ЗДРАВЕ
В България е страшно да си болен
Над 30 директори на болници взимат по около 1 милион лева на година. Те не искат реформа.
Лечението е превърнато в една манифактура, а болният е поставен на конвейер, казва урологът в „Пирогов“ с почти 40-годишен стаж
В България е страшно да си болен. Здравната каса и клиничните пътеки сложиха край на стария модел и отношения в здравеопазването, но не създадоха нов. Вместо да е лекуван, пациентът е превърнат в счетоводна бройка. Превърнахме лечението в манифактура.
Премахването на Здравната каса няма да реши проблемите. Нищо няма да се промени, докато целта е да се приберат парите, а не качеството на здравеопазването.
Над 30 директори на болници взимат по около 1 милион лева на година. Медиците милионери не искат реформа.
Липсват определени специалности – педиатри, инфекционисти, епидемиолози. Сега пандемията от коронавирус ни се разказва от математици, които ни казват колко хора ще починат.
Това заяви в интервю за БГНЕС д-р Стоян Георгиев, уролог в Института за спешна медицина „Пирогов“.
Д-р Георгиев има почти 40-годишен стаж. Започва като млад лекар в „Пирогов“ през 1982 г., там той работи около 16 години. Работил е в редица болнични заведение в столицата Първа и Пета градска болници, а също така и в страната.
Един от най-големите проблеми на родното здравеопазване е, че страшно да си болен в България. Никой не се вълнува от това, че човекът е личност и има строго специфична болест. Лечението е превърнато в една манифактура, а болният е поставен на конвейер.
А нещата не винаги са били такива. Д-р Георгиев си спомня за предаността и идеализма, с който се работило навремето, когато парите не са били единственият определящ фактор.
„Моето поколение действително се квалифицира и завърши в края на комунизма. Тогава идеята за финансова печалба от медицината почти не съществуваше. Работихме на добра воля и никой не си е поставял финансови претенции. Самата квалификация беше крайно необходима, защото тогава имаше известно ешалониране на здравната система. Знаеше се кой за какво отговаря. Имаше хора с различни отговорности. Имаше и контрол. Пациентът преминаваше от по-ниско към по-високо стъпало“, заяви лекарят уролог.
За съжаление, днес картината е по-различна. Болницата, в която влиза пациентът, или ще му помогне, или там ще завърши неговото лечение и жизнен път.
„Болните сега не се търсят, за да им се довърши лечението, защото пациентите сега са с финансова тежест през здравната каса и през системата на клиничните пътеки, които се надявахме, че ще изиграят по-положителна роля през тези 20 години. Но вече всички експерти са на мнение, че те доведоха до фиаското на старото здравеопазване, а ново не се появи“, каза д-р Георгиев.
Ново здравеопазване не се е появило не в смисъла, че отсъстват модерни болници и добри специалисти. „Имаме и световни специалисти, и добро оборудване, но достъп до тях имат само хора с определени финанси“, уточни д-р Георгиев.
Един от големите проблеми е липсата на здравна помощ в малките население места.
„Системата е толкова силно дебалансирана по региони, че има области, където не може да се окаже първокачествена помощ в рамките на златния стандарт от половин или един час, каквито са случаите при инсултите или инфарктите, където, ако не се помогне бързо, изходът е драматичен“, каза специалистът.
Тази липса на болнична помощ кара хората от малките населени места да пренебрегват здравето си.
„В България не е лошо да си болен, а е страшно. Болният никой никъде не го чака с идеята да му се помогне в максимална степен. Той трябва да си търси болница. Той не знае кога да се обърне към лекар и къде да отиде. Той няма и достъп до болница, особено, ако се намира във Видинска област или в село, където не идва фелдшер по 2-3 седмици. Тогава пациентът се обръща към едни ретро шамански методи и който оцелее. Става трудно за близките му да го транспортират в болница, заради пандемията от COVID-19. Никъде няма гаранция, че ще бъде приет. Това обърква системата и болните“, подчерта д-р Георгиев.
Дисбалансът в системата се изразява и в липсата на определени специалисти: педиатри; инфекционисти; епидемиолози и др. „Сега епидемията ни се разказва от математици, които ни казват колко хора ще се разболеят и колко ще умрат“.
По отношение на идеята за изграждането на COVID-болница д-р Георгиев попита: Тези хора, които коментират знаят ли как се създава болница. „Болницата не е сградата и леглата. Това е най-малката част. Пациентите могат да се лекуват и в палатка, но трябва да има лекари, сестри, лекарства, диагностика, проследяване и грижи. Построяването на болница не лекува. Построяването на детска болница няма да спаси нашите деца. Трябва да има педиатри“, добави той.
Според него проблемът идва и от това, че в здравната ни система все още не е дефиниран въпросът към какво се стремим. Никой не е формулирал каква реформа да направим, така че да намалее смъртността при децата и възрастните, да се увеличат трансплантациите на сърце, черен дроб, бъбреци.
„Дали някой се спомня, че България беше първата в Източна Европа, която направи трансплантация на сърце. Ние сме много далеч след нещата, които се случват в западната медицина, и след страните, с които бяхме заедно“, категоричен е доктор Георгиев.
Надеждата за промяна е в самите лекари, особено в младите.
„Здравеопазването е тежка и консервативна система, която не зависи само от един фактор. Трябва да се изградят такива механизми, които да дават вътрешна регулация. Лекарите са морални хора, те виждат какви са безобразията в системата. Няма да търпят черни овце и издънки. Трябва да се остави на гилдията да го поправи. Здравеопазването не може да се поправи бързо, нито могат да се създадат специалисти за кратко време. Един специалист, за да го сложиш в отговорна среда, са необходими 5 години следване и 5 години специализация“, заяви д-р Георгиев.
Според него страната ни трябва да изпрати голям брой млади специалисти в чужбина, за да получат една добра специализация. Така е постъпила Турция преди 30-40 години. За това не трябва да се учудваме сега, защо там се ходи на медицински туризъм.
Липсата на комуникацията между здравните заведения води до влошаване на качеството на услугата.
„Най-лошото е, че много силни играчи се държат монополно, отделните звена не си говорят, не се кооперират за по-добър резултат, защото ако в една голяма болница има условия за донор, въпрос само на добра воля е да се обърне към друга болница, но това не се случва по много причини. Ще се изгубят пари, причини от емоционален характер, личностен. Даже не се и насърчава“, каза Георгиев.
Решението на проблемите не е в премахването на Здравната каса или създаването на няколко такива. Не трябва да има аматьори и фантазьори в здравеопазването.
„Премахването на Здравната каса няма да реши проблемите. Щом схемата да вземеш парите е писане на отчет на хартия, а не качеството на здравеопазването, нищо няма да се промени. Толкова години не се намери решителност в нито една политика, за да се направят малки стъпки поне за Бързата помощ. Не може една държава да няма медицински хеликоптери. Тъжно е. Изморихме се от говорене и никой не ни чува“, оплака се докторът.
„Над 30 директори на болници получават над 1 милион лева заплата. Кой от тях ще иска да направи реформа, за да не получава тези пари. Като няма срам, морал, страх от Бога, трябва да има финансова регулация. Тя става с морков или с тояга. Ако не работиш отговорно, довиждане. Взима ти се разрешението и приключваш. Това са стъпките, които да дисциплинират“, смята Георгиев.
Картината не е напълно песимистична.
„Все пак в България има здравни заведения и лекари, които имат силите, капацитета и моралната норма, за да си вършат работата. Такъв медицински „Ноев ковчег“ е „Пирогов“. Той издържа на всички видове медицински експерименти, издържа на най-различни директори и управления. Но вътре има едно ядро от хора и екип, които имат страхотен морал. Там лекарите не гледат банкнотата, а си гледат работата“, подчерта д-р Стоян Георгиев.
ЗДРАВЕ
Две напитки, които бързо разрушават черния дроб
Те често претоварват този орган и затрудняват неговата функция
Лекарите предупреждават да не се пият определени напитки, които могат да причинят сериозни увреждания на черния дроб, да провокират възпалителни процеси, затлъстяване или дори разрушаване на органа.
Тези напитки често претоварват черния дроб и затрудняват неговата функция. За да се избегнат подобни рискове, специалистите препоръчват умерена консумация и избор на по-здравословни алтернативи.
Напитки, които вредят най-много на черния дроб
Изследванията показват, че енергийните напитки с високо съдържание на захар имат значително отрицателно въздействие върху черния дроб. Редовната им употреба допринася за натрупването на мазнини в чернодробните тъкани, което може да доведе до развитие на мастна хепатоза, белези на тъканите и нарушаване на клетъчната структура на органа.
Освен това провокират възпалителни процеси и пикове на кръвната захар, което намалява чувствителността на организма към инсулин. Поради това такива напитки категорично не се препоръчват за хора с диабет или чернодробни заболявания.
Не по-малко вредни са сладките газирани напитки. Те съдържат голямо количество захар, добавки и оцветители, които претоварват черния дроб поради необходимостта от тяхното разграждане. Заместителите на захарта, използвани в такива напитки, имат отрицателен ефект върху чревната микрофлора и метаболитните процеси, допринасяйки за мастния черен дроб.
Препоръки на специалисти
За да се избегнат рискове за здравето на черния дроб, лекарите съветват да се откажем от енергийните и сладките газирани напитки. Вместо това трябва да предпочитате алтернативи като зелен чай, черно кафе, какао, ферментирали млечни напитки и чиста вода. Тези напитки са не само безопасни, но и допринасят за поддържането на здравето на тялото като цяло.
ЗДРАВЕ
Какви храни е по-добре да не ядете след 60 години и защо
Някои продукти, които преди това са били лесно смилаеми и полезни, могат да се окажат вредни или дори опасни за здравето
След 60 години човешката физиология претърпява значителни промени, които влияят върху начина, по който организмът обработва храната. Метаболизмът се забавя, храносмилателната система става по-чувствителна, а способността на тялото да абсорбира и усвоява определени хранителни вещества може да намалее.
Поради тези промени, някои храни, които преди това са били лесно смилаеми и полезни, могат да се окажат вредни или дори опасни за здравето.
Храни, които не трябва да се консумират след навършване на 60 години:
1. Грейпфрут
Грейпфрутът е в списъка с храни, които трябва да се избягват след 60-годишна възраст. Сокът от грейпфрут може да попречи на приема на лекарства за безсъние, тревожност и хипертония. Но други плодове и сокове, като портокал, червена боровинка и домат в умерени количества, са най-добрият избор за по-възрастните хора“, се казва в изявление на Американския национален съвет по стареенето.
2. Сладки напитки
Напитките с високо съдържание на захар са вредни за здравето.
3. Скрита захар
И не забравяйте скритата захар.
„Скритата захар може да се намери в хляба, сосовете, киселото мляко, мюсли блокчетата, инстантните овесени ядки и зърнените закуски“, изброява диетологът Нанси Фарел Алън.
Излишната захар може да натовари панкреаса и черния дроб, което може да доведе до повишени нива на кръвната захар и триглицеридите и повишен риск от мастно чернодробно заболяване.
4. Диетични напитки
Възрастните хора трябва да избягват газирана вода с изкуствени подсладители. „През последните няколко години изследователите свързаха диетичните газирани напитки с всичко – от затлъстяването до апетита за сладко и депресията“, съобщава Bethesda Health.
А проучване в Journal of General Internal Medicine се установи, че редовната консумация на изкуствено подсладени газирани напитки може да причини още по-сериозна вреда: те могат да увеличат риска от инфаркти или инсулти.
5. Необработена и сурова храна
Възрастните хора трябва да бъдат по-внимателни с недоварените яйца, твърдят специалистите. „Недостатъчно сготвени храни като яйца, месо, домашни птици и суши могат да причинят отравяне, което може да доведе до сепсис и септичен шок.
Освен това, за да намалят риска от бактериално заболяване, възрастните хора се съветват да не ядат сурова риба и миди, сурово или непастьоризирано мляко или сирене, меки сирена, сурови кълнове или непастьоризирани плодови или зеленчукови сокове.
6. Подсладено кисело мляко
Сладкото кисело мляко може да има отрицателен ефект върху здравето.
„Обикновеното кисело мляко всъщност е добро, особено гръцкото кисело мляко, което е с по-високо съдържание на протеини и по-малко мазнини“, обясни гериатърът Колийн Крисмас.
За жени, които се нуждаят от малко повече калций и витамин D, това е добър начин да вкарат и двете в организма си. Но когато е подсладено, вие сте приели здравословна храна и сте я направили нездравословна.
7. Месни деликатеси
Месните деликатеси съдържат много натрий и добавки.
Ако хората искат да ядат месни деликатеси, трябва да избират варианти с ниско съдържание на сол. Хранителната стойност на натрия на етикета трябва да бъде по-малко от 5% от дневната стойност. Тогава продуктът ще бъде добър вариант, обясни диетологът Алиса Смолен.
8. Много кофеин
Твърде много кофеин е особено опасен за възрастните хора.
Кофеинът не само пречи на много хора да спят добре през нощта, той може да увеличи тревожността и да накара сърцето да бие по-бързо или неправилно. Това може да бъде опасно, ако лицето има сърдечни проблеми. Освен в кафето, кофеинът се съдържа и в много чайове, някои газирани напитки, шоколад и дори някои лекарства, включително болкоуспокояващи без рецепта.
9. Пържени ястия
Възрастните хора са особено уязвими от негативните ефекти на тези продукти върху здравето. Пържените храни са с високо съдържание на трансмазнини, които повишават холестерола и са свързани със сърдечни заболявания, диабет и рак. Те също така често са бъкани с калории, което може да доведе до наддаване на тегло и затлъстяване.
10. Твърде много натрий
Високият прием на сол може да накара тялото да задържа твърде много течности, което води до високо кръвно налягане и по-голям риск от сърдечни заболявания, инсулт и бъбречни заболявания.
11. Храни в микровълновата
Трябва да се избягват храни, предназначени за нагряване в пластмаса.
Когато храните се опаковат в пластмаса или се поставят в пластмасов съд и се нагряват в микровълнова фурна, веществата, използвани при производството на пластмасата, могат да проникнат в храната. По-специално, мазни храни като меса и сирена причиняват извличане на химикал, наречен диетилхексил адипат, от пластмасата.
12. Свръхобработени продукти
Ултра преработените храни като замразената пица са свързани с много здравословни проблеми, включително по-висок риск от деменция.
13. Супа от консерва
Не всички консервирани супи са вредни, но трябва да проверите етикета за натрий и вредни добавки.
ЗДРАВЕ
Кога започва старостта?
- Днешните 60-годишни не се чувстват толкова стари, колкото преди едно поколение
- 95% от хората в САЩ над 60 г. имат заболяване
Опитвате се да останете вечно млади? Това е популярна цел: пазарът против стареене, оценен на 40 милиарда долара, се очаква да достигне 60 милиарда долара до 2032 г. За да предотвратят старостта, хората се мажат с кремове против бръчки, вземат хранителни добавки и вдигат тежести, наред с други процедури.
Въпреки че стареенето често се представя като проблем за решаване, то е по-променимо, отколкото си мислите. Според най-новите изследвания няма ясна биологична повратна точка, отбелязваща прехода от средна към късна възраст, казва Ерик Вердин, президент и главен изпълнителен директор на Института за изследване на стареенето “Бък” в Калифорния.
„Има невероятна променливост между различните хора“, казва Вердин, който предпочита използването на нечия биологична възраст – на колко години са вашите клетки и тъкани – вместо тяхната хронологична възраст – броят години, през които сте живи.
Това убеждение започна да променя статуквото: скорошно проучване, публикувано в Psychology and Aging, показва, че възрастта, на която някой се смята за стар, се измества нагоре.
Хората на средна възраст и по-възрастните в днешно време се чувстват по-млади, отколкото хората на същата възраст преди 10 до 20 години, според проучване, ръководено от Маркус Ветщайн, изследовател от Хумболтовия университет на Берлин, Германия.
Хората живеят по-дълго, което отчасти обяснява тази тенденция. През голяма част от човешката история способността на човек да изпълнява задачи или да допринася за своето семейство и общност е оформяла възприемането на старостта.
В цялото Западно полукълбо в края на XIX и началото на XX век фокусът при пенсионирането се измести към хронологичната възраст на индивида, а не към неговите способности.
Средностатистическият американец се пенсионира на 62 години, което е около времето, когато повечето служители и правителства смятат човек за стар. Диапазонът от 60 до 65 остава относително постоянен във времето, дори когато продължителността на живота се e удължила и хората претърпяват големи социални и икономически промени.
Като цяло стареенето е най-силният рисков фактор за повечето незаразни заболявания като рак, диабет и Алцхаймер. Според някои оценки близо 95% от възрастните в САЩ над 60 години имат поне едно хронично заболяване, докато почти 80% имат две или повече.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
Метресите във властта
-
EXPRESS TV4 months ago
Бесен скандал между Тошко Йорданов и невежата но нагла Лора Крумова разтресе ефира!
-
EXPRESS TV4 months ago
Превземане. Кои са хората на Пеевски в ГЕРБ и БСП, и има ли КОЙ да го спре. Говори Татяна Дончева
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци
-
БЪЛГАРИЯ5 months ago
Поредните истерични брътвежи на Пеевски
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
За какво ни е ООН, не върши никаква работа, “Генералния секретар”, не вършеща нищо мижитурка
-
АКТУАЛНО3 months ago
„Такива големи загуби немците отдавна не са имали“: Цяла бригада изчезна. Развръзката е близо
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент