочита използването на нечия биологична възраст – на колко години са вашите клетки и тъкани – вместо тяхната хронологична възраст – броят години, през които сте живи.
Това убеждение започна да променя статуквото: скорошно проучване, публикувано в Psychology and Aging, показва, че възрастта, на която някой се смята за стар, се измества нагоре.
Хората на средна възраст и по-възрастните в днешно време се чувстват по-млади, отколкото хората на същата възраст преди 10 до 20 години, според проучване, ръководено от Маркус Ветщайн, изследовател от Хумболтовия университет на Берлин, Германия.
Хората живеят по-дълго, което отчасти обяснява тази тенденция. През голяма част от човешката история способността на човек да изпълнява задачи или да допринася за своето семейство и общност е оформяла възприемането на старостта.
В цялото Западно полукълбо в края на XIX и началото на XX век фокусът при пенсионирането се измести към хронологичната възраст на индивида, а не към неговите способности.
Средностатистическият американец се пенсионира на 62 години, което е около времето, когато повечето служители и правителства смятат човек за стар. Диапазонът от 60 до 65 остава относително постоянен във времето, дори когато продължителността на живота се e удължила и хората претърпяват големи социални и икономически промени.
Като цяло стареенето е най-силният рисков фактор за повечето незаразни заболявания като рак, диабет и Алцхаймер. Според някои оценки близо 95% от възрастните в САЩ над 60 години имат поне едно хронично заболяване, докато почти 80% имат две или повече.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
Метресите във властта
-
EXPRESS TV4 months ago
Бесен скандал между Тошко Йорданов и невежата но нагла Лора Крумова разтресе ефира!
-
EXPRESS TV4 months ago
Превземане. Кои са хората на Пеевски в ГЕРБ и БСП, и има ли КОЙ да го спре. Говори Татяна Дончева
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци
-
БЪЛГАРИЯ5 months ago
Поредните истерични брътвежи на Пеевски
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
За какво ни е ООН, не върши никаква работа, “Генералния секретар”, не вършеща нищо мижитурка
-
АКТУАЛНО3 months ago
„Такива големи загуби немците отдавна не са имали“: Цяла бригада изчезна. Развръзката е близо
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент