БАНКЕРЪ
Скандалът с Кристалина Георгиева заплашва авторитета на МВФ
Настроенията във Вашингтон срещу българката стават все по-негативни и разследването срещу нея тепърва предстои
Кристалина Георгиева рискува да види как авторитетът ѝ като ръководител на Международния валутен фонд е подкопан и то само седмици преди годишната среща на световните финансови ръководители, пише Bloomberg в свой анализ. Изданието разглежда ефекта от скандала, в който беше замесена българката вчера – Световната банка обяви, че тя и Симеон Дянков са оказвали натиск върху екипа, изготвящ авторитетната класация Doing Business, за да издигнат Китай в класирането за 2018 г.
Георгиева заяви в четвъртък, че „по същество“ не е съгласна с констатацията на външната адвокатска кантора, ангажирана от Световната банка да разследва тежкия етичен казус. Тя информира Управителния съвет на МВФ за обвиненията и ще направи обръщение към служителите на Фонда днес, според запознати.
Същността на обвинението – оказване на „неправомерен натиск“ върху служителите на Световната банка да коригират рейтинга в доклада Doing Business 2018, когато тя изпълняваше длъжността главен изпълнителен директор на Световната банка. А това е само поредният от много скандали, които се разразяват около тази класация в последните години. Методиката при изготвянето на докладите, които измерват възможността да се прави бизнес в отделните държави по света, е толкова обсебена, субективна и противоречива, че Световната банка обяви вчера, че ще спре да я прави.
Но за 68-годишната Георгиева разследването може би едва сега започва, пише Bloomberg.
Тя е обвинена, че е притискала персонала да се подобри представянето на Китай, който е тежко критикуван от Вашингтон по най-различни направления – от търговията до геополитиката.
Министерството на финансите на САЩ смята обвиненията за „сериозни“ и ще анализира доклада, посочва ведомството. Америка притежава право на вето върху основните решения на МВФ и Световната банка. Републиканските депутати биха могли да използват въпроса, за да подновят критиките за увеличаването на ресурсите на МВФ по времето на ръководството на Георгиева.
Говорителят на китайското външно министерство Джао Лицзян заяви на брифинг днес в Пекин, че Световната банка „трябва да следва вътрешните процедури за преглед, за да разследва въпроса, за да защити по-добре професионализма и авторитета на доклада Doing Business, както и репутацията на Световната банка и нейните членове.“
Правителството на азиатската държава „придава голямо значение на подобряването на бизнес средата и постиженията са видими за всички“, каза той.
Представителят на САЩ Френч Хил, републиканец от Арканзас и един от най-отявлените критици в Конгреса на увеличаването на резервите на МВФ миналия месец, заяви, че докладът повдига сериозни въпроси относно мотивацията на Георгиева по време на нейното пребиваване в Световната банка.
Ако тези твърдения са верни, тогава бордът на МВФ трябва незабавно да оцени нейната служба на най-високото ниво там“, каза той.
Хил, член на Комисията по финансовите услуги към Камарата на представителите, заяви, че ще поиска от министъра на финансите на САЩ Джанет Йелън да оцени доклада и да внесе това становище в Конгреса.
Финансовите пазари и политиците разчитат на експертния опит на международните кредитори и тази репутация сега е опетнена“, каза той.
„Доста изобличаващо“
Джъстин Сандефур, старши научен сътрудник и наблюдател на Световната банка в Центъра за глобално развитие, заяви, че докладът може да засегне отношенията на Георгиева с членовете на МВФ.
„МВФ е отговорен за осигуряването на почтеността на международната макроикономическа статистика и държи страните да отчитат в цялост данните си“, каза Сандефур в интервю. „Този доклад посочва Георгиева като активно манипулираща данните за геополитическите цели. Това изглежда доста изобличаващо.“
Случаят предлага рядка възможност да се види как Китай е оказал влияние върху лидерите на международните финансови институции през последните години и как са реагирали тези висши служители на чувствителността в Пекин.
Докладът, поръчан от Световната банка и написан от адвокатите от WilmerHale, прави всичко възможно да не ангажира Китай с извършването на нередности. „За да бъде ясно, нашият преглед не трябва да се чете като да е имало някакво неподходящо поведение от страна на китайски или други правителствени служители“, пишат адвокатите.
Ангажирането на Китай с казуса
Георгиева беше главен изпълнителен директор на банката при президента Джим Йонг Ким – американец с корейски произход, който беше номиниран от президента Барак Обама и прекара голяма част от мандата си, провеждайки геополитика, често по необходимост. Той работи усилено, за да изгради отношения както с Китай, така и с конкурентната институция, която азиатската държава създаде – Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции.
Настоящият работодател на Ким – инвестиционен фонд, наречен Global Infrastructure Partners – не отговори на искането за коментар от Bloomberg по доклада от четвъртък.
Политиката става все по-трудна, тъй като Китай става все по-категоричен при президента Си Цзинпин, а отношенията между Вашингтон и Пекин се обтягат на много фронтове, включително търговията и икономиката.
Пол Ромър, носител на Нобелова награда, който беше главен икономист на Световната банка до напускането си в началото на 2018 г., след като се сблъска челно с Ким и Георгиева, каза в интервю, че Китай често е оказвал натиск върху банковия персонал за промяна на проектодокладите. Именно неговите думи в интервю за Wall Street Journal доведоха до разследване на доклада Doing Business и политиката около него.
Позицията на Китай в класацията за 2018 г., публикувана през октомври 2017 г., е трябвало да бъде със седем места по-ниска – на 85-о място, а не на 78-о, се казва в прегледа, публикуван през декември миналата година. Ким и Георгиева са повлияли на преработката на рейтинга, установи WilmerHale.
Не бихте могли да създадете по-неудобна колекция от факти за Кристалина за критиците на Фонда, които се намират на Капитолийския хълм“, каза Сандефур.
За целостта на МВФ
Георгиева, първият ръководител на МВФ, който произхожда от развиваща се икономика – България – задейства историческо увеличаване на права на тираж на членовете на МВФ с 650 млрд. долара, предназначени да помогнат на страните да се справят с нарастващия дълг и последиците от Covid-19 пандемия. Републиканските депутати разкритикуваха този ход, като го определиха като награда за недемократичните нации, включително Китай.
Представителят на Републиканската партия Анди Бар от Кентъки в изявление късно в четвъртък нарече доклада „тревожен“ и призова Министерството на финансите да „оцени“ действията на Георгиева в навечерието на разпределението на тези пари в светлината на констатациите в доклада.
Осигуряването на почтеност в МВФ е от съществено значение“, каза Бар.
Според доклада и един човек, запознат със събитията, Георгиева е поела отговорността за необичайната намеса в името на Китай. В миналото висшият персонал е направил всичко възможно да не се меси в работата на екипа, който изготвя престижната класация от страх да не наруши вътрешните правила, е казал пред Bloomberg човек, запознат със случилото се.
Недоволството на Китай от Doing Busienss
Международният скандал идва във времена на силна чувствителност в Китай относно класацията Doing Busienss. По-рано същата година премиерът Ли Къцян имаше критики относно лошото представяне на Китай в докладите, което доведе до повишаване на усилията на страната за подобряване на резултатите. Но тези усилия бяха закъснели, за да повлияят на класирането през 2018 г., макар че по-късно се отплатиха. В класацията за 2020 г. Китай завърши на 31-во място, изпреварвайки Франция.
Въпросът е повдигнат най-малко два пъти на вечери, които Ким е имал с висши китайски служители по време на посещенията им през същата година, според източник, запознат със събитията. Те също така са били повдигнати от китайски служители в разговори с Георгиева по време на посещението ѝ, направено в рамките на Китайския форум за развитие.
От страна на Световната банка те също дойдоха, тъй като Ким и Георгиева бяха ангажирани в деликатни преговори с Китай, САЩ и други членове за набиране на капитала на банката. В крайна сметка Китай прие както по -малко акционерно участие в банката, отколкото търсеше, така и по -високи лихви по банковите заеми, които получи като част от план за потушаване на опозицията от администрацията на Тръмп.
Епизодът, подробно описан в доклада на адвокатската кантора, подчерта присъщото напрежение в ръководеното на базираните във Вашингтон МВФ и Световната банка, каза Ромър. И двете са институции, в които лидерите трябва да бъдат проницателни дипломати, за да спечелят и да запазят работните си места, което все повече означава осигуряване на одобрение от Пекин, както и от Вашингтон.
„Струва си да се прочете“
„И все пак тези необходими политики могат да са в противоречие с техните мисии да бъдат независими пазители на важни данни и анализи. Това означава, че последният скандал ще струва доверието не само в Световната банка, но и в МВФ“, каза Ромър.
По неписано трансатлантическо споразумение Европа определя управляващите директори на МВФ, докато САЩ избират президентите на Световната банка. Георгиева е втората жена, управлявала МВФ, след настоящия президент на Европейската централна банка Кристин Лагард.
Вниманието към доклада на WilmerHale е малко вероятно да отмине бързо, според дългогодишни наблюдатели на политиката на Фонда.
Пълният доклад си заслужава да бъде прочетен, това е нещо значително“, написа Стан Вьогер, старши научен сътрудник в American Enterprise Institute – консервативен мозъчен тръст във Вашингтон.
„Има някои забележителни действия на Георгиева“, каза той.
БАНКЕРЪ
БНБ взе важно решение за банките
Антицикличният капиталов буфер ще е 2% за първото тримесечие на 2026 г.
БНБ определи нивото на антицикличния капиталов буфер, приложим към кредитни рискови експозиции в Република България, на 2% през първото тримесечие на 2026 г. Той има за цел да запази способността на банковата система да посрещне неблагоприятните ефекти от проявленията на бизнес и финансовия цикъл чрез засилване на капиталовата позиция на банките.
При определянето му се вземат под внимание и допълнителни индикатори, фокусирани върху кредитния пазар, задлъжнялостта, пазара на недвижими имоти, както и общото състояние на икономическата среда.
От БНБ напомнят, че от 1 октомври 2024 г. банката въведе изисквания за показателите за кредитните стандарти при отпускане и предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Кредитната динамика в този сегмент и свързаните с нея потенциални системни рискове в средносрочен план са определящ фактор за въвеждането на изискванията. Мярката допълва приложените от БНБ капиталови буфери, като ефектът от прилагането й ще бъде част от регулярното наблюдение и анализ.
Поддържането на антицикличен капиталов буфер засилва капиталовата позиция на банковата система, като подсигурява повишена устойчивост срещу неблагоприятни тенденции в икономическата активност или други потенциални проявления на цикличните системни рискове.
През 2021 г. БНБ повиши нивото на антицикличния буфер, приложим към местни кредитни рискови експозиции, на 1% от 1 октомври 2022 г. и на 1,5% от 1 януари 2023 г., като през септември 2022 г. нивото на антицикличния капиталов буфер беше увеличено допълнително на 2% в сила от 1 октомври 2023 г.
Предвид трайно запазилите се високи темпове на кредитен растеж и несигурността в икономическата среда, антицикличният капиталов буфер на ниво от 2,0% през първото тримесечие на 2026 г. има за цел да засили устойчивостта на банковата система при натиск върху доходността и капиталовата позиция, предизвикан от потенциално нарастване на необслужваните кредити и обезценките.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
БАНКЕРЪ
Съдът връща Андрей Гюров като зам.-шеф на БНБ
Нов удар срещу поръчковата КПКОНПИ, която го отстрани от банката
Административният съд в София обяви за нищожно решението на Комисията за противодействие на корупцията /КПК/, с което Андрей Гюров беше отстранен като подуправител на БНБ.
Делото срещу Антикорупционната комисия беше заведено от самия него, след като КПК реши, че е бил в несъвместимост като съдружник в дружество и подуправител на Банката. Комисията реши, че е бил в несъвместимост, като съдружник в „Йонтех Инженеринг“ ООД, както и член на управата на две сдружения – „Балкански – Паница Институт за научни издирвания“ и „Голф-клуб Благоевград“.
Въз основа именно на това решение, Управителният съвет на БНБ отстрани Гюров от поста му.Гюров обжалва, но пред Върховния административен съд. ВАС спря делото и изпрати питания до Съда на ЕС в Люксембург.
Сега Административният съд реши, че изводът на Комисията, че като съдружник в дружество Гюров се е поставил в състояние на несъвместимост с длъжността на подуправител, е незаконосъобразен.
Съдът приема, че оспорваният от Гюров акт е издаден при съществени нарушения на процесуалните правила, има факти, които не са оценени и изяснени.
Решението на Административния съд не е окончателно и може да се обжалва пред Върховния административен съд.
След промените в Конституцията от края на м.г. управителят и подуправителите на централната банка са сред възможните кандидати за служебни премиери, в случай че не се състави редовно правителство. С решението на КПК на практика Гюров беше в невъзможност да заема този пост. От всички възможни кандидати, сред които президентът да номинира за служебен премиер, Гюров бе единственият, който не е свързан с ГЕРБ и ДПС.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
БАНКЕРЪ
ПИБ купува за 79 млн. евро централата си от двамата си собственици Цеко Минев и Ивайло Мутавчиев
Продавач на сградата в “София тех парк” е дружеството на Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев “Фраксинус инвестмънт”
Новата централа на Първа инвестиционна банка (ПИБ), в която тя се настани през 2022 г., вече е нейна собственост. Това съобщиха от самата институция, като прехвърлянето все още не е вписано в Имотния регистър. В него не се споменава сумата на сделката, а само средна покупна цена на кв. м. – 1756 евро на кв.м. без ДДС. От банката обаче потвърдиха, че става дума за 79 млн. евро, до каквото оценка може да се стигне и с груба сметка – сградата се намира в „София тех парк“ и по данни на строителя ѝ е 45.6 хил кв.м РЗП, от които 30 хил. надземни и около 15 – подземни.
Тези нива не изглеждат особено завишени като за първокласни офис площи със сертификат по BREEAM ниво Excellent, като от ПИБ казват, че решението е базирано на оценка от Colliers International. Това, както и финансовата обосновка на операцията, е особено важно, тъй като, от една страна, банката е публично дружество и подобни решения имат значение за инвеститорите ѝ, а от друга, сделката реално е с двамата ѝ ключови акционери. Продавач е компанията „Фраксинус инвестмънт“, която се притежава поравно от Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев, а всеки от тях държи по 31.36% дял в ПИБ.
Днес акциите на банката на Българската фондова борса се понижават с близо 7.5% до под 3.5 лв. за акция, като обаче не е ясно дали движението се дължи на новината, тъй като трендът на понижение е вече от почти два месеца след достигнатите върхове от над 5 лв. през лятото. Поскъпването през пролетта беше движено от неофициална информация за готвена процедура за продажба на банката.
Ефектът за купувача
Дадената обосновка в официалното съобщение е доста обща. „Ползването на сградата през наемния период потвърди очакваните от ръководството положителни ефекти за дейността на банката и ни даде възможност да преценим ефективността и целесъобразността от покупката на този дълготраен актив. През този период са направени необходимите инвестиции в сградата, за да осигурим комфорт на служителите и да продължим да развиваме технологичната дейност. Именно затова придобиването на собствеността на сградата отчитаме като финансово обоснована инвестиция в съответствие с дългосрочната визия за развитие на Fibank, както и необходима стъпка в посока устойчивост и бизнес непрекъсваемост“, гласи цитатът на Никола Бакалов, главен изпълнителен директор и председател на управителния съвет на ПИБ.
Със сигурност обаче сделката оперативно би имала положителен ефект. От една страна, тя ще намали административните разходи за банката. В нейният отчет няма разбивка колко точно наем плаща, но от този на „Фраксинус инвестмънт“ се вижда, че приходите му от наеми за 2022 са били 12.8 млн. лв., а през 2023 г. са нараснали до 14.7 млн. лв. Като се вземе предвид, че сградата е единственият му актив, а като единствени клиенти са посочени ПИБ и дъщерното ѝ „АМС имоти“, може да се предположи, че огромната част от сумата е идвала от банката.
Важно е да се отбележи и че в тези две години от въвеждането в експлоатацията на банката „Фраксинус“ отчита и завидни чисти печалби – 7.3 млн. лв. за 2022 и 8.6 млн. лв. за 2023 г., които в голямата си част се разпределят като дивиденти. Така че явно след придобиването на имота оперативното представяне на ПИБ би се подобрило. От там казаха за „Капитал“, че очакват да се реализира икономия между 6 и 10 млн. лв. годишно.
От друга страна, сделката би трябвало да има и известен ефект върху капиталовите показатели на банката, макар от там да не съобщиха конкретния размер. Тъй като ПИБ е и кредитор на „Фраксинус“, с част от цената ще се покрие кредитът, така че за банката рисково претеглените активи ще спаднат. Вместо това тя ще се сдобие с друг актив – имот за собствено ползване, който обаче не носи кредитен риск. На фона на 1.4 млрд. лв. базов собствен капитал от първи ред (CET 1) обаче това едва ли ще доведе до съществено подобряване на съотношенията.
Самата сделка, макар и да е със свързани лица, е под законовите прагове и не се нуждае от одобрение на общо събрание на акционерите.
Ефектът за продавачите
От гледна точка на Минев и Мутафчиев сделката би трябвало да осигури около 50 млн. евро постъпления. Тя се получава, като от цената около 80 млн. евро се приспаднат около 30 млн. евро задължения на „Фраксинус“ към банката. Каква е печалбата им е малко по-сложно да се каже, тъй като не е ясно за колко точно те придобиват сградата през 2020 г. Предвид че строежът й е финансиран с 37.5 млн. евро кредит от ПИБ обаче, може да се предположи, че двамата получават прилична възвращаемост от инвестицията си. А самата сделка може да се оприличи на нещо като квазидивидент, таргетиран само към Минев и Мутафчиев.
В последните над 15 години от световната финансова криза насам ПИБ не е разпределяла дивиденти. Макар неизменно да отчита печалби, банката ги капитализира, като с голяма част от тях се покриват загуби от обезценки, а също така се осигурява и възможността ѝ да кредитира.
Историята на сградата
Sofia Tech One, както първоначално е кръстена сградата, започва историята си през 2017 г. Тогава правото на строеж на офис сграда от 30 хил. кв.м в „София тех парк“ беше продадено срещу 5.6 млн. лв., като само няколко месеца по-късно държавата продаде съседен терен за подобна по размер сграда срещу почти 10 млн. лв.
Историята на сделката беше повече от спорна – назначеното от тогавашния икономически министър Божидар Лукарски ръководство на държавния парк първо продаде без състезание и доста евтино правото да се строи на въпросния терен на вносителя на Bose Ясен Игнатов, който според публикации в медиите е негов приближен. А само след ден той го препродава срещу горница от 1.6 млн. лв. на компания от строителната група „Маркан“.
Именно тя се зае с изграждането на 12-етажната сграда, като се финансира с въпросния заем от ПИБ. Той първоначално е с 6% годишна лихва като е предвидено да се изплати за 15 години – до 2032 г.
Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев придобиха все още недостроената сграда през 2020 г. Тогава цената не стана ясна, тъй като покупката стана през придобиването на акциите на „Маркан Ти Ай“ – компанията, притежаваща 100% от „Фраксинус“.
Самата банка се насели там две години по-късно, като за нея това беше безспорно оптимизация, тъй като дотогава практически основните функции бяха разделени в две централи – на бул. „Драган Цанков“ 37 и бул. „България“ 81 Г. „Благодарение на това вътрешната комуникация в структурите й е улеснена и бърза. Решенията във връзка с оперативната дейност на банката се взимат своевременно и експедитивно“, пише в съобщението за сделката.
Там самата сграда е описана като разполагаща „с множество приемни за срещи с клиенти, като има изградени зали за обучения, ресторант за служителите и гостите, съвременен фитнес център, покрит паркинг на две нива за служители и е оборудвана с модерен център за съхранение на данни, подходящите комуникационни връзки и технологии за извършване на ежедневната банкова дейност“.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
Метресите във властта
-
EXPRESS TV4 months ago
Бесен скандал между Тошко Йорданов и невежата но нагла Лора Крумова разтресе ефира!
-
EXPRESS TV4 months ago
Превземане. Кои са хората на Пеевски в ГЕРБ и БСП, и има ли КОЙ да го спре. Говори Татяна Дончева
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци
-
БЪЛГАРИЯ5 months ago
Поредните истерични брътвежи на Пеевски
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
За какво ни е ООН, не върши никаква работа, “Генералния секретар”, не вършеща нищо мижитурка
-
АКТУАЛНО3 months ago
„Такива големи загуби немците отдавна не са имали“: Цяла бригада изчезна. Развръзката е близо
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент