Connect with us

ПАРИ

Как САЩ и Европа преминаха на рубла

Avatar photo

Published

on

През юни 2023 г. Русия е получила рекорден дял приходи в рубли от износ за страните от Америка и Европа, изчисли РИА Новости по данни на Централната банка на Руската федерация. Същата ситуация се наблюдава и при “приятелските валути” – за доставки в Азия и Африка.

Като цяло по-голямата част от руския износ (40,2%) през юни е бил платен в рубли, други 32,5% – в “токсични валути”, а 27,3% – в “приятелски валути”.

Така според резултатите от юни делът на постъпленията в рубли за износ на стоки и услуги за страните от Америка се е увеличил през месеца с 8,8 процентни пункта – до 26,2%, което е максимумът от началото на период на публикуване на данните (началото на 2021 г.

В същото време делът на „токсичните » валути – сред тях доларът и еврото – спадна с 9,1 процентни пункта – до 72,2%, докато останалите – леко нараснаха, до 1,5 %.

Рублата постави нов рекорд и в търговията с европейските страни: там теглото й в износа достигна максимум от 53,9%. В същото време делът на „недружелюбните“ валути в руския износ за Европа за първи път падна до 40%. Други валути представляват само 6,1% от разплащанията с европейците.

Най-големият дял на „приятелските валути“ (сред тях юана и рупията) в експортните разплащания на Русия през целия период на наблюдение са регистрирани в Азия (34,5% през юни) и Африка, където цифрата скочи до 43,6% от 14 % месец по-рано.

Делът на “токсичните” валути в износа за азиатските страни през юни се повиши до 29,6% от 28,6%, а за африканските страни, напротив, намаля до минимум 14,3% от 49,8% през май.

„Антируските санкции, напротив, ни направиха по-смели“

Въведен е нов механизъм за плащане за износ на руски продукти в рубли в допълнение към предприетите по-рано мерки за осигуряване на финансовата стабилност на Русия в отговор на наложените антируски санкции, припомня Владимир Кошелев, първи заместник-председател на комитета на Държавната дума по строителство и жилищно-комунални услуги.

И има редица предимства. Първо, обяснява експертът, говорим за укрепване на позициите на рублата като разчетна валута на международната арена. Това засилва ролята на рублата в световната икономика.

Второ, продължава Владимир Кошелев, това, разбира се, е намаляването на валутните рискове за руските износители. Когато извършват плащания в рубли, те ще бъдат застраховани срещу възможно блокиране на средства поради ограничения.

А и трето, такава мярка позволява да се опростят изчисленията за купувачи от страни, където достъпът до долара и еврото е труден поради санкции. В допълнение, това допринася за увеличаване на търсенето на руски износ от купувачи, които не искат да използват долара или еврото по политически причини.

За руските банки, много от които са под санкции и са деактивирани от SWIFT, това прави възможно нормалното обработване на плащания от чуждестранни вносители чрез национални платежни системи, без страх, че транзакциите ще бъдат блокирани.

Извършването на транзакции в рубли също отваря достъп на инвеститори от приятелски страни до руския пазар, включително ако имат интерес да заменят напусналите западни марки.

Важно е, добавя Владимир Кошелев, че увеличаването на дела на международните разплащания в рубли осигурява допълнителна сериозна подкрепа за финансовата стабилност в самата Русия, като намалява зависимостта на валутния курс и реалното тегло на рублата от валутите на неприятелските държави. държави.

„Пътят към стабилна и силна рубла неизбежно минава през намаляване на зависимостта й от валутите на недружелюбни страни, включително чрез увеличаване на дела на разплащанията в рубли по експортни договори“, коментира Александър Цибулски, губернатор на Архангелска област, пред “Експерт” on текущата ситуация.

„В продължение на много години ние по същество се страхувахме да започнем този процес сами. Винаги имаше скептици, които ни разубеждаваха и почти открито казваха, че доларът и еврото уж са единствените „истински“ валути и съдбата на рублата е да съществува вечно след тях”, заяви той.

“И точно такъв е случаят, когато антируските санкции, които трябваше да ни отслабят и да ни смажат икономически, напротив, ни направиха по-смели в защитата на собствените си интереси и в крайна сметка по-силни”, каза експертът.

“Вече е очевидно, че увеличаването на международните разплащания в рубли е реално и наистина е от полза както за нас самите и нашите партньори, така и за световната икономика като цяло”, заяви Цибулски.

Както припомня ръководителят на региона, с някои страни, като Индия или Китай, например, Русия отдавна се занимава с взаимна търговия в национални валути и има добре изградени механизми за това. Тази предварително създадена основа беше от голяма полза при настоящите обстоятелства на недружелюбен външен натиск.

Така само миналата година обемът на външнотърговския оборот на Архангелска област с Китай се е увеличил с почти 48%. Поморие традиционно изнася в Китай продукти на дърводобива и целулозно-хартиените предприятия, както и машиностроителни продукти.

„Важно е да продължим работата по укрепване на инфраструктурата за международни плащания с възможност за директни плащания в рубли и други „приятелски валути“. Да увеличим и подобрим опита, който вече сме натрупали“, завършва Александър Цибулски.

Не трябва да спира

Увеличаването на дела на рублата в руския износ е пряко свързано с административните решения през първата половина на 2022 г., когато властите наредиха продажбата на редица стоки за недружелюбни страни срещу рубли, обяснява Андрей Кочетков, водещ анализатор в Отдел за глобални изследвания на Откритие Инвестмънтс.

Според анализатора значителен принос за сегашното състояние на нещата е възстановяването на маршрутите за доставка и методите на плащане от недружелюбни страни, които не са в състояние напълно да се откажат от руския износ.

Междувременно, казва Андрей Кочетков, по-нататъшното нарастване на дела на рублата не изглежда очевидно. В търговията с Азия започва да доминира юанът, който за разлика от други приятелски валути има най-голяма стабилност и ликвидност.

Движението към по-широко използване на рублата в международните разплащания трябва да бъде още по-целенасочено и уверено, смята експертът, и като такова може да донесе много ползи.

Сега износителите, възползвайки се от законодателните облекчения, не бързат да върнат външните постъпления под руската юрисдикция.

Съответно тези средства работят повече за икономиките, към които са насочени експортните доставки. Ако всички външни договори бъдат превърнати в рубли, те ще бъдат принудени да прехвърлят средства обратно в Русия и да търсят възможности за ефективното им пласиране.

В тази ситуация самите износители ще бъдат заинтересовани от намаляване на колебливостта на обменния курс и намиране на решения за заместване на вноса на оборудване и технологии.

При значителна или 100% продажба на външни приходи, рублата ще стане не само средство за временно поставяне и плащане, но и обект на дългосрочно паркиране на печалбите на предприятията.

Тоест, вместо замразяване на средства в неприятелски, или приятелски, валути, обект на натрупване ще бъдат рубли, които могат да бъдат насочени към инвестиции в икономиката, за да се намали зависимостта от външни доставки.

„Русия може да си го позволи, тъй като търговският баланс на страната редовно остава положителен. Освен това прехвърлянето на износа към първични сетълменти в рубли ще намали рисковете от санкции, ще повиши ликвидността на вътрешния валутен пазар и ще осигури на икономиката относително стабилен обменен курс, което е необходимо в контекста на икономическото преструктуриране“, казва Андрей Кочетков. .

Единствената алтернатива е китайският юан, но всъщност това е просто замяна на токсичните валути с дериват от тях, но с по-ниско качество, смята експертът.

Междувременно алтернатива за всякакви фиатни валути могат да бъдат инструменти, базирани на злато, което има неоспоримо предимство на анонимност и положително математическо очакване на стойност.

„Разбира се“, добавя Андрей Кочетков, „с тази техника ще бъде много трудно да се използват инструментите на инфлацията и обезценяването на националната валута за решаване на бюджетни и корпоративни проблеми, но прекомерният ентусиазъм за тези инструменти играе негативна роля за икономиката, вместо да гарантира нейната дългосрочна стабилност”.

Нарастването на дела на рублата във външната търговия ще спомогне за повишаване на статута на руската валута и ще засили интереса на външните държавни и търговски инвеститори към руската икономика.

EXPRESS TV

* * *

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПАРИ

Пари в държавата няма

Avatar photo

Published

on

By

Министър Петкова пред Съвета за съвместно управление: Пари в държавата няма

Притеснителни данни за състоянието на бюджета и приходите на държавата е изнесла министърката на финансите Теменужка Петкова на днешния съвет на управляващата коалиция. Това разказаха пред “24 часа” участници в съвета на ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС-ДПС.

Заради притеснителното състояние на хазната още следващата седмица четворната коалиция ще свика съвет за бюджета. Още повече, че правителството трябва спешно да изработи бюджет за 2025 година, след като вариантът на служебния кабинет се оказа напълно неприемлив за политическите сили.

На днешния съвет, както стана ясно, управляващите са се разбрали кои депутати ще са председатели на парламентарните комисии.

На него присъстваха от ГЕРБ – СДС зам. председателите на ПГ на ГЕРБ – СДС Рая Назарян, Деница Сачева и проф. Костадин Ангелов, от „БСП – Обединена левица“ вицепремиерът Атанас Зафиров, министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, зам.-председателят на ПГ на „БСП – Обединена левица“ Кирил Добрев и зам.-председателят на Народното събрание Драгомир Стойнев. От ПГ на „Има такъв народ“ – председателят Тошко Йорданов, зам.-председателят на ПГ Станислав Балабанов и Павела Митова. От „Демокрация, права и свободи“ – ДПС – председателят на ПГ доц. д-р. Джевдет Чакъров и зам.-председателят на ДПС-ДПС Валентин Тончев.

За първи ротационен председател на ССУ беше избран проф. Костадин Ангелов, който за срок от три месеца ще ръководи съвета.

На днешното заседание като представители на правителството присъства финансовият министър Теменужка Петкова и вицепремиерът Томислав Дончев. Дончев бе определен да ръководи работата по изготвянето на общите законодателна и управленска програма.

Теменужка Петкова запозна ССУ с финансовото състояние на държавата и спешната нужда от редовен бюджет. Според присъствали на заседанието финансовият министър е докладвала за реалното финансово състояние на държавата, от което на всички им е станало ясно, че “пари няма”. Заради драматичното положение в хазната е решено, че ще има отделен Съвет другата седмица, посветен на бюджета.

ССУ заседава и обсъди темата с комисиите в парламента, за да може те да заработят и да започне придвижването на законите. Още утре в пленарната зала въпросът ще бъде поставен на обсъждане.

  • Заседанието на Съвета за съвместно управление е протекло в консенсусен дух, в разбирателство, без никакво напрежение по разглежданите теми.
  • Единодушно ССУ одобри, решенията от съвета да се съобщават с общи прессъобщения. Този подход бе възприет още по време на преговорите за съставяне на правителство.

Съветът за съвместно управление (ССУ) е записан като механизъм за вземане на решения в коалицията между ГЕРБ-СДС, “БСП-Обединена левица” и “Има такъв народ” (ИТН). ССУ ще има ротационен председател, който се избира на ротационен принцип за срок от 3 месеца. Негова задача е да организира дневния ред, да модерира заседанията и да осигурява изпълнението на приетите решения, предвижда още споразумението. Заседанията ще са на всеки две седмици, както и при извънредни ситуации, а решенията да се взимат чрез консенсус, е посочено още в споразумението. При липса на такъв, изрично е посочено, че въпросът може да бъде отложен за допълнително обсъждане или да се изготви компромисно предложение, а вето при вземане на решения може да се налага от поне две от страните по това Споразумение.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

ПАРИ

Еврото пред сериозна криза

Avatar photo

Published

on

By

Еврото на прага на сътресения: 2025 г. като повратна точка за Европа и валутата ѝ: Според анализ на South China Morning Post, 2025 г. може да се окаже критична за европейската валута и икономика. Рисковете са свързани с геополитически, икономически и демографски фактори, които се съчетават в уникално предизвикателство за Европа, притисната между икономическите амбиции на САЩ и Китай.

В рамките на глобалния триъгълник между САЩ, Китай и Европа, Старият континент се откроява като най-слабата страна.

Уязвимост на Европа в глобалния контекст: В рамките на глобалния триъгълник между САЩ, Китай и Европа, Старият континент се откроява като най-слабата страна. Причините за това са многопластови, като се започне от структурни проблеми в европейската икономика и се стигне до политическите и демографски предизвикателства.

Един от основните рискове за еврото произтича от потенциалното изтегляне на европейски капитал към САЩ. Обещанията на Доналд Тръмп за нови мита, стимулиране на вътрешното производство и депортиране на незаконни имигранти създават условия за икономическа несигурност. Тези политики могат да доведат до растеж на лихвените проценти и увеличаване на фискалния дефицит на САЩ, но също така биха направили страната привлекателна за европейските инвеститори, които търсят стабилност и висока доходност.

Ролята на печатането на пари

  • Стана ясно, кой е босът на печатницата за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа
  • масовото печатане на пари може временно да стабилизира икономиките, но последствията от тези действия са неизбежни

Пандемията от COVID-19 показа, че масовото печатане на пари може временно да стабилизира икономиките, но последствията от тези действия са неизбежни. Централните банки успяха да избегнат сериозна финансова криза благодарение на огромните ликвидни инжекции, но тези мерки увеличиха инфлацията. Според анализа, 2025 г. може да се превърне в повторение на кризите от миналото, подобни на спукването на „дотком“ балона през 2000 г., когато еврото падна до около 80 цента спрямо долара.

Европа губи конкурентоспособност

Европейската индустрия, особено автомобилната, е сред най-уязвимите сектори. Дълго време тя бе двигател на растежа

Европейската индустрия, особено автомобилната, е сред най-уязвимите сектори. Дълго време тя бе двигател на растежа благодарение на иновации и брандова стойност, но сега е изправена пред значителни предизвикателства. Китайският пазар, който някога беше основен източник на печалби, вече не предлага същите възможности. В Китай се очакват мащабни ценови войни през 2025 г., които ще засегнат допълнително европейските производители.

Енергийният сектор на Европа също е под натиск. Енергийната криза, породена от войната в Украйна (сгрешени политики, бел. на ред.) и зависимостта на континента от външни доставки, изтласква индустрии към региони с по-ниски разходи и стабилни доставки на енергия. Това допълнително засилва структурната слабост на Европа спрямо Китай и САЩ.

Демографски предизвикателства и пазарът на труда

миграционните политики създават допълнителен натиск върху икономиките на развитите държави

Промените в демографските структури и миграционните политики създават допълнителен натиск върху икономиките на развитите държави. В САЩ средната възраст на населението нараства, а пенсионната вълна на бейби бумърите прави страната все по-зависима от имиграцията. Политиката на Тръмп срещу нелегалните имигранти може да доведе до рязък ръст на заплатите, което ще увеличи инфлационния натиск и ще ограничи способността на Федералния резерв да намали лихвите.

Възможен сценарий за еврото

Прогнозите за 2025 г. са мрачни за европейската валута. След години на относителна стабилност, еврото може да претърпи сериозен спад, подобен на този в началото на века. Според анализа, Европа е структурно по-слаба от тогава, което прави ситуацията още по-рискова.

Последици за глобалната финансова система

Ако ликвидната подкрепа на централните банки отслабне, светът може да навлезе в нова фаза на финансови сътресения. Ликвидността, която предотврати кризи по време на пандемията, вече е трансформирана в инфлация. Когато тази инфлация стане неуправляема, последиците ще се проявят под формата на фискални и дългови кризи в уязвими региони като Европа.

2025 г. може да се окаже преломна година за еврото и европейската икономика. В свят, доминиран от напрежения между САЩ и Китай, Европа изглежда като слабият играч, изправен пред структурни, демографски и икономически проблеми. Глобалната финансова система е на кръстопът, а печатането на пари, което временно стабилизира икономиките, сега заплашва да се превърне в катализатор за нова криза.

Европа трябва да се подготви за трудни времена.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

ПАРИ

България е с най-скъп ток в цяла Европа заедно с Румъния

Avatar photo

Published

on

By

На пазарния сегмент „ден напред“ за ден на доставка 15 януари 2025 г. България е първа по най-висока цена на електроенергията в Европа заедно с Румъния, показват данните на ENTSO-E.

В България и северната ни съседка цената е 241.89 евро/мвтч, която е рекордна за цяла Европа.

Цената у нас е около 1,7 пъти по-висока от тази в Португалия и Испания, 3 пъти по-висока от тази в Норвегия, 6 пъти по-висока от тази във Финландия.

На гръцката енергийна борса средната цена за базова енергия зa 15 януари е 205,78 евро/мвтч, на унгарската енергийна борса – 225,17 евро/мвтч. Средната цена на тока в Словакия е 228,80 евро/мвтч, в Чехия – 216,65 евро/мвтч.

На Австрийската енергийна борса цената за базова енергия за 15 януари е 216,76 евро/мвтч, на Германската – 222,18 евро/мвтч на 15 януари. Цената в Италия на сегмента „Ден напред“ за 15 януари е 127,10 евро/мвтч за базова енергия, във Франция – 160,57 евро/мвтч.

През изминалата седмица председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) най-накрая призна в парламента, че непредвидени обстоятелства около енергийната криза в Украйна и повишеното потребление са наложили поскъпването на тока.

Износът на електроенергия за Украйна, включително от България за Румъния и от Румъния за Украйна, беше посочван неведнъж от експерти като причина за възникналия дефицит, който качва цената на електроенергията в Източна Европа. Българските фактчекъри маркираха всяка една публикация по темата на Обективно.БГ като фалшива новина във Фейсбук и обясняваха в телевизионните студиа на националните телевизии, че това е лъжа и България няма общо с износ за Украйна, защото не граничим с Украйна, а с Румъния.

От признанието на председателя на КЕВР следва, че фактчекърите са цензурирали напълно вярна информация и погрешно са я маркирали като фалшива новина и дезинформация във Фейсбук с цел тя да не бъде разпространявана в социалните мрежи, за да не се разколебават читателите с негативни новини за последиците от подкрепата нa правителството за Украйна.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ41 minutes ago

Свалят имунитета на шавливата Лена

Наталия Киселова внесе искането за снемане на три депутатски имунитета Председателят на Народното събрание Наталия Киселова внесе проекторешения за сваляне...

БЪЛГАРИЯ1 day ago

Сухопътният Шенген ни свари неподготвени

Неочаквано бързото отваряне на границите с Румъния и Гърция изненада държава, община и частни интереси Заведи премиер или министър на...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Синдикати и работодатели организират протести и блокади

Синдикатите и работодателите организират протести и блокади, ако не бъдат компенсирани за поскъпването на тока Протести и блокади на магистрали...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Пазарът на имоти полудя. Невижан интерес към тези градове

Реализирани са повече сделки с имоти както в най-големите градове на страната Невиждано покачване на продажбите на жилищни имоти в...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Костадинов подкрепя Тръмп за Канада и Панамския канал, иска Македония и Южна Бесарабия към България

С публикация в социалната мрежа лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов прикани българското правителство да предяви своите претенции към Южна Бесарабия....

СВЯТ

СВЯТ25 minutes ago

Искате Евро, питайте хърватите, пощуряха!

Хърватия, която прие еврото, въвежда нови мерки за контрол на цените заради рекордната инфлация Страната, която преди 2 г. прие...

СВЯТ1 hour ago

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио призова за бързо прекратяване на войната в Украйна

Новият държавен секретар на САЩ Марко Рубио направи официално изявление, подчертавайки спешната нужда от прекратяване на военните действия между Русия...

СВЯТ11 hours ago

Мрежата на Сорос се финансира от бюджета на ЕС

Орбан: Мрежата на Сорос се финансира от бюджета на ЕС. Брюксел е в джоба му. Не можем да толерираме това...

СВЯТ1 day ago

Голяма част от световния елит, включително и руския, си отива.

Баширов: С Байдън голяма част от световния елит, включително и руския, си отива. Киев и Лондон може да готвят провокации...

СВЯТ1 day ago

Тръмп спира измамата с ветрогенераторите

Тръмп обяви, че ще спре строежа на ветрогенератори, защото са „екологична и икономическа катастрофа“ Новоизбраният президент Доналд Тръмп обяви, че...

Най Четени