Connect with us

ПАРИ

Петролът удари 95 долара, а Китай продължава да се запасява

Avatar photo

Published

on

До края на юни цените на петрола се задържаха на многогодишно дъно в диапазона малко над 70 долара за барел и Джо Байдън се надяваше да понижи цената на бензина, като това можеше да му помогне да постигне краткосрочни политически дивиденти. Два и половина месеца по-късно петролът поскъпна с повече от 20 долара (от дъното от 71,57 долара на 28 юни) или 32%, което е най-бързото му покачване от началото на 2022 г. Това покачване бе предизвикано от решението на Саудитска Арабия доброволно да намали производството с още 1 млн. барела дневно в допълнение към намаленията, договорени от групата ОПЕК+ и по този начин умишлено създаде производствен дефицит от над 3 млн. барела дневно.

В този смисъл цената вероятно ще продължи да се покачва до 100 долара на барел, както прогнозирахме за първи път преди две седмици и както заяви в началото на седмицата главният изпълнителен директор на Chevron Майк Уърт по телевизия „Блумбърг“, пише изданието Zero Hedge.

Междувременно търсенето на петрол в Китай вече е на най-високото ниво през тази година. Да, въпреки че китайската икономика остава (засега) в застой, Пекин продължава да изкупува всеки барел, който може да намери, точно както продължава да трупа запаси от всеки друг вид суровина. Сякаш се подготвя за война.

Всъщност, ако оставим настрана намеренията на Китай, агенция „Ройтерс“ съобщава, че рекордната преработка на суров петрол в страната и големият внос през август са очертали оптимистична картина на търсенето в най-големия вносител в света, но „това, което до голяма степен се пренебрегва, но не бива да се пренебрегва, са огромните количества петрол, които се вливат в запасите на страната“.

Позовавайки се на официални данни, „Ройтерс“ изчисли, че през август Китай е добавял около 1,32 млн. барела дневно към търговските или стратегическите запаси от суров петрол, а специализираната информационна агенция в областта на ценовите котировки на нефтопродукти и промишлени метали S&P Global Platts изчисли, че през юли китайските запаси от суров петрол са достигнали рекордните 1,142 млрд. барела. Това се случва в момент, когато аналогичните запаси от суров петрол в САЩ са спаднали до малко над 770 млн. барела и бързо се изчерпват.

Нарастването на петролните запаси на Китай до рекордни нива промени рядко срещаното намаление през юли, когато рафинериите преработиха с около 510 хил. барела дневно повече, отколкото имаха на разположение от вноса и вътрешното производство.

Както отбелязахме миналия месец, юли беше първият месец от 13 години насам, в който Китай се обърна към запасите, и това се случи в момент, в който вносът намаля, тъй като цените на суровия петрол се повишиха в периода, когато щяха да бъдат договорени пристигащите през юли товари. Тенденцията се обърна през август, тъй като силният внос на суров петрол и стабилното вътрешно производство надделяха над рекордните темпове на преработка в рафинериите.

Макар че Китай не разкрива обемите на суровия петрол, който се влива или извежда от стратегическите и търговските запаси, може да се направи оценка, като се извади количеството преработен суров петрол от общото количество суров петрол, налично от вноса и вътрешния добив.

Според последните данни, публикувани от Националното статистическо бюро на Китай, през юли рафинериите в страната са преработили 64,69 млн. тона, което се равнява на 15,23 млн. барела дневно. Това е с 19,6% повече от същия месец на 2022 г. В същото време вносът на суров петрол през август е бил 12,43 млн. барела дневно – третият най-висок дневен показател в историята и с 20,9% повече спрямо юли и с 30,9% повече спрямо август миналата година – докато местният добив на петрол е бил 4,11 млн. барела дневно през август, което, събрано с вноса, означава, че рафинериите са разполагали с общо 16,55 млн. барела дневно.

Като се извади преработката от 15,23 млн. барела дневно, остава излишък от 1,32 млн. барела дневно, който се е влял в резервоарите за съхранение.

Съчетаването на тези данни означава, че през първите осем месеца на годината Китай е увеличил запасите си с около 810 000 барела дневно, или общо с около 197 млн. барела. Това означава, че теоретично Китай би могъл да намали вноса с около 1,61 млн. барела дневно през последните четири месеца на 2023 г. и запасите му да останат на точно същото ниво, както в края на 2022 г. Не че Китай ще го направи, разбира се, тъй като страната изглежда адски склонна да складира всяка капка петрол, до която може да се добере (въпросът отново е – защо – но ще оставим отговора на много по-умни от нас хора).

В практически план запасите на Китай означават, че китайските рафинерии могат да поддържат високи нива на преработка, за да задоволят вътрешното търсене, и да увеличат износа на рафинирани горива, за да получат високи маржове, особено за дизеловото гориво. Те биха могли да направят това, като същевременно намалят вноса, което от своя страна може да окаже известен натиск за понижаване на цените на суровия петрол, които на 15 септември достигнаха 10-месечен връх.

Тенденцията от края на юни насам до голяма степен бе предизвикано от решението на Саудитска Арабия доброволно да намали производството си с още 1 млн. барела дневно в допълнение към намаленията, договорени от групата ОПЕК+, в която саудитците са водещият износител.

Според „Ройтерс“ въпросът сега е как ще реагират китайските рафинерии на по-високите цени на суровия петрол? Историята показва, че те са склонни да намалят вноса, ако смятат, че цените са се повишили твърде бързо или твърде високо. Обратно, те са склонни да внасят повече и да пълнят резервоарите за съхранение, когато цените са ниски. Досега обаче Китай не е дал никакви признаци, че ще забави темпа на вноса си.

Все пак, като се има предвид, че цените започнаха да се покачват стремглаво от юли насетне, ако китайските рафинерии намалят вноса, това вероятно ще се прояви по-скоро през октомври, като се има предвид забавянето между момента на организиране на товарите и тяхната физическа доставка. Въпреки това е малко вероятно Китай да намали вноса през четвъртото тримесечие, особено след като неговите рафинерии могат да продължат да получават достъп до петрол с отстъпка от Иран, Русия и Венецуела.

Съществува обаче риск те да се обърнат към запасите си и изглежда, че пазарът до голяма степен не отчита този риск. Това мнение не се споделя широко от индустрията, а със скока на фючърсите върху суровия петрол търговците и анализаторите все по-често говорят за това кога, а не дали, цените ще се върнат към 100 долара за барел.

Сред оптимистичните признаци, които говорят за трицифрени цени на петрола, виждаме, че в целия свят цените за физически барели се увеличават, а доставките от Близкия изток, Азербайджан и дори Русия се оскъпяват, тъй като рафинериите се борят да произведат достатъчно дизелово гориво преди сезонното нарастване на търсенето.

Анализаторите, които са настроени положително, твърдят, че дори когато цената на суровия петрол е вече около 90 долара, много фондове все още не са инвестирали достатъчно в петрол, което създава потенциал за по-високи цени, които тепърва предстоят. В интервю за телевизия „Блумбърг“ главният изпълнителен директор на Chevron Майк Вирт прогнозира, че петролът ще достигне 100 долара за барел.

„Предпоставките за това са много, много силни в момента. На този етап това е краткосрочно явление. Не казвам, че средната стойност ще надхвърли 100 долара, но може ли да се достигне 100 долара за известно време? Абсолютно да“, смята Амрита Сен, ръководител на проучванията в консултантската компания Energy Aspects, в ефира на „Блумбърг“.

„Блумбърг“ отбелязва, че силните позиции се дължат на физическите пазари. Един от най-ярките примери за това е водещият азербайджански суров петрол Azeri Light, който се търгуваше за близо 100 долара за барел миналия петък на 15 септември, тъй като високите печалби от превръщането на суровия петрол в дизелово гориво означават, че преработвателите плащат и високи цени за сортовете, от които се извлича повече гориво.

Според търговците същите тези маржове отново водят до търговия с руски барели, които за известно време бяха в немилост. През по-голямата част от времето след началото на специалната военна операция в Украйна те се продаваха с отстъпка.

Разликата се проявява и във формата на кривата на петролните фючърси. В понеделник най-близкият фючърсен договор за сорта Брент беше с отстъпка от над 1 долар за барел спрямо следващия месец. Структурата, позната като бекграунд и показваща ограничено предлагане, беше най-голямата от ноември насам. На този фон дори някои от „най-мечи настроените“ анализатори на пазара започват да признават, че цената от 100 долара изглежда по-вероятна, особено като се имат предвид дългогодишните политически рискове в производители като Либия и Нигерия.

Геополитиката, наред с техническата търговия, „може да изтласка петрола над 100 долара за кратко време“, написаха в понеделник анализаторите на CitiGroup, включително петролният специалист Ред Морс, признавайки, че е грешал за 2023 г. с прогнозите си за цената на петрола. „Въпреки това продължаваме да виждаме постепенно разхлабване на хоризонта“, добави той, защото, разбира се, ще се окаже прав… Вероятно.

Според CitiGroup част от този спад ще се дължи на ръст на предлагането извън съюза ОПЕК+. Той посочва държави, сред които САЩ, Гвиана и Бразилия, които могат да добавят барели на пазара през следващите месеци и да разсеят сегашното свиване.

Засега обаче приходите в страните производителки нарастват. В петък петролът Murban от Обединените арабски емирства се търгуваше на най-силното ниво от февруари насам, а в понеделник се повиши още повече. Барелите от Катар до Западна Африка също поскъпват, а флагманският сорт на Саудитска Арабия е близо до 100 долара.

Тези скокове изместват фокуса върху търсенето и влиянието върху страните-потребителки. Резервната банка на Индия заяви в понеделник на 18 септември, че суров петрол над 90 долара за барел представлява нов риск за световната финансова стабилност. Странно от къде идва тази математика: все пак петролът се търгуваше на трицифрени стойности преди повече от десетилетие, когато инфлацията беше далеч, далеч под сегашната. Всъщност може да се твърди, че коригиран спрямо инфлацията, петролът рядко е бил толкова евтин!

Макар че тази година петролът сорт Брент все още не е достигнал трицифрени стойности, рафинираните горива като бензин и дизел се търгуват над това ниво от месеци.

„Много вероятно е да видим движение на петрола сорт Брент над 100 долара за барел“, каза Бярне Шилдроп, главен анализатор на суровини във водещата норвежка финансова агенция SEB Group. „Но търсенето на петролни продукти вероятно ще пострада повече, ако цената на суровия петрол сорт Брент се повиши до 110-120 долара за барел, въпреки че такова ценово равнище изглежда прекомерно.“

Може би, но пазарът със сигурност ще провери колко високо може да стигне петролът сега, когато инерцията е с ясно очертана посока.

EXPRESS TV

* * *

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПАРИ

Пари в държавата няма

Avatar photo

Published

on

By

Министър Петкова пред Съвета за съвместно управление: Пари в държавата няма

Притеснителни данни за състоянието на бюджета и приходите на държавата е изнесла министърката на финансите Теменужка Петкова на днешния съвет на управляващата коалиция. Това разказаха пред “24 часа” участници в съвета на ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС-ДПС.

Заради притеснителното състояние на хазната още следващата седмица четворната коалиция ще свика съвет за бюджета. Още повече, че правителството трябва спешно да изработи бюджет за 2025 година, след като вариантът на служебния кабинет се оказа напълно неприемлив за политическите сили.

На днешния съвет, както стана ясно, управляващите са се разбрали кои депутати ще са председатели на парламентарните комисии.

На него присъстваха от ГЕРБ – СДС зам. председателите на ПГ на ГЕРБ – СДС Рая Назарян, Деница Сачева и проф. Костадин Ангелов, от „БСП – Обединена левица“ вицепремиерът Атанас Зафиров, министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, зам.-председателят на ПГ на „БСП – Обединена левица“ Кирил Добрев и зам.-председателят на Народното събрание Драгомир Стойнев. От ПГ на „Има такъв народ“ – председателят Тошко Йорданов, зам.-председателят на ПГ Станислав Балабанов и Павела Митова. От „Демокрация, права и свободи“ – ДПС – председателят на ПГ доц. д-р. Джевдет Чакъров и зам.-председателят на ДПС-ДПС Валентин Тончев.

За първи ротационен председател на ССУ беше избран проф. Костадин Ангелов, който за срок от три месеца ще ръководи съвета.

На днешното заседание като представители на правителството присъства финансовият министър Теменужка Петкова и вицепремиерът Томислав Дончев. Дончев бе определен да ръководи работата по изготвянето на общите законодателна и управленска програма.

Теменужка Петкова запозна ССУ с финансовото състояние на държавата и спешната нужда от редовен бюджет. Според присъствали на заседанието финансовият министър е докладвала за реалното финансово състояние на държавата, от което на всички им е станало ясно, че “пари няма”. Заради драматичното положение в хазната е решено, че ще има отделен Съвет другата седмица, посветен на бюджета.

ССУ заседава и обсъди темата с комисиите в парламента, за да може те да заработят и да започне придвижването на законите. Още утре в пленарната зала въпросът ще бъде поставен на обсъждане.

  • Заседанието на Съвета за съвместно управление е протекло в консенсусен дух, в разбирателство, без никакво напрежение по разглежданите теми.
  • Единодушно ССУ одобри, решенията от съвета да се съобщават с общи прессъобщения. Този подход бе възприет още по време на преговорите за съставяне на правителство.

Съветът за съвместно управление (ССУ) е записан като механизъм за вземане на решения в коалицията между ГЕРБ-СДС, “БСП-Обединена левица” и “Има такъв народ” (ИТН). ССУ ще има ротационен председател, който се избира на ротационен принцип за срок от 3 месеца. Негова задача е да организира дневния ред, да модерира заседанията и да осигурява изпълнението на приетите решения, предвижда още споразумението. Заседанията ще са на всеки две седмици, както и при извънредни ситуации, а решенията да се взимат чрез консенсус, е посочено още в споразумението. При липса на такъв, изрично е посочено, че въпросът може да бъде отложен за допълнително обсъждане или да се изготви компромисно предложение, а вето при вземане на решения може да се налага от поне две от страните по това Споразумение.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

ПАРИ

Еврото пред сериозна криза

Avatar photo

Published

on

By

Еврото на прага на сътресения: 2025 г. като повратна точка за Европа и валутата ѝ: Според анализ на South China Morning Post, 2025 г. може да се окаже критична за европейската валута и икономика. Рисковете са свързани с геополитически, икономически и демографски фактори, които се съчетават в уникално предизвикателство за Европа, притисната между икономическите амбиции на САЩ и Китай.

В рамките на глобалния триъгълник между САЩ, Китай и Европа, Старият континент се откроява като най-слабата страна.

Уязвимост на Европа в глобалния контекст: В рамките на глобалния триъгълник между САЩ, Китай и Европа, Старият континент се откроява като най-слабата страна. Причините за това са многопластови, като се започне от структурни проблеми в европейската икономика и се стигне до политическите и демографски предизвикателства.

Един от основните рискове за еврото произтича от потенциалното изтегляне на европейски капитал към САЩ. Обещанията на Доналд Тръмп за нови мита, стимулиране на вътрешното производство и депортиране на незаконни имигранти създават условия за икономическа несигурност. Тези политики могат да доведат до растеж на лихвените проценти и увеличаване на фискалния дефицит на САЩ, но също така биха направили страната привлекателна за европейските инвеститори, които търсят стабилност и висока доходност.

Ролята на печатането на пари

  • Стана ясно, кой е босът на печатницата за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа
  • масовото печатане на пари може временно да стабилизира икономиките, но последствията от тези действия са неизбежни

Пандемията от COVID-19 показа, че масовото печатане на пари може временно да стабилизира икономиките, но последствията от тези действия са неизбежни. Централните банки успяха да избегнат сериозна финансова криза благодарение на огромните ликвидни инжекции, но тези мерки увеличиха инфлацията. Според анализа, 2025 г. може да се превърне в повторение на кризите от миналото, подобни на спукването на „дотком“ балона през 2000 г., когато еврото падна до около 80 цента спрямо долара.

Европа губи конкурентоспособност

Европейската индустрия, особено автомобилната, е сред най-уязвимите сектори. Дълго време тя бе двигател на растежа

Европейската индустрия, особено автомобилната, е сред най-уязвимите сектори. Дълго време тя бе двигател на растежа благодарение на иновации и брандова стойност, но сега е изправена пред значителни предизвикателства. Китайският пазар, който някога беше основен източник на печалби, вече не предлага същите възможности. В Китай се очакват мащабни ценови войни през 2025 г., които ще засегнат допълнително европейските производители.

Енергийният сектор на Европа също е под натиск. Енергийната криза, породена от войната в Украйна (сгрешени политики, бел. на ред.) и зависимостта на континента от външни доставки, изтласква индустрии към региони с по-ниски разходи и стабилни доставки на енергия. Това допълнително засилва структурната слабост на Европа спрямо Китай и САЩ.

Демографски предизвикателства и пазарът на труда

миграционните политики създават допълнителен натиск върху икономиките на развитите държави

Промените в демографските структури и миграционните политики създават допълнителен натиск върху икономиките на развитите държави. В САЩ средната възраст на населението нараства, а пенсионната вълна на бейби бумърите прави страната все по-зависима от имиграцията. Политиката на Тръмп срещу нелегалните имигранти може да доведе до рязък ръст на заплатите, което ще увеличи инфлационния натиск и ще ограничи способността на Федералния резерв да намали лихвите.

Възможен сценарий за еврото

Прогнозите за 2025 г. са мрачни за европейската валута. След години на относителна стабилност, еврото може да претърпи сериозен спад, подобен на този в началото на века. Според анализа, Европа е структурно по-слаба от тогава, което прави ситуацията още по-рискова.

Последици за глобалната финансова система

Ако ликвидната подкрепа на централните банки отслабне, светът може да навлезе в нова фаза на финансови сътресения. Ликвидността, която предотврати кризи по време на пандемията, вече е трансформирана в инфлация. Когато тази инфлация стане неуправляема, последиците ще се проявят под формата на фискални и дългови кризи в уязвими региони като Европа.

2025 г. може да се окаже преломна година за еврото и европейската икономика. В свят, доминиран от напрежения между САЩ и Китай, Европа изглежда като слабият играч, изправен пред структурни, демографски и икономически проблеми. Глобалната финансова система е на кръстопът, а печатането на пари, което временно стабилизира икономиките, сега заплашва да се превърне в катализатор за нова криза.

Европа трябва да се подготви за трудни времена.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

ПАРИ

България е с най-скъп ток в цяла Европа заедно с Румъния

Avatar photo

Published

on

By

На пазарния сегмент „ден напред“ за ден на доставка 15 януари 2025 г. България е първа по най-висока цена на електроенергията в Европа заедно с Румъния, показват данните на ENTSO-E.

В България и северната ни съседка цената е 241.89 евро/мвтч, която е рекордна за цяла Европа.

Цената у нас е около 1,7 пъти по-висока от тази в Португалия и Испания, 3 пъти по-висока от тази в Норвегия, 6 пъти по-висока от тази във Финландия.

На гръцката енергийна борса средната цена за базова енергия зa 15 януари е 205,78 евро/мвтч, на унгарската енергийна борса – 225,17 евро/мвтч. Средната цена на тока в Словакия е 228,80 евро/мвтч, в Чехия – 216,65 евро/мвтч.

На Австрийската енергийна борса цената за базова енергия за 15 януари е 216,76 евро/мвтч, на Германската – 222,18 евро/мвтч на 15 януари. Цената в Италия на сегмента „Ден напред“ за 15 януари е 127,10 евро/мвтч за базова енергия, във Франция – 160,57 евро/мвтч.

През изминалата седмица председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) най-накрая призна в парламента, че непредвидени обстоятелства около енергийната криза в Украйна и повишеното потребление са наложили поскъпването на тока.

Износът на електроенергия за Украйна, включително от България за Румъния и от Румъния за Украйна, беше посочван неведнъж от експерти като причина за възникналия дефицит, който качва цената на електроенергията в Източна Европа. Българските фактчекъри маркираха всяка една публикация по темата на Обективно.БГ като фалшива новина във Фейсбук и обясняваха в телевизионните студиа на националните телевизии, че това е лъжа и България няма общо с износ за Украйна, защото не граничим с Украйна, а с Румъния.

От признанието на председателя на КЕВР следва, че фактчекърите са цензурирали напълно вярна информация и погрешно са я маркирали като фалшива новина и дезинформация във Фейсбук с цел тя да не бъде разпространявана в социалните мрежи, за да не се разколебават читателите с негативни новини за последиците от подкрепата нa правителството за Украйна.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ35 minutes ago

Свалят имунитета на шавливата Лена

Наталия Киселова внесе искането за снемане на три депутатски имунитета Председателят на Народното събрание Наталия Киселова внесе проекторешения за сваляне...

БЪЛГАРИЯ1 day ago

Сухопътният Шенген ни свари неподготвени

Неочаквано бързото отваряне на границите с Румъния и Гърция изненада държава, община и частни интереси Заведи премиер или министър на...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Синдикати и работодатели организират протести и блокади

Синдикатите и работодателите организират протести и блокади, ако не бъдат компенсирани за поскъпването на тока Протести и блокади на магистрали...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Пазарът на имоти полудя. Невижан интерес към тези градове

Реализирани са повече сделки с имоти както в най-големите градове на страната Невиждано покачване на продажбите на жилищни имоти в...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Костадинов подкрепя Тръмп за Канада и Панамския канал, иска Македония и Южна Бесарабия към България

С публикация в социалната мрежа лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов прикани българското правителство да предяви своите претенции към Южна Бесарабия....

СВЯТ

СВЯТ19 minutes ago

Искате Евро, питайте хърватите, пощуряха!

Хърватия, която прие еврото, въвежда нови мерки за контрол на цените заради рекордната инфлация Страната, която преди 2 г. прие...

СВЯТ54 minutes ago

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио призова за бързо прекратяване на войната в Украйна

Новият държавен секретар на САЩ Марко Рубио направи официално изявление, подчертавайки спешната нужда от прекратяване на военните действия между Русия...

СВЯТ11 hours ago

Мрежата на Сорос се финансира от бюджета на ЕС

Орбан: Мрежата на Сорос се финансира от бюджета на ЕС. Брюксел е в джоба му. Не можем да толерираме това...

СВЯТ24 hours ago

Голяма част от световния елит, включително и руския, си отива.

Баширов: С Байдън голяма част от световния елит, включително и руския, си отива. Киев и Лондон може да готвят провокации...

СВЯТ1 day ago

Тръмп спира измамата с ветрогенераторите

Тръмп обяви, че ще спре строежа на ветрогенератори, защото са „екологична и икономическа катастрофа“ Новоизбраният президент Доналд Тръмп обяви, че...

Най Четени