ПАРИ
Запада започва да фалира държави
Историческа каскада от фалити: Кои страни попадат в опасната зона?
Традиционните признаци на дългова криза за срив на валутите, спредовете на облигации от 1000 базисни пункта и изгорените валутни резерви, сочат към рекорден брой развиващи се страни, които са застрашени от историческа каскада от фалити, предава Reuters.
Ливан, Шри Ланка, Русия, Суринам и Замбия вече са в неплатежоспособност, Беларус е на ръба и поне още дузина са в опасната зона, тъй като растящите разходи по заемите, инфлацията и дългът подклаждат страховете от икономически колапс.
Увеличаването на цените е като сълзенето на очите. Използвайки спредовете на облигациите от 1000 базисни точки, анализаторите изчисляват, че има дълг от 400 млрд. долара. Аржентина е далеч напред с най-много – над 150 млрд. долара, докато следващите по ред са Еквадор и Египет с 40-45 млрд. долара. Фaлитът нa eднa дъpжaвa мoжe дa дoвeдe дo “eфeĸт нa дoминoтo”, ĸoйтo в cлyчaя e пoдoбeн нa “зapaзa”.
Ветераните от кризата се надяват, че мнозина все още могат да избегнат фалит, особено ако световните пазари се успокоят и МВФ се намеси с подкрепа, но това са страните в риск.
Аржентина
Суверенният световен рекордьор по подразбиране изглежда вероятно ще добави още към своя резултат. Сега песото се търгува с близо 50% отстъпка на черния пазар, резервите са критично ниски, а облигациите се търгуват само на 20 цента за долар – по-малко от половината от това, което беше след преструктурирането на дълга на страната през 2020 г.
Правителството няма значителни дългове за обслужване до 2024 г., но те се увеличават след това и се прокрадват опасения, че влиятелният вицепрезидент Кристина Фернандес де Киршнер може да настоява да се откаже от Международния валутен фонд (МВФ).
Украйна
Инвазията на Русия означава, че Украйна почти сигурно ще трябва да преструктурира своя дълг от над 20 млрд. долара, предупреждават големи инвеститори като Morgan Stanley и Amundi.
Кризата идва през септември, когато се дължат плащания по облигации в размер на 1.2 млрд. долара. Помощта и резервите означават, че Киев потенциално може да плати. Но тъй като държавната “Нафтогаз” тази седмица поиска двегодишно замразяване на дълга, инвеститорите подозират, че правителството ще последва примера й.
Тунис
В Африка има група страни, които се обръщат към МВФ, но Тунис изглежда една от най-застрашените. Близо 10% бюджетен дефицит, една от най-високите сметки за заплати в публичния сектор в света и има опасения, че осигуряването или най-малкото придържането към програмата на МВФ, може да бъде трудно поради натиска на президента Каис Сайед да засили властта си и мощният, непокорен синдикат на страната.
Спредовете на тунизийските облигации – премията, която инвеститорите изискват, за да купят дълга, а не американските облигации – се повишиха до над 2800 базисни пункта и заедно с Украйна и Ел Салвадор, Тунис е в списъка на Morgan Stanley с най-големи вероятни неизпълнения.
Сделката с Международния валутен фонд става наложителна“, казва шефът на централната банка на Тунис Маруан Абаси.
Гана
Яростните заеми доведоха до скок на съотношението дълг към БВП на Гана до почти 85%. Ганайската валута седи загуби почти една четвърт от стойността си тази година и вече се харчат над половината от данъчните приходи за плащания на лихви по дълга. Инфлацията също се доближава до 30%.
Египет
Египет има близо 95% съотношение на дълг към БВП и е свидетел на едно от най-големите изтичания на международни парични средства тази година – около 11 млрд. долара според JPMorgan.
Фондовата фирма FIM Partners изчислява, че Египет има 100 млрд. долара дълг в твърда валута, който трябва да изплати през следващите пет години, включително големи облигации за 3.3 млрд. долара през 2024 г.
Кайро девалвира паунда с 15% и помоли МВФ за помощ през март, но спредовете на облигациите вече са над 1200 базисни точки, а суапове за кредитно неизпълнение (CDS) – инвеститорски инструмент за хеджиране на риск – е с 55% шанс да не успее при плащане.
Франсеск Балселс, ИТ директор на дълга в EM във FIM Partners, обаче изчислява, че приблизително половината от тези $100 млрд., които Египет трябва да плати до 2027 г., са на МВФ или двустранно, главно в Персийския залив.
При нормални условия Египет би трябвало да може да плаща“, каза Балселс.
Кения
Кения изразходва приблизително 30% от приходите за лихвени плащания. Нейните облигации са загубили почти половината от стойността си и в момента няма достъп до капиталовите пазари – проблем с облигации от 2 млрд. долара с падеж през 2024 г.
Относно Кения, Египет, Тунис и Гана Дейвид Рогович от Moody’s каза, че
тези страни са най-уязвими само поради размера на дължимия дълг спрямо резервите и фискалните предизвикателства по отношение на стабилизирането на дълговото бреме“.
Етиопия
Адис Абеба планира да бъде една от първите страни, които ще получат облекчаване на дълга по програмата за обща рамка на Г-20. Напредъкът е възпрепятстван от продължаващата гражданска война в страната, въпреки че междувременно тя продължава да обслужва единствената си международна облигация от 1 млрд. долара.
Ел Салвадор
Превръщането на биткойн в законно платежно средство почти затвори вратата за надеждите на МВФ. Доверието падна до точката, в която облигации за 800 милиона долара с падеж след шест месеца се търгуват с 30% отстъпка, а по-дългосрочните – със 70% отстъпка.
Пакистан
Пакистан сключи важна сделка с МВФ тази седмица. Пробивът не може да бъде по-навременен, тъй като високите цени на вноса на енергия тласкаха страната към ръба на криза на платежния баланс.
Резервите в чуждестранна валута паднаха до 9.8 млрд. долара, което едва ли е достатъчно за пет седмици внос. Пакистанската рупия отслабна до рекордно ниски нива. Новото правителство трябва бързо да намали разходите сега, тъй като изразходва 40% от приходите си за лихвени плащания.
Беларус
Западните санкции доведоха Русия до фалит миналия месец, а Беларус сега е изправена пред същото тежко отношение, както е с Москва в кампанията срещу Украйна.
Еквадор
Латиноамериканската страна изпадна в неплатежоспособност само преди две години, но беше разтърсена отново от криза от насилствени протести и опит за сваляне на президента Гилермо Ласо.
Има много дългове и тъй като правителството субсидира горива и храни, JPMorgan увеличи прогнозата си за фискален дефицит в публичния сектор до 2.4% от БВП тази година и 2.1% през следващата година. Спредовете на облигациите надхвърлиха 1500 базисни точки.
Нигерия
Спредовете на облигациите са малко над 1000 базисни пункта, но следващото плащане на облигации на Нигерия в размер на 500 милиона долара след година би трябвало лесно да бъде покрито от резерви, които непрекъснато се подобряват от юни. Въпреки това страната харчи почти 30% от държавните приходи за плащане на лихви по дълга си.
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ФАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАНИЦА, ДОМ
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПАРИ
България на крачка от тоталната криза, в която ни вкарват продажни политици
Роберта Мецола пред Росен Желязков: България е на крачка от тоталната криза след приемането на еврото
България е на крачка от приемането на еврото. Това каза председателят на Европейския парламент Роберта Мецола на брифинг пред медиите след срещата си с премиера Росен Желязков в Европейския парламент в Страсбург.
Желязков разговаря с ръководителите на европейските институции в Страсбург днес. Това са председателят на Европейския парламент Роберта Мецола, председателят на Европейския съвет – Антонио Коща и председателят на Европейската комисия – Урсула фон дер Лайен.
По-рано днес той обясни, че целта на посещението му е да затвърди с практически действия ясната принадлежност на България към европейското семейство.
Първата му среща беше с Роберта Мецола в Европарламента. Това е част от традиционния кръг на представяне пред институциите за всеки новоизбран премиер на държава членка на Съюза.
„Днес, в сърцето на Европа, имах една топла среща с председателя на Европарламента. За нас, българското правителство, е изключително важно още в първите часове да направим срещи в европейските институции, за да заявим ясно своите разбирания за бъдещето на България“, заяви той след срещата.
„Основна тема и цел през следващите месеци ще бъде защитата на бюджет, който да гарантира стабилни публични финанси. За да може да говорим за енергийна сигурност и енергийна свързаност, защото всички социални мерки, които предстоят, минават през стабилни публични финанси – а за бизнеса изключително важни са енергийната сигурнист и свързаност. Ще се опитаме до една година да убедим нашите европейски партньори в нашата стабилност и в способността на България да управлява добре публичните си финанси“, каза още премиерът.
Председателят на Европейския парламент английската агентка Роберта Мецола също коментира ситуацията у нас и насърчи усилията ни за влизане в Шенген и еврозоната.
„След седем парламентарни избори в рамките на само три години аз научих една много важна дума на български – „стабилност“. „Стабилност“ е това, което хората в България искат, и аз съм уверена, че с вашето правителство ще можете да им го дадете“, заяви председателят на Европейския парламент Роберта Мецола.
„България е много близо до присъединяването към еврозоната. Това ще приближи държавата ви още повече към сърцето на ЕС и аз подкрепям усилията ви да го постигнете колко се може по-бързо. Както Шенген, така и приемането на еврото, ще улесни живота на европейските граждани, които могат лесно да сравняват цени, да търгуват и да пътуват. То ни дава стабилност, като насърчава растежа на работните места в условията на поредица от кризи, а в настоящия контекст емитирането на втората по важност валута в света ни дава откровено голяма полза в един иначе много неспокоен свят“, каза още тя.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Пари в държавата няма
Министър Петкова пред Съвета за съвместно управление: Пари в държавата няма
Притеснителни данни за състоянието на бюджета и приходите на държавата е изнесла министърката на финансите Теменужка Петкова на днешния съвет на управляващата коалиция. Това разказаха пред “24 часа” участници в съвета на ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС-ДПС.
Заради притеснителното състояние на хазната още следващата седмица четворната коалиция ще свика съвет за бюджета. Още повече, че правителството трябва спешно да изработи бюджет за 2025 година, след като вариантът на служебния кабинет се оказа напълно неприемлив за политическите сили.
На днешния съвет, както стана ясно, управляващите са се разбрали кои депутати ще са председатели на парламентарните комисии.
На него присъстваха от ГЕРБ – СДС зам. председателите на ПГ на ГЕРБ – СДС Рая Назарян, Деница Сачева и проф. Костадин Ангелов, от „БСП – Обединена левица“ вицепремиерът Атанас Зафиров, министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, зам.-председателят на ПГ на „БСП – Обединена левица“ Кирил Добрев и зам.-председателят на Народното събрание Драгомир Стойнев. От ПГ на „Има такъв народ“ – председателят Тошко Йорданов, зам.-председателят на ПГ Станислав Балабанов и Павела Митова. От „Демокрация, права и свободи“ – ДПС – председателят на ПГ доц. д-р. Джевдет Чакъров и зам.-председателят на ДПС-ДПС Валентин Тончев.
За първи ротационен председател на ССУ беше избран проф. Костадин Ангелов, който за срок от три месеца ще ръководи съвета.
На днешното заседание като представители на правителството присъства финансовият министър Теменужка Петкова и вицепремиерът Томислав Дончев. Дончев бе определен да ръководи работата по изготвянето на общите законодателна и управленска програма.
Теменужка Петкова запозна ССУ с финансовото състояние на държавата и спешната нужда от редовен бюджет. Според присъствали на заседанието финансовият министър е докладвала за реалното финансово състояние на държавата, от което на всички им е станало ясно, че “пари няма”. Заради драматичното положение в хазната е решено, че ще има отделен Съвет другата седмица, посветен на бюджета.
ССУ заседава и обсъди темата с комисиите в парламента, за да може те да заработят и да започне придвижването на законите. Още утре в пленарната зала въпросът ще бъде поставен на обсъждане.
- Заседанието на Съвета за съвместно управление е протекло в консенсусен дух, в разбирателство, без никакво напрежение по разглежданите теми.
- Единодушно ССУ одобри, решенията от съвета да се съобщават с общи прессъобщения. Този подход бе възприет още по време на преговорите за съставяне на правителство.
Съветът за съвместно управление (ССУ) е записан като механизъм за вземане на решения в коалицията между ГЕРБ-СДС, “БСП-Обединена левица” и “Има такъв народ” (ИТН). ССУ ще има ротационен председател, който се избира на ротационен принцип за срок от 3 месеца. Негова задача е да организира дневния ред, да модерира заседанията и да осигурява изпълнението на приетите решения, предвижда още споразумението. Заседанията ще са на всеки две седмици, както и при извънредни ситуации, а решенията да се взимат чрез консенсус, е посочено още в споразумението. При липса на такъв, изрично е посочено, че въпросът може да бъде отложен за допълнително обсъждане или да се изготви компромисно предложение, а вето при вземане на решения може да се налага от поне две от страните по това Споразумение.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Еврото пред сериозна криза
Еврото на прага на сътресения: 2025 г. като повратна точка за Европа и валутата ѝ: Според анализ на South China Morning Post, 2025 г. може да се окаже критична за европейската валута и икономика. Рисковете са свързани с геополитически, икономически и демографски фактори, които се съчетават в уникално предизвикателство за Европа, притисната между икономическите амбиции на САЩ и Китай.
В рамките на глобалния триъгълник между САЩ, Китай и Европа, Старият континент се откроява като най-слабата страна.
Уязвимост на Европа в глобалния контекст: В рамките на глобалния триъгълник между САЩ, Китай и Европа, Старият континент се откроява като най-слабата страна. Причините за това са многопластови, като се започне от структурни проблеми в европейската икономика и се стигне до политическите и демографски предизвикателства.
Един от основните рискове за еврото произтича от потенциалното изтегляне на европейски капитал към САЩ. Обещанията на Доналд Тръмп за нови мита, стимулиране на вътрешното производство и депортиране на незаконни имигранти създават условия за икономическа несигурност. Тези политики могат да доведат до растеж на лихвените проценти и увеличаване на фискалния дефицит на САЩ, но също така биха направили страната привлекателна за европейските инвеститори, които търсят стабилност и висока доходност.
Ролята на печатането на пари
- Стана ясно, кой е босът на печатницата за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа
- масовото печатане на пари може временно да стабилизира икономиките, но последствията от тези действия са неизбежни
Пандемията от COVID-19 показа, че масовото печатане на пари може временно да стабилизира икономиките, но последствията от тези действия са неизбежни. Централните банки успяха да избегнат сериозна финансова криза благодарение на огромните ликвидни инжекции, но тези мерки увеличиха инфлацията. Според анализа, 2025 г. може да се превърне в повторение на кризите от миналото, подобни на спукването на „дотком“ балона през 2000 г., когато еврото падна до около 80 цента спрямо долара.
Европа губи конкурентоспособност
Европейската индустрия, особено автомобилната, е сред най-уязвимите сектори. Дълго време тя бе двигател на растежа
Европейската индустрия, особено автомобилната, е сред най-уязвимите сектори. Дълго време тя бе двигател на растежа благодарение на иновации и брандова стойност, но сега е изправена пред значителни предизвикателства. Китайският пазар, който някога беше основен източник на печалби, вече не предлага същите възможности. В Китай се очакват мащабни ценови войни през 2025 г., които ще засегнат допълнително европейските производители.
Енергийният сектор на Европа също е под натиск. Енергийната криза, породена от войната в Украйна (сгрешени политики, бел. на ред.) и зависимостта на континента от външни доставки, изтласква индустрии към региони с по-ниски разходи и стабилни доставки на енергия. Това допълнително засилва структурната слабост на Европа спрямо Китай и САЩ.
Демографски предизвикателства и пазарът на труда
миграционните политики създават допълнителен натиск върху икономиките на развитите държави
Промените в демографските структури и миграционните политики създават допълнителен натиск върху икономиките на развитите държави. В САЩ средната възраст на населението нараства, а пенсионната вълна на бейби бумърите прави страната все по-зависима от имиграцията. Политиката на Тръмп срещу нелегалните имигранти може да доведе до рязък ръст на заплатите, което ще увеличи инфлационния натиск и ще ограничи способността на Федералния резерв да намали лихвите.
Възможен сценарий за еврото
Прогнозите за 2025 г. са мрачни за европейската валута. След години на относителна стабилност, еврото може да претърпи сериозен спад, подобен на този в началото на века. Според анализа, Европа е структурно по-слаба от тогава, което прави ситуацията още по-рискова.
Последици за глобалната финансова система
Ако ликвидната подкрепа на централните банки отслабне, светът може да навлезе в нова фаза на финансови сътресения. Ликвидността, която предотврати кризи по време на пандемията, вече е трансформирана в инфлация. Когато тази инфлация стане неуправляема, последиците ще се проявят под формата на фискални и дългови кризи в уязвими региони като Европа.
2025 г. може да се окаже преломна година за еврото и европейската икономика. В свят, доминиран от напрежения между САЩ и Китай, Европа изглежда като слабият играч, изправен пред структурни, демографски и икономически проблеми. Глобалната финансова система е на кръстопът, а печатането на пари, което временно стабилизира икономиките, сега заплашва да се превърне в катализатор за нова криза.
Европа трябва да се подготви за трудни времена.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
Метресите във властта
-
EXPRESS TV4 months ago
Бесен скандал между Тошко Йорданов и невежата но нагла Лора Крумова разтресе ефира!
-
EXPRESS TV4 months ago
Превземане. Кои са хората на Пеевски в ГЕРБ и БСП, и има ли КОЙ да го спре. Говори Татяна Дончева
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци
-
БЪЛГАРИЯ5 months ago
Поредните истерични брътвежи на Пеевски
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
За какво ни е ООН, не върши никаква работа, “Генералния секретар”, не вършеща нищо мижитурка
-
АКТУАЛНО3 months ago
„Такива големи загуби немците отдавна не са имали“: Цяла бригада изчезна. Развръзката е близо
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент