ЗДРАВЕ
Доц. Мангъров: Затварянето е предизборно, ние наистина сме идиоти
Ако някой си мисли, че с ограничения може да се овладее един епидемичен процес, много се лъже. Цялата тази работа е предизборна. . Ама тези хора ни мислят за идиоти. Ние сме наистина идиоти. Това каза за интервю доц. Атанас Мангъров.
Доц. Мангъров, какъв очаквате, че ще бъде резултата от 10 – дневния локдаун на държавата?
Никакъв. Малко ще намалеят случаите на заразени с коронавирус. В момента, в който се отворим, ще се върнем в самото начало. Тази методика е доказано неефективна в случая. Ние не сме единствените, които се затварят, но никой не го прави както при нас за 10 дни до изборите. Затварят се в продължение на месеци. Навсякъде, където това се направи, нямаше никакъв ефект –нито в Испания, нито в Гърция, нито във Великобритания. Епидемията си върви, а икономиката и психиката на хората отива по дяволите.
Ограниченията започват от понеделник. Очаквате ли, че събота и неделя хората ще се юрнат по магазините и това също ще доведе до скок на заразените?
Ние постоянно си се гъчкаме. Хората си живеят нормално. Ако някой си мисли, че с ограничения може да се овладее един епидемичен процес, много се лъже. Цялата тази работа е предизборна.
Точно това исках да ви попитам. Допускате ли, че напрежението около пандемията се нагнетява умишлено от управляващите именно заради предстоящия вот?
Естествено. Локдаунът приключва на 10-ия ден. Не на 12 или на 16-ия. Това означава, че ще бъдете ограничени до петък преди изборите. Ще имате един ден за размисъл и на другият ден отивате да гласувате. Ама тези хора ни мислят за идиоти. Ние сме наистина идиоти.
Как е ситуацията в инфекциозна болница?
Болницата е доста по-пълна, отколкото беше. Има около 90 болни. Все още има 1-2 свободни легла, но това е нещо, с което ние сме се справяли и ще се справим и сега.
В тежко състояние ли са пациентите ви?
Малко от пациентите са в тежко състояние. Около 25 души са на кислород. Останалите 60-на души са в състояние, в което значителна част от тях можеха да се лекуват вкъщи.
Защо са в инфекциозна болница тогава?
Причината да са при нас е, че тези карантини, които се налагат, не дават възможност на заразените да се лекуват у дома. Болният човек се затваря и лекар може да стигне до него само по нелегален начин. Затова единственият начин да получи адекватно лечение и грижа е той да влезе в болница. Само, че това е напълно безсмислено. Хората са заразни поне 3-4 дни преди да проявят клиничните симптоми. И когато те ги проявят и тръгнат да си правят тестове, минават още един-два дни. Всъщност в момента, в който стане ясно, че човек е с положителен тест, той преди този момент, е бил поне 5-6 дни в обществото и контактен. Тогава какъв е смисъла да го извеждаме и да го карантинираме, така, че да не може да отиде до магазина или аптеката?! Тези, които са били винаги около него също ги карантинираме допълнително за още 10 дни. Изобщо такива безсмислици се правят. Те водят до това, че хората със симптоми, характерни по принцип за инфекциозните заболявания, хукват към болница и чакат да умрат. Отгоре на всичко личният лекар не го лекува или пък го съветва по телефона, като обикновено му казва да пие един-два антибиотика без да го види. А този човек има нужда някой да го прегледа и успокои. И има нужда да влезе в болница, само око се налага да му се дава кислород. От тези 7 000 души, които в момента лежат в болниците, поне ¾ от тях биха могли да се лекуват вкъщи. Стига да имаше кой да се грижи за тях. А сега какво се случва – пациентите, като ги вкарат в болница, ги обслужва една сестра и една санитарка на 40 души обикновено. Те не се „счупват“ да ги обгрижват, защото нямат физическа възможност. За тези хора би трябвало близките им да се грижат, а не всички да се изолират, каквато е практиката в момента. Едните в едната стая, другите в другата. Или пък се разделят на различни етажи. Когато ходят до тоалетната си слагат маски, въпреки, че те са живели нормално една седмица, преди този човек да е регистриран като положителен. Но никой тогава не е знаел това. Именно по тази причина тези мерки, които наблюдаваме в момента, са безсмислени. Те утежняват положението и водят до препълване на болниците.
Проблемите, свързани с ваксината на „АстраЗенека“ търговска война ли са?
Не са никаква търговска война. Не може в 11 европейски страни да се наблюдава един и същи феномен. Хора, ваксинирани с тази ваксина правят тромбози и умират. Това не става само в една страна, а в много. Следователно има сериозен проблем.
Защо тогава от СЗО съветват да не се спира ваксината?
Който иска да се ваксинира. Аз не бих го направил. Смъртността от Ковид- 19 е 0, 03%., т. е. това не е много опасна болест. Разбира се, ако човек е болен, има придружаващи заболявания, тогава може да се ваксинира. Но трябва да е наясно с проблемите и да подпише информирано съгласие. Ако съдебно-медицинската експертиза отхвърли проблемите, това ще бъдат приказки на ангро.
Хората са разделени относно теорията ви за борба с пандемията. Срещате ли лично такива, които открито да ви атакуват?
Не съм срещал досега хора, които да ме нападат. Някои може да ме гледат на криво, но не съм го забелязал. Много често, обаче хора ме спират и ме поздравяват. Идват и искат да се ръкуват с мен.
Какви недъзи извади наяве коронавируса за здравната ни система?
Стана ясно, че на практика ние нямаме ефективна доболнична помощ. Тази помощ е само декоративна и нейното предназначение е просто да води документация. И когато се сблъска с по-тежък случай, незабавно да го изпраща за хоспитализация. Доболничната ни помощ при тези обстоятелства не е в състояние да лекува по-тежко болни пациенти. Липсата на ефективна доболнична помощ води до натоварване както на спешната помощ, така и на болниците.
ЗДРАВЕ
Две напитки, които бързо разрушават черния дроб
Те често претоварват този орган и затрудняват неговата функция
Лекарите предупреждават да не се пият определени напитки, които могат да причинят сериозни увреждания на черния дроб, да провокират възпалителни процеси, затлъстяване или дори разрушаване на органа.
Тези напитки често претоварват черния дроб и затрудняват неговата функция. За да се избегнат подобни рискове, специалистите препоръчват умерена консумация и избор на по-здравословни алтернативи.
Напитки, които вредят най-много на черния дроб
Изследванията показват, че енергийните напитки с високо съдържание на захар имат значително отрицателно въздействие върху черния дроб. Редовната им употреба допринася за натрупването на мазнини в чернодробните тъкани, което може да доведе до развитие на мастна хепатоза, белези на тъканите и нарушаване на клетъчната структура на органа.
Освен това провокират възпалителни процеси и пикове на кръвната захар, което намалява чувствителността на организма към инсулин. Поради това такива напитки категорично не се препоръчват за хора с диабет или чернодробни заболявания.
Не по-малко вредни са сладките газирани напитки. Те съдържат голямо количество захар, добавки и оцветители, които претоварват черния дроб поради необходимостта от тяхното разграждане. Заместителите на захарта, използвани в такива напитки, имат отрицателен ефект върху чревната микрофлора и метаболитните процеси, допринасяйки за мастния черен дроб.
Препоръки на специалисти
За да се избегнат рискове за здравето на черния дроб, лекарите съветват да се откажем от енергийните и сладките газирани напитки. Вместо това трябва да предпочитате алтернативи като зелен чай, черно кафе, какао, ферментирали млечни напитки и чиста вода. Тези напитки са не само безопасни, но и допринасят за поддържането на здравето на тялото като цяло.
ЗДРАВЕ
Какви храни е по-добре да не ядете след 60 години и защо
Някои продукти, които преди това са били лесно смилаеми и полезни, могат да се окажат вредни или дори опасни за здравето
След 60 години човешката физиология претърпява значителни промени, които влияят върху начина, по който организмът обработва храната. Метаболизмът се забавя, храносмилателната система става по-чувствителна, а способността на тялото да абсорбира и усвоява определени хранителни вещества може да намалее.
Поради тези промени, някои храни, които преди това са били лесно смилаеми и полезни, могат да се окажат вредни или дори опасни за здравето.
Храни, които не трябва да се консумират след навършване на 60 години:
1. Грейпфрут
Грейпфрутът е в списъка с храни, които трябва да се избягват след 60-годишна възраст. Сокът от грейпфрут може да попречи на приема на лекарства за безсъние, тревожност и хипертония. Но други плодове и сокове, като портокал, червена боровинка и домат в умерени количества, са най-добрият избор за по-възрастните хора“, се казва в изявление на Американския национален съвет по стареенето.
2. Сладки напитки
Напитките с високо съдържание на захар са вредни за здравето.
3. Скрита захар
И не забравяйте скритата захар.
„Скритата захар може да се намери в хляба, сосовете, киселото мляко, мюсли блокчетата, инстантните овесени ядки и зърнените закуски“, изброява диетологът Нанси Фарел Алън.
Излишната захар може да натовари панкреаса и черния дроб, което може да доведе до повишени нива на кръвната захар и триглицеридите и повишен риск от мастно чернодробно заболяване.
4. Диетични напитки
Възрастните хора трябва да избягват газирана вода с изкуствени подсладители. „През последните няколко години изследователите свързаха диетичните газирани напитки с всичко – от затлъстяването до апетита за сладко и депресията“, съобщава Bethesda Health.
А проучване в Journal of General Internal Medicine се установи, че редовната консумация на изкуствено подсладени газирани напитки може да причини още по-сериозна вреда: те могат да увеличат риска от инфаркти или инсулти.
5. Необработена и сурова храна
Възрастните хора трябва да бъдат по-внимателни с недоварените яйца, твърдят специалистите. „Недостатъчно сготвени храни като яйца, месо, домашни птици и суши могат да причинят отравяне, което може да доведе до сепсис и септичен шок.
Освен това, за да намалят риска от бактериално заболяване, възрастните хора се съветват да не ядат сурова риба и миди, сурово или непастьоризирано мляко или сирене, меки сирена, сурови кълнове или непастьоризирани плодови или зеленчукови сокове.
6. Подсладено кисело мляко
Сладкото кисело мляко може да има отрицателен ефект върху здравето.
„Обикновеното кисело мляко всъщност е добро, особено гръцкото кисело мляко, което е с по-високо съдържание на протеини и по-малко мазнини“, обясни гериатърът Колийн Крисмас.
За жени, които се нуждаят от малко повече калций и витамин D, това е добър начин да вкарат и двете в организма си. Но когато е подсладено, вие сте приели здравословна храна и сте я направили нездравословна.
7. Месни деликатеси
Месните деликатеси съдържат много натрий и добавки.
Ако хората искат да ядат месни деликатеси, трябва да избират варианти с ниско съдържание на сол. Хранителната стойност на натрия на етикета трябва да бъде по-малко от 5% от дневната стойност. Тогава продуктът ще бъде добър вариант, обясни диетологът Алиса Смолен.
8. Много кофеин
Твърде много кофеин е особено опасен за възрастните хора.
Кофеинът не само пречи на много хора да спят добре през нощта, той може да увеличи тревожността и да накара сърцето да бие по-бързо или неправилно. Това може да бъде опасно, ако лицето има сърдечни проблеми. Освен в кафето, кофеинът се съдържа и в много чайове, някои газирани напитки, шоколад и дори някои лекарства, включително болкоуспокояващи без рецепта.
9. Пържени ястия
Възрастните хора са особено уязвими от негативните ефекти на тези продукти върху здравето. Пържените храни са с високо съдържание на трансмазнини, които повишават холестерола и са свързани със сърдечни заболявания, диабет и рак. Те също така често са бъкани с калории, което може да доведе до наддаване на тегло и затлъстяване.
10. Твърде много натрий
Високият прием на сол може да накара тялото да задържа твърде много течности, което води до високо кръвно налягане и по-голям риск от сърдечни заболявания, инсулт и бъбречни заболявания.
11. Храни в микровълновата
Трябва да се избягват храни, предназначени за нагряване в пластмаса.
Когато храните се опаковат в пластмаса или се поставят в пластмасов съд и се нагряват в микровълнова фурна, веществата, използвани при производството на пластмасата, могат да проникнат в храната. По-специално, мазни храни като меса и сирена причиняват извличане на химикал, наречен диетилхексил адипат, от пластмасата.
12. Свръхобработени продукти
Ултра преработените храни като замразената пица са свързани с много здравословни проблеми, включително по-висок риск от деменция.
13. Супа от консерва
Не всички консервирани супи са вредни, но трябва да проверите етикета за натрий и вредни добавки.
ЗДРАВЕ
Кога започва старостта?
- Днешните 60-годишни не се чувстват толкова стари, колкото преди едно поколение
- 95% от хората в САЩ над 60 г. имат заболяване
Опитвате се да останете вечно млади? Това е популярна цел: пазарът против стареене, оценен на 40 милиарда долара, се очаква да достигне 60 милиарда долара до 2032 г. За да предотвратят старостта, хората се мажат с кремове против бръчки, вземат хранителни добавки и вдигат тежести, наред с други процедури.
Въпреки че стареенето често се представя като проблем за решаване, то е по-променимо, отколкото си мислите. Според най-новите изследвания няма ясна биологична повратна точка, отбелязваща прехода от средна към късна възраст, казва Ерик Вердин, президент и главен изпълнителен директор на Института за изследване на стареенето “Бък” в Калифорния.
„Има невероятна променливост между различните хора“, казва Вердин, който предпочита използването на нечия биологична възраст – на колко години са вашите клетки и тъкани – вместо тяхната хронологична възраст – броят години, през които сте живи.
Това убеждение започна да променя статуквото: скорошно проучване, публикувано в Psychology and Aging, показва, че възрастта, на която някой се смята за стар, се измества нагоре.
Хората на средна възраст и по-възрастните в днешно време се чувстват по-млади, отколкото хората на същата възраст преди 10 до 20 години, според проучване, ръководено от Маркус Ветщайн, изследовател от Хумболтовия университет на Берлин, Германия.
Хората живеят по-дълго, което отчасти обяснява тази тенденция. През голяма част от човешката история способността на човек да изпълнява задачи или да допринася за своето семейство и общност е оформяла възприемането на старостта.
В цялото Западно полукълбо в края на XIX и началото на XX век фокусът при пенсионирането се измести към хронологичната възраст на индивида, а не към неговите способности.
Средностатистическият американец се пенсионира на 62 години, което е около времето, когато повечето служители и правителства смятат човек за стар. Диапазонът от 60 до 65 остава относително постоянен във времето, дори когато продължителността на живота се e удължила и хората претърпяват големи социални и икономически промени.
Като цяло стареенето е най-силният рисков фактор за повечето незаразни заболявания като рак, диабет и Алцхаймер. Според някои оценки близо 95% от възрастните в САЩ над 60 години имат поне едно хронично заболяване, докато почти 80% имат две или повече.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
Метресите във властта
-
EXPRESS TV4 months ago
Бесен скандал между Тошко Йорданов и невежата но нагла Лора Крумова разтресе ефира!
-
EXPRESS TV4 months ago
Превземане. Кои са хората на Пеевски в ГЕРБ и БСП, и има ли КОЙ да го спре. Говори Татяна Дончева
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци
-
БЪЛГАРИЯ5 months ago
Поредните истерични брътвежи на Пеевски
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
За какво ни е ООН, не върши никаква работа, “Генералния секретар”, не вършеща нищо мижитурка
-
АКТУАЛНО3 months ago
„Такива големи загуби немците отдавна не са имали“: Цяла бригада изчезна. Развръзката е близо
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент