Connect with us

ПАРИ

За хиляди българи осигурителната тежест вече само ще расте

Avatar photo

Published

on

Увеличението на максималния осигурителен доход е най-лесният начин да се пълни бюджетът без усилия срещу пробойните

За служебните министри в последните дни беше особено важно да повтарят, че няма да има увеличение на осигуровки в бюджет 2025 г. Вярната информация в това изречение се оказа само годината, защото увеличение на осигуровки е заложено, и то драстично, само че през 2026-2027 г. За хиляди българи и техните работодатели обаче в уверението няма нищо вярно – за тях осигурителната тежест нараства още догодина през максималния осигурителен доход, който трябва да се увеличи с 10% през 2025 г. и да стане 4130 лв. Само по тази линия те ще налеят 300,9 млн. лв. повече в хазната.

Социалният министър Ивайло Иванов намира 10% увеличение на тавана за осигуряване за нормално, тъй като минималната заплата расте с 15%, а средният осигурителен доход – с близо 13,3%. Ръстът на доходите в сектора, който най-често свързваме с високи доходи – информационните технологии, на годишна база е 9,8%, по данни на НСИ за третото тримесечие на 2024 г. Средната работна заплата, в която обаче голямо влияние има изпуснатият от контрол ръст на минималната, е с 13,8% нагоре. В частния сектор ръстът е като никога по-голям – 14,3%, но и тук “виновна” в голяма степен е минималната заплата, а тя е плод на сбъркана формула. На този фон изглежда закономерно максималният осигурителен доход също да се увеличи и щеше наистина да е така, ако не бяха няколко смущаващи проблема, които ред правителства отказват да решат.

В България все още има сериозен проблем с

неплащането на осигуровки

и недеклариран труд – работа без договор, работа на фиктивно непълно работно време, работа на хонорар и т.н. Секторите, в които тези практики са характерни, не са тайна. Според едно изследване на Асоциацията на индустриалния капитал от тази година, публичните финанси на България губят 3 милиарда лева годишно заради недекларирана заетост, като най-високо е нивото й в селското стопанство, туризма и строителството. Да се увеличава сметката на добросъвестните сектори, преди да се вземат мерки за минимизиране на тези загуби, е особено цинично, като се има предвид, че най-сивите сектори са и най-големите галеници на бюджета – и по субсидии, и по облекчения, и по гарантирани обществени поръчки.

В България има и задълбочаващ се проблем с издръжката на публичния сектор. Държавните служители в няколко министерства работят от години на принципа

“Протестирай и ще ти се даде”

В политиката по доходите в държавната администрация отдавна е изгубена всякаква справедливост – всичко е въпрос на мускули, нищо – въпрос на качество. Освен заплатите обаче, данъкоплатците плащат и осигуровките на държавните служители. Всяка година се води дискусия на тази привилегия да бъде сложен край, но никое управление не смее да гневи такава огромна електорална маса. В същото време централната администрация също е сред високодоходните сектори, които ще бъдат засегнати от увеличението на максималния осигурителен доход. И тяхната сметка също ще се плати от частния сектор, без някой да смята за необходимо да аргументира това решение.

Гражданите ще платят по-високите осигуровки и на друг сектор с голям дял нереформирано публично финансиране – здравеопазването. Няма нищо по-естествено лекарите да са в горния доходен сегмент на работещите, но България има сериозен проблем с доплащането от джоба за здравеопазване (най-висок дял в ЕС), небалансираното разпределение на публичния ресурс и

непрозрачното формиране на доходите

в системата. Години наред нито едно правителство не успява да реализира заложените в колективния трудов договор нива на заплащане, защото болничните директори предпочитат да разпределят парите през допълнително материално стимулиране по свое усмотрение и далеч от публичното внимание. И тук всяка година здравният бюджет автоматично расте, без здравният статус на нацията видимо да се подобрява.

Максималният осигурителен доход е тясно свързан с максималния размер на пенсията. А той няма да расте с него догодина. Големият въпрос обаче е

защо въобще продължаваме да имаме таван на пенсиите

Години наред хиляди пенсионери бяха ощетявани заради неколцина, осигурявали се на огромни суми в мътните години от началото на прехода, които трябваше да получават по 30-40 хил. лв. пенсия. Таванът трябваше да падне преди години поне за новите пенсии, но като финансов министър Владислав Горанов зачеркна това без много обяснения (то беше само едно, но пък крилато – “отпада темата с отпадането на тавана”). Днес около 2000 пенсионери остават ограничени от максималния размер на пенсията. И въпреки това за отмяната му се споменава само по експертните анализи, а поне до края на 2028 г. не се предвижда увеличение от сегашното ниво, което е 3400 лв. – лош сигнал към тези, които ще внасят повече в системата, а няма да бъдат убедени, че има смисъл от това. Същото се отнася и за замразените обезщетения.

Години наред се говори и за обективен и предсказуем механизъм за увеличение на минималните и максималните осигурителни доходи. Но нито едно правителство не успява да предложи такъв. Сега за пореден път липсата на предсказуемост се усложнява от хаоса в управлението и закъснението с бюджетните закони. Въпреки че парламентът вече може да заработи, няма никаква яснота кога ще имаме бюджет, какъв ще бъде той и кога ще влезе в сила. Затова, каквото и да се реши в следващите дни, то няма да промени факта, че бизнесът ще бъде поставен за пореден път в шах с разходите си за персонал.

Без решения на тези проблеми, увеличението на максималния осигурителен доход изглежда просто като лесен начин да се докарат още приходи в бюджета (миналата година ръстът от 3400 на 3750 лв. донесе 380 млн. лв. допълнително в ДОО, а за 2025 г. допълнителните приходи се очаква да бъдат 300,9 млн. лв.). Лесен, защото точно тези недоволни нямат навика да протестират. И защото не изисква никакви реципрочни усилия от страна на администрацията – в бюджета на държавното обществено осигуряване има заложена само една мярка срещу измами, за втората година на майчинството.

Благодарение на увеличената осигурителна тежест догодина държавното обществено осигуряване ще е “по-леко” за хазната. 39% от разходите ще се покриват от републиканския бюджет, като досега делът им достигаше 45%, каза министър Ивайло Иванов. Тази по-голяма самостоятелност на пенсионния бюджет обаче е измамно добра новина – тя няма да бъде платена от длъжниците и криещите осигуровки, нито ще е резултат от оптимизиране на разходите. Ще я платят същите хора, които и сега добросъвестно плащат недостига, само че през данъците си. Те, уви, знаят отдавна, че у нас държавата обича да наказва изрядните, защото е безсилна пред другите.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

ПАРИ

Еврото пред сериозна криза

Avatar photo

Published

on

By

Еврото на прага на сътресения: 2025 г. като повратна точка за Европа и валутата ѝ: Според анализ на South China Morning Post, 2025 г. може да се окаже критична за европейската валута и икономика. Рисковете са свързани с геополитически, икономически и демографски фактори, които се съчетават в уникално предизвикателство за Европа, притисната между икономическите амбиции на САЩ и Китай.

В рамките на глобалния триъгълник между САЩ, Китай и Европа, Старият континент се откроява като най-слабата страна.

Уязвимост на Европа в глобалния контекст: В рамките на глобалния триъгълник между САЩ, Китай и Европа, Старият континент се откроява като най-слабата страна. Причините за това са многопластови, като се започне от структурни проблеми в европейската икономика и се стигне до политическите и демографски предизвикателства.

Един от основните рискове за еврото произтича от потенциалното изтегляне на европейски капитал към САЩ. Обещанията на Доналд Тръмп за нови мита, стимулиране на вътрешното производство и депортиране на незаконни имигранти създават условия за икономическа несигурност. Тези политики могат да доведат до растеж на лихвените проценти и увеличаване на фискалния дефицит на САЩ, но също така биха направили страната привлекателна за европейските инвеститори, които търсят стабилност и висока доходност.

Ролята на печатането на пари

  • Стана ясно, кой е босът на печатницата за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа
  • масовото печатане на пари може временно да стабилизира икономиките, но последствията от тези действия са неизбежни

Пандемията от COVID-19 показа, че масовото печатане на пари може временно да стабилизира икономиките, но последствията от тези действия са неизбежни. Централните банки успяха да избегнат сериозна финансова криза благодарение на огромните ликвидни инжекции, но тези мерки увеличиха инфлацията. Според анализа, 2025 г. може да се превърне в повторение на кризите от миналото, подобни на спукването на „дотком“ балона през 2000 г., когато еврото падна до около 80 цента спрямо долара.

Европа губи конкурентоспособност

Европейската индустрия, особено автомобилната, е сред най-уязвимите сектори. Дълго време тя бе двигател на растежа

Европейската индустрия, особено автомобилната, е сред най-уязвимите сектори. Дълго време тя бе двигател на растежа благодарение на иновации и брандова стойност, но сега е изправена пред значителни предизвикателства. Китайският пазар, който някога беше основен източник на печалби, вече не предлага същите възможности. В Китай се очакват мащабни ценови войни през 2025 г., които ще засегнат допълнително европейските производители.

Енергийният сектор на Европа също е под натиск. Енергийната криза, породена от войната в Украйна (сгрешени политики, бел. на ред.) и зависимостта на континента от външни доставки, изтласква индустрии към региони с по-ниски разходи и стабилни доставки на енергия. Това допълнително засилва структурната слабост на Европа спрямо Китай и САЩ.

Демографски предизвикателства и пазарът на труда

миграционните политики създават допълнителен натиск върху икономиките на развитите държави

Промените в демографските структури и миграционните политики създават допълнителен натиск върху икономиките на развитите държави. В САЩ средната възраст на населението нараства, а пенсионната вълна на бейби бумърите прави страната все по-зависима от имиграцията. Политиката на Тръмп срещу нелегалните имигранти може да доведе до рязък ръст на заплатите, което ще увеличи инфлационния натиск и ще ограничи способността на Федералния резерв да намали лихвите.

Възможен сценарий за еврото

Прогнозите за 2025 г. са мрачни за европейската валута. След години на относителна стабилност, еврото може да претърпи сериозен спад, подобен на този в началото на века. Според анализа, Европа е структурно по-слаба от тогава, което прави ситуацията още по-рискова.

Последици за глобалната финансова система

Ако ликвидната подкрепа на централните банки отслабне, светът може да навлезе в нова фаза на финансови сътресения. Ликвидността, която предотврати кризи по време на пандемията, вече е трансформирана в инфлация. Когато тази инфлация стане неуправляема, последиците ще се проявят под формата на фискални и дългови кризи в уязвими региони като Европа.

2025 г. може да се окаже преломна година за еврото и европейската икономика. В свят, доминиран от напрежения между САЩ и Китай, Европа изглежда като слабият играч, изправен пред структурни, демографски и икономически проблеми. Глобалната финансова система е на кръстопът, а печатането на пари, което временно стабилизира икономиките, сега заплашва да се превърне в катализатор за нова криза.

Европа трябва да се подготви за трудни времена.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

ПАРИ

България е с най-скъп ток в цяла Европа заедно с Румъния

Avatar photo

Published

on

By

На пазарния сегмент „ден напред“ за ден на доставка 15 януари 2025 г. България е първа по най-висока цена на електроенергията в Европа заедно с Румъния, показват данните на ENTSO-E.

В България и северната ни съседка цената е 241.89 евро/мвтч, която е рекордна за цяла Европа.

Цената у нас е около 1,7 пъти по-висока от тази в Португалия и Испания, 3 пъти по-висока от тази в Норвегия, 6 пъти по-висока от тази във Финландия.

На гръцката енергийна борса средната цена за базова енергия зa 15 януари е 205,78 евро/мвтч, на унгарската енергийна борса – 225,17 евро/мвтч. Средната цена на тока в Словакия е 228,80 евро/мвтч, в Чехия – 216,65 евро/мвтч.

На Австрийската енергийна борса цената за базова енергия за 15 януари е 216,76 евро/мвтч, на Германската – 222,18 евро/мвтч на 15 януари. Цената в Италия на сегмента „Ден напред“ за 15 януари е 127,10 евро/мвтч за базова енергия, във Франция – 160,57 евро/мвтч.

През изминалата седмица председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) най-накрая призна в парламента, че непредвидени обстоятелства около енергийната криза в Украйна и повишеното потребление са наложили поскъпването на тока.

Износът на електроенергия за Украйна, включително от България за Румъния и от Румъния за Украйна, беше посочван неведнъж от експерти като причина за възникналия дефицит, който качва цената на електроенергията в Източна Европа. Българските фактчекъри маркираха всяка една публикация по темата на Обективно.БГ като фалшива новина във Фейсбук и обясняваха в телевизионните студиа на националните телевизии, че това е лъжа и България няма общо с износ за Украйна, защото не граничим с Украйна, а с Румъния.

От признанието на председателя на КЕВР следва, че фактчекърите са цензурирали напълно вярна информация и погрешно са я маркирали като фалшива новина и дезинформация във Фейсбук с цел тя да не бъде разпространявана в социалните мрежи, за да не се разколебават читателите с негативни новини за последиците от подкрепата нa правителството за Украйна.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

ПАРИ

Масивна девалвация на долара през 2025 г.!

Avatar photo

Published

on

By

Финансовият гуру Крейг Хемке отсече: Масивна девалвация на долара през 2025 г.!

Финансовият анализатор и експерт по благородни метали Крейг Хемке, известен със своите точни прогнози, заяви в началото на 2024 г., че държавният дълг на САЩ ще нарасне с още 2 трилиона долара, достигайки 36.3 трилиона.

Това се потвърди, а сега Хемке представя своите прогнози за 2025 г., като обръща внимание на нарастващите лихвени проценти и тяхното въздействие върху икономиката.

Контрол на доходността и паричното печатане

Хемке предупреждава, че ако икономиката на САЩ навлезе в рецесия и правителството не успее да овладее бюджета, Федералният резерв може да започне открито да прилага „контрол на доходността“. Този термин описва печатането на големи количества пари, за да се изкупува държавен дълг.

Илюстрация на Доналд Тръмп, който гледа “долар” с образа на ръководителя на Федералния резерв на САЩ

Федералният резерв ще стане последната инстанция за изкупуване на дълга, като създава нова валута, за да поддържа ниска доходност по облигациите. Според него това ще доведе до масова девалвация на долара

„Да, точно така. Парите трябва да идват отнякъде, нали?“ – казва Хемке. Той обяснява, че Федералният резерв ще стане последната инстанция за изкупуване на дълга, като създава нова валута, за да поддържа ниска доходност по облигациите. Според него това ще доведе до масова девалвация на долара, подобно на случилото се след COVID-19.

„Това е създаване на пари, долари, които се вливат в икономиката. Резултатът е инфлация, която удря обикновения човек – мен, вас и всички, които трябва да използват долари, за да купуват стоки.“

Според Хемке правителството на САЩ разполага с два варианта: или да продължи да печата пари, или да намали разходите. И двата избора обаче имат своите сериозни последстви

Дилемата пред правителството

Според Хемке правителството на САЩ разполага с два варианта: или да продължи да печата пари, или да намали разходите. И двата избора обаче имат своите сериозни последствия: „Ако намалите дефицита с 2 трилиона долара, това ще означава, че няма да имате 2 трилиона растеж. Това е много сложна ситуация, която не е толкова проста, колкото се опитват да я представят финансовите медии.“

През 1971 г., когато президентът Никсън прекъсва връзката между долара и златния стандарт, цената на 400-унцово златна кюлче е била 11 000 долара. Днес същото кюлче би струвало 1.1 милиона долара.

Намаляването на разходите ще доведе до пресъхване на ликвидността, спад в данъчните приходи и срив на пазара. Продължаването на паричното печатане, от друга страна, ще задълбочи инфлацията и ще намали покупателната способност на долара.

Съветите на Хемке за защита

Хемке препоръчва инвестиции в злато и сребро като най-добрата защита срещу паричната нестабилност. Той подчертава, че още през 1971 г., когато президентът Никсън прекъсва връзката между долара и златния стандарт, цената на 400-унцово златна кюлче е била 11 000 долара. Днес същото кюлче би струвало 1.1 милиона долара.

Трябва да направим същото като централните банки през последните три години – да инвестираме в злато и сребро.

„Централните банки по света – в Китай, Русия, Полша, Турция и Индия – конвертират своите доларови резерви в злато. Ние също имаме доларови резерви, било то като спестявания или приходи. Трябва да направим същото като централните банки през последните три години – да инвестираме в злато и сребро. Това е най-добрата защита в тази лудост.“

Ситуацията с нарастващия държавен дълг и инфлацията създава сериозни рискове за долара. Според Крейг Хемке, паричното печатане от страна на Федералния резерв и липсата на устойчиви бюджетни политики ще доведат до значителна девалвация на валутата. За защита на своите активи той препоръчва инвестиране в злато и сребро, което, по думите му, е надежден инструмент срещу икономическа нестабилност и загуба на покупателна способност.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ21 hours ago

Сухопътният Шенген ни свари неподготвени

Неочаквано бързото отваряне на границите с Румъния и Гърция изненада държава, община и частни интереси Заведи премиер или министър на...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Синдикати и работодатели организират протести и блокади

Синдикатите и работодателите организират протести и блокади, ако не бъдат компенсирани за поскъпването на тока Протести и блокади на магистрали...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Пазарът на имоти полудя. Невижан интерес към тези градове

Реализирани са повече сделки с имоти както в най-големите градове на страната Невиждано покачване на продажбите на жилищни имоти в...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Костадинов подкрепя Тръмп за Канада и Панамския канал, иска Македония и Южна Бесарабия към България

С публикация в социалната мрежа лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов прикани българското правителство да предяви своите претенции към Южна Бесарабия....

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

„Шенген, Менген – йок“: Пълна лудница по границите

С подновяването на ремонта на Дунав мост при Русе отново се образуваха опашки от тирове Въпреки че страната ни е...

СВЯТ

СВЯТ8 hours ago

Мрежата на Сорос се финансира от бюджета на ЕС

Орбан: Мрежата на Сорос се финансира от бюджета на ЕС. Брюксел е в джоба му. Не можем да толерираме това...

СВЯТ21 hours ago

Голяма част от световния елит, включително и руския, си отива.

Баширов: С Байдън голяма част от световния елит, включително и руския, си отива. Киев и Лондон може да готвят провокации...

СВЯТ21 hours ago

Тръмп спира измамата с ветрогенераторите

Тръмп обяви, че ще спре строежа на ветрогенератори, защото са „екологична и икономическа катастрофа“ Новоизбраният президент Доналд Тръмп обяви, че...

СВЯТ1 day ago

Сорос се окопава в Европа, ще ни трови живота

Сорос и съюзниците му загубиха битката в Америка и се окопаха в Европа – Орбан Изборната победа на новоизбрания президент...

СВЯТ1 day ago

Бил Гейтс също се пребядиса

Бил Гейтс – от критик на Тръмп до негов „възторжен“ почитател: “Развълнува ме” Бил Гейтс, милиардерът и отявлен защитник на...

Най Четени