СВЯТ
Може ли Европа да наложи таван на цените на енергията?
Спирането на доставките на газ от Русия изправи Стария континент пред много сериозна криза
Европейският съюз подготвя извънредни планове за налагане на таван на цената на газа и за разделяне на цената му от тази на електричеството, както и по-дългосрочни реформи, чиято цел е да гарантира, че цената на електричеството отразява по-ниските цени на възобновяемата енергия.
Министрите на енергетиката на страните членки на ЕС ще се срещнат на 9 септември, за да обсъдят как спешно да намалят тежестта на енергийните цени за бизнеса и домакинствата.
Цените на енергията в Европа скочиха до небето през последната година под натиска на рекордните цени на газа, след като Русия постепенно намали доставките му за Стария континент.
Европейските правителства винят Москва, че използва енергията за изнудване в отговор на западната подкрепа за Украйна, подложена на руска агресия. “Газпром” твърди, че намаляването и спирането на газовите доставки е заради санкциите и поради технически проблеми.
Промяната на енергийната система на 27-те страни членки е дълъг и сложен процес, а политиците се опитват да намерят краткосрочно решение. Ройтерс, цитирана от БТА, обобщава какви решения за реформа на пазара на енергия могат да бъдат взети в близките дни и до какво могат да доведат.
Защо цената на електричеството е свързана с тази на газа?
В европейската енергийна система цената на електричеството на едро се определя от последната централа, която е необходима, за да бъде задоволено търсенето.
Вятърни, ядрени, въглищни и газови централи, както и всякакви други електрогенератори, наддават на пазара за енергия, като първи са предлагащите по-ниска цена, а по-скъпите, например, газовите идват след това. Газовите централи често са тези, които определят крайната цена.
Идеята е всички да продават електричество на една цена, а по-евтините възобновяеми централи да печелят повече, което да стимулира инвестициите точно в такива енергийни мощности, от които Европа се нуждае, за да изпълни климатичните си цели.
Но някои държави, например Испания, смятат системата за несправедлива, тъй като крайните потребители плащат еднаква цена и за скъпа, и за евтина като себестойност електроенергия.
Цените на газа се покачиха, след като Русия намали подаваните към Европа обеми, а търсенето на световните пазари рязко скочи. В резултат цената на електричеството, произвеждано чрез изгаряне на газ, рязко хвръкна до небето.
В края на август фючърсите за ток за януари в Германия скочиха до 1050 евро за мегаватчас, което е 14 пъти повече от година по-рано. Впоследствие цените все пак спаднаха.
За поскъпването на електричеството има и други фактори, като например проблемите на френските ядрени централи и жестоката суша в Европа, която намали капацитета на водноелектрическите централи и повлия на доставките на въглища, извършвани с речен транспорт.
Как може ЕС да промени цените на енергията?
Председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен заяви наскоро, че ЕС трябва да отдели цената на електричеството от тази на газа, без обаче да даде повече подробности.
Проектодокумент на Комисията, видян от Ройтерс миналата седмица, разкрива, че предложенията на ЕС включват налагане на таван на цената на тока от определени централи, които не работят с газ.
Скокът на цените доведе до свръхпечалби за някои централи, чиито разходи са по-ниски, като например вятърни и ядрени. ЕС смята, че страните членки трябва да използват тавана на цените, за да изземат тези печалби и с тях да подпомогнат сметките на потребителите.
Чехия, която в момента държи ротационното председателство на ЕС, е представила предложения за дискусия от страна на министрите на енергетиката, когато се срещнат в петък.
Те включват налагане на таван на цената на газа, внасян от определени държави, таван на цената на газа, използван за производство на електричество, или временно изваждане на електроцентралите, работещи на газ, от европейската система за определяне на цените на тока.
Идеята за таван на цената на газа или електричеството отдавна е подкрепяна от Испания, Белгия и други страни, включително колебаещите се преди време Австрия и Германия. Франция е сред страните, които искат цената на газа да бъде отделена от тази на електричеството.
Съществува и идея, предложена от италианския премиер Марио Драги, страните членки на ЕС да наложат таван на цената на газа, внасян от Русия. Противници на идеята твърдят, че това може да накара Москва да спре всякакви доставки за Европа.
Друга възможност е страните членки да определят таван на цената на газа и да доплащат на компаниите разликата между тавана и реалната пазарна цена. Страни като Германия и Нидерландия доскоро се противопоставяха на тази идея, тъй като тя на практика би предоставяла субсидии с обществени средства за генериране на енергия от изкопаеми горива. Според тях по-добре е тези средства да бъдат ползвани за преминаването към по-евтина и чиста енергия.
Чешките предложения включват и временно ограничаване на търговия с ток на европейските борси до дневни и “ден напред” търгове. Други идеи предвиждат ограничаване на достъпа на финансовите спекуланти до газовите пазари и създаването на паралелен пазар на ток, произвеждан чрез газ, отделен от сега съществуващия пазар на електроенергия.
Какви са потенциалните недостатъци?
Високите цена на газа са стимул за бизнеса и домакинствата да ограничат потреблението на газ. Правителствата опитват да насърчат такава промяна на поведението, за да има достатъчно гориво за зимата.
Налагането на таван на цената на газа би премахнало този стимул и дори може да насърчи потребителите да използват повече газ, докато правителствата се стремят да намалят потреблението, посочват критици.
Анализатори са на мнение, че финансова подкрепа за домакинствата с ниски доходи и бизнесите, които са най-тежко засегнати от високите цени, е по-добра политика от прибързаната промяна на структурата на пазара.
Остава и открит въпросът как да се сложи таван на цената на газа, без да бъдат принудени операторите на газови електроцентрали да ограничат производството във време, когато повечето страни се нуждаят от все повече ток.
СВЯТ
Лавров: “Не очакваме нищо по различно в отношението към Русия”
Лавров: Първите изявления на Тръмп очертават методите му за прокарване на интересите на САЩ
„Първите изявления на американския президент Доналд Тръмп за външната политика показват методите, чрез които той и новата администрация ще насърчават интересите на САЩ на световната сцена. Много политолози коментират решенията, които бяха обявени от президента Тръмп. Ще кажа накратко, че това очевидно е индикация за методите, с които президентът Тръмп и неговата администрация съзнателно ще насърчават интересите на Съединените щати на световната сцена“, коментира руският външен министър Сергей Лавров на пресконференция след разговори с арменския външен министър Арарат Мирзоян, предава ТАСС.
Интересът на Съединените щати на световната сцена, подчерта Лавров, „никога не се е променял в зависимост от това дали демократи, или републиканци са в Белия дом и е винаги да бъдат по-силни от всеки конкурент“.
“Ние уважаваме избора на американския народ. Ръководството на САЩ под ръководството на президента Тръмп също неведнъж е давало основание да се каже, че те също уважават избора на руския народ”, заяви Лавров.
„Що се отнася до контактите, президентът на Русия Владимир Путин, отговаряйки на въпроса дали е готов за контакти, отговори „положително”. Впоследствие президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че възнамерява да установи контакт с президента в най-скоро време. Така че отговорът отдавна е известен“, отбеляза Лавров.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
Налудничави приказки на вещицата от Брюксел
- Вещицата докладва в Давос за изпълнена заповедта на господарите и!
- Фон дер Лайен: Европейците плащат непосилна цена заради отказа от руските енергийни ресурси
Отказът от руски енергийни ресурси се превърна в „свобода“, за която европейските предприятия и домакинствата от Европейския съюз трябваше да плащат „непосилна цена“. Това заяви ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по време на Световния икономически форум в Давос.
Тя отбеляза, че вносът на газ от Русия е намалял с почти 75%, а в момента само 3% от петрола се купува от Русия.
„Тази свобода обаче има висока цена. Домакинствата и предприятията усетиха рязкото покачване на цените на енергията, а сметките далеч не намаляват“, заяви фон дер Лайен на Световния икономически форум в Давос.
Ръководителят на ЕК добави, че за да се справи с тези проблеми, ЕС планира да увеличи покупките на втечнен природен газ от САЩ, да развива вятърната и слънчевата енергия и да инвестира активно в „чиста енергия от следващо поколение“.
По-рано, на 20 януари, представителят на ЕК Анна-Кайса Итконен заяви, че Европейската комисия скоро ще представи план за пълен отказ на ЕС от руските изкопаеми енергийни ресурси. Според нея европейците са се отказали от въглищата, повечето доставки на петрол, както и от 2/3 от газа от Русия.
Ден по-рано заместник-председателят на словашкия парламент Тибор Гашпар заяви, че заради решението на украинския президент Володимир Зеленски да спре доставките на руски газ през украинска територия ЕС може да претърпи загуби в размер на 70 млрд. евро. Според него Братислава ще отговори на подобни действия на ръководителя на киевския режим с намаляване или спиране на хуманитарната помощ.
На 1 януари 2025 г. Газпром обяви спирането на доставките на газ през Украйна. Държавната корпорация заяви, че това се е случило поради отказа на Украйна да удължи споразумението. В същия ден словашкият министър-председател Роберт Фицо отбеляза, че това ще има радикални последици за Европейския съюз, но не и за Русия.
Зеленски заяви, че в края на август 2024 г. страната няма да поднови споразумението си за транзит на газ с Русия, което изтича в края на 2024 г. По-късно руският президент Владимир Путин посочи, че Москва не се отказва от транзита на газ през Украйна.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
Искате Евро, питайте хърватите, пощуряха!
- Хърватия, която прие еврото, въвежда нови мерки за контрол на цените заради рекордната инфлация
- Страната, която преди 2 г. прие единната европейска валута, е първа по инфлация в еврозоната
Хърватия е рекордьор по инфлация в еврозоната, към която се присъедини преди 2 г. Това показват данните за инфлацията в еврозоната за 2024 г. Инфлацията в Хърватия е 4,5% при средно 2,4 % за групата от страни членки на Европейския съюз, които са приели еврото за своя официална валута.
Заради високата инфлация хърватското правителство ще разшири тавана на цените за повече стоки до края на месеца, съобщи министърът на икономиката Анте Шушняр след разговори с представители на най-големите хърватски вериги за търговия на дребно. Той добави, че мерките се предприемат в помощ на уязвимите социални групи.
Хърватското правителство ограничи цените на някои основни хранителни продукти през пролетта на 2023 г. и няколко пъти удължи мярката.
Таванът на цените засяга 30 стоки, включително слънчогледово олио, мляко, брашно, захар, пилешко месо, свинска кайма, млечен шоколад, кисело мляко, сирене гауда, ориз, спагети, яйца, както и картофи, моркови и боб. С таван са и цените на стоки като тоалетна хартия, душ-гел, паста за зъби, пелени и дамски превръзки.
Според министъра новият списък ще включва повече здравословни храни, включително хляб. Става въпрос за петдесет стоки, от които гражданите се нуждаят всеки ден, а цените са се повишили, посочи той.
Министърът припомни, че цените на енергията през цялото време са били по-ниски, за да се помогне на семействата, но инфлацията все още е много висока.
Заради ръста на цените в социалните мрежи в Хърватия се разпространява инициатива, която призовава гражданите да бойкотират магазините – да не купуват нищо в петък, 24 януари. Символичният протест има за цел да покаже на търговците, че ако не вземат мерки, ще търпят загуби заради протеста гражданите.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
Метресите във властта
-
EXPRESS TV4 months ago
Бесен скандал между Тошко Йорданов и невежата но нагла Лора Крумова разтресе ефира!
-
EXPRESS TV4 months ago
Превземане. Кои са хората на Пеевски в ГЕРБ и БСП, и има ли КОЙ да го спре. Говори Татяна Дончева
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци
-
БЪЛГАРИЯ5 months ago
Поредните истерични брътвежи на Пеевски
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
За какво ни е ООН, не върши никаква работа, “Генералния секретар”, не вършеща нищо мижитурка
-
АКТУАЛНО3 months ago
„Такива големи загуби немците отдавна не са имали“: Цяла бригада изчезна. Развръзката е близо
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент