НОВИНИ
ЕРИК ШМИД – ЧОВЕКЪТ, КОЙТО ПРЕВЪРНА GOOGLE В БИЗНЕС ИМПЕРИЯ
Всеки предприемач ще се съгласи, че идеи винаги има и повечето са възможни за реализиране чисто технически. Превръщането им в успешен и устойчив бизнес обаче е доста по-сложната част от уравнението. Това е предизвикателство, което затрудни дори основателите на Google Сергей Брин и Лари Пейдж. Затова през 2001 г. те добавят към екипа на компанията си Ерик Шмид. Първоначалната идея е проста – Шмид да бъде гласът на опита и възрастта, който да помага на младите предприемачи.
През годините обаче ролята на Шмид се оказва доста по-важна. Особено от 2004 г. насам, когато Google става публична компания и започва да търгува акциите си на фондовата борса. Оттогава Шмид поема бизнес частта изцяло и има ключова роля за превръщането на Google в интернет империята, която е днес. Той успява да намери формулата да взема най-добрите идеи от екипа на компанията и да ги превръща в успешна част от бизнеса ѝ… в повечето случаи.
“Ерик Шмид в зората на своята кариера.”
Макар днес Пейдж и Брин да са повече от благодарни на Шмид, първоначално те не го искат. Всъщност, не е лично. Когато през 1998 г. основателите на Google спечелват финансиране от два венчър фонда, те са убедени, че могат да развият компанията си в световна империя сами. И двата фонда обаче искат от тях да назначат опитен изпълнителен директор, който да управлява бизнеса, когато Google започне да расте, отбелязва сп. Wired.
Пейдж и Брин обещават, но две години отлагат назначението на такъв човек. След това инвеститорът Джон Доер успява да ги убеди да проведат интервюта с потенциални кандидати. След доста срещи, най-накрая се спират на Ерик Шмид и го назначават за изпълнителен директор на Google.
Преди това Шмид извървява не по-малко интересен път. Той е роден в щата Вирджиния през 1955 г. Има двама братя. След гимназията започва да учи в Университета Принстън със специалност архитектура. Бързо обаче я сменя и завършва като електроинженер. След това става и магистър по разработка и внедряване на мрежи, като създава мрежа, която свързва два от факултетите на Университета на Калифорния в Бъркли. В същия университет получава и докторска степен по Електроинженерство и компютърни науки.
Кариерата му започва като стажант в различни ИТ компании, сред които Bell Labs, изследователският център на Xerox и др. През 1983 г. става първият софтуерен мениджър на Sun Microsystems. Постепенно минава през доста позиции по стълбицата докато не става президент на Sun Technology Enterprises. Там проличава и чувството му за хумор, както и връзката му със служителите, които пък се чувстват много комфортно с него.
През 1997 г. Шмид става изпълнителен директор на Novell. Ръководи компанията в най-тежките ѝ дни, след като TCP/IP протоколът започва да набира популярност за сметка на нейния IPX протокол. През 2001 г. напуска след смяната на собствеността на Novell и се присъединява към Google.
ПРЕОБРАЗЯВАНЕ ОТВЪТРЕ
Няма потребител на интернет, който да не е използвал продукт на Google поне веднъж. Повечето хора дори не осъзнават, че всъщност използват поне няколко технологии на Google почти постоянно. Всеки би се съгласил, че компанията е донесла множество промени в глобалната мрежа. За да бъде това възможно обаче, са необходими и много усилия зад кулисите.
Именно това е една от основните задачи на Шмид в Google. Той трябва да изгради корпоративната инфраструктура, която да осигурява едновременно възможност за бърз растеж, но без това да е за сметка на качеството. Това е предизвикателство във всяка фирма, но най-вече в технологичните, където визионерството и мечтите са на първо място, а бизнесът не e интересен на техничарите.
Шмид успява да намери баланса, като бързо осъзнава, че не трябва да влиза в спорове с Пейдж и Брин. Напротив, той започва да ги окуражава и до днес казва, че искрено вярва в техните гениални съзнания. „Щеше да е глупаво да се опитвам да ги променям твърде много. Нямаше да се получи и щеше да влоши нещата. А сега това ни даде компанията, която имаме днес. Ако го променим, ще загубим всичките ѝ чудесни неща”, казва Шмид пред Wired през 2004 г.
Шмид успява да намери правилния подход. Той не се опитва да налага волята си или позицията си върху Пейдж и Брин. Вместо това тримата работят заедно и равноправно. Той знае, че неговите двама колеги не се интересуват особено от корпоративни теми, но ги държи в течение и се допитва до тях, защото знае, че техническият им инстинкт е много силен. Инстинкт, който казва на Пейдж и Брин още през 2001 г. да направят собствен интернет браузър. Страхувайки се от доста по-силната тогава конкуренция на Microsoft и Internet Explorer, Шмид обаче успява да ги убеди да изчакат с този проект. Така Chrome се появява едва през 2008 г., но с много по-голям опит зад гърба си и днес е най-популярният интернет браузър в света. Любопитна подробност е, че ръководител на Chrome през 2008 г. е Сундар Пичай – днешният изпълнителен директор на Google.
“Сундар Пичай – днешният изпълнителен директор на Google.”
ПРЕДАВАНЕТО НА ЩАФЕТАТА
През 2010 г. Шмид отстъпва позицията на изпълнителен директор на Google на Лари Пейдж, който днес има решаващият глас от тримата. Въпреки това Шмид има и важна роля в създаването на холдинга Alphabet през 2015 г., който обединява бизнесите на Google. Оттогава той е изпълнителен председател на борда на директорите на Alphabet и реално е публичното лице на компанията. Така беше до края на 2017 г., когато Alphabet обяви, че Шмид ще се оттегли от поста и ще стане технически съветник на холдинга.
Официална причина за това решение не е дадена. Видимо е обаче, че има нова конфигурация на трите действащи лица в интернет гиганта – Сергей Брин, Лари Пейдж и Сундар Пичай. Шмид казва, че сега е подходящото време за предаването на щафетата и иска да се посвети повече на филантропия, дискутиране и решаване на технически и научни теми. Източник на телевизия CNBC казва, че промяната е обсъждана и подготвяна в продължение на около година.
БОЙНИТЕ БЕЛЕЗИ
През този месец предстои Alphabet да назначи нов председател на борда си, като този път той няма да има изпълнителни функции. Задачите му обаче със сигурност ще са доста сложни. През годините Шмид е поемал немалко тежки задачи и удари. Той е връзката на Google с политиците във Вашингтон или поне беше така до края на мандата на Барак Обама. Сега други хора в Google имат по-добри позиции във Вашингтон, твърдят източници на в-к New York Times.
През годините Шмид е трябвало да брани Google и от обвинения, че той, заедно с лидерите на Adobe, Apple и Intel, са направили нелегални споразумения да не си крадат кадри и да не назначават бивши свои служители. Наложи се компаниите да платят 415 млн. долара съдебно споразумение, след като бяха разгласени имейли между Шмид и колегите му в другите компании, които сякаш потвърждават тези действия.
Личният му живот също е създавал проблеми в работата. Шмид е женен, но въпреки това е водил различни „приятелки” на корпоративни събития през годините. Всички те са били извън редиците на компанията, но това било достатъчно и други хора в Google да водят подобни приятелки с неизяснен статут на фирмени събития. И докато очевидно подобни действия не са проблем за брака на Шмид, то те създават главоболия на HR отдела на Google.
“Личната яхта на Ерик Шмид – една от „играчките“, с които бившият шеф на Google ще запълва свободното си време занапред.”
Въпреки всичко това постигнатото от Шмид в Google ще се запомни предимно с добро. А самият той има и около $14 млрд. за заслугите си. И докато Шмид планира да се отдаде на по-леки задачи занапред и заслужен отдих, пред Alphabet предстоят още много битки, които обновеното ръководство ще трябва да води.
БЪЛГАРИЯ
Без Кирил Петков и Асен Василев: това е съставът на новия служебен кабинет
Президентът Румен Радев обяви състава на новото служебно правителство. В него има три нови имена. Ето кои са министрите в новия служебен кабинет.
Президентът Румен Радев обяви имената на министрите в новия служебен кабинет. Така правомощията на досегашното служебно правителство са прекратени. В новия служебен кабинет има трима нови министри – на финансите, на икономиката и на транспорта.
Ето кои са министрите в новия кабинет
Стефан Янев – служебен министър-председател;
Гълъб Донев – служебен заместник министър-председател и служебен министър на труда и социалната политика;
Бойко Рашков – служебен заместник министър-председател и служебен министър на вътрешните работи;
Атанас Пеканов – служебен заместник министър-председател по управление на европейските средства;
Валери Белчев – служебен министър на финансите;
Георги Панайотов – служебен министър на отбраната;
Стойчо Кацаров – служебен министър на здравеопазването;
Виолета Комитова – служебен министър на регионалното развитие и благоустройството;
Николай Денков – служебен министър на образованието и науката;
Светлан Стоев – служебен министър на външните работи;
Янаки Стоилов – служебен министър на правосъдието;
Велислав Минеков – служебен министър на културата;
Асен Личев – служебен министър на околната среда и водите;
Христо Бозуков – служебен министър на земеделието, храните и горите;
Христо Алексиев – служебен министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията;
Даниела Везиева – служебен министър на икономиката;
Андрей Живков – служебен министър на енергетиката;
Стела Балтова – служебен министър на туризма;
Андрей Кузманов – служебен министър на младежта и спорта.
Тримата нови министри
Както се очакваше, повечето служебни министри, назначени от президента Радев през май, запазиха позициите си. Освен министърът на транспорта, от кабинета излязоха и двамата най-популярни министри – Кирил Петков и Асен Василев. От седмици се говори, че се очаква двамата да оглавят нов политически проект.
На мястото на Кирил Петков министър на икономиката става Даниела Везиева, която беше негов съветник. Везиева беше зам.-министър на икономиката във второто правителство на Борисов от квотата на Реформаторския блок.
Новият министър на финансите Валери Белчев е финансист с дългогодишен опит в сектора. Възпитаник е на Харвард и е работил за редица водещи търговски банки.
Новият министър на транспорта Христо Алексиевзаемаше същия пост и в първото служебно правителство, назначено от президента Радев през 2017 година. До момента Алексиев беше председател на Управителния съвет на Националната компания “Железопътна инфраструктура”.
След като второ поредно Народно събрание не успя да излъчи кабинет, за първи път служебно правителство поема функциите си от друг служебен кабинет. През ноември в България ще се проведат поредни предсрочни избори.
БЪЛГАРИЯ
Слави Трифонов със светкавична реакция: Хората не искат да дават милиони на партиите
Лидерът на Има такъв народ Слави Трифонов реагира светкавично след отхвърлянето на предложението на партията му за намаляване на партийната субсидия. Отново във фейсбук той сподели своите мисли за случващото се в 45-ия парламент.
“Преди малко в Парламента ние не успяхме да направим така, че държавната субсидия за партиите да стане 1 лев на получен глас. Така, както пожелаха 2 милиона и половина българи на законен референдум. И защо не успяхме? Защото изцяло “за” гласуваха само депутатите на “Има такъв народ”. А “против” гласуваха депутати от всички останали парламентарни групи. Значи, когато става дума за пари – няма статукво ГЕРБ, БСП, ДПС, няма “Демократична България”, няма “Изправи се! Мутри, вън!”, коментира Трифонов.
“Има нещо, което не мога да разбера. Толкова е ясно – хората не искат да дават милиони левове на партиите. Но голяма част от партиите казват – не. Вие не искате да ги давате, но ние ще си ги взимаме. Даже ще си направим закон, за да ви взимаме милионите, които не искате да ни давате, законно.Този парламент не успя да събере мнозинство, за да изпълни волята на народа. Може би следващият ще може”, отбеляза още той.
АНАЛИЗИ
Слави Трифонов „закла“ Борисов, Радев ще управлява България
Cлaви Tpифoнoв нямa нaмepeниe дa взeмe влacттa, a щe cе нacoчи ĸъм пpeдcpoчни избopи, ĸъдeтo cе нaдявa нa двoeн вoт!
Чaлгap или нe, тpябвa дa мy cе пpизнae, чe имeннo Cлaви Tpифoнoв e тoзи, ĸoйтo cлoжи ĸpaя нa Бoйĸo Бopиcoв. Πocтигaйĸи нeвepoятнoтo втopo мяcтo нa пapлaмeнтapнитe избopи oщe пpи cвoя дeбют, „Имa тaĸъв нapoд“ нa пpaĸтиĸa изxвъpли ГEPБ oт влacттa.
Cлaви и Paдeв изxвъpлят Бopиcoв.
Kaĸтo e извecтнo, Cлaви oтдaвнa oбяви, чe нямa дa cе ĸoaлиpa c ГEPБ, БCΠ или ДΠC. Зa нeгo ocтaвaт ĸaтo вapиaнти „Дeмoĸpaтичнa Бългapия“ и „Изпpaви cе! Myтpи вън!“, нo пpoцeнтитe нa тpитe пapтии oбщo нямa дa cтигнaт зa cъcтaвянe нa пpaвитeлcтвo.
ГEPБ cъщo нe мoжe дa нaмepи ĸoaлициoнни пapтньopи тaĸa, чe дa нaпpaви пpaвитeлcтвo. Cъщoтo cе oтнacя и зa БCΠ.
Kaтo втopa пoлитичecĸa cилa, имeннo нa „Имa тaĸъв нapoд“ щe cе пaднe дa paзпpeдeля пoлитичecĸaтa ĸapтa нa Бългapия. Cпopeд пoвeчeтo инфopмaции Cлaви Tpифoнoв нямa дa взeмe влacттa, a щe ocтaви Pyмeн Paдeв дa нaпpaви cлyжeбнo пpaвитeлcтвo и нaeceн щe имa oщe eдни пapлaмeнтapни избopи.
Toвa знaчи, чe гeн. Paдeв щe пoeмe влacттa y нac зa няĸoлĸo мeceцa, ĸoeтo пoдпeчaтвa cмъpтнaтa пpиcъдa нa Бoйĸo Бopиcoв. He e тaйнa, чe тoй пoлзвaшe дъpжaвaтa ĸaтo чaдъp cpeщy paзлични мyтpи, нo ако нe e във влacттa, вeчe нямa ĸaĸвo дa гo пaзи и мoжe жecтoĸo дa cи изпaти.
Paдeв пo вcяĸa вepoятнocт щe нaзнaчи хора в cъдeбнaтa ни cиcтeмa, ĸoитo щe глeдaт пoд лyпa Бopиcoв, a пpи нeгo нaиcтинa имa ĸaĸвo дa се види. И вcичĸo тoвa блaгoдapeниe нa Cлaви Tpифoнoв.
Πpипoмнямe, чe шoyмeнът зaceгa имa oĸoлo 17% вoт, ĸaтo в чyжбинa e бeзaпeлaциoнeн пoлбeдитeл c 30% глacoвe нa eмигpaнтитe.
Cлaви щe излeзe гepoй в oчитe нa бългapитe, ĸaтo нe взeмe влacттa ceгa, a ocтaви Paдeв дa ĸoмaндвa. Toвa щe ocигypи нa Дългия пoнe двoйнo пoвeчe глacoвe нa cлeдвaщитe избopи и тoй дoбpe гo cъзнaвa.
Нека дa пpипoмним cъщo, чe cъвceм нacĸopo Cлaви oбяви, чe щe пoдĸpeпи Pyмeн Paдeв зa втopи пpeзидeнтcĸи мaндaт. Toвa пoĸaзвa, чe двaмaтa ca в oтлични взaимooтнoшeния и нямaт нищo пpoтив дa yпpaвлявaт зaeднo.
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
Метресите във властта
-
EXPRESS TV4 months ago
Бесен скандал между Тошко Йорданов и невежата но нагла Лора Крумова разтресе ефира!
-
EXPRESS TV4 months ago
Превземане. Кои са хората на Пеевски в ГЕРБ и БСП, и има ли КОЙ да го спре. Говори Татяна Дончева
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци
-
БЪЛГАРИЯ5 months ago
Поредните истерични брътвежи на Пеевски
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
За какво ни е ООН, не върши никаква работа, “Генералния секретар”, не вършеща нищо мижитурка
-
АКТУАЛНО3 months ago
„Такива големи загуби немците отдавна не са имали“: Цяла бригада изчезна. Развръзката е близо
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент