ПАРИ
Еврозоната решава за цената на лева
“България категорично няма да участва в ERM II при друг курс, освен при сегашния. Гаранцията е Народното събрание”. Думите са на Менда Стоянова – председателка на бюджетната комисия, депутат от ГЕРБ и вносител на първата промяна в текста, уреждащ фиксирания курс на лева към еврото, от 20 години насам.
В четвъртък (6 февруари) парламентът прие на второ четене спорните промени в Закона за БНБ, които теоретично дават право на Еврогрупата (членовете на Еврозоната плюс Дания) и на Европейската централна банка да поискат промяна на фиксирания курс при влизането ни в механизма ERM II и по време на престоя ни в т.нар. чакалня на еврозоната.
Засега гаранциите, че това няма да се случи са две.
Едната е категоричната позиция на управителя на БНБ Димитър Радев, че фиксингът може да бъде отменен само с пълно единодушие в ERM комитета, което няма как да се случи, защото той и финансовият министър ще гласуват “против”.
Втората е решението на Народното събрание, според което “министърът на финансите и управителят на БНБ предлагат, поддържат и гласуват позиция за централен курс 1.95583 лева за едно евро”. В документа е записано също, че “България не участва в механизма ERM II при централен курс, различен от 1.95583 лева за едно евро”.
Подводните камъни
Този акт на парламента несъмнено повдигна мъглата около процеса на влизане в “чакалнята на еврозоната”. Най-малкото, защото заседанията на ERM комитета са засекретени, а решенията се обявяват постфактум – през уикенда, когато не могат да окажат влияние на финансовите пазари.
Проблемът в случая е, че това решение на Народното събрание може да бъде отменено във всеки един момент и заменено от коренно противоположно. През годините управляващите многократно са показвали, че почти всяко тяхно решение е предпоследно.
Показателно е също така, че само в рамките на два дни (по заръка на премиера Бойко Борисов) финансовият министър Владислав Горанов представи текстовете, съгласува ги с лидерите на парламентарно представените политически сили и решението бе подкрепено от всички групи, освен от БСП. Тоест всичко може да се случи изключително бързо и далеч от общественото полезрение.
Съвсем отделен въпрос е бъдещият политически ландшафт в страната. Стандартният престой в механизма ERM II е три години. В това време обаче страната ни ще избира нов парламент, ново правителство, а и ново ръководство на Българската народна банка. Едва ли някой може да гарантира отсега, че евентуално ново мнозинство в Народното събрание ще бъде толкова благосклонно към членството на страната ни в еврозоната.
Пък и традиционно законодателният орган е институцията с най-нисък рейтинг. Проучване на “Галъп” показва, че през 2019-а едва 23% от българите изразяват доверие в Народното събрание, а недоверие – 67 на сто.
Излиза, че хората, които спят спокойно след решението на парламента за ERM II, не са много…
И “малко” политика
Отдавна сме свикнали присъединяването ни към валутния съюз да бъде политическа дъвка. Последните дни и седмици не правят изключение. Например в обръщението си към нацията, с което сне доверието си от правителството, президентът Румен Радев изтъкна, че “Кабинетът тихомълком прокарва реформа на валутния борд, за чийто смисъл и основания българите очакваха ясни разяснения.”
В отговор предшественикът му на поста Росен Плевнелиев заподозря, че Радев “обявява се война на правителството, за да може България да не влезе в еврозоната”. “Тепърва битката предстои, това е битката за интеграцията на България в ЕС, битката за влизането на България в еврозоната. Ако я изгубим заради Радев, оставаме бедни и вечно зависими от интересите на една империя”, заяви експрезидентът, чийто имидж е все по-нисък сред българските граждани.
В случая е почти без значение кой е прав и кой крив. Факт е обаче, че политиците допускат сериозна грешка, като изолират обществото от процеса присъединяването ни към ERM II.
Точно затова българите изглеждат изгубени в гъстата мъгла, обхванала този дългогодишен процес.
Скорошно проучване на агенция “Тренд” показа, че повечето от българите не подкрепят влизането на България в еврозоната и са склонни да повдигнат въпроса на референдум. Според данните 54% от българите искат референдум за премахването на българския лев като национална валута, като поне половината от запитаните са сигурни, че няма да подкрепят еврото. Едва 19% одобряват курса на правителството ни към ERM II и единната валута, а останалите 31% не знаят или не могат да преценят.
ЕЦБ приветства промените в Закона за БНБ
Като контрапункт на масовото мислене у нас, Европейската централна банка (ЕЦБ) изпрати до БНБ официално становище, свързано с курса на лева спрямо еврото. В него европейският регулатор посочва, че приветства новата поправка в Закона за БНБ.
“ЕЦБ приветства новата разпоредба на член 29, алинея 3 от Закона за Българската народна банка, която съответства на процедурите съгласно Резолюцията за ERM II и Споразумението между централните банки относно ERM II“, се казва в документа на регулатора.
От ЕЦБ посочват, че на 21 януари 2020 г. са получили искане от БНБ за становище относно проекта за изменение на Закона за кредитните институции и Закона за БНБ, като казват, че с този законопроект “се цели да се гарантира, че БНБ може да приема мерки, поискани от ЕЦБ във връзка с поднадзорните лица, както е предвидено в правната уредба на тясното сътрудничеството между ЕЦБ и БНБ“.
“Настоящото становище не засяга цялостната оценка на искането за установяване на тясно сътрудничество между ЕЦБ и БНБ, отправено от Република България на 18 юли 2018 г.”, се подчертава в становището.
От европейския регулатор посочват още, че приветстват обстоятелството, че със законопроекта се уточняват правомощията на БНБ за налагане на санкции, за да се съгласува напълно българското национално право с обхвата на правомощието на ЕЦБ да налага санкции.
Банковата асоциация подкрепи законотворците
В своя позиция Управителният съвет на Асоциацията на банките в България подкрепи усилията за присъединяване на страната ни към Механизма на валутни курсове – ERM II, като този процес трябва да протича по максимално ясен за българската общественост начин.
“Изразяваме увереността си, че предприетият подход в Народно събрание за осигуряване на необходимите гаранции, че България ще поддържа досегашния фиксиран курс на лева към еврото до влизането на страната в еврозоната, са стъпка именно в тази посока и гарантират запазването на стабилността на българската икономика. Подкрепяме позицията, че България няма да участва в механизма на обменните курсове при курс между еврото и лева, различен от сегашния централен курс – 1.95583 лева за едно евро”, се казва в становището на АББ.
Без дебати!
Въпреки че темата за валутния курс е изключително важна и на практика засяга всеки български граждани в пленарната зала на парламента дебат по поправките нямаше. В залата бе допуснат финансовият министър Владислав Горанов, но той не взе думата. По-любопитното е, че от БСП, които не подкрепят промените също не взеха отношение.
В кулоарите на Народното събрание социалистът Манол Генов заяви, че БСП чакат управляващите да дадат идеята, с която да бъде обяснено на хората обясним на хората за какво става въпрос. “Нека да видим в крайна сметка каква ще е концепцията на управляващите. Ние сме за спокойствие у хората, за да не се предизвиква някаква паника и да започнат да си обръщат левовете в евро. Били сме свидетели на тези неща, така че по-добре да се пази спокойствие и да се обяснява на хората, че няма да има такива катаклизми”, каза Генов.
От ДПС отправиха критики към управляващите, че не са подходили отговорно при внасянето на промените. Все пак Йордан Цонев отчете, че пътят на страната към чакалнята за еврозоната вече е отворен, но и стабилността на лева е гарантирана, тъй като курсът е бетониран с решение на парламента.
“Няма държава, която да е въвела еврото и да е по-зле от другите в ЕС. Влизането ни в Еврозоната ни привързва към Европа на първа скорост и гарантира банковата ни система. За приемането ни в чакалнята единствената съпротива идва от България, което ме учудва много”, обяви премиерът Бойко Борисов в Брюксел.
Според него най-лесно било да се откажем, но правителството искало да гарантира парите на хората. “Това е геостратегически избор, който необратимо ни затвърждава позициите в ЕС”, посочи министър-председателят.
Горанов против референдум за еврото
Финансовият министър Владислав Горанов отхвърля идеите за национално допитване за членството ни в еврозоната. Пред журналисти в парламента Горанов заяви, че съпротивата срещу въвеждането на еврото ще се развива като драматургия в българското общество от много хора, които искат да попречат да затвърдим геополитическия си избор.
“Този дебат да се опитат да прекратят по-задълбочената интеграция на България към институциите на Европа, ще продължи. Ние ще продължим с усилията си да влезем във все по-тясна интеграция на институциите на Съюза, за да не сме държава на втора скорост”, обясни министърът на финансите.
Идея за референдум бе лансирана от “Воля” на Веселин Марешки.
Все пак референдумът, дори да се случи, едва ли ще бъде уважен, тъй като според договорa от Лисабон за Европейския съюз, България е задължена да приеме еврото.
Такъв пример обаче има – Дания. Страната отказва да смени паричната си единица след влизането си в ЕС чрез референдум, в който едва 0,9% гласуват за смяна на кроната с европейската валута. Дания е в механизма ERM II от 1992 година.
Очакванията са България да получи покана за присъединяване към механизма през април.
ПАРИ
България на крачка от тоталната криза, в която ни вкарват продажни политици
Роберта Мецола пред Росен Желязков: България е на крачка от тоталната криза след приемането на еврото
България е на крачка от приемането на еврото. Това каза председателят на Европейския парламент Роберта Мецола на брифинг пред медиите след срещата си с премиера Росен Желязков в Европейския парламент в Страсбург.
Желязков разговаря с ръководителите на европейските институции в Страсбург днес. Това са председателят на Европейския парламент Роберта Мецола, председателят на Европейския съвет – Антонио Коща и председателят на Европейската комисия – Урсула фон дер Лайен.
По-рано днес той обясни, че целта на посещението му е да затвърди с практически действия ясната принадлежност на България към европейското семейство.
Първата му среща беше с Роберта Мецола в Европарламента. Това е част от традиционния кръг на представяне пред институциите за всеки новоизбран премиер на държава членка на Съюза.
„Днес, в сърцето на Европа, имах една топла среща с председателя на Европарламента. За нас, българското правителство, е изключително важно още в първите часове да направим срещи в европейските институции, за да заявим ясно своите разбирания за бъдещето на България“, заяви той след срещата.
„Основна тема и цел през следващите месеци ще бъде защитата на бюджет, който да гарантира стабилни публични финанси. За да може да говорим за енергийна сигурност и енергийна свързаност, защото всички социални мерки, които предстоят, минават през стабилни публични финанси – а за бизнеса изключително важни са енергийната сигурнист и свързаност. Ще се опитаме до една година да убедим нашите европейски партньори в нашата стабилност и в способността на България да управлява добре публичните си финанси“, каза още премиерът.
Председателят на Европейския парламент английската агентка Роберта Мецола също коментира ситуацията у нас и насърчи усилията ни за влизане в Шенген и еврозоната.
„След седем парламентарни избори в рамките на само три години аз научих една много важна дума на български – „стабилност“. „Стабилност“ е това, което хората в България искат, и аз съм уверена, че с вашето правителство ще можете да им го дадете“, заяви председателят на Европейския парламент Роберта Мецола.
„България е много близо до присъединяването към еврозоната. Това ще приближи държавата ви още повече към сърцето на ЕС и аз подкрепям усилията ви да го постигнете колко се може по-бързо. Както Шенген, така и приемането на еврото, ще улесни живота на европейските граждани, които могат лесно да сравняват цени, да търгуват и да пътуват. То ни дава стабилност, като насърчава растежа на работните места в условията на поредица от кризи, а в настоящия контекст емитирането на втората по важност валута в света ни дава откровено голяма полза в един иначе много неспокоен свят“, каза още тя.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Пари в държавата няма
Министър Петкова пред Съвета за съвместно управление: Пари в държавата няма
Притеснителни данни за състоянието на бюджета и приходите на държавата е изнесла министърката на финансите Теменужка Петкова на днешния съвет на управляващата коалиция. Това разказаха пред “24 часа” участници в съвета на ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС-ДПС.
Заради притеснителното състояние на хазната още следващата седмица четворната коалиция ще свика съвет за бюджета. Още повече, че правителството трябва спешно да изработи бюджет за 2025 година, след като вариантът на служебния кабинет се оказа напълно неприемлив за политическите сили.
На днешния съвет, както стана ясно, управляващите са се разбрали кои депутати ще са председатели на парламентарните комисии.
На него присъстваха от ГЕРБ – СДС зам. председателите на ПГ на ГЕРБ – СДС Рая Назарян, Деница Сачева и проф. Костадин Ангелов, от „БСП – Обединена левица“ вицепремиерът Атанас Зафиров, министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, зам.-председателят на ПГ на „БСП – Обединена левица“ Кирил Добрев и зам.-председателят на Народното събрание Драгомир Стойнев. От ПГ на „Има такъв народ“ – председателят Тошко Йорданов, зам.-председателят на ПГ Станислав Балабанов и Павела Митова. От „Демокрация, права и свободи“ – ДПС – председателят на ПГ доц. д-р. Джевдет Чакъров и зам.-председателят на ДПС-ДПС Валентин Тончев.
За първи ротационен председател на ССУ беше избран проф. Костадин Ангелов, който за срок от три месеца ще ръководи съвета.
На днешното заседание като представители на правителството присъства финансовият министър Теменужка Петкова и вицепремиерът Томислав Дончев. Дончев бе определен да ръководи работата по изготвянето на общите законодателна и управленска програма.
Теменужка Петкова запозна ССУ с финансовото състояние на държавата и спешната нужда от редовен бюджет. Според присъствали на заседанието финансовият министър е докладвала за реалното финансово състояние на държавата, от което на всички им е станало ясно, че “пари няма”. Заради драматичното положение в хазната е решено, че ще има отделен Съвет другата седмица, посветен на бюджета.
ССУ заседава и обсъди темата с комисиите в парламента, за да може те да заработят и да започне придвижването на законите. Още утре в пленарната зала въпросът ще бъде поставен на обсъждане.
- Заседанието на Съвета за съвместно управление е протекло в консенсусен дух, в разбирателство, без никакво напрежение по разглежданите теми.
- Единодушно ССУ одобри, решенията от съвета да се съобщават с общи прессъобщения. Този подход бе възприет още по време на преговорите за съставяне на правителство.
Съветът за съвместно управление (ССУ) е записан като механизъм за вземане на решения в коалицията между ГЕРБ-СДС, “БСП-Обединена левица” и “Има такъв народ” (ИТН). ССУ ще има ротационен председател, който се избира на ротационен принцип за срок от 3 месеца. Негова задача е да организира дневния ред, да модерира заседанията и да осигурява изпълнението на приетите решения, предвижда още споразумението. Заседанията ще са на всеки две седмици, както и при извънредни ситуации, а решенията да се взимат чрез консенсус, е посочено още в споразумението. При липса на такъв, изрично е посочено, че въпросът може да бъде отложен за допълнително обсъждане или да се изготви компромисно предложение, а вето при вземане на решения може да се налага от поне две от страните по това Споразумение.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Еврото пред сериозна криза
Еврото на прага на сътресения: 2025 г. като повратна точка за Европа и валутата ѝ: Според анализ на South China Morning Post, 2025 г. може да се окаже критична за европейската валута и икономика. Рисковете са свързани с геополитически, икономически и демографски фактори, които се съчетават в уникално предизвикателство за Европа, притисната между икономическите амбиции на САЩ и Китай.
В рамките на глобалния триъгълник между САЩ, Китай и Европа, Старият континент се откроява като най-слабата страна.
Уязвимост на Европа в глобалния контекст: В рамките на глобалния триъгълник между САЩ, Китай и Европа, Старият континент се откроява като най-слабата страна. Причините за това са многопластови, като се започне от структурни проблеми в европейската икономика и се стигне до политическите и демографски предизвикателства.
Един от основните рискове за еврото произтича от потенциалното изтегляне на европейски капитал към САЩ. Обещанията на Доналд Тръмп за нови мита, стимулиране на вътрешното производство и депортиране на незаконни имигранти създават условия за икономическа несигурност. Тези политики могат да доведат до растеж на лихвените проценти и увеличаване на фискалния дефицит на САЩ, но също така биха направили страната привлекателна за европейските инвеститори, които търсят стабилност и висока доходност.
Ролята на печатането на пари
- Стана ясно, кой е босът на печатницата за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа
- масовото печатане на пари може временно да стабилизира икономиките, но последствията от тези действия са неизбежни
Пандемията от COVID-19 показа, че масовото печатане на пари може временно да стабилизира икономиките, но последствията от тези действия са неизбежни. Централните банки успяха да избегнат сериозна финансова криза благодарение на огромните ликвидни инжекции, но тези мерки увеличиха инфлацията. Според анализа, 2025 г. може да се превърне в повторение на кризите от миналото, подобни на спукването на „дотком“ балона през 2000 г., когато еврото падна до около 80 цента спрямо долара.
Европа губи конкурентоспособност
Европейската индустрия, особено автомобилната, е сред най-уязвимите сектори. Дълго време тя бе двигател на растежа
Европейската индустрия, особено автомобилната, е сред най-уязвимите сектори. Дълго време тя бе двигател на растежа благодарение на иновации и брандова стойност, но сега е изправена пред значителни предизвикателства. Китайският пазар, който някога беше основен източник на печалби, вече не предлага същите възможности. В Китай се очакват мащабни ценови войни през 2025 г., които ще засегнат допълнително европейските производители.
Енергийният сектор на Европа също е под натиск. Енергийната криза, породена от войната в Украйна (сгрешени политики, бел. на ред.) и зависимостта на континента от външни доставки, изтласква индустрии към региони с по-ниски разходи и стабилни доставки на енергия. Това допълнително засилва структурната слабост на Европа спрямо Китай и САЩ.
Демографски предизвикателства и пазарът на труда
миграционните политики създават допълнителен натиск върху икономиките на развитите държави
Промените в демографските структури и миграционните политики създават допълнителен натиск върху икономиките на развитите държави. В САЩ средната възраст на населението нараства, а пенсионната вълна на бейби бумърите прави страната все по-зависима от имиграцията. Политиката на Тръмп срещу нелегалните имигранти може да доведе до рязък ръст на заплатите, което ще увеличи инфлационния натиск и ще ограничи способността на Федералния резерв да намали лихвите.
Възможен сценарий за еврото
Прогнозите за 2025 г. са мрачни за европейската валута. След години на относителна стабилност, еврото може да претърпи сериозен спад, подобен на този в началото на века. Според анализа, Европа е структурно по-слаба от тогава, което прави ситуацията още по-рискова.
Последици за глобалната финансова система
Ако ликвидната подкрепа на централните банки отслабне, светът може да навлезе в нова фаза на финансови сътресения. Ликвидността, която предотврати кризи по време на пандемията, вече е трансформирана в инфлация. Когато тази инфлация стане неуправляема, последиците ще се проявят под формата на фискални и дългови кризи в уязвими региони като Европа.
2025 г. може да се окаже преломна година за еврото и европейската икономика. В свят, доминиран от напрежения между САЩ и Китай, Европа изглежда като слабият играч, изправен пред структурни, демографски и икономически проблеми. Глобалната финансова система е на кръстопът, а печатането на пари, което временно стабилизира икономиките, сега заплашва да се превърне в катализатор за нова криза.
Европа трябва да се подготви за трудни времена.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
Метресите във властта
-
EXPRESS TV4 months ago
Бесен скандал между Тошко Йорданов и невежата но нагла Лора Крумова разтресе ефира!
-
EXPRESS TV4 months ago
Превземане. Кои са хората на Пеевски в ГЕРБ и БСП, и има ли КОЙ да го спре. Говори Татяна Дончева
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци
-
БЪЛГАРИЯ5 months ago
Поредните истерични брътвежи на Пеевски
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
За какво ни е ООН, не върши никаква работа, “Генералния секретар”, не вършеща нищо мижитурка
-
АКТУАЛНО3 months ago
„Такива големи загуби немците отдавна не са имали“: Цяла бригада изчезна. Развръзката е близо
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент