Connect with us

АНАЛИЗИ

Кръстоносният поход срещу нас (нова актуалност)

Avatar photo

Published

on

1.Либерализмът – тоталитарна идеология

Коя е доминиращата идеология на съвременния Запад и на неговия геополитически авангард – Съединените американски щати? Това съвсем не е безсъдържателен въпрос. Ще бъдем откровени: ние загубихме глобалния геополитически конфликт. Ние сме победени. И затова сме длъжни да знаем точно и строго – кой е господарят в новите условия на планетарното съотношение на силите, какви се основните черти на неговия светоглед, какво той мисли за мира, историята, съдбата на човечеството, за нас самите? Това е необходимо на всички – и на тези, които смятат да се примирят и покорно да служат на новите господари, и на онези, които отказват да приемат това положение и се стремят към противопоставяне и отвоюване на нова геополитическа свобода.

На нас ни е внушена мисълта, че на Запад няма никаква идеология, че там цари плурализъм на позиции и убеждения, че всеки е свободен да вярва в каквото желае, да мисли, говори и прави всичко, което поиска. Това е абсолютна лъжа, обикновен пропагандистки ход, заимстван от арсенала на „студената война”. В действителност на Запад съществува доминираща идеология, която е не по-малко тоталитарна и нетолерантна, както и всяка друга идеология, само нейните форми и принципи са своеобразни, философските й предпоставки са различни, историческата й основа коренно се отличава от идеологиите, привични и известни на нас. Тази идеология е либерализмът. Тя се основава на догмата за „автономния индивид” (тоест на последователния индивидуализъм), „приложната рационалност”, вярата в технологичния прогрес, на концепцията за „открито общество”, на превръщането на принципа на „пазара” и „свободния обмен” не само в икономически, но и в идеологически, социален и философски абсолют.

Либералната идеология е „дясна” в тясно икономически смисъл и „лява” в смисъл на хуманитарна реторика. При това всички други съчетания на дясното и лявото, или просто дясното и лявото сами по себе си, се отхвърлят от либерализма, той ги демонтира, маргинализира, изнася извън рамките на официоза. Либерализмът е тоталитарен по особен начин. Вместо преки физически репресии против инакомислещите, той прибягва към тактиката на мекото удушване, постепенното изтласкване в периферията на обществото, икономическото задушаване на дисидентите и опонентите и т.н. Но фактът си: доминиращата идеология на Запада (либерализмът) се бори активно с алтернативните политико-идеологически проекти, но за постигане на своите цели използва по-тънки, по-„меки”, по-отработени форми от тези на тоталитаризма, но и затова по-ефективни. Либералният тоталитаризъм не е брутален, не е открит, а завоалиран, призрачен, невидим. Но това не го прави по-малко жесток.

Наличието на Запад на „доминираща идеология” постепенно се осъзнава все по-ясно и в нашето общество. Наивността на ранната перестройка и на мечтата за „плурализъм” и „демокрация” постепенно се изпари даже при най-яростните реформатори. Реалността на либерализма и на идеологията на либерализма стана очевидна и следователно, ние стигнахме до по-голяма определеност. Отсега-нататък привържениците на Запада по необходимост са длъжни да споделят всички идеологически предпоставки на конкретния либерализъм (а не на някаква мъглява „демокрация”, под която всеки разбираше нещо неясно и неопределено), неговите противници се обединяват от неприемането на тази идеология. Това е повече или по-малко разбираемо.

Но либерализмът притежава още един, по-скрит пласт. Става дума за някои богословски и религиозни предпоставки, които в крайна сметка доведоха Запада именно до този идеологически модел, който днес е вкоренен в него и е станал доминиращ. Този пласт не е толкова универсален и еднозначно признат, както вулгарните щампи на „откритото общество” и „правата на човека”, но така или иначе той е основа и таен източник на водещата в света либерална идеология. Става дума за протестантската есхатология.

2. САЩ – квинтесенция на Запада

Днес никой не се съмнява, че светът се управлява от единствената останала пълноценна свръхдържава – САЩ. Това е не само най-мощната във военно отношение държава на Запада, това е в известен смисъл резултат от западния път на развитие, негов връх, негово максимално постижение. САЩ бяха основани и изградени като изкуствено конструирано образувание, лишено от историческа инерция, традиции и т.н., по мерките на най-радикалните рецепти, изработени от целия ход на западната цивилизация. Това е върхът на тази цивилизация, венецът на нейното съществуване. Само в САЩ принципите на либерализма бяха внедрени тотално и последователно и в един момент и Западът и либерализмът започнаха съвсем правомерно да се отъждествяват именно със САЩ.

Америка е хегемон на съвременния свят, гигантска геополитическа, стратегическа и икономическа империя, която контролира всички най-важни процеси на планетата. При това не просто като една от обичайните държави, дори и най-мощна и развита, а именно като идеологически модел, като път на развитие, като съдия и пастир на човечеството, налагащ му определена система от идеологически, мирогледни и политически ценности. Империята САЩ е империя на либерализма, империя на капитала, империя на постиндустриалното общество, като висш стадий на развитието на буржоазния строй.

Безусловно, САЩ се явяват преки наследници на Европа и европейската история. Но уникалността на това образувание се състои в това, че Щатите са взели от Европа само едно, най рафинираното, изчистено направление на цивилизацията – либералният рационализъм, теорията на „социалния контракт”, индивидуализмът, динамичният технологичен индустриализъм, абсолютизираните концепции за „търговския строй”. По-рано всички тези тенденции се концентрираха в протестантска Англия. Британската империя беше първият (ако не смятаме древна Финикия) модел за създаване на чисто „търговска цивилизация”, към която логично водеше западната история. И неслучайно главни теоретици на либерализма бяха именно англичани – Адам Смит, Рикардо и т.н., а философи на индивидуализма – Лок, Хобс, Мандевил. Макс Вебер и още по-ярко Вернер Зомбарт убедително показаха по какъв начин западният капитализъм се е родил от протестантската етика и доколко етно-религиозният фактор е съществен за възникването на определени обществено-икономически формации.

От Англия щафетата на „търговския строй” постепенно премина към САЩ и от втората половина на 20 век лидерството на Америка в общия контекст на западната цивилизация стана безспорен исторически факт.

САЩ са въплъщение на Запада, на западния капитализъм, негов център и негова ос, негова същност. И ние сега, от позициите на нашия опит, когато САЩ станаха единствен господар на цялата планета, към което те така дълго се стремяха, можем лесно да разпознаем логиката на историята, сливаща се като във фокус в една точка (което не можеха по исторически причини да направят мислителите, които не доживяха до драматичната развръзка на геополитическото, социалното и икономическото противопоставяне на „студената война”). И така, цялата западна история стига до САЩ. Собствено, Западът като геополитическо явление възниква в периода на разкола на християнската църква на православие и католицизъм. Католическият ареал стана база за това, което се нарича оттогава „Запад”. „Запад” в концептуален смисъл. От този момент хората от католическия свят отъждествиха себе си с пълноценното човечество, своята история – със световната история, своята цивилизация – с цивилизацията въобще. Всички други цивилизации и традиции бяха презрително приравнени към „дивите, варварски страни”. Показателно е, че в тази „не съвсем човешка” категория попадаха не само нехристиянски народи, но и целият православен свят, който в действителност беше зона на реалното, неподправено, автентично християнство. Впрочем, именно защото православните страни – отначало Византия, после Русия – бяха християнски, предизвикваха в католиците толкова агресивно неприемане. Православието дава пример за друго християнство – универсално, открито, не сектантско, радикално алтернативно на целия цивилизационен строй, който се установи на Запад и който до преди известно време претендираше за единствената форма на християнска държавност. В противопоставянето на католицизма православието следва да търси завръзката на диалектическото развитие на историята на цивилизацията и геополитическите процеси през следващите векове.

Разколът на църквите следва да се разглежда като начало на историята на Запада. По това време католицизмът застава начело на чисто „западните” тенденции. Но след известен период определени елементи на католическото учение, които то е получило, впрочем, от православното единство на църквите, влизат в противоречие с основната линия на развитие на Запада. Преломът става по време на Реформацията. В този момент най-„западните” тенденции се обособяват и концентрират в протестантството. Протестантството се разпространява именно в тези страни и сред тези народи, които последователно се движат в посока, зададена от разкола: отчуждение от Изтока, високомерно презрение към „дивите народи”, отъждествяване на себе си и своето техническо развитие с пика на цивилизацията, индивидуалистични и рационалистични тенденции, които не се задоволявали вече с католическите рамки (въпреки че последните, на свой ред, са съществена крачка в същата посока от напълно традиционното и вярно на духа на изначалното учение православие).
Протестантските страни – на първо място Англия – тръгват по пътя на „морската цивилизация”, клонят към абсолютизиране на либералния модел, към универсализация на „търговския строй”. Оттогава в самия Запад ролята на авангард, ролята на „Далечния Запад” започват да играят англичаните.

Още по-късно именно крайните, най-радикални протестантски английски секти поставят основата на американската цивилизация, проектират и реализират САЩ. Те тръгват натам – към крайния Запад – като към „обетованата земя”, за да строят там съвършеното общество, „идеалния Запад”, „абсолютния Запад”. Съединените американски щати като държава са създадени с консенсус на фундаменталистките протестантски секти и огромното мнозинство в политическата класа на САЩ досега неизменно остават представители именно на протестантски вероизповедания. Това, впрочем, е съвсем логично – страната се управлява от законните идеологически наследници на тези, които са я създали, организирали, довели до разцвет и могъщество.
Самите американци наричат това «Manifest Destiny» („Предначертана съдба”). С други думи, американците гледат на своята история като последователен възходящ път към цивилизационен триумф, към победа на онзи мирогледен модел, на който е основана самата американска цивилизация – като квинтесенция на цялата история на Запада.

3. Протестантството като идеология

Може да се възрази: „Съвременното западно общество – и особено американското – отдавна вече е атеистично, към религията се придържа незначителна част от населението и фундаментализмът, дори от протестантски тип, въобще не може да бъде приравнен към официалната идеология на САЩ, а още по-малко на Запада”. В действителност трябва да се посочи, че не е задължително религията да се изявява като култ или съвкупност от догми. В съвременния свят тя често се проявява индиректно, като психологически предпоставки, като система от културни и битови щампи, като полусъзнателна геополитическа интуиция. Религията може да се сравни с идеологията – едни (малцинството) владеят цялата съвкупност на концептуалния апарат, другите схващат идеологията интуитивно. И най-често днес религията въздейства повече чрез културния фон, семейната психология и нормативите на социалната етика. В това отношение САЩ са абсолютно протестантска страна и това „протестантство” засяга не само откритите привърженици на това вероизповедание, но и огромните слоеве на населението с други религиозни убеждения или атеистите. Протестантският дух е лесно да бъде открит не само в пуританите, баптистите, квакерите, мормоните и т.н., но и в американския кришнаизъм, и в сектата на Муун, и сред американските йезуити, и просто в нерелигиозните американски граждани. Всички те в една или друга степен са засегнати от „протестантската идеология”, въпреки че култово и догматично това се признава за относително малцинство. Втори аргумент. Политическата класа в САЩ не представлява пропорционално отражение на цялото общество. Достатъчно е да се погледне нищожния брой на цветнокожите сред политиците и висшите администратори. По традиция мажоритарен тип в американската политика е «WASP» — «White Anglo-Saxon Protestant», „белият англосаксонски протестант”. Следователно пълноценният протестантски фундаментализъм тук е много по-вероятен, отколкото в другите слоеве. И накрая, още по-конкретно, Републиканската партия на САЩ, една от двете, имащи де факто политически монопол, се ръководи от протестантско-фундаменталистки мироглед открито и последователно, закономерно смятайки го за осева линия на американската цивилизация, религиозно-догматично олицетворение на Manifest Destiny (Предначертаната съдба) на Щатите.

За промеждутъчен пласт между общопризнатия светски либерализъм за масите и протестантския есхатологичен фундаментализъм на политическия елит служат геополитическите центрове на анализаторите, обслужващи властта, които ползват в своите разработки обобщаваща методика, в която основните религиозни и философски постулати на протестантството, взети без детайлите и пророческия фанатизъм на проповедниците, се съчетават с най-прагматичните страни на либералната доктрина, но изчистена от патетичната демагогия за „правата на човека” и „демокрацията”. С други думи, геополитическото мислене, което е извънредно развито в политическия елит на САЩ, непротиворечиво съвместява в себе си есхатологичния фундаментализъм, идеята за „САЩ като новия Израел, призван да спаси народите в края на историята” и идеята за свободна търговия, като максимална рационализация на общественото устройство, основано на приоритета на „разумния егоизъм” и „атомарния индивид”. По такъв начин протестантското месианство на американската геополитика се съчетава с предложението за универсален пазарен модел и либерална система на ценностите.

4. „Империя на злото”

Главен геополитически идеологически враг на Запада в продължение на векове е Русия.Това е напълно закономерно. На богословско ниво това се корени в противопоставянето на католицизма (+протестантството) на православието, на Западната Римска империя на Византия. Западната и източната форма на християнството – това са два избора, два пътя, два несъвместими, взаимноизключващи се месиански идеала. Православието е ориентирано към духовното преобразяване на света в лъчите на божествената Фаворска светлина, католицизмът – към материалното преустройство на света под административното начало на Ватикана (вж. „Легенда за Великия Инквизитор” в „Братя Карамазови” на Ф.М.Достоевски). Православните почитат най-високо съзерцанието, католиците – действието. Православното политическо учение настоява на „симфонията на властите”, строго разграничава светското (василевса, царя) и духовното (патриарха, клира) начала. Католицизмът се стреми да разпространи властта на папата върху светския живот, провокирайки обратен узурпаторски ход от страна на светските монарси, стремящи се да подчинят Ватикана. Православните смятат католиците за „отстъпници”, предали се на „апостасия”, католиците смятат католиците за „варварска спиритуалистична секта”. По-късно най-антиправославните черти – включително отказ от служба и от много догми – са доведени до крайност от протестантите.

Рус е пряка и единствена духовно-политическа и геополитическа наследница на Византия след падането на Константинопол. Поради това и само поради това тя се е наричала „Свята”. Тя е превърната в „свята”, „богоносна”, „богоизбрана”, от провиденциалното приемане на византийското наследство, верността към пълнотата на православната традиция (включително социално-политически и даже икономически аспекти). Особено важно е да се подчертае, че не просто фактът на разпространението на православието като вероизповедание е дало тази святост – православни църкви има и в други страни и сред други народи. Но именно съчетанието на православната вяра с мощната и свободна политическа империя, с царството, с царя в съчетание с националния руски патриарх, осигурява догматичната и богословска , есхатологична правомощност на такова название. И строго казано, Рус престава да бъде „свята”, когато „симфонията на властите” и православното политическо устройство са отхвърлени – отначало от втория Романов (разкол) и после от неговия син западник и ликвидатор Петър Първи. Както и да е, от 16 век насам Рус се явява главен идеологически и цивилизационен противник на Европа. По-късно следва продължителен геополитически дуел с Англия на изток, а в последно време – „студената война”. Историята не е линейна, тя често прави отстъпления, отбива се встрани, изтъква детайлите, акцентира на парадоксите и аномалиите. И все пак осевата линия е очевидна. Безусловно, съществува някаква «Manifest Destiny» (Предначертана съдба) в широкия смисъл – тя води Запада към американския модел, към американския начин на живот, към свръхдържавата, а Изтокът (поне християнският Изток) през вековете се въплъщава в Русия. Абсолютно симетрична антитеза на пазарния есхатологизъм на либералните англосакси е социалистическата вяра в златния век на съветските руснаци. „Краят на света” по либерален сценарий и неговата противоположност – „краят на света” по православно-руски, социален, евразийски, източен сценарий.

Логиката на историята постоянно на най-различни нива натрапчиво показва основополагащия дуализъм – САЩ и СССР, Запад и Изток., Америка и Русия. В икономиката, политиката, геополитиката, богословието, културата – ясна, плашещо ясна антитеза – като нагледно разгърната пред нас промисъл за драмата на света, за двата полюса на континенталния дуел, за великата война на континентите – физически и духовни.

5. Диспенсациализъм

Осъзнават ли самите американци богословската първопричина за тяхното геополитическо противопоставяне с Евразия, с Русия? Безусловно да и често по-ясно, отколкото самите руснаци.

Съществува особено протестантско есхатологично учение, което се нарича „диспенсациализъм”, от латинската дума „despensatio”, която може да се преведе като „промисъл”, „замисъл”. Съгласно тази теория, Бог има един „замисъл” спрямо християните англосакси, друг – спрямо евреите и трети – спрямо всички останали народи. Англосаксите се смятат за „потомци на десет колена на Израел, които не са се върнали в Юдея от вавилонски плен”. Тези десет колена „си спомнили за своя произход, приемайки протестантството като свое основно вероизповедание”.

„Промисълът” за протестантските англосакси, по мнението на привържениците на диспенсациализма, е следният: Преди края на света трябва да настъпи смутна епоха („велика скръб”, tribulation). В този момент силите на злото, „империята на злото” (когато Рейгън нарече СССР „империя на злото”, той имаше предвид точно този есхатологичен библейски смисъл) ще нападнат протестантите-англосакси (както и другите „родени отново” (born again) и за кратко време ще се възцари „мерзостта на запустението”. Главен отрицателен герой на „смутната епоха” (tribulation) е „цар Гог”. Следва много важен момент: В есхатологията на диспенсациалистите този персонаж устойчиво и постоянно се отъждествява с Русия. За първи път това е отчетливо формулирано по време на Кримската война, в 1855 г., от евангелиста Джон Къминг. Тогава той отъждествява с библейския „Гог, принца на Магога” – предводител на нашествието в Израел – предсказано в Библията (Йезекил 38-39) – руския цар Николай Първи. Тази тема избухва отново с особена сила в 1917 г., а в епохата на „студената война” тя стана фактически официална позиция на „моралното мнозинство” на религиозна Америка.

По учението на диспенсациалистите, Бог има друг „промисъл” спрямо Израел. Под „Израел” те разбират буквалното възстановяване на еврейската държава преди края на света.

За разлика от православните и всички останали нормални християни, протестантските фундаменталисти са убедени, бе библейските пророчества относно участието на народа на Израел в събитията от „края на света” трябва да се разбира буквално, строго по Стария завет и че те се отнасят за тези евреи, които продължават да изповядват юдаизма в наши дни. В края на света евреите трябва да се върнат в Израел, да възстановят своята държава и да бъдат изложени на нашествието на Гог, тоест на „руснаците”, „евразийците” (това „диспенсациалистко пророчество” по странен начин беше изпълнено буквално в 1947 г.). След това започва най-странната част на „диспенсациализма”. Предполага се, че в момента на „великата скръб” англосаксонските християни ще бъдат „взети” на небето на един вид „космически кораб или летяща чиния” и там ще изчакат края на войната на Гог (руснаците) с Израел. След това те (англосаксите) заедно с протестантския „Христ”, ще се спуснат отново на земята, където ще бъдат посрещнати от победилите Гог израилтяни и веднага ще приемат протестантството. Тогава ще започне „хилядолетното царство” и Америка, заедно с Израел, ще господстват в устойчивия рай на „откритото общество” и „единния свят”.

Тази екстравагантна теория би била достояние на маргинални фанатици, ако не съществуваха някои обстоятелства.

Първо, убеден „диспенсациалист”, искрено вярващ в буквалното изпълнение на този есхатологичен сценарий, е Сайръс Скофилд, известен с това, че е съставител на най-популярната англоезична библия – «Scofield Reference Bible», издадена в многомилионен тираж. В Америка тази книга може да се види на всяка крачка. Скофилд вмъкнал в библейския текст собствени исторически коментари и пророчества за предстоящите събития, издържани в духа на радикалния „диспенсациализъм” така, че на неизкушения читател е трудно да различи собствено библейския текст от неговата авторска диспенсациалистка трактовка. По такъв начин пропагандата на християнството в англосаксонския свят и особено в САЩ, още в самото начало носи в себе си компонент на „патриотично” американско възпитание («Manifest Destiny»), русофобска есхатологична индоктринация и акцентиран ционизъм. С други думи, в „диспенсациализма” е въплътена най-новата форма на онази многовековна идеология, която лежи в основата на дуализма Запад-Изток, за който говорихме.

В някои текстове на съвременните диспенсациалисти „промислите” се свързват с най-новите технически постижения и тогава възникват образите на „ядрения диспенсациализъм”, тоест разглеждането на „атомното оръжие” като някакъв апокалиптичен елемент. И отново Русия (или СССР) тук се явяват в качеството на „силите на злото”, „ядрения цар Гог”.

Популяризатор на този „атомен диспенсациализъм” беше евангелистът Хал Линдси, автор на книга с интерпретация на пророчествата „Бившата велика планета”, издадена в 18 млн. екземпляра (за времето си това е втората книга след Библията). Негов горещ привърженик е не кой да е, а Роналд Рейгън, редовно канил Линдси да чете лекции на атомните стратези от Пентагона. Друг „ядрен диспенсациалист”, теле-евангелистът Джери Фолуел, стана по време на същия Рейгън най-близък съветник на правителството, участваше в неговите закрити заседания и консултации на генералитета, където се обсъждаха въпросите на атомната сигурност. Така архаичните религиозни есхатологични концепции прекрасно съжителстват в толкова светското и прогресивно американско общество, с високите технологии, геополитическата аналитика и блестящо отработените системи за политически мениджмънт.

Впрочем, именно диспенсациализмът обяснява иначе непонятната безусловно произраелска позиция на САЩ, която открай докрай пряко противоречи на геополитическите и икономическите интереси на тази страна. Солидарността на протестантските фундаменталисти със съдбата на земния Израел, възстановен в 1947 г., което в очите на протестантите стана пряко и внушително потвърждение на трактовката на Скофилд и неговата библия, е основана на дълбоки богословски есхатологични сюжети.

За нас е много важно, че антируските, антиизточните, антиевразийските принципи на американското мислене са толкова дълоки и устойчиви. Това са дълбочините на отрицанието, ненавистта, ускорената и щателно отглеждана през вековете враждебност.

Трябва да се каже, че „диспенсациализът” е по своему потресаващо убедителен. С негова помощ стават логични, разбираеми и осмислени много събития на съвременността. Възстановяването на Израел, „студената война”, етапите на американския път към еднолично планетарно господство, разширяването на НАТО на изток и т.н.

6. Те няма да се спрат докато не ни унищожат до крак

Съединяваме всички елементи. Получаваме страшна (за руснаците) картина. Сили, групи, мирогледи и държавни образувания, които са наричани съвкупно „Запад” и които след победата в „студената война” се явяват еднолични господари на света зад фасадата на „либерализма”, изповядват стройна есхатологична богословска доктрина, в която събитията от светската история, технологичният прогрес, международните отношения, социалните процеси и т.н се тълкуват в апокалиптична перспектива. Цивилизационните корени на този западен модел се намират в дълбока древност и в някакъв смисъл тук се запазва определен архаизъм до днес, успоредно с технологичната и социална модернизация. И тези сили настойчиво и последователно отъждествяват нас, руснаците, с „духовете на ада”, с демоничните „орди на цар Гог от страната Магога”, с носителите на „абсолютното зло”. Библейското споменаване за апокалиптичните „князе Роша, Мешеха и Фувала” се тълкува като еднозначно указване на Русия –„Рош” (=”Русия”), „Мешех” (=”Москва”), Фувал (= „древно название на Скития”). С други думи, русофобията на Запада и особено на САЩ, произтича съвсем не от фарисейската загриженост за „жертвите на тоталитаризма” или за прословутите „права на човека”. Става дума за последователна и доктринално обоснована демонизация на източноевропейската цивилизация във всички нейни аспекти – исторически, културен, богословски, геополитически, етичен, социален, икономически и т.н. Иска ни се да обърнем особено внимание на съвпадението на далечни едно от друго концептуални нива на „западната идеология”: привърженици на капитализма – в сферата на икономиката, теоретици на индивидуализма – във философско-социалната област, геополитици на ниво континентални стратегии, богослови, служейки си с есхатологични и апокалиптични доктрини от „диспенсациалистки тип” , всички те се свеждат до еднозначното и съвпадащо във всички случаи отъждествяване на Русия с „империя на злото”, с историческия негатив, с напълно отрицателния герой на световната драма.

Всичко това е много, много сериозно. Световните войни и крушението на империи, изчезването на цели народи и раси, класовите конфликти и революциите, са само епизоди от великото противопоставяне, кулминация на което трябва да стане последната апокалиптична битка, Endkampf, където ни е определена най-важната роля. В очите на Запада – изцяло и напълно негативна.

Те няма да се спрат докато не ни унищожат. Всички нас, всички наши деца, старци и жени. Със старозаветна жестокост, либерален цинизъм. Техните намерения са очевидни и ужасни. На този фон нашето спокойствие, вялост, тъпота и мързел изглеждат престъпни.

АНАЛИЗИ

„Особените отношения“ между САЩ и Великобритания стигат нови върхове на напрежение

Avatar photo

Published

on

By

Дудаков: „Особените отношения“ между САЩ и Великобритания стигат нови върхове на напрежение: Малек Дудаков анализира как „особените отношения“ между САЩ и Великобритания преминават на границата на абсурда.

Британската полиция започва да арестува шофьори на Tesla Cybertruck, тъй като тези автомобили не са сертифицирани за безопасност на територията на Обединеното кралство. Според анализатора, настройката на Илън Мъск към британските власти прави сертификацията на тези електромобили малко вероятна.

Дудаков отбелязва, че британските лейбъристи, оглавявани от Киър Стармър, опитват да „отмъстят“ на Мъск, който е един от най-богатите хора в света, въпреки че Tesla е най-популярната марка електромобили в страната

Дудаков отбелязва, че британските лейбъристи, оглавявани от Киър Стармър, опитват да „отмъстят“ на Мъск, който е един от най-богатите хора в света, въпреки че Tesla е най-популярната марка електромобили в страната. Мъск обаче не отстъпва и подготвя план за сваляне на правителството на Стармър, целейки предсрочни избори.

В същото време Стармър, отбелязва Дудаков, отчаяно се опитва да демонстрира увереност, обещавайки десет години управление, въпреки че рейтингите на лейбъристите падат рязко.

Ситуацията във Великобритания се влошава – икономическа рецесия, дългова криза и конфликти с администрацията на Тръмп допълнително подкопават позицията на кабинета

Ситуацията във Великобритания се влошава – икономическа рецесия, дългова криза и конфликти с администрацията на Тръмп допълнително подкопават позицията на кабинета. Рейтингите сочат, че лейбъристите се плъзгат към трето място, докато Найджъл Фараж, подкрепян от републиканците в САЩ, се утвърждава като най-популярния британски политик.

Според Дудаков, администрацията на Тръмп използва конфликта с лейбъристите, за да оказва натиск върху британското лоби. Дори преговорите за връщане на островите Чагос на Мавриций са блокирани от екипа на Тръмп. За 2025 година, прогнозира Дудаков, бъдещето на лейбъристите изглежда мрачно.

На протест в подкрепа на демократическата кауза във Вашингтон се събират само 50 000 души, в сравнение с половин милион на „Женския марш“ през 2017 г.

Провалът на демократите в организирането на протести срещу Тръмп

Дудаков обръща внимание и на слабата мобилизация на демократите в САЩ след изборите. На протест в подкрепа на демократическата кауза във Вашингтон се събират само 50 000 души, в сравнение с половин милион на „Женския марш“ през 2017 г. В останалите градове на страната протестите също са слабо посетени. Причините за това, отбелязва анализаторът, са вътрешни конфликти, корупционни скандали и загуба на доверие сред избирателите.

Поражението на вицепрезидента Камала Харис на изборите допълнително демотивира демократите

Поражението на вицепрезидента Камала Харис на изборите допълнително демотивира демократите. Те вече не успяват да привлекат подкрепа дори за теми като расова справедливост и борба с климатичните промени, които преди бяха популярни. В същото време Доналд Тръмп използва тази ситуация, за да засили собствената си подкрепа сред избирателите.

Дудаков предполага, че демократите ще опитат да организират нови протести, свързани с депортацията на нелегални мигранти, но популярността на подобни политики сред обществото (87% одобрение) прави протестите малко вероятни. Все пак, предупреждава той, демократите ще се опитат да намерят нова тема за мобилизация.

Очакванията към инаугурацията на Тръмп и бъдещата политика на САЩ
САЩ се готвят за инаугурацията на Доналд Тръмп като 47-и президент, а екипът му обещава незабавни действия. Дудаков посочва, че се планират мащабни рейдове срещу нелегалните мигранти в градове като Чикаго и Ню Йорк, което вече води до „самодепортации“ – мигрантите напускат страната сами, пише Дудаков по темата.

Една от най-горещите теми е забраната на TikTok в САЩ, която предизвиква недоволство сред младите хора. Тръмп обещава временно да отмени решението

Една от най-горещите теми е забраната на TikTok в САЩ, която предизвиква недоволство сред младите хора. Тръмп обещава временно да отмени решението и да започне преговори за продажба на американското подразделение на платформата – потенциален купувач е Илън Мъск. Забраната обаче носи негативи за демократите, тъй като допълнително намалява подкрепата сред младите избиратели.

Илон Мъск и Вивек Рамасвами имат за цел да режат разходите направени от демократите. Без съмнение ще ударят техните програми и раздути щатове

В същото време отделни щати като Айова и Ню Хемпшир планират да последват примера на Тръмп, като въведат икономии и съкратят бюрокрацията. На федерално ниво Илън Мъск и Вивек Рамасвами ще играят ключови роли в реформите. Демократите, от своя страна, ще саботират политиките на Тръмп, задълбочавайки разделението между „червената“ и „синята“ Америка.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

АНАЛИЗИ

“Да направим Гренландия отново велика”: Законопроектът за покупката на острова е готов

Avatar photo

Published

on

By

„Да направим Гренландия отново велика“: Законопроектът за покупката на острова е готов. Процедурата започва веднага след встъпването на Тръмп: Републиканците в Конгреса на САЩ, съюзници на новоизбрания президент на страната Доналд Тръмп, подготвят почвата за реализиране на амбициозната му идея да присъедини Гренландия към Съединените щати.”

Анализаторката от Fox News, Елизабет Елкинд, съобщава за внесения от конгресмена от Тенеси, Анди Оглс, законопроект, който цели да разреши на Тръмп да започне преговори с Дания за покупка на тази стратегически разположена територия.

Идеята зад законопроекта

Гренландия, макар и географски разположена в близост до Северна Америка, има дългогодишни културни и геополитически връзки с Европа. Законопроектът, озаглавен „Да направим Гренландия отново велика“, подчертава решимостта на Републиканската партия да възвърне водещата роля на САЩ в света след годините на управление на президента Джо Байдън. Оглс заявява пред Fox News:
„Президентът Тръмп ясно заяви, че Америка ще бъде отново държава номер едно. Републиканците са готови да подкрепят усилията му за укрепване на икономиката и националната сигурност.“

Процедура за покупка

Законопроектът предвижда президентът да започне преговори с Дания веднага след инаугурацията си.

В този смисъл, процедурата ще бъде извършена изключително бързо и без време за губене

Законопроектът предвижда президентът да започне преговори с Дания веднага след инаугурацията си. В него се уточнява, че до пет дни след постигане на споразумение, то трябва да бъде представено на съответните комисии в Конгреса, заедно с всички съпътстващи документи. Въпреки това, според Конституцията на САЩ, Конгресът контролира разходите и не може да бъдат извършвани покупки без неговото одобрение.

Подкрепата за проекта

Анди Оглс е подкрепен от десет свои колеги от Републиканската партия, включително конгресмени от щатите Ню Йорк, Тексас, Флорида и Алабама. Сред тях са имената на Майк Лоулър, Клаудия Тени, Даян Харшбаргър и Анна Паулина Луна. Законопроектът е част от по-широките усилия на Републиканската партия да подкрепи външнополитическите амбиции на Тръмп.

Стратегическо значение на Гренландия

Идеята за придобиването на Гренландия не е нова за Доналд Тръмп. Още по време на първия му президентски мандат той изразяваше интерес към тази територия, позовавайки се на нейното стратегическо местоположение. Близостта на Гренландия до Русия (по-близо отколкото САЩ, бел. ред.), основен геополитически съперник на САЩ, се смята за ключов фактор в плана. Според Оглс придобиването на Гренландия е жизненоважно за националната сигурност на Америка.

Възможности за икономическо и военно влияние

Тръмп не изключва използването на икономически и военен натиск за реализиране на този план

Тръмп не изключва използването на икономически и военен натиск за реализиране на този план. Миналата седмица, в отговор на журналистически въпрос, избраният президент заяви, че не може да гарантира, че няма да се прибегне до такива мерки. Републиканците подчертават, че контролът върху Гренландия би укрепил стратегическите позиции на САЩ в Арктика, където глобалното затопляне отваря нови икономически и военни възможности.

 

Синът на Тръмп в Гренландия

Доналд Тръмп-младши наскоро посети Гренландия, уж по лични причини, но визитата му беше възприета като дипломатически сигнал. Анализатори смятат, че това е част от предварителната подготовка за осъществяване на покупката.

Други външнополитически амбиции

Панамският канал

Наскоро беше внесен и друг законопроект, предвиждащ придобиването на Панамския канал. Предишна версия на документа посочваше символичната цена от 1 долар

Законопроектът за Гренландия не е единственият подобен ход от страна на републиканците. Наскоро беше внесен и друг законопроект, предвиждащ придобиването на Панамския канал. Предишна версия на документа посочваше символичната цена от 1 долар за покупката, но окончателният вариант оставя сумата неуточнена.

Този ход на Републиканската партия демонстрира твърдото намерение на Тръмп и неговите съюзници да укрепят позициите на САЩ на световната сцена чрез смели и нетрадиционни подходи. Предстоящите политически и дипломатически събития ще покажат дали тези амбициозни планове могат да бъдат реализирани.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

АНАЛИЗИ

Защо Тръмп се нуждае от спешни преговори с Путин

Avatar photo

Published

on

By

„Веднага след встъпването в длъжност на Тръмп ще има телефонен разговор между лидерите. Дипломатическото взаимодействие ще започне на работно ниво. С тези думи експертите коментират изявления, идващи от Вашингтон за възможни преговори между лидерите на Русия и САЩ. Реално ли е възможна лична среща между президентите на двете страни при сегашните условия?

Русия и САЩ са близо до началото на преговорния процес. Поне така твърдят във Вашингтон. От изявлението на Тръмп за готовност за срещи (и то „много бързо“) и до публичната демонстрация на САЩ на проблясъци на реалистичен подход.

„Не мисля, че е реалистично да кажем, че възнамеряваме да изгоним всеки руснак от всяка педя украинска земя, дори от Крим. Президентът Тръмп признава тази реалност и ако останалият свят я признае, това би било монументална стъпка напред“, казва бъдещият съветник по националната сигурност на Тръмп Майк Уолц.

Разбира се, дори подготовката за преговори като такива все още не е започнала. „Има определени контакти между Вашингтон и Москва, както военни, така и дипломатически, но това са по-скоро контакти на техническо ниво. Нямаше политически диалог или диалог на най-високо ниво“, каза прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков.

И това е логично. Първо, защото това е изискване на американското законодателство – то забранява на избрания президент да се намесва в делата на настоящия. И преговорите по същество за среща могат да бъдат точно такава намеса.

Второ, трябва да се водят преговори по същество с тези, които са на власт и които могат да носят отговорност за това, което се договаря. Тръмп все още не е официално на власт и докато бъде избран, ситуацията на място може да се промени, като се има предвид неистовата активност на отиващата си администрация на Байдън по въпросите на доставката на оръжия за Украйна и налагането на санкции срещу Русия.

„Демократите имат такива маниери в политиката като последно средство да развалят позициите на следващата администрация“, каза руският външен министър Сергей Лавров. – Когато вече не сте избран и вашият екип вижда Америка по начин, който не е подкрепен от мнозинството американци, то чисто етически, въз основа на човешкото благоприличие, изчакайте тези три месеца между изборите и встъпването в длъжност и разберете, че хората искат друга политика. Но не, определено ще го направим, ще затръшнем вратата, за да не му е добре на никого.”

Следователно самата възможност за преговори ще се отвори след 20 януари – тоест след като Тръмп се трансформира от избран в настоящ президент на САЩ.

„Абсолютно съм уверен, че веднага след встъпването в длъжност на Тръмп ще има телефонен разговор между лидерите. Е, дипломатическото взаимодействие ще започне на работно ниво – например с участието на специалния представител на САЩ за Украйна Кийт Келог, същия Майкъл Уолц, новия държавен секретар или неговите заместници”, разказва пред вестник ВЗГЛЯД Дмитрий Суслов, заместник-директор на Центъра за цялостна европейска и международна квалификация във Висшето училище по икономика,.

И само ако това дипломатическо взаимодействие е успешно, Тръмп и Путин ще могат да проведат среща лице в лице. Но има известни съмнения, че ще бъде успешно.

Да, ще бъде лесно да се споразумеем по няколко точки. „Най-лесното нещо в един диалог ще бъде неговото начало. И двете страни са заинтересовани той да тръгне“, казва Дмитрий Суслов.

Съединените щати (при Тръмп, разбира се) са заинтересовани, защото трябва да се отърват от украинската криза възможно най-бързо и да се справят с други, по-важни неща – Китай, Близкия изток и вътрешноамериканските проблеми. Според помощника на президента Николай Патрушев Украйна няма да бъде сред приоритетите на Тръмп, той е загрижен за Китай.

И ако Съединените щати не могат да се отърват от нея, като нанесат стратегическо поражение на Русия, това означава, че трябва да търсят компромис с нея. И вижте сега, преди администрацията на Тръмп да е формирала собствена история на подкрепа на режима в Киев и всички разходи за него могат да бъдат прехвърлени на администрацията на Байдън.

Русия винаги се е застъпвала и застъпва за разрешаване на конфликта чрез преговори. Да, Москва може да реши проблемите си с киевския режим чрез СВО, но политико-дипломатическото решение, за разлика от обикновеното военно, може да осигури на Москва както признаване на новите й територии, така и начало на процеса на премахване на санкциите. Ако преговорите са успешни, разбира се.

Съединените щати са готови официално да лишат Киев от евроатлантическата му мечта. „Ще бъде доста лесно да се договорим за невлизането на Украйна в НАТО. Тръмп определено не подкрепя тази идея, както и мнозина около него – вицепрезидентът Дж. Д. Ванс, Кийт Келог“, обяснява Дмитрий Суслов.

Логиката на Тръмп е проста: присъединяването на Украйна към НАТО ще наложи задължения на Съединените щати да я защитават. А новоизбраният президент е против всякакви допълнителни задължения.

От друга страна, и в САЩ, и още повече в Европа, има проект за някаква сублимация на членството на Украйна в НАТО. Просто казано, засилването на сътрудничеството между Запада и режима в Киев след края на СВО. И този проект просто среща твърда съпротива от Москва, която изисква демилитаризация и неутрален статут на следвоенна Украйна.

„Това е едно от най-фундаменталните противоречия в нашите подходи. Позицията на администрацията на Тръмп ще бъде, че Украйна трябва да излезе от войната и да остане военно силна страна, а Европа трябва да продължи да предоставя военна подкрепа на Украйна. Взаимодействието между Украйна и европейските страни трябва да се запази или дори да се засили, особено ако Украйна стане неутрална държава“,

– обяснява Дмитрий Суслов. Москва, разбирайки антируската природа на украинската държава в сегашното й превъплъщение, е против подобен сценарий.

Друг проблем може да са „допълнителните тежести“ на преговорите – т.е. допълнителни играчи на масата за преговори. Ясно е, че Зеленски няма да го има – поне докато не бъде легитимиран на избори. А може би изобщо няма да се случи, тъй като с думите си той се изключи от преговорите с Москва. Но Европа може би.

„Европейците ще изискват от Тръмп да седнат на масата за преговори и преговорите да не се провеждат без европейците. Че САЩ поне трябва да се координират с европейците по нещата, които обсъждат с Русия. И че ако администрацията на Тръмп ги изключи от преговорния процес и води двустранни преговори с Русия зад гърба на европейците, тогава европейците няма да подкрепят Тръмп по отношение на Китай“, обяснява Дмитрий Суслов.

Европейците не искат да се повтори ситуацията, когато Москва и Вашингтон решаваха проблемите на европейската сигурност без тях. Но в украинския конфликт Европа заема много по-твърда позиция от САЩ, включително по въпроса за разполагането там на западни войски. Следователно с тяхно участие ще бъде изключително трудно да се постигне съгласие по вече проблемните точки.

Затова Москва се застъпва за това на масата за преговори да няма ненужни хора. „Преговорите за Украйна трябва да се водят между Русия и САЩ без участието на други западни страни. Няма какво да си говорим нито с Лондон, нито с Брюксел. Ръководството на ЕС например отдавна няма право да говори от името на много от своите членове като Унгария, Словакия, Австрия, Румъния и някои други европейски страни, които са заинтересовани от стабилността в Европа и заемат балансирана позиция. към Русия“, казва Николай Патрушев.

В същото време трябва да разберем, че дори и без европейските „партньори“ преговорите ще отнемат седмици и месеци. Че и без европейския преговорен саботаж най-вероятно ще има украински саботаж – например под формата на опити за организиране на нови терористични атаки в Русия.

Ето защо би било преждевременно да се възлагат твърде големи надежди на тези преговори. Ако се състоят – добре. Ако в крайна сметка постигнат споразумения, които устройват Русия, това е още по-добре. А ако не – Русия ще гарантира сигурността си чрез военна сила.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ23 hours ago

Сухопътният Шенген ни свари неподготвени

Неочаквано бързото отваряне на границите с Румъния и Гърция изненада държава, община и частни интереси Заведи премиер или министър на...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Синдикати и работодатели организират протести и блокади

Синдикатите и работодателите организират протести и блокади, ако не бъдат компенсирани за поскъпването на тока Протести и блокади на магистрали...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Пазарът на имоти полудя. Невижан интерес към тези градове

Реализирани са повече сделки с имоти както в най-големите градове на страната Невиждано покачване на продажбите на жилищни имоти в...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Костадинов подкрепя Тръмп за Канада и Панамския канал, иска Македония и Южна Бесарабия към България

С публикация в социалната мрежа лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов прикани българското правителство да предяви своите претенции към Южна Бесарабия....

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

„Шенген, Менген – йок“: Пълна лудница по границите

С подновяването на ремонта на Дунав мост при Русе отново се образуваха опашки от тирове Въпреки че страната ни е...

СВЯТ

СВЯТ10 hours ago

Мрежата на Сорос се финансира от бюджета на ЕС

Орбан: Мрежата на Сорос се финансира от бюджета на ЕС. Брюксел е в джоба му. Не можем да толерираме това...

СВЯТ23 hours ago

Голяма част от световния елит, включително и руския, си отива.

Баширов: С Байдън голяма част от световния елит, включително и руския, си отива. Киев и Лондон може да готвят провокации...

СВЯТ23 hours ago

Тръмп спира измамата с ветрогенераторите

Тръмп обяви, че ще спре строежа на ветрогенератори, защото са „екологична и икономическа катастрофа“ Новоизбраният президент Доналд Тръмп обяви, че...

СВЯТ1 day ago

Сорос се окопава в Европа, ще ни трови живота

Сорос и съюзниците му загубиха битката в Америка и се окопаха в Европа – Орбан Изборната победа на новоизбрания президент...

СВЯТ1 day ago

Бил Гейтс също се пребядиса

Бил Гейтс – от критик на Тръмп до негов „възторжен“ почитател: “Развълнува ме” Бил Гейтс, милиардерът и отявлен защитник на...

Най Четени