Connect with us

ЗДРАВЕ

Здравната ни система не е под натиск. Други са причините за извънредното положение

Avatar photo

Published

on

Нашата здравна система с всичките и недостатъци, за които много сме говорили, все пак има капацитет да се справи с епидемия от корнавирус.
Според данните на НЦОЗА, страната ни разполага с 53 хиляди болнични легла, от които 40 хиляди са легла за активно лечение. Имаме и 2000 интензивни легла и толкова респиратора.
За миналата година са извършени 2 милиона и 300 хиляди хоспитализации при използваемост на леглата от 62%. Имаме близо 30 хиляди лекари и 50 хиляди сестри, акушерки лаборанти, рехабилитатори и фелдшери. Имаме разгърната мрежа от спешни центрове и филиали, имаме над 4500 лични лекари и още толкова специалисти в извънболничната помощ и зъболекари. е
Това е огромен ресурс, голяма част от който в момента стои неизползван. Болничните легла са много повече, отколкото биха ни трябвали дори и при най-лош сценарий.
Да вземем за пример Италия, която е образец за лошо управление на кризата с COVID-19. Общият брой на потвърдените заразени с коронавирус за 2 месеца(февруари и март) е 115 хиляди души.
Сега да видим какво би се получило, ако в България се развие Италианския сценарий.
Населението на Италия е 60 милиона души или тя е девет пъти по-голяма от България. Ако екстраполираме данните при италиански сценарий, броят на регистрираните случаи, заразени с коронавирус в България за април и май биха достигнали 12 хиляди души. Дори всичките да бъдат хоспитализирани едновременно за два месеца, ще ни останат „свободни” още 41 000 болнични легла.
Според епидемиологичните данни, събрани от различни страни, 10% от всички заразени се нуждаят от хоспитализация. Тъй като броят на заразените е по-голям от броя на регистрираните случаи (Италия както и България тества предимно хора със симптоми), нека удвоим този показател, като допуснем, че 20% от заразените ще постъпят в болница.
Според публикуваните данни, 4053 пациенти или 3.6% от случаите в Италия са имали нужда от интензивни грижи.
Да видим какво се получава при такова допускане:
При развитие на Италианския сценарий в България, за период от 2 месеца ще се наложи 2683 пациенти да бъда настанени за болнично лечение. Ако приемем, че средният им престой е 15 дни, то ние бихме имали нужда от 670 легла за тяхното лечение. Тъй като заразяването няма да става равномерно, нека направим допускане, че в пика на епидемията ще имаме нужда от два пъти повече легла от средното – 1340.
Както беше посочено по-горе, здравната ни система разполага с 53 хиляди легла, от които 40 хиляди за активно лечение. Максималният брой легла, които биха ни били необходими за лечението на болни с COVID-19 се равнява на 3% от разкритите легла за активно лечение (2,5% от всички легла).
Възможно ли е леглата да не стигнат защото са заети от хора с други заболявания? Според данните на НЦОЗА, използваемостта на леглата в болниците през миналата година е била 66.2%, тоест 1/3 от леглата за активно лечение или 13300 легла са били свободни така или иначе, което е 10 пъти повече от необходимите в пика на епидемията 1340 легла.
Да видим как биха изглеждали нещата от гледна точка на възможностите за интензивно лечение и обдишване на най-тежките случаи. Със Заповед № РД-01-159/27.03.2020 на здравния министър за нуждите на интензивното лечение на болни с COVID-19 са определени 1324 легла.
При развитие на Италианският сценарий, общият брой на болните, нуждаещи те се от интензивно лечение за период от 2 месеца е 473 или почти три пъти по-малък от всички, определени със заповедта на министъра, интензивни легла.
Пикът на броя заразени за един ден в Италия през последните два месеца беше 4200 души. Спрямо нашето население, би следвало пикът на новорегистрираните случаи да е 490 души (20 пъти повече от съобщаваните до този момент). Средногодишно в страната се извършват над 20 милиона прегледа или по над 55000 на ден. Прегледаните пациенти с коронавирус биха били 0,9% от всички прегледи, извършвани в страната. Тоест, ако средно един лекар извършва по 100 прегледа на седмица, то в разгара на пандемията ще прави по 101.
Сега да допуснем, че 20% от тези 490 новооткрити заразени с коронавирус пациенти трябва да се хоспитализират. Това прави общо 98 хоспитализации на ден. През 2018 година по данни на НЦОЗА, броят на хоспитализациите страната е бил 2 милиона и 207 хиляди, което е средно 6046 хоспитализации на ден. 98 хоспитализирани в пика на епидемията от коронавирус ще са точно 1.6% от обичайния брой хоспитализирани дневно в страната. Това дори е по-малко от разрешеното от НЗОК отклонение в размер на 3% в месечния брой хоспитализации, отчитани от болниците.
Можем да направим още съпоставки и екстраполация на данни, но тези са напълно достатъчни за да докажат, че капацитетът на здравната ни система е достатъчно голям за да обслужи без проблем епидемия от COVID-19 с мащабите на Италианската и дори два, три пъти по-голяма.
Числата не лъжат. Капацитетът на здравната ни система е много по-голям от нуждата, която би възникнала и при най-лош сценарий.
Правителството взе решение да удължи блокадата на страната с още един месец. При липсата на каквито и да е данни за оценка на кризата и по признанието на кабинета, че не може да направи прогноза, единственият аргумент за удължаване на срока на извънредното положение, посочен в прессъобщението бе „да бъде намален натискът върху здравната система”.
В момента в страната ни има малко над 400 заразени, от които малко над 100 настанени в болница. Здравната система в момента не само, че не е под натиск, а в резултат на забраната за планови операции, профилактични прегледи и страха на хората от заразяване, тя бездейства.
Както може да се види от направения анализ и прости изчисления и при развитие на най-лошия възможен сценарий, нашите болнични и извънболнични структури имат капацитет в излишък, за да приемат и лекуват болните с COVID-19.
Тези изводи неизменно водят до основния въпрос:
Какви са истинските причини за въвеждане и за продължаване на извънредното положение в страната? Дали това е резултат на въпиюща некомпетентност при управлението на кризата или има други, неизказани мотиви?
Има няколко подвъпроса, чиито отговори биха могли да хвърлят малко светлина:
Случайно ли е назначен щаб, начело с генерал, вместо да се следват процедурите на Закона за бедствията или тези на националния план за борба с пандемиите?
Случайно ли беше това, че първата телевизионна изява на щаба беше да покаже по телевизията носилка, предназначена за болни с холера, чума и ебола, като демонстрация на това което ни очаква, при положение, че същата носилка нито веднъж не е използвана след това?
Случайно ли ни показваха спортни зали с легла, разполагани там от военнослужещи?
Случайно ли се дават по няколко пресконференции дневно по темата, независимо от липсата на някакви извънредни новини, свързани с разпространението на вируса?
Случайно ли беше съобщението на щаба, чиито началник е и началник на ВМА, че при общо 36 болни, Пирогов и ВМА, които са общо с над 1000 легла, са изчерпали капацитета си за лечение на COVID-19?
Случайно ли решението на Правителството да предложи въвеждане на извънредно положение бе съобщено в полунощ?
Случайно ли е, че пресконференцията, на която беше съобщено за първата положителна проба за коронавирус беше в полунощ?
Случайно ли е, че Председателят на Народното събрание обяви на извънредна пресконференция в полунощ, че един депутат е дал положителна проба?
Ако погледнете изредените до тук въпроси от психологическа гледна точка, не се ли създава впечатление, че последицата от тези случайни събития е създаване на напрежение и страх?
Как може да се разсее страхът и да се намали напрежението? Като се каже каква е истината и се покаже действителната картина и рискове?
Е на фона тази констатация, може би не е случайно, че въпреки препоръките на СЗО и на всички независими експерти за масово провеждане на тестове, Правителството упорито отказва да го направи? Защо Правителството няма да иска да се изясни картината на епидемията в страната?
А случайно ли е, че и Парламентът и съдилищата спряха работа, в този момент? Дали някаква закономерност не се крие в тази поредица от случайности?
Д-р Стойчо Кацаров

ЗДРАВЕ

Две напитки, които бързо разрушават черния дроб

Avatar photo

Published

on

By

Те често претоварват този орган и затрудняват неговата функция

Лекарите предупреждават да не се пият определени напитки, които могат да причинят сериозни увреждания на черния дроб, да провокират възпалителни процеси, затлъстяване или дори разрушаване на органа.

Тези напитки често претоварват черния дроб и затрудняват неговата функция. За да се избегнат подобни рискове, специалистите препоръчват умерена консумация и избор на по-здравословни алтернативи.
Напитки, които вредят най-много на черния дроб

Изследванията показват, че енергийните напитки с високо съдържание на захар имат значително отрицателно въздействие върху черния дроб. Редовната им употреба допринася за натрупването на мазнини в чернодробните тъкани, което може да доведе до развитие на мастна хепатоза, белези на тъканите и нарушаване на клетъчната структура на органа.

Освен това провокират възпалителни процеси и пикове на кръвната захар, което намалява чувствителността на организма към инсулин. Поради това такива напитки категорично не се препоръчват за хора с диабет или чернодробни заболявания.

Не по-малко вредни са сладките газирани напитки. Те съдържат голямо количество захар, добавки и оцветители, които претоварват черния дроб поради необходимостта от тяхното разграждане. Заместителите на захарта, използвани в такива напитки, имат отрицателен ефект върху чревната микрофлора и метаболитните процеси, допринасяйки за мастния черен дроб.

Препоръки на специалисти

За да се избегнат рискове за здравето на черния дроб, лекарите съветват да се откажем от енергийните и сладките газирани напитки. Вместо това трябва да предпочитате алтернативи като зелен чай, черно кафе, какао, ферментирали млечни напитки и чиста вода. Тези напитки са не само безопасни, но и допринасят за поддържането на здравето на тялото като цяло.

Continue Reading

ЗДРАВЕ

Какви храни е по-добре да не ядете след 60 години и защо

Avatar photo

Published

on

By

Някои продукти, които преди това са били лесно смилаеми и полезни, могат да се окажат вредни или дори опасни за здравето

След 60 години човешката физиология претърпява значителни промени, които влияят върху начина, по който организмът обработва храната. Метаболизмът се забавя, храносмилателната система става по-чувствителна, а способността на тялото да абсорбира и усвоява определени хранителни вещества може да намалее.

Поради тези промени, някои храни, които преди това са били лесно смилаеми и полезни, могат да се окажат вредни или дори опасни за здравето.

Храни, които не трябва да се консумират след навършване на 60 години:

1. Грейпфрут

Грейпфрутът е в списъка с храни, които трябва да се избягват след 60-годишна възраст. Сокът от грейпфрут може да попречи на приема на лекарства за безсъние, тревожност и хипертония. Но други плодове и сокове, като портокал, червена боровинка и домат в умерени количества, са най-добрият избор за по-възрастните хора“, се казва в изявление на Американския национален съвет по стареенето.

2. Сладки напитки

Напитките с високо съдържание на захар са вредни за здравето.

3. Скрита захар

И не забравяйте скритата захар.

„Скритата захар може да се намери в хляба, сосовете, киселото мляко, мюсли блокчетата, инстантните овесени ядки и зърнените закуски“, изброява диетологът Нанси Фарел Алън.

Излишната захар може да натовари панкреаса и черния дроб, което може да доведе до повишени нива на кръвната захар и триглицеридите и повишен риск от мастно чернодробно заболяване.

4. Диетични напитки

Възрастните хора трябва да избягват газирана вода с изкуствени подсладители. „През последните няколко години изследователите свързаха диетичните газирани напитки с всичко – от затлъстяването до апетита за сладко и депресията“, съобщава Bethesda Health.

А проучване в Journal of General Internal Medicine се установи, че редовната консумация на изкуствено подсладени газирани напитки може да причини още по-сериозна вреда: те могат да увеличат риска от инфаркти или инсулти.

5. Необработена и сурова храна

Възрастните хора трябва да бъдат по-внимателни с недоварените яйца, твърдят специалистите. „Недостатъчно сготвени храни като яйца, месо, домашни птици и суши могат да причинят отравяне, което може да доведе до сепсис и септичен шок.

Освен това, за да намалят риска от бактериално заболяване, възрастните хора се съветват да не ядат сурова риба и миди, сурово или непастьоризирано мляко или сирене, меки сирена, сурови кълнове или непастьоризирани плодови или зеленчукови сокове.

6. Подсладено кисело мляко

Сладкото кисело мляко може да има отрицателен ефект върху здравето.

„Обикновеното кисело мляко всъщност е добро, особено гръцкото кисело мляко, което е с по-високо съдържание на протеини и по-малко мазнини“, обясни гериатърът Колийн Крисмас.

За жени, които се нуждаят от малко повече калций и витамин D, това е добър начин да вкарат и двете в организма си. Но когато е подсладено, вие сте приели здравословна храна и сте я направили нездравословна.

7. Месни деликатеси

Месните деликатеси съдържат много натрий и добавки.

Ако хората искат да ядат месни деликатеси, трябва да избират варианти с ниско съдържание на сол. Хранителната стойност на натрия на етикета трябва да бъде по-малко от 5% от дневната стойност. Тогава продуктът ще бъде добър вариант, обясни диетологът Алиса Смолен.

8. Много кофеин

Твърде много кофеин е особено опасен за възрастните хора.

Кофеинът не само пречи на много хора да спят добре през нощта, той може да увеличи тревожността и да накара сърцето да бие по-бързо или неправилно. Това може да бъде опасно, ако лицето има сърдечни проблеми. Освен в кафето, кофеинът се съдържа и в много чайове, някои газирани напитки, шоколад и дори някои лекарства, включително болкоуспокояващи без рецепта.

9. Пържени ястия

Възрастните хора са особено уязвими от негативните ефекти на тези продукти върху здравето. Пържените храни са с високо съдържание на трансмазнини, които повишават холестерола и са свързани със сърдечни заболявания, диабет и рак. Те също така често са бъкани с калории, което може да доведе до наддаване на тегло и затлъстяване.

10. Твърде много натрий

Високият прием на сол може да накара тялото да задържа твърде много течности, което води до високо кръвно налягане и по-голям риск от сърдечни заболявания, инсулт и бъбречни заболявания.

11. Храни в микровълновата

Трябва да се избягват храни, предназначени за нагряване в пластмаса.

Когато храните се опаковат в пластмаса или се поставят в пластмасов съд и се нагряват в микровълнова фурна, веществата, използвани при производството на пластмасата, могат да проникнат в храната. По-специално, мазни храни като меса и сирена причиняват извличане на химикал, наречен диетилхексил адипат, от пластмасата.

12. Свръхобработени продукти

Ултра преработените храни като замразената пица са свързани с много здравословни проблеми, включително по-висок риск от деменция.

13. Супа от консерва

Не всички консервирани супи са вредни, но трябва да проверите етикета за натрий и вредни добавки.

Continue Reading

ЗДРАВЕ

Кога започва старостта?

Avatar photo

Published

on

By

  • Днешните 60-годишни не се чувстват толкова стари, колкото преди едно поколение
  • 95% от хората в САЩ над 60 г. имат заболяване

Опитвате се да останете вечно млади? Това е популярна цел: пазарът против стареене, оценен на 40 милиарда долара, се очаква да достигне 60 милиарда долара до 2032 г. За да предотвратят старостта, хората се мажат с кремове против бръчки, вземат хранителни добавки и вдигат тежести, наред с други процедури.

Въпреки че стареенето често се представя като проблем за решаване, то е по-променимо, отколкото си мислите. Според най-новите изследвания няма ясна биологична повратна точка, отбелязваща прехода от средна към късна възраст, казва Ерик Вердин, президент и главен изпълнителен директор на Института за изследване на стареенето “Бък” в Калифорния.

„Има невероятна променливост между различните хора“, казва Вердин, който предпочита използването на нечия биологична възраст – на колко години са вашите клетки и тъкани – вместо тяхната хронологична възраст – броят години, през които сте живи.

Това убеждение започна да променя статуквото: скорошно проучване, публикувано в Psychology and Aging, показва, че възрастта, на която някой се смята за стар, се измества нагоре.

Хората на средна възраст и по-възрастните в днешно време се чувстват по-млади, отколкото хората на същата възраст преди 10 до 20 години, според проучване, ръководено от Маркус Ветщайн, изследовател от Хумболтовия университет на Берлин, Германия.

Хората живеят по-дълго, което отчасти обяснява тази тенденция. През голяма част от човешката история способността на човек да изпълнява задачи или да допринася за своето семейство и общност е оформяла възприемането на старостта.

В цялото Западно полукълбо в края на XIX и началото на XX век фокусът при пенсионирането се измести към хронологичната възраст на индивида, а не към неговите способности.

Средностатистическият американец се пенсионира на 62 години, което е около времето, когато повечето служители и правителства смятат човек за стар. Диапазонът от 60 до 65 остава относително постоянен във времето, дори когато продължителността на живота се e удължила и хората претърпяват големи социални и икономически промени.

Като цяло стареенето е най-силният рисков фактор за повечето незаразни заболявания като рак, диабет и Алцхаймер. Според някои оценки близо 95% от възрастните в САЩ над 60 години имат поне едно хронично заболяване, докато почти 80% имат две или повече.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ38 minutes ago

Свалят имунитета на шавливата Лена

Наталия Киселова внесе искането за снемане на три депутатски имунитета Председателят на Народното събрание Наталия Киселова внесе проекторешения за сваляне...

БЪЛГАРИЯ1 day ago

Сухопътният Шенген ни свари неподготвени

Неочаквано бързото отваряне на границите с Румъния и Гърция изненада държава, община и частни интереси Заведи премиер или министър на...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Синдикати и работодатели организират протести и блокади

Синдикатите и работодателите организират протести и блокади, ако не бъдат компенсирани за поскъпването на тока Протести и блокади на магистрали...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Пазарът на имоти полудя. Невижан интерес към тези градове

Реализирани са повече сделки с имоти както в най-големите градове на страната Невиждано покачване на продажбите на жилищни имоти в...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Костадинов подкрепя Тръмп за Канада и Панамския канал, иска Македония и Южна Бесарабия към България

С публикация в социалната мрежа лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов прикани българското правителство да предяви своите претенции към Южна Бесарабия....

СВЯТ

СВЯТ22 minutes ago

Искате Евро, питайте хърватите, пощуряха!

Хърватия, която прие еврото, въвежда нови мерки за контрол на цените заради рекордната инфлация Страната, която преди 2 г. прие...

СВЯТ58 minutes ago

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио призова за бързо прекратяване на войната в Украйна

Новият държавен секретар на САЩ Марко Рубио направи официално изявление, подчертавайки спешната нужда от прекратяване на военните действия между Русия...

СВЯТ11 hours ago

Мрежата на Сорос се финансира от бюджета на ЕС

Орбан: Мрежата на Сорос се финансира от бюджета на ЕС. Брюксел е в джоба му. Не можем да толерираме това...

СВЯТ24 hours ago

Голяма част от световния елит, включително и руския, си отива.

Баширов: С Байдън голяма част от световния елит, включително и руския, си отива. Киев и Лондон може да готвят провокации...

СВЯТ1 day ago

Тръмп спира измамата с ветрогенераторите

Тръмп обяви, че ще спре строежа на ветрогенератори, защото са „екологична и икономическа катастрофа“ Новоизбраният президент Доналд Тръмп обяви, че...

Най Четени