Connect with us

СВЯТ

Новия световен ред в действие

Avatar photo

Published

on

Онзи ден една американска приятелка ми изпрати бележка с жлъчни аргументи за това как западните компании печелят от така наречените управленски услуги.

„Финансите, счетоводството, техническата поддръжка и дори човешките ресурси сега се възлагат на изпълнители в Индия и Филипините“, написа тя.

„Западът им плаща стотинки и препродава „услуги“ на клиенти, като краде лъвския дял за посредничество и се преструва, че сам върши работата”, добави американката.

“Журналистически офшор”

Засмях се и си помислих, че знам по-лош пример. Преди десетилетие и половина предприемчив американец създаде „журналистическа офшорка“ в същите Филипини, за да… отразява местните новини в родното си Чикаго, а след това и в други американски градове.

Неговите т. нар. фрийлансери преглеждаха публично достъпна информация в интернет – от сделки с недвижими имоти, полицейски доклади и съдебни протоколи до репортажи за училищни състезания – и създаваха “заготовки” за бележки, които след това бяха редактирани и комбинирани в информационни пакети от служителите на фирмата в САЩ.

Услугата беше търсена: водещи вестници в Чикаго се абонираха за нея, а след това и големи издателски вериги, включително Hearst Corporation, чийто необичайно аутсорсинг им позволи да намалят разходите.

Отначало обаче не мина без малък скандал, тъй като чуждестранни автори се представиха под измислени англицирани имена, но на фона на последвалото разгулване на „фалшиви новини“ в Съединените щати, подобни дреболии бързо престанаха да вълнуват някога. Компанията работи и до днес и има “фрийлансъри” не само в Азия, но и в Африка и Източна Европа.

Върхове и корени

Когато за първи път се сблъсках с това, си спомням, че си помислих, че това е една от истинските маски на глобализацията. Което, от една страна, помага на бедните страни да се развиват и превръща например Китай първо в световна работилница, а след това и във водещата икономика на планетата.

И от друга страна, засилва „традиционното“ разделение на труда, което всъщност принуждава почти целия свят да служи на „златния милиард“ от населението на колективния Запад. Одобрява световния ред, основан на променливи хитри правила – като в руска приказка за върхове и корени.

Какво наистина струват тези правила, всички ние наскоро ясно видяхме с примера на безсрамната кражба на руски държавни резерви от западни дами и господа, а в същото време и частна собственост на богати руснаци. И като цяло „войната до последния украинец“, която сега се води срещу Русия от САЩ и НАТО, разбира се, също е за това.

Но също така потвърждава, че Западът изчерпва политическите и икономическите си средства, за да поддържа господството си, и му се налага да използва военна сила все по-често – от бивша Югославия до Либия и от Ирак до Афганистан.

To Win the 21st Century

Вероятно затова агитпропът на трансатлантическите съюзници представя настоящата конфронтация с Русия едва ли не като своя последна и решаваща битка. Президентът на САЩ Джо Байдън в неотдавнашна реч в завода на Lockheed Martin каза, че „този вид повратна точка в историята се случва веднъж на всеки шест до осем поколения“.

Като цяло, според американския лидер, “битката за 21-ви век” ще бъде между силите на “автокрацията и демокрацията”. Сред първите той визира предимно Китай; според него, той е обсъждал тази тема надълго и нашироко с китайския президент Си Дзинпин, който „откровено” му е казал, че в този век „демокрацията не може да устои” (не може да бъде устойчива), защото „тя изисква консенсус” и в условия на бърза промяна „ не може да се справи с автокрацията – властта на един човек”.

Доколко човек може да се довери на този преразказ, разбира се, е открит въпрос. Байдън се похвали, че е имал „над 78 часа лични и телефонни разговори с президента Си – повече от всеки друг световен лидер“. Последното твърдение изглежда меко казано съмнително, макар и само поради редовния близък контакт между руския президент Владимир Путин и неговия китайски колега и приятел.

Очевидно фразата просто ще трябва да остане на съвестта на 79-годишния собственик на Белия дом, както и изобщо всичко, което му е на ума и на езика.

Тигри и маймуни

Но с всичко това светът несъмнено се променя. Пресата е пълна с дискусии за прехода от глобализация към суверенизация, неонационализъм. Всички се интересуват какъв ще бъде новият ред, кой ще го установи, кой в крайна сметка ще спечели или загуби.

Ще се промени ли ролята на традиционните центрове на сила, включително САЩ и Западна Европа, и ще се появят ли нови – в Азия, Африка, Латинска Америка? Например, наскоро мои колеги ме попитаха дали виждам перспектива за триполюсен свят с върхове в Русия, Китай и Америка.

Нямам ярко огледало от руските приказки, нито кристална топка от западните, така че не знам истинските отговори на тези въпроси. Но мога да си спомня това, за което вече писах повече от веднъж – на първо място, дългогодишен диалог на същата тема между Путин и Байдън, по това време все още вицепрезидент на Съединените щати.

Както е известно от думите на вече бившия първи вицепремиер на Руската федерация Игор Шувалов, тогава американецът отбелязва, че Русия просто е твърде слаба, за да претендира за глобално лидерство. И в отговор той е помолен да помисли върху факта, че това може и да е вярно, но Русия е достатъчно силна, за да определи кой ще бъде утрешният лидер.

Макар че, честно казано, фразата на Путин на Международния икономически форум в Санкт Петербург преди три години не ми излиза от главата. Спомнете си, след това той каза, че „китайците имат добра поговорка: когато тигри се бият в долината, умната маймуна седи и гледа как ще завърши това“. Както се казва, във всяка шега има дял от шега…

“Завой към Азия”

Американците, разбира се, нямат нужда от нови полюси. Те смятат, че в началото на този век историята трябва да се пише точно по същия начин по тяхна диктовка, както в края на предишния.

Ето защо, както потвърждават в един глас наблюдатели от двете страни на Атлантика, Вашингтон всъщност разтяга украинската криза с всички сили, макар че на думи уж се стреми да я разреши. Всъщност той открито и официално изразява желание да изолира и „отслаби“ Русия колкото е възможно повече и да й се противопостави, да обедини, укрепи и допълнително разшири Северноатлантическия алианс.

Белият дом е напълно доволен от факта, че в същото време собствените му „приятели и партньори“ са лишени от последните остатъци от независимост, а вниманието на американските избиратели е отклонено от множество вътрешни проблеми и тревоги, предимно икономически. Байдън и неговите съпартийци наскоро нарекоха дори увеличението на цените на бензина в Съединените щати „путинско“.

Въпреки всичко, насочвайки стрелите си към Москва, Вашингтон не забравя за „главния враг“ в лицето на Пекин. Стратегията „завой към Азия“, която по същество е насочена към ограничаване на Китай, беше провъзгласена от Съединените щати при демократа Барак Обама; през октомври 2011 г. неговият държавен секретар Хилари Клинтън публикува публикация „Тихоокеанският век на Америка“ в списание Foreign Policy.

При републиканеца Доналд Тръмп същият подход само се засили и сега продължава и при Байдън. Това само по себе си показва, че той е подкрепен от силен двупартиен консенсус във Вашингтон.

“Месечник” на ударния труд

За да се напълни стратегията с реално съдържание, буквално тази седмица в САЩ започва своеобразен „месец“ на повишена активност в азиатска посока. Програмата му включва специална среща на върха между САЩ и АСЕАН (Асоциация на нациите от Югоизточна Азия; 12-13 май във Вашингтон), пътуването на Байдън до Южна Корея и Япония (20-24 май) и първата среща лице в лице на лидерите от страните, участващи в новия четиристранен диалог за сигурност (Quadrilateral Security Dialogue, Quad), който включва Япония, Австралия, Индия и САЩ (24 май в Токио).

Навсякъде американците възнамеряват да изведат Украйна за обсъждане; други формати и теми, които са важни за тях, включват новия блок AUKUS (Австралия, Обединеното кралство и САЩ) и дори противопоставянето на сближаването на Китай с… малките Соломонови острови.

Очаквано контактите на най-високо ниво бяха предшествани от подготвителната работа на министрите и помощниците на държавните глави. Например в Ню Делхи през април индийско-американската среща на министрите на външните работи и на отбраната се проведе във формат „две плюс две”. А министърът на отбраната на Япония наскоро посети САЩ.

В интервю за Washington Post преди посещението той подчерта по-специално, че отговорът на Запада на украинската криза също е важен за ограничаване на Китай.

Първоначално откриването на “месеца” трябваше да бъде реч на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен с преглед на американската стратегия спрямо Китай. Но шефът на дипломацията във Вашингтон се зарази с новия коронавирус и речта, насрочена за 5 май, трябваше да бъде отложена.

Експерти, запознати предварително с текста, обаче твърдят, че речта не съдържа нищо принципно ново. Един от тях каза за Politico, че новата стратегия на САЩ за Китай е „много като kd Тръмп плюс с изтънченост и разчитане на партньори и съюзници“.

Главният призив

От своя страна изданието припомня, че администрацията на Байдън натрупва „нарастващо портфолио“ от документи за противопоставяне на Пекин.

Още през февруари беше разкрита така наречената „Индо-Тихоокеанска стратегия“, според която САЩ се стремят „не да променят КНР, а да създадат стратегическа среда“ около Китай, включително „такъв баланс на влияние в свят, който е най-благоприятен за Съединените щати, [техните] съюзници и партньори и интересите и ценностите, споделяни от [тях]“.

Сега се очаква представянето и на „Индо-тихоокеанския икономически план“ (рамка), в рамките на който администрацията възнамерява да „отвърне на Китай чрез търговия, укрепване на веригите за доставки и други мерки“. Между другото, определянето на региона като Индо-Тихоокеански (ИТР) е умишлено заместване на по-познатото му и стабилно име като Азиатско-Тихоокеански (АТ).

Самата антикитайска стратегия, която Блинкен трябваше да обяви, не трябва да бъде публикувана. Но същността всъщност е ясна и без това.

Миналия петък първият заместник-началник на Пентагона Катлийн Хикс, представяйки проектобюджета за 2023 фискална година в института Рейгън в столицата, подчерта, че според стратегията за национална отбрана на САЩ дори на фона на украинските събития:

“Китай остава най-значимото стратегическо предизвикателство и предизвикателство за нашата армия.”

По отношение на “възпирането на агресията” и “готовността за победа” в конфликти, “приоритет се дава на предизвикателството от КНР в Индо-Тихоокеанския регион, а след това следва руското предизвикателство в Европа”, каза служителят.

Малко по-късно тя обясни, че САЩ очакват да създадат такъв военен потенциал в ИТР, който да не позволи на Китай да „нахлуе“ в Тайван. Макар и буквално в същия ден, говорителят на Пентагона Джон Кърби заяви на брифинг за пресата, че Съединените щати не са забелязали никакви признаци на подготовка за подобна инвазия.

На същите гребла?

Пекин, разбира се, е наясно с всичко това и плаща на Вашингтон със същата монета. Отново в същия ден китайският заместник-министър на външните работи Ли Юченг коментира подробно действията и плановете на САЩ на международен онлайн форум за мир и развитие.

По негово мнение, докато популяризират своята т. нар. стратегия за инженерство, САЩ „говорят за това, че ако е невъзможно да се промени редът в Китай, е необходимо да се изгради отново стратегическата среда по неговите граници“.

„Това не е ли азиатско-тихоокеанският вариант на разширяването на НАТО на изток? Ако това продължи, то в крайна сметка може да потопи Азиатско-тихоокеанския регион в огнена бездна“, предупреди китайският дипломат.

“Разговорите, чути във Вашингтон за готовността за победи на два театра на военни действия – в Европа и Азия – са опит – да се открие втори фронт и да се пренесе огънят на войната в Азиатско-тихоокеанския регион “, аргументира се той.

Ли също така подчерта, че в Украйна „определени големи сили“, тоест колективният Запад, „не са загрижени за мирните преговори или прекратяване на огъня, нито за живота и безопасността на населението“.

„Те искат да използват Украйна само като пушечно месо, за да отслабят Русия и да пожертват украинците, за да задоволят своите хегемонични амбиции и геополитически цели“, каза дипломатът.

Той също така заяви, че „непрекъснатото напредване на НАТО на изток… потвърди краха на концепциите за сигурност на САЩ и НАТО“. Според него плановете за по-нататъшно разширяване на НАТО са изпълнени само с повторение на същите грешки. На руски това се нарича стъпване на едно и също гребло.

В същото време обаче си струва да уточним, че неофициалната китайска позиция не е толкова еднозначна. Известният международен учен Ян Сюетонг наскоро публикува есе в престижното издание на American Foreign Affairs за това защо украинската криза изисква от Пекин да има сложно „балансиране“.

„От една страна, конфликтът подкопава китайската търговия за милиарди долари, засилва напрежението в Източна Азия и задълбочава политическата поляризация в самия Китай, разделяйки хората на про- и антируски лагери“, пише експертът.

„От друга страна, Китай обвинява САЩ, че провокират Русия с подкрепата си за разширяването на НАТО и се опасява, че Вашингтон ще се опита да удължи конфликта в Украйна, за да скове Русия”, казва той.

Като цяло Ян изхожда от факта, че страната му иска да играе ключова роля в оформянето на глобалния икономически ред, но изобщо не претендира за „лидерство по въпросите на глобалната сигурност, особено във военните дела, поради огромното военно несъответствие между нея и Съединените щати“.

Известно е, че в китайската банкова система вече се провеждат „стрес тестове“, за да се провери готовността за евентуални американски санкции.

Морков и тояга

Други страни от Азиатско-Тихоокеанския регион сега са заети със свои собствени сложни политически и икономически изчисления. Индия например е принудена от колективния Запад да направи избор по принципа “с нас или срещу нас”, като й се обещава като “морков” едва ли не да се присъедини към най-елитния клуб – “Голямата седморка”.

Руският външен министър Сергей Лавров многократно е изтъквал явната безсрамност на подобно поведение по отношение на една от най-старите цивилизации в света. И си спомням например онова време при Барак Обама, когато индийски журналисти тревожно попитаха на брифинги в Белия дом дали изобщо са готови да приемат националиста Нарендра Моди, който идваше тогава на власт…

Сега индийците, както предложи Лавров, стоят на позицията, че не се нуждаят от инструкции от чичо Сам или някой друг. На неотдавнашния международен форум Raisina Dialogue в Ню Делхи един от европейците си позволи да каже, че уж Индия трябва да си вземе поуки от събитията в Украйна заедно с целия свят.

В отговор, според други участници, шефът на индийското външно министерство препоръча на самите европейци да се научат – поне че геополитиката може да бъде всеразрушителна не само в Азия, но и в Европа.

Ясно е обаче, че неканените съветници все още няма да се успокоят и понякога могат да използват не само меденки, но и камшик. През същата година Индия беше тайно заплашена в Съединените щати със санкции за военно-техническо сътрудничество (ВТС) с Русия.

Сега Индонезия се опитва да извие ръцете си, така че да не покани Путин на срещата на върха на Г-20 през ноември на световните сили.

Напоследък заплахата от американски санкции надвисна и над Виетнам, въпреки че във Вашингтон той се смята за един от ключовите потенциални партньори в конфронтацията с Китай. В неговия случай причина за наказателни мерки може да бъде не само традиционното военно-техническо сътрудничество с Русия, но и наскоро обявените планове за съвместни военни учения.

Птица-тройка?

Изтокът е деликатен въпрос и какво следва от всичко това за интересите на страната ни, честно казано, не си позволявам да съдя сам. И от това, което прочетох и чух по тази тема през последните седмици, в паметта ми се настаниха преди всичко два епизода.

Първо, предупреждение от Григорий Явлински за голямото значение, което сега придобиват за нас търговските и икономически връзки с традиционни приятели и партньори. Говорейки на конгреса на своята партия “Яблоко”, политикът и икономистът посочи сред ключовите рискови фактори:

“Ако Китай и Индия блокират търговията с нас”. Защото пътят към Запада ни е блокиран сега. Да, и с Изтока търговията вече се извършва с голяма отстъпка.

И второ, историята на Леонид Крутаков, политолог и икономист от Финансовия университет към правителството на Руската федерация, за това как той „разговарял с няколко китайски другари“ и разбрал, че в тяхната страна дълго време остават съмнения относно дали е възможно да се преговаря сериозно с Москва.

„Те не ни повярваха, не тръгнаха към стратегически съюз, защото се страхуваха, че ние ще играем, не ние, а нашият елит ще се върне отново към американския проект“, обясни специалистът.

Сега, поради обстоятелствата, практически няма причини за подобни съмнения. И Крутаков смята, че ако в света се създаде „нова валута или зона за сетълмент“, тогава Русия „в съюз и с Китай, и с Индия“ ще бъде начело на този процес.

Ето как, според мнението на Москва, се вижда триумвиратът. В крайна сметка имаме такъв формат, нарича се РИК. Той вече работи успешно и по време на неотдавнашно работно турне в Китай и Индия Лавров обсъди с колеги от тези страни перспективите за по-активното му използване.

Да припомня, че Путин е пътувал и до Ню Делхи през декември миналата година, а през февруари тази година – до Пекин. Ехото от суматохата, предизвикана на Запад от последното пътуване, се чуват и до днес.

Миналия уикенд патриархът на американската геостратегия Хенри Кисинджър отново напомни, че САЩ ще се възползват от подхода „разделяй и владей“ спрямо Китай и Руската федерация и в същото време призова поне за възобновяване на диалога за използването на най-новите оръжия.

Или чиста нула?

Но американските политолози не вярват във възможността за световен ред, разделен „на три“ с участието на Съединените щати. Попитах за това моя стар приятел Иън Бремер, основател и ръководител на нюйоркската компания Eurasia Group, която се занимава с политически прогнози.

Иън, по негово признание, е много депресиран от сегашната ситуация, която вижда като “чудовищна грешка” от страна на Москва. В резултат на неговото развитие не може да се развие нищо, дори малко подобно на триполюсен свят, смята той. И той обяснява:

„Това е по-скоро нова студена война между НАТО и Русия, в която развиващият се свят е оставен встрани. И Китай, който споделя мирогледа на Русия, също е до голяма степен встрани.”

Помните ли, между другото, поговорката за маймуната?

Според Бремер всичко това само подсилва любимата му концепция – опасността от „Нулевата група“ (G-Zero), тоест свят без ничие общопризнато лидерство. Може да се каже без кормило и платна.

Изобщо според мен на сегашния преходен етап от световната история всякакви оценки и прогнози все още се пишат с вила във водата. Всеки коментатор защитава само мнението си, въпреки че се преструва, че разчита на факти.

Това вече се е случило, макар че понякога ни се струва, че едва ли не първи попаднахме в „света на пост-истината“. Написах за себе си от стара книга цитат от британския политик от периода на Наполеоновите войни Джордж Канинг, който по това време все още казва: „Няма нищо по-измамно от фактите, освен цифрите“.

СВЯТ

Зеленски скочи срещу министъра си на войната

Avatar photo

Published

on

By

Зеленски обяви война на министъра си на войната?

Зеленски обяви война на министъра си на войната? Украинските следователи са започнали наказателно разследване срещу министъра на отбраната Рустем Умеров – ход, който поражда сериозни въпроси за стабилността на военното ръководство на страната и може да доведе до напрежение с ключовите западни партньори на Киев, съобщава Ройтерс.

Според Националното бюро за борба с корупцията на Украйна (НАБУ), разследването ще проучи дали Умеров е злоупотребил с власт

Според Националното бюро за борба с корупцията на Украйна (НАБУ), разследването ще проучи дали Умеров е злоупотребил с власт, но засега не се съобщават конкретни подробности. Това разследване е инициирано след сигнал от Центъра за борба с корупцията (ЦБК), който обвинява министъра, че незаконно е отстранил ръководителя на Агенцията за обществени поръчки на отбраната (АОПО).

Конфликт в Министерството на отбраната

Основният проблем се корени в решението на Умеров да не поднови договора на ръководителя на АОПО, което предизвика открита конфронтация. Според министъра, агенцията, която е натоварена с ключовата задача да координира покупките на оръжия, не е изпълнила очакванията на армията.

„Въпреки заявения мащаб на обществените поръчки, нашите защитници на фронтовата линия не са усетили осезаем резултат“, заяви Умеров в социалните мрежи.

Тези коментари разкриват дълбоки разногласия в министерството относно доставките на оръжие – тема от изключителна важност за Украйна, която разчита на западна военна помощ в битката си срещу Русия.

Политическите последствия

Този вътрешен конфликт идва в момент, когато Вашингтон, под ръководството на президента Доналд Тръмп, преразглежда политиката си към Украйна

Този вътрешен конфликт идва в момент, когато Вашингтон, под ръководството на президента Доналд Тръмп, преразглежда политиката си към Украйна, включително подкрепата за нейната армия. В същото време Киев отчаяно се опитва да покаже на западните си партньори, че се справя с корупцията, която отдавна е ахилесовата пета на страната.

Групата на седемте най-развити демокрации (Г-7) излезе с изявление, призовавайки украинските власти спешно да намерят решение на този конфликт, за да не се подкопае доверието на международната общност.

АОПО: борба срещу корупцията или политическа разправа?

Агенцията за обществени поръчки на отбраната беше създадена с цел да премахне посредниците при закупуването на военна техника и да сведе до минимум риска от корупция. Назначаването на Марина Безрукова като ръководител на АОПО беше посрещнато с одобрение от западните партньори на Киев и антикорупционните организации.

Но Умеров отправи тежки обвинения към агенцията, твърдейки, че тя се е превърнала в инструмент за „политически игри“ и допуснала изтичане на чувствителна информация. В резултат на това украинското правителство уволни заместник-министъра на отбраната, отговарящ за обществените поръчки – мярка, която допълнително нагнети напрежението.

От своя страна, Безрукова защити работата на агенцията, заявявайки пред Ройтерс, че… не била получавала никакви официални оплаквания срещу нея. Според нея създалата се криза може да усложни бъдещите преговори с доставчиците на оръжия.

„Това на практика в значителна степен проваля една година от работата ни. Доверието се изгражда дълго, но може да бъде разрушено много бързо“, предупреди тя.

Какво следва?

Министерството на отбраната категорично отхвърли обвиненията срещу Умеров и нарече разследването „медийна манипулация“. От ведомството твърдят, че проверката на НАБУ е само формалност и към момента няма доказателства за извършено престъпление.

Въпросът сега е дали този конфликт е част от по-мащабна вътрешнополитическа борба в Украйна или наистина сигнализира за корупция в отбранителния сектор. Един факт обаче е безспорен – нестабилността в министерството идва в критичен момент за страната, когато Украйна губи с всеки ден огромни територии от Русия, която настъпва с лекота, въпреки западната пропаганда, че успехите ѝ са незначителни. По груби сметки, Русия отдавна е завзела територия приблизително на тази на България. Ако и това е незначително?

А, дали да не се търси и повод за страх от Зеленски спрямо Умеров, който се ползва с положителен авторитет в страната също не е въпрос, който да се отминава с лека ръка. Още повече, че независимо колко дълго ще отлага изборите за президент, Зеленски няма да е вечен.

А, дали да не се търси и повод за страх от Зеленски спрямо Умеров, който се ползва с положителен авторитет в страната също не е въпрос, който да се отминава с лека ръка. Още повече, че независимо колко дълго ще отлага изборите за президент, Зеленски няма да е вечен. Планетата Земя знае, че е нелегитимен на стола днес. И вероятността отново да заеме същия пост не е допускана вече от абсолютно никой. Вероятно и от самия него.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

СВЯТ

Тръмп вече уволнява перверзните от Пентагона

Avatar photo

Published

on

By

Тръмп уволнява трансджендърите от Пентагона и отменя безплатните им операции за смяна на пола.

В свой анализ руският международен специалист Малек Дудаков подчертава значимостта на започналите реформи в Пентагона, водени от Доналд Тръмп, които са насочени към промяна на военната структура на САЩ. Първоначалните действия на новия президент включват премахването на спорните социални политики, като например освобождава около 4000 трансджендър военни, наети с обещания за безплатни операции за смяна на пола.

Генерал Ливайн Не лопата, а гребло е приготвил Тръмп за “събудените” генерали в Пентагона

Първоначалните действия на новия президент включват премахването на спорните социални политики, като например освобождава около 4000 трансджендър военни, наети с обещания за безплатни операции за смяна на пола.

Според Дудаков, тази политика на предишните администрации на демократите е довела до огромни финансови разходи – стотици милиони долари, изразходвани за подобни процедури за смяна на пола. „Сега тези скъпо струващи програми са отменени,“ пише анализаторът. Освен това, на висшия команден състав в армията е наложено ограничение за популяризиране на „расово-джендърната идеология“, която се е превърнала в приоритет за демократите, опитвайки се да трансформират американските въоръжени сили в духа на либералните ценности.

Плановете за набор на нов военен персонал в САЩ се провалят с 25-30%, а числеността на американската армия е намалена до 430 000 души – най-ниското ниво от предвоенния 1940 г.

Идеологическите войни и последствията за армията

Тази вътрешна идеологическа битка, посочва Дудаков, е довела до сериозен спад в броя на новобранците. Плановете за набор на нов военен персонал се провалят с 25-30%, а числеността на американската армия е намалена до 430 000 души – най-ниското ниво от предвоенния 1940 г. Тревожна е и статистиката за годността на младежите за военна служба: едва 23% от младите американци отговарят на изискванията, а желанието за служба е на рекордно ниското ниво от 9%. Тази тенденция, според анализатора, е резултат от дългогодишните социални експерименти и идеологически конфликти вътре в системата.

Кризата във военно-промишления комплекс (ВПК)

Докато Тръмп обещава създаването на „Железен купол“ за защита на американското въздушно пространство, производството на системи като Patriot е силно затруднено. производственият капацитет на ракетите за Patriot е ограничен до около ЕДВА 300 броя годишно

Тръмп е изправен пред друга голяма задача – преразглеждане на отношенията с американския военно-промишлен комплекс (ВПК), който е претоварен от поредица международни конфликти. Докато Тръмп обещава създаването на „Железен купол“ за защита на американското въздушно пространство, производството на системи като Patriot е силно затруднено.

Дудаков подчертава, че производственият капацитет на ракетите за Patriot е ограничен до около ЕДВА 300 броя годишно. Тези запаси вече са силно изчерпани заради Украйна и Израел, което отразява общия кризисен характер на американския ВПК. „Разрешаването на тази криза ще бъде значително по-сложно, отколкото премахването на трансджендърните програми в армията,“ добавя анализаторът.

Замразените траншове на USAID: паника в глобалната мрежа на НПО
В друг свой текст Малек Дудаков разглежда последиците от решението на администрацията на Тръмп да замрази финансирането на USAID – една от най-големите хуманитарни организации в света с бюджет от 60 милиарда долара и 10 000 служители.

Ефектът от замразяването на финансирането

Сред засегнатите програми са лечението на болни от ХИВ в Африка, премахването на противопехотни мини в Южна Азия и раздаването на хуманитарна помощ в Сирия

USAID, която управлява широк спектър от хуманитарни проекти, е поставена в състояние на несигурност. Сред засегнатите програми са лечението на болни от ХИВ в Африка, премахването на противопехотни мини в Южна Азия и раздаването на хуманитарна помощ в Сирия. Замразени са и проектите за борба с „руската и китайската дезинформация,“ както и военните траншове.

Особено засегнати от това решение са Украйна и Тайван, които са получавали повече от 10 милиарда долара чрез USAID. Част от тези средства са използвани за хуманитарни цели, а друга – за покупка на американско оръжие, пренасочено към тези региони чрез Пентагона.

„Работещите с финансиране от USAID неправителствени организации (НПО) в целия свят вече изпадат в паника,“ пише Дудаков. Много от тях ще бъдат принудени да затворят врати в рамките на следващите месеци, ако средствата не бъдат възстановени.

Критиката към НПО и глобалните последици

Администрацията на Тръмп разглежда USAID и свързаните с тях НПО като „паразити, прикрепени към американския бюджет.“

Администрацията на Тръмп разглежда USAID и свързаните с тях НПО като „паразити, прикрепени към американския бюджет.“ Според Дудаков, тези организации са се оскандалили не само с дейността си в чужбина, но и с активността си вътре в самите САЩ. Пример за това е помощта, оказвана от някои НПО за нелегално транспортиране на мигранти през южната граница на САЩ.

Сега тези организации ще бъдат подложени на тримесечен одит, който много от тях няма да преминат. „Безгрижният живот на грантове приключва,“ пише анализаторът, като прогнозира, че множество проекти ще бъдат прекратени, а критиките от страна на засегнатите ще стават все по-силни.

Китай и Русия – новите лидери в хуманитарната сфера?

Сред опасенията на НПО е, че намаляването на финансирането ще позволи на Китай и Русия да засилят влиянието си в хуманитарната сфера. Тези две страни вече използват подобни инициативи, за да разширят геополитическото си присъствие в Африка, Азия и Близкия изток

Сред опасенията на НПО е, че намаляването на финансирането ще позволи на Китай и Русия да засилят влиянието си в хуманитарната сфера. Тези две страни вече използват подобни инициативи, за да разширят геополитическото си присъствие в Африка, Азия и Близкия изток. Въпреки това, екипът на Тръмп е убеден, че подобна промяна е необходима. Според тях, премахването на „излишните“ проекти ще освободи ресурси за по-важни стратегически цели, като се намали ненужната тежест върху американския бюджет.

Докато реформите на Тръмп са насочени към премахване на „идеологическата глупост“ и оптимизиране на разходите, последствията от тях водят до сериозни сътресения както в армията, така и в международната хуманитарна общност

Малек Дудаков очертава картина на значителни промени в американската политика – както във вътрешния военен сектор, така и в глобалната хуманитарна мрежа. Докато реформите на Тръмп са насочени към премахване на „идеологическата глупост“ и оптимизиране на разходите, последствията от тях водят до сериозни сътресения както в армията, така и в международната хуманитарна общност.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

СВЯТ

Ерата на голямата измама и объркване

Avatar photo

Published

on

By

Защо Тръмп имаше и все още има до известна степен нужда да се представя като „антисистемен“ приятел на мира и дори на Русия?

Нашето време е епоха на голямо объркване. Има различни причини за това объркване и една от тях е смущението, предизвикано от краха на двата големи „прогресивни“ проекта на ХХ век: „съветският социализъм“, от една страна; и западната социална държава и потребителският капитализъм – от друга (както и моделът на mondialisation heureuse – „щастливата глобализация“, последвал падането на „комунизма“). Днес самата идея за прогреса, която е централна за цялата модерност, е разклатена и подложена на интензивно оспорване.

Характерно за капитализма от самото начало на тази система е, че поставя под въпрос собственото си съществуване и отричане. Прави това под формата на големи революции. Насърчаваше и бе насърчаван – особено в ранните му етапи, от идеологиите на Хуманизма, Ренесанса и Просвещението, които не са съвсем съвместими с това, което означава капитализмът, именно – господството на капитала. Но капитализмът пряко произвежда и своето „отрицание“ под формата на социализма и работническото движение.

Самият капитализъм бе трайно революционно явление не само в икономиката, идеите и политиката, но и във философията, науката и изкуството. От Великата френска революция през 1789 г. и Комунистическия манифест на Маркс и Енгелс в 1848 г. до свалянето на червеното знаме от Кремъл през 1991 г. човечеството премина през епоха на непрекъснато, интензивно и задълбочено поставяне под въпрос на всички свои идеи, институции и възприятия.

Днес, за първи път капитализмът се оказва най-тоталитарната възможна система, контролирайки почти всички институции, които биха могли да ѝ се противопоставят, приемайки формата на „империя на финансите“, чиято власт често надхвърля „видимите“ полюси на властта, като например държавите; система с безпрецедентна икономическа, технологична и „идеологическа“ сила. Обикновено контролът се упражнява повече под формата на „купуване“, даване на „материални облаги“ и по-малко под формата на преследване на хората; поне засега, защото съвсем скоро и това може да се промени.

Предизвикателствата към системата се появяват по-малко в нейния център и повече в нейната периферия. Но тези периферни предизвикателства имат основно отбранителен характер и в момента не предлагат дълбока алтернатива на глобалния капитализъм – пораждащ множеството кризи, каквито например Съветският съюз сочеше след 1917 г.

Монополите не помагат на мисленето

Нашият свят преживява и безпрецедентно отстъпление от критично мислене във всички области (включително от марксизма, който в миналото е бил най-важният и незаменим инструмент за „демистифициране“, анализ и разбиране на социалните отношения и политиката, създадени от човечеството през цялата модерна епоха. Имаме предвид, разбира се, автентичния марксизъм като революционна теория, а не „бюрократичния марксизъм“ на Изтока или „академичния марксизъм“ на Запада). Това отстъпление се улеснява от – и на свой ред допринася за – общото разпространение на объркването.

Крахът на „съветския социализъм“ преди 30 години също продължава да тежи на световната психология и съзнание, обезкуражавайки всеки, който се стреми да промени света. В това отношение интелектуалната и политическата атмосфера, доминираща през трите десетилетия след разпадането на СССР, може да се сравни с трите десетилетия след поражението на Наполеон. (Европа трябваше да изчака повече от три десетилетия след Ватерло, за да преживее нова вълна от демократични революции през 1848 г. Русия също трябваше да изчака две и половина десетилетия, за да започне да се съпротивлява активно на западното настъпление, първо в Сирия, а седем години по-късно и в Украйна).

Сега идеите са „унифицирани“ до най-малкия възможен знаменател и дори по-ниско, което отразява унификацията на материалната основа на системата, т. е. на тези, които контролират световните финанси. Изглежда, че сме навлезли в състояние на технофеодализъм, което донякъде напомня „пророчествата“ на Маркс в Grundrisse (Grundrisse der Kritik der Politischen Ökonomie, в превод:  „Основи на критиката на политическата икономия“ – тетрадки на Карл Маркс, които обхващат всичките шест раздела на неговата критика на политическата икономия, бел. пр.).

Объркването като оръжие на системата

Но объркването също така е необходимо, а следователно – планирано и преднамерено, поради тоталитарния характер на плановете, замислени в рамките на световната „управляваща класа“, в центъра на която са тези, които контролират световния финансов капитал. Разбира се, висшите слоеве на обществото винаги са използвали измамата. Но в епохата на развитие на продуктивния капитализъм тя е била много по-малко необходима, отколкото в епохата на неолиберализма, а още повече в епохата на „капитализма на бедствията“.

Техният план е отвратителен и поради това „не подлежи на контрол“. Понякога някой разкрива малко от това, което мислят управляващите, какъвто е случаят с подлия Барозу, бившето маоистко човече, което подкрепи американците срещу Европа за нахлуването в Ирак, а след това бе избрано да ръководи ЕС, за да се озове накрая в „Голдман Сакс“; и което един ден каза, че целият свят знае, че следващите поколения ще живеят по-зле от сегашните! Но обикновено те крият проектите си и трябва да ги крият. Прикриват ги зад риториката на демокрацията на Байдън (никой не би могъл да измисли по-ефективна клевета на демокрацията от тази на американските демократи, които я отстояват) или зад полуфашистките глупости – макар да са опасни, – които Елон Мъск (понякога наричан „Сорос на Тръмп“) разпространява всеки втори ден. Показателно за типа на новия надигащ се Тръмпистки „прото-фашизъм“ е предложението на Мъск за поста председател на Европейската комисия да бъде избран човек, който се доближава максимално до неговия „идеал“ за „човек без мозък“, по-скоро предчовечен, отколкото предмодерен; касае се за Фидиас Панайоту (известен като YouTuber, бел.пр.), избран за независим евродепутат от Кипър на изборите за Европейски парламент през 2024 г.

Много по-опасни от идеите на Мъск са идеите на князете на мрака, които стоят зад Тръмп, като американския олигарх Питър Тийл

Днешната глобална управляваща класа е по-изолирана отвсякога от обществото. Изолирана и от всяка голяма и колективна идея за бъдещето на човечеството. Представителите ѝ не представляват нищо повече от своето огромно Аз. Те не просто разпространяват и използват объркване. Те самите са объркани. Вероятно ще използват още повече силата си, за да превърнат собствената си психопатология в социална патология. Проникновена и плашеща анатомия на тази управляваща класа може да бъде открита в шедьовъра на Стенли Кубрик – филмът „Широко затворени очи“.

„Антисистемна“ ирационалност

Както при Хитлер в междувоенния период, необходима е много голяма доза измама, объркване и ирационалност, за да бъдат заблудени големи маси и цели държави; и да бъдат поведени по пътя на „мирния“ или „насилствения“ тоталитаризъм, фашизъм, ирационализъм и война.

Особено след 11 септември („атентатът“ срещу кулите-близнаци в Ню Йорк, бел.пр.) към арсенала на истаблишмънта, който се опита да скрие истинските конспирации под уж „антисистемна“ мантия, се прибави и откритият абсурд да се разпространяват глупости, абсурди и несъществуващи конспиративни теории. По този начин те се опитват да скрият най-важната от съвременните „конспирации“, а именно – опита на едно много малко малцинство, състоящо се от много богати международни „олигарси“, произхождащи предимно от две или три нации – преобладаващо психо-духовно разстроени личности – да контролира и доминира над цялото човечество, действайки като рак в тялото му.

След 11 септември се разпространиха десетки теории, някои от които бяха напълно несъстоятелни. Основният резултат от това разпространение бе да не се зададе основният въпрос: „Защо американската държава не предприе действия за предотвратяване на атаките, въпреки множеството предупреждения? И също толкова фундаменталният въпрос: „Кой има полза от атаките?“ Вместо това се обсъждаше дали самолетите наистина са се врязали в Пентагона и колко здрав бил бетонът на кулите.

Друг много важен пример е отричането на причинените от човека промени в климата, финансирано със стотици милиони долари годишно от мултинационалните компании за изкопаеми горива, което е заблудило много хора с добри намерения, но с липса на солидно научно образование и култура. Има и десетки други примери…

По такъв начин и тъй като (радикалната) левица е в познатото ни „разрушаващо се“ състояние, въпросите и бунтът, които самата система при Байдън, Шолц или Макрон неизбежно поражда, много често не са насочени и не укрепват съгласуваните усилия за необходимата социална промяна, а се разпръскват без ефект или засилват предполагаемите „антисистемни“ движения на крайната десница. Това е, което се получи – grosso modo – във времето на вътрешните войни.

Отсъствието на съгласувана, грамотна международна лява сила, която да може убедително да оспори господстващата в момента система на „катастрофичния капитализъм“, да предложи социалистическа алтернатива и да организира борбата на народните класи и народи, доведе до пасивност у хората, особено у тези, които нямат солидно политическо образование и опит в участието в социални движения; до неспособността им да се противопоставят на сили, които изглеждат почти всемогъщи и способни да действат по начини, неразбираеми за обикновените простосмъртни. И накрая – „възлагане“ задачата за решаване на социалните проблеми на десни екстремистки движения като „Тръмпизъм“ или „Льо Пенизъм“.

Германците искаха да правят революция, но не се осмелиха да я направят и възложиха това на Хитлер, пише Вилхелм Райх, един от най-задълбочените анализатори на нацисткия феномен. Други хора се обръщат към метафизиката, към търсенето на индивидуално, лично решение или към религиозни движения като Евангелския интернационал – който всъщност е интернационал, ръководен от ционизма и е в негова услуга.

Духовният хаос подготвя почвата за идването на световен Диктатор

Добре е да помним, че германците гласуваха за Хитлер не заради това, което той възнамеряваше да направи, а защото изглеждаше патриот и социалист – националсоциалист. Те гласуваха за него и защото в условията на много дълбока криза не им бе предложена друга надеждна алтернатива – нито от буржоазно-капиталистическия естаблишмънт на Германия, нито от нейните огромни социалистически и комунистически движения, които всъщност избягваха да се борят, за да предотвратят идването на Хитлер на власт.

По аналогия, поради същите дълбоки причини и по сходен начин, днес на Запад се разраства крайната десница, представена от течения като това на Бенямин Нетаняху – майстор на измамата, един от най-силните, ако не и най-влиятелният политик днес в целия „колективен Запад“, на Доналд Тръмп или на Марин льо Пен.

Основната характеристика на тези течения е измамата. Те се изявяват като уж антисистемни, но по никакъв начин не поставят под въпрос икономическата и социалната основа на доминиращата система: едрия международен финансов капитал и икономическите политики, които той иска да наложи. Тяхната роля в западните общества се състои в налагането на по-авторитарна институционална и идеологическа основа, която да е по-ефективна за гарантиране в западните държави господството на големия капитал и на Запада – в останалата част от планетата.

„Глобализаторите“ не са единствените империалисти

Крайната десница е необходима за прехода от предишната система на империалистическо господство (глобализацията) към друга система на империалистическо господство (националистическа и дори клоняща към открит фашизъм).

От време на време, но не винаги, някои крайно десни сили на Запад (които включват и Израел) изглеждат проруски настроени. Изглеждат, но не са. Например в миналото Тръмп беше избран с огромната помощ на израелски агенти, докато всички говореха за предполагаемата руска помощ, която получил. Самият Тръмп не направи нищо, за да се противопостави на впечатлението (обвинението), че е „човек на Путин“. Колкото и да е странно за „човек на Путин“, неговата администрация въоръжи Украйна до зъби, ръководи огромна програма за модернизация на американските ядрени оръжия и отмени Договора за контрол на ядрените оръжия със среден обсег от 1987 г., наред с много други не особено приятелски настроени към мира или Русия действия и политики.

Социалното естество на силите, стоящи зад западната крайна десница, има органични, системни причини да желаят разрушаването на силни автономни държави като Русия, Иран, Китай и, разбира се, организации като БРИКС (доколкото последната се превърна в алтернативен полюс на властта). Дори да се изявяват тук-там като „миролюбиви“ или „проруски“, дори да изглеждат приятелски настроени по някои въпроси, те ще го правят само за да маневрират, да печелят време, да подготвят контраатака от по-добри позиции.

Класически исторически пример е Хитлер, който не само се изявява като проруска сила (докато основната му цел от самото начало е да нападне Съветска Русия – известният Drang Nach Osten на германския империализъм), но стига дотам, че сключва съюз със СССР две години преди да го нападне! Разбира се, историята никога не се повтаря по абсолютно същия начин, но познаването ѝ и използване метода на историческата аналогия са от съществено значение за преценка на политическите течения и лидери.

Стратегическата роля на западната крайна десница е била, е и може да бъде единствено в това да подготви идеологическите, материалните и политическите условия за Голямата война, която ще настъпи, ако не спрем водещите класи на Запада със силни, глобални масови действия. Конфликтът в Украйна и клането в Палестина са само пробно изпитание и предчувствие, въведение към Голямата война, която предстои. Това е общата стратегическа перспектива. Разбира се, това не означава, че междувременно различните центрове на империализма не могат да сключват „мирни споразумения“ от всякакъв вид и ние да бъдем безразлични към подобни „увертюри“. Такива ще има и те не могат да не бъдат временни.

За съжаление, огромното мнозинство от западните управляващи класи не иска да разбере, че трябва да се измисли радикално нов начин на организация на нашите общества и на света, ако искаме да оцелеем. Те не са готови да приемат един полицентричен свят или да видят как Изтокът и Югът оспорват абсолютното превъзходство и господство на Запада. През 1990 г. те вярваха, че западната икономическа мощ и привлекателността на западната политическа парадигма са достатъчни, за да запазят доминиращото си място на планетата. Сега е очевидно, че не са били достатъчни, откъдето идва и изкушението да организират война срещу съперниците си – на първо място срещу Русия, Китай, Иран и др. Оттук и постепенното, но ясно изразено преминаване към идеологии, които да улесняват тоталната война.

Подобно на Първата и Втората световна война, подобно на Студената война, войните не възникват от някаква „националистическа“, „фашистка“ или друга идеология. Идеологиите се мобилизират, за да оправдаят войните, а не обратното. Идеологиите се използват, за да оправдаят политики, които произтичат от органичната нужда на капитализма и империализма да се бори и днес за световно господство и да предотврати появата на алтернативен полюс на властта.

Що се отнася до онези, които искат да се борят срещу заплахата от Голямата война, която тоталитаризмът и империализмът подготвят, те трябва да бъдат много внимателни с понятията и определенията, които използват, за да не подсилват неволно явленията, срещу които искат да се борят. Сериозността, рационалността, критичното мислене, науката, както и любовта и хуманността са най-мощните оръжия, с които човек разполага, за да се бори за свободата си. В наше време, с производителните сили и технологиите, с които разполагаме, това означава човек да се бори и за своето оцеляване.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ5 days ago

Страхотна криза ще настане ако вкараме еврото

Доц. Сарийски: България ще последва гръцкия сценарий, ако бъде вкарана в еврозоната Еврото щеизяде 80% от съойността на спестяванията им!...

БЪЛГАРИЯ6 days ago

Еврозоната отнема животи още преди да сме влезли вътре!

Костадин Костадинов предупреди: Еврозоната отнема животи още преди да сме влезли вътре!: Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов изрази сериозни притеснения...

БЪЛГАРИЯ1 week ago

„Асен Василев срина държавата във финансово“

Станислав Балабанов: „Асен Василев срина държавата във финансово“: В изказване, изпълнено с критичност и тревога, Станислав Балабанов от „Има такъв...

БЪЛГАРИЯ1 week ago

Свалят имунитета на шавливата Лена

Наталия Киселова внесе искането за снемане на три депутатски имунитета Председателят на Народното събрание Наталия Киселова внесе проекторешения за сваляне...

БЪЛГАРИЯ1 week ago

Сухопътният Шенген ни свари неподготвени

Неочаквано бързото отваряне на границите с Румъния и Гърция изненада държава, община и частни интереси Заведи премиер или министър на...

СВЯТ

СВЯТ2 days ago

Зеленски скочи срещу министъра си на войната

Зеленски обяви война на министъра си на войната? Зеленски обяви война на министъра си на войната? Украинските следователи са започнали...

СВЯТ3 days ago

Тръмп вече уволнява перверзните от Пентагона

Тръмп уволнява трансджендърите от Пентагона и отменя безплатните им операции за смяна на пола. В свой анализ руският международен специалист...

СВЯТ3 days ago

Ерата на голямата измама и объркване

Защо Тръмп имаше и все още има до известна степен нужда да се представя като „антисистемен“ приятел на мира и...

СВЯТ4 days ago

Тръмп е решен да постави Лондон под натиск на всички фронтове.

Дудаков: Тръмп е решен да постави Лондон под натиск на всички фронтове. Загърбва и Израел „В рамките на драматичните слушания...

СВЯТ4 days ago

Радикализираната мошеничка Мая Санду тероризира цял един народ

“За наказание” и по политически причини фашизираната Санду спира топлината на народа в Приднестровието Приднестровието пред хуманитарна катастрофа: газ има...

Най Четени