Connect with us

ЗДРАВЕ

Зловещата хватка на следродилната депресия: “Трябва да … и да отърва децата от мъките”

Avatar photo

Published

on

“Искам да разбера. Да намеря отговори. Искам нещо да направя, за да помогна на други хора”, казва Мартин Венев, съпругът на Биляна, която отне живота си

Преди две седмици 31-годишната Биляна Петрова, майка на две малки момиченца, се самоуби със скок от висок етаж на жилищна кооперация в центъра на София, след като месеци наред се борила със следродилна депресия. Преди фаталния скок младата жена е избягала от Центъра за психично здраве “Проф. Н. Шипковенски”. В него близките искали да я настанят, тя отишла с тях доброволно, защото осъзнала, че има нужда от помощ. По време на приема обаче младата майка получава криза и хуква в неизвестна посока. Съдбата й развълнува цяла България и накара хиляди да се молят за нея. Биляна бе обявена за издирване, а очакванията за щастлива развръзка обаче бяха попарени от страшната новина за смъртта й.

Съпругът й – футболният съдия Мартин Венев, се съгласи да говори пред “24 часа” за битката със следродилната депресия, за да може да помогне на други жени в подобна ситуация.

Запознава се с Биляна през 2016 г.: “Биби беше с прекрасно чувство за хумор, много интелигентна. Качества, които всеки мъж би искал в жената до себе си. Заживяхме заедно почти веднага”.

4 години по-късно решават да имат дете

“След първото ни детенце, което се казва Хриси, всичко беше окей. При всяка жена е нормално след тези промени с тялото да има притеснения. Тревогите бяха в граница. Още в началото дори с нея си говорихме, че няма да имаме само едно детенце, а повече. До последно си обещавахме, че може и трички да бъдат. Биби беше най-грижовната майка на света. Стриктна във всяко отношение. Имахме план и стъпки в отглеждането на Хриси. Всяка вечер – първо баня, после масаж на малката, след това чистим нослето и четем книжки. Всичко беше по конец”, разказва Мартин Венев.

Младият мъж признава, че съпругата му е била перфекционист до степен, която дори надхвърля обичайното.

“Бях изумен от нея. Питах се с какво съм заслужил такава жена. В крайна сметка реши, че децата ни трябва да имат поне 3 години разлика. Четеше много книги за майчинството, както и статии в интернет, консултираше се с хора. Стигна до извода, че толкова време е нужно, за да се възстанови организмът на жената – поне 2-3 години. Когато минаха тези три години, тя още се колебаеше. Беше се върнала и на работа като счетоводителка в международна фирма, позиционирана в България. Чакаше повишение и ми каза: “Ако разберат, че съм бременна, може и да не ми го дадат”. Просто беше стриктна. Затова и отлагаше. Накрая забременя с второто ни момиченце. Кръстихме го Белослава. И двете деца ги роди естествено. Беше много щастлива.”

В началото всичко е добре. Изпадна в депресия в последния месец.

“Тогава започна да се тревожи дали се справя като майка. Повтаряше, че трябва да направим режим на детето. Още преди Белослава да се роди, аз й казах: “Поемам на 90% грижите за Хриси – ще си я къпя, храня, ще я водя на детска градина, ако е болничка, ще я вземам с мен дори на работа”. Исках Биби да се съсредоточи върху бебето, без да се натоварва излишно. Двамата се тревожехме Хриси да не започне да ревнува, затова все пак гледахме да обръщаме внимание. Предупреждаваха ни да внимаваме, но ние се справихме блестящо. Госпожата в детската градина каза: “Не знам какво сте направили, но Хриси не ревнува от бебето изобщо, даже се хвали, че има сестричка”. Гушка си я. Сутринта сложих Бела на леглото, а Хриси дойде да й каже: “Здрасти, Беличка”. Носи й водичка и играчки, ако плаче”, продължава разказа си Мартин Венев.

По думите му депресията на Биляна се развива в много кратък период.

“Тревожеше се, че не се справя с децата и че е трудно чистенето. Купихме робот, но тя държеше да чисти сама. Искаше да контролира всичко. Дори не даваше много децата на бабите, защото не искаше да изпуска нито един техен момент. Държеше всичко да минава през нея – да не пропусне някоя думичка, която Хриси казва. Повтарях й, че трябва да има баланс. Никой никога не е поставял под съмнение майчинските й способности. Чудехме се всички как може да се съмнява в себе си, след като изгледа първото дете перфектно. Хриси я кърми до 2 г. и 2 месеца. Кърмеше и Бела до последно. Никога не сме стигали до адаптираните млека. Всичко беше със специален режим. Моята майка веднъж ми каза: “Биби е родена да бъде майка, родена е за деца”. Когато Хриси порасна, тя доста си я глезеше. Аз затова й обясних, че възпитанието ще го поема, защото толкова обичаше децата, че малко им позволяваше да я манипулират. Трябва поне единият от нас да бъде по-строг. Но нея я тревожеше как ще направи режим на бебето – кога точно да го храни, да заспива и т.н.”, добавя вдовецът.

Забелязва обаче нещо, което го отчита като нейна грешка – “непрекъснато четеше в интернет за режимите на детето”: “Казах й да спре, но не съм се бъркал, защото тя е майката и знаеше най-добре какво прави. Справяше се страхотно, нямах забележки. Последните ни разговори бяха следните – “Ей, населението е 9 млрд. и всеки един е отгледан по различен начин. Няма универсален начин, ти си майка и имаш интуиция”.

Започва да променя и навиците си

“Тя искаше да готви всичко, а не да ядем готова храна. В един момент каза: “Много ми идва, не мога повече да готвя”. Аз отвърнах: “Никой не те кара да готвиш, веднага поръчваме”. Аз започнах да поръчвам, за да не се притеснява. За останалите неща като супи правех заготовките, защото тя не спря напълно с готвенето. Все пак имаше нужда и от повече храна, защото кърмеше. За чистенето също отмятах повечето неща. Следващият етап от следродилната депресия бяха мислите, че всичко е хаос. Оглеждаше се в дома ни и се тревожеше, че е разхвърляно.

Твърдеше, че сме много хаотични хора. Успокоявах я, че е нормално. Имаме малки деца, едното е бебе. Искаше да е винаги подредено. Казах й да не пипа чиниите, защото аз ще ги мия. Тревожността обаче се усилваше. Започнахме да звъним да педиатърката и на други приятелки, които имат деца, за съвет. Всички казваха да се успокои – не е нужно под точен час да яде детето. Биби обаче се съмняваше в думите им. Все пак имаше момент, в който беше спокойна – на едно листче направихме режим кога да яде Бела. Отбелязваше си всичко за децата в тефтер. Това пак не помогна, отново я обзеха съмнения. В този момент категорично осъзнахме, че има следродилна депресия”

Първите й самоубийствени мисли звучат като израз, а не намерение. “Казваше: “Ох, омръзна ми, иде ми да се самоубия, толкова ми е объркано”. Тогава обаче дори тонът не беше сериозен. Всичко ескалира в последните дни”, споделя Венев.

Първата голяма криза е три дни преди самоубийството

“Тогава видях как в един момент тя сякаш “заби”. Тръгва да прави нещо, но спира и казва: “Абе искам да направя… обаче какво трябва да направя, къде да отида”. Аз й казвам: “Спокойно, сега трябва да накърмиш бебчето”. Изглеждаше дезориентирана. Вечерта също не спа, дори не се беше хранила. Приготвях й храната, за да не спира да яде, но тя нямаше желание. В този момент реших, че е време да се допитаме до специалист. Тя също го осъзна. Повтаряше, че са зле нещата и трябва да отидем на психиатър. Моята приятелка Виктория, на която съм кръстник, ми препоръча човек”.

Запазват час ден преди самоубийството в 12 ч.

“Аз обаче се притесних, защото видях, че не се чувства добре. Лекарят беше дежурен и в неделя, затова промених часа. Отидохме при него, бебето беше с нас. Разговорът, който тя проведе с лекаря, беше доста адекватен. Сподели си всичко. Говореше адекватно и спокойно. Той я разпитваше. Докторът не постави категорична диагноза, но заключи, че тревожността е на по-висока степен. Препоръча хапчета”.

Като чува, че от хапчета ще спре кърмата, Биби иска по-леки и й предписват за месец-два на билкова основа.

“Веднага след това излязохме, но тя отново не вярваше и на лекаря, защото според нея не й казал нищо по-различно. Но аз отвърнах: “Успокой се, той е професионалист”. Прибрахме се и тя изпи две хапчета от билковите. Заспа спокойно, а следващият ден беше страхотен. Закуси хубаво, беше се наспала, излезе на разходка с бебето в парка, ходи до педиатърката. Помоли ме в понеделник да не ходя на работа и аз го направих, за да остана с нея. Нямаше никакви тревожни мисли. Биби сама се изненада от себе си колко добре се чувства. До вечерта всичко беше перфектно, но към 3,30 ч през нощта се събуди. Събуди и мен, за да ми каже, че нещата са много зле. Сякаш всичко се върна. Пак не знаеше накъде да тръгне. Тогава каза: “Аз трябва да се самоубия, не гледам добре децата”. Седна и се сви на земята. “Перфектна си, искаш ли да изпиеш едно хапче”, отвърнах аз, на което тя ме сряза: “Не, лекарят каза сутрин, обед и вечер”. Все пак изпи хапче, но продължи да бъде тревожна.

Уплаших се най-много, когато чух: “Трябва да се самоубия и да отърва децата от мъките”. Потресох се. Разбрах, че това не е тя, защото е най-перфектната майка. В този момент кърмеше бебето. Звъннах на майка ми, за да се качи. Дойде и Вики. Казах на двете да стоят при нея и да й дадат от хапчетата, предписани ни от доктора. Трябваше да замина служебно след 2 часа”, разказва Мартин Венев.

Когато тръгва Биляна е добре:

“Отново беше себе си, съвземаше се. Беше някъде към 6,30 – 7 ч. сутринта. Сякаш беше на епизоди, кризи. Майка ми разказваше за нейните трудности, как ме е гледала сама, защото баща ми умира след тежка болест, когато съм на 14 г. Докато пътувах, ми звънна Вики. Каза, че нещата ескалират и докторът трябва да изпише по-тежките хапчета, а рецептата да прати електронно. Обадих му се. След 5-6 минути той ми звъна, за да ми каже: “Съпругата ти ми се обади, няма да пишем никакви лекарства, каза ми, че е въпрос на живот и смърт”. После Вики е звъннала на нашия приятел Стилиян, който да отиде при нея. Доколкото знам, близките ми в този момент са викнали линейка на тел. 112 с идеята да й дадат успокоително. Вместо това идват седем полицаи. Такава е процедурата. Говорили са с нея един час в двора. Била е по пижама. Пред тях е споделила за самоубийството. Един от полицаите дори й казал: “Щом искаш да се самоубиеш, ето ти пистолета”. Това се оказало тест. Той не е бил зареден, но го правят с цел да видят дали е способна на действия. Не е реагирала в този момент. Полицаят е казал, че не е посегнала и засега това са само думи. Все пак са викнали линейка. Първо не е искала да се качи, после с моя приятел е склонила. Вики й е дала якето, но не нейното, а на майка ми. В бързината телефонът остава в нея, а в Биби само портмоне с документи. Щом е имала пари и документи, е можела да отседне някъде”.

Кагото стигат в Центъра за психично здраве тя не е била агресивна. В линейката са я питали дали да й дадат успокоителни, но е отказала. Докторът от центъра препоръча да остане в Центъра, защото често думите се превръщали в дела и Венев се съгласява. Тогава обаче нещата се объркват.

“Според законовата процедура, ако тя не се подпише, не може да остане. Прави се от гледна точка на злоупотреба, която може да бъде извършена с някого. При нас това беше пагубното. Тя се стряска. Седи с доктори около нея, може да е чувала и писъци от пациенти. В този момент моят приятел говори с едната докторка, тя с друга и изведнъж хуква. Биляна си беше атлетична и вероятно е тичала бързо. Аз не искам да обвинявам никого. Ние я закарахме в болницата и направихме всичко, което зависи от нас. Предполагам, че е имало по-добър начин да я задържат”, смята съпругът.

Страшна новина за смъртта на жена му получава от полицията.

“Отидох и на мястото. Когато я видях да лежи, мислех, че спи. Че се е изморила от бягането. Беше спокойна, все толкова красива. Якето й стоеше така, сякаш се е завила. Беше там. Моята любов, майката на децата ми просто спеше. Още не вярвам. Как за един ден нещо се случва с човешката психика? Искам да разбера. Да намеря отговори. Искам с моите приятели и семейство нещо да направя, за да помогна на други хора”, категоричен е Мартин Венев.

ЗДРАВЕ

Две напитки, които бързо разрушават черния дроб

Avatar photo

Published

on

By

Те често претоварват този орган и затрудняват неговата функция

Лекарите предупреждават да не се пият определени напитки, които могат да причинят сериозни увреждания на черния дроб, да провокират възпалителни процеси, затлъстяване или дори разрушаване на органа.

Тези напитки често претоварват черния дроб и затрудняват неговата функция. За да се избегнат подобни рискове, специалистите препоръчват умерена консумация и избор на по-здравословни алтернативи.
Напитки, които вредят най-много на черния дроб

Изследванията показват, че енергийните напитки с високо съдържание на захар имат значително отрицателно въздействие върху черния дроб. Редовната им употреба допринася за натрупването на мазнини в чернодробните тъкани, което може да доведе до развитие на мастна хепатоза, белези на тъканите и нарушаване на клетъчната структура на органа.

Освен това провокират възпалителни процеси и пикове на кръвната захар, което намалява чувствителността на организма към инсулин. Поради това такива напитки категорично не се препоръчват за хора с диабет или чернодробни заболявания.

Не по-малко вредни са сладките газирани напитки. Те съдържат голямо количество захар, добавки и оцветители, които претоварват черния дроб поради необходимостта от тяхното разграждане. Заместителите на захарта, използвани в такива напитки, имат отрицателен ефект върху чревната микрофлора и метаболитните процеси, допринасяйки за мастния черен дроб.

Препоръки на специалисти

За да се избегнат рискове за здравето на черния дроб, лекарите съветват да се откажем от енергийните и сладките газирани напитки. Вместо това трябва да предпочитате алтернативи като зелен чай, черно кафе, какао, ферментирали млечни напитки и чиста вода. Тези напитки са не само безопасни, но и допринасят за поддържането на здравето на тялото като цяло.

Continue Reading

ЗДРАВЕ

Какви храни е по-добре да не ядете след 60 години и защо

Avatar photo

Published

on

By

Някои продукти, които преди това са били лесно смилаеми и полезни, могат да се окажат вредни или дори опасни за здравето

След 60 години човешката физиология претърпява значителни промени, които влияят върху начина, по който организмът обработва храната. Метаболизмът се забавя, храносмилателната система става по-чувствителна, а способността на тялото да абсорбира и усвоява определени хранителни вещества може да намалее.

Поради тези промени, някои храни, които преди това са били лесно смилаеми и полезни, могат да се окажат вредни или дори опасни за здравето.

Храни, които не трябва да се консумират след навършване на 60 години:

1. Грейпфрут

Грейпфрутът е в списъка с храни, които трябва да се избягват след 60-годишна възраст. Сокът от грейпфрут може да попречи на приема на лекарства за безсъние, тревожност и хипертония. Но други плодове и сокове, като портокал, червена боровинка и домат в умерени количества, са най-добрият избор за по-възрастните хора“, се казва в изявление на Американския национален съвет по стареенето.

2. Сладки напитки

Напитките с високо съдържание на захар са вредни за здравето.

3. Скрита захар

И не забравяйте скритата захар.

„Скритата захар може да се намери в хляба, сосовете, киселото мляко, мюсли блокчетата, инстантните овесени ядки и зърнените закуски“, изброява диетологът Нанси Фарел Алън.

Излишната захар може да натовари панкреаса и черния дроб, което може да доведе до повишени нива на кръвната захар и триглицеридите и повишен риск от мастно чернодробно заболяване.

4. Диетични напитки

Възрастните хора трябва да избягват газирана вода с изкуствени подсладители. „През последните няколко години изследователите свързаха диетичните газирани напитки с всичко – от затлъстяването до апетита за сладко и депресията“, съобщава Bethesda Health.

А проучване в Journal of General Internal Medicine се установи, че редовната консумация на изкуствено подсладени газирани напитки може да причини още по-сериозна вреда: те могат да увеличат риска от инфаркти или инсулти.

5. Необработена и сурова храна

Възрастните хора трябва да бъдат по-внимателни с недоварените яйца, твърдят специалистите. „Недостатъчно сготвени храни като яйца, месо, домашни птици и суши могат да причинят отравяне, което може да доведе до сепсис и септичен шок.

Освен това, за да намалят риска от бактериално заболяване, възрастните хора се съветват да не ядат сурова риба и миди, сурово или непастьоризирано мляко или сирене, меки сирена, сурови кълнове или непастьоризирани плодови или зеленчукови сокове.

6. Подсладено кисело мляко

Сладкото кисело мляко може да има отрицателен ефект върху здравето.

„Обикновеното кисело мляко всъщност е добро, особено гръцкото кисело мляко, което е с по-високо съдържание на протеини и по-малко мазнини“, обясни гериатърът Колийн Крисмас.

За жени, които се нуждаят от малко повече калций и витамин D, това е добър начин да вкарат и двете в организма си. Но когато е подсладено, вие сте приели здравословна храна и сте я направили нездравословна.

7. Месни деликатеси

Месните деликатеси съдържат много натрий и добавки.

Ако хората искат да ядат месни деликатеси, трябва да избират варианти с ниско съдържание на сол. Хранителната стойност на натрия на етикета трябва да бъде по-малко от 5% от дневната стойност. Тогава продуктът ще бъде добър вариант, обясни диетологът Алиса Смолен.

8. Много кофеин

Твърде много кофеин е особено опасен за възрастните хора.

Кофеинът не само пречи на много хора да спят добре през нощта, той може да увеличи тревожността и да накара сърцето да бие по-бързо или неправилно. Това може да бъде опасно, ако лицето има сърдечни проблеми. Освен в кафето, кофеинът се съдържа и в много чайове, някои газирани напитки, шоколад и дори някои лекарства, включително болкоуспокояващи без рецепта.

9. Пържени ястия

Възрастните хора са особено уязвими от негативните ефекти на тези продукти върху здравето. Пържените храни са с високо съдържание на трансмазнини, които повишават холестерола и са свързани със сърдечни заболявания, диабет и рак. Те също така често са бъкани с калории, което може да доведе до наддаване на тегло и затлъстяване.

10. Твърде много натрий

Високият прием на сол може да накара тялото да задържа твърде много течности, което води до високо кръвно налягане и по-голям риск от сърдечни заболявания, инсулт и бъбречни заболявания.

11. Храни в микровълновата

Трябва да се избягват храни, предназначени за нагряване в пластмаса.

Когато храните се опаковат в пластмаса или се поставят в пластмасов съд и се нагряват в микровълнова фурна, веществата, използвани при производството на пластмасата, могат да проникнат в храната. По-специално, мазни храни като меса и сирена причиняват извличане на химикал, наречен диетилхексил адипат, от пластмасата.

12. Свръхобработени продукти

Ултра преработените храни като замразената пица са свързани с много здравословни проблеми, включително по-висок риск от деменция.

13. Супа от консерва

Не всички консервирани супи са вредни, но трябва да проверите етикета за натрий и вредни добавки.

Continue Reading

ЗДРАВЕ

Кога започва старостта?

Avatar photo

Published

on

By

  • Днешните 60-годишни не се чувстват толкова стари, колкото преди едно поколение
  • 95% от хората в САЩ над 60 г. имат заболяване

Опитвате се да останете вечно млади? Това е популярна цел: пазарът против стареене, оценен на 40 милиарда долара, се очаква да достигне 60 милиарда долара до 2032 г. За да предотвратят старостта, хората се мажат с кремове против бръчки, вземат хранителни добавки и вдигат тежести, наред с други процедури.

Въпреки че стареенето често се представя като проблем за решаване, то е по-променимо, отколкото си мислите. Според най-новите изследвания няма ясна биологична повратна точка, отбелязваща прехода от средна към късна възраст, казва Ерик Вердин, президент и главен изпълнителен директор на Института за изследване на стареенето “Бък” в Калифорния.

„Има невероятна променливост между различните хора“, казва Вердин, който предпочита използването на нечия биологична възраст – на колко години са вашите клетки и тъкани – вместо тяхната хронологична възраст – броят години, през които сте живи.

Това убеждение започна да променя статуквото: скорошно проучване, публикувано в Psychology and Aging, показва, че възрастта, на която някой се смята за стар, се измества нагоре.

Хората на средна възраст и по-възрастните в днешно време се чувстват по-млади, отколкото хората на същата възраст преди 10 до 20 години, според проучване, ръководено от Маркус Ветщайн, изследовател от Хумболтовия университет на Берлин, Германия.

Хората живеят по-дълго, което отчасти обяснява тази тенденция. През голяма част от човешката история способността на човек да изпълнява задачи или да допринася за своето семейство и общност е оформяла възприемането на старостта.

В цялото Западно полукълбо в края на XIX и началото на XX век фокусът при пенсионирането се измести към хронологичната възраст на индивида, а не към неговите способности.

Средностатистическият американец се пенсионира на 62 години, което е около времето, когато повечето служители и правителства смятат човек за стар. Диапазонът от 60 до 65 остава относително постоянен във времето, дори когато продължителността на живота се e удължила и хората претърпяват големи социални и икономически промени.

Като цяло стареенето е най-силният рисков фактор за повечето незаразни заболявания като рак, диабет и Алцхаймер. Според някои оценки близо 95% от възрастните в САЩ над 60 години имат поне едно хронично заболяване, докато почти 80% имат две или повече.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ15 hours ago

Сухопътният Шенген ни свари неподготвени

Неочаквано бързото отваряне на границите с Румъния и Гърция изненада държава, община и частни интереси Заведи премиер или министър на...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Синдикати и работодатели организират протести и блокади

Синдикатите и работодателите организират протести и блокади, ако не бъдат компенсирани за поскъпването на тока Протести и блокади на магистрали...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Пазарът на имоти полудя. Невижан интерес към тези градове

Реализирани са повече сделки с имоти както в най-големите градове на страната Невиждано покачване на продажбите на жилищни имоти в...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Костадинов подкрепя Тръмп за Канада и Панамския канал, иска Македония и Южна Бесарабия към България

С публикация в социалната мрежа лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов прикани българското правителство да предяви своите претенции към Южна Бесарабия....

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

„Шенген, Менген – йок“: Пълна лудница по границите

С подновяването на ремонта на Дунав мост при Русе отново се образуваха опашки от тирове Въпреки че страната ни е...

СВЯТ

СВЯТ2 hours ago

Мрежата на Сорос се финансира от бюджета на ЕС

Орбан: Мрежата на Сорос се финансира от бюджета на ЕС. Брюксел е в джоба му. Не можем да толерираме това...

СВЯТ15 hours ago

Голяма част от световния елит, включително и руския, си отива.

Баширов: С Байдън голяма част от световния елит, включително и руския, си отива. Киев и Лондон може да готвят провокации...

СВЯТ15 hours ago

Тръмп спира измамата с ветрогенераторите

Тръмп обяви, че ще спре строежа на ветрогенератори, защото са „екологична и икономическа катастрофа“ Новоизбраният президент Доналд Тръмп обяви, че...

СВЯТ1 day ago

Сорос се окопава в Европа, ще ни трови живота

Сорос и съюзниците му загубиха битката в Америка и се окопаха в Европа – Орбан Изборната победа на новоизбрания президент...

СВЯТ1 day ago

Бил Гейтс също се пребядиса

Бил Гейтс – от критик на Тръмп до негов „възторжен“ почитател: “Развълнува ме” Бил Гейтс, милиардерът и отявлен защитник на...

Най Четени