АНАЛИЗИ
Какво да се противопостави на американската агресия
Последните 30 години Америка сериозно залага на своето неоспоримо стратегическо военно преимущество. Сега се изясни, че такова преимущество просто няма. Москва възстанови стратегическия си ядрен паритет и освен това, в някои най-важни области даже съществено изпревари Вашингтон. Но настоящите американски елити никак не могат да приемат и осъзнаят този очевиден факт. Впрочем, това би било изключително вътрешен проблем на Америка, ако след три години не изтичаше срока на Договора за ограничение на стратегическите въоръжения СНВ-3, последният договор, който по някакъв начин регулира баланса на стратегическите ядрени потенциали на Русия и на САЩ.
Управляващият американски елит начело с президента Тръмп в последно време демонстрира своята крещяща неадекватност, разчитайки чрез различни санкции да накара Москва да отстъпи и да върне така на Вашингтон ролята на единствен глобален хегемон. Освен това вътре в самия американски елит през последните две години се е разпалила истинска гражданска война, в която смъртните политически врагове – Тръмп и екипът му и противостоящите им кланове на финансистите-глобалисти – са готови да воюват помежду си до последна капка политическа кръв. Във връзка с това Русия сериозно се замисля какво ще стане ако световната стабилност окончателно рухне и не се поднови договорът СНВ-3.
От една страна, нашите нови стратегически видове въоръжение, тип хиперзвуковия „Авангард“, подводния „Посейдон“ и тежкия междуконтинентален „Сармат“ надеждно ни гарантира съблюдаването на стратегическия паритет с Вашингтон при всеки вариант на развитието на събитията. От друга страна, при излизането на САЩ от този договор, негативните последствия от това действие могат да повлияят не само на руско-американските отношения, но и радикално да увеличат военното напрежение в глобален мащаб. По-просто казано, в този случай изтребителната глобална ядрена война ще стане значително по-реална…
Ако разгледаме ситуацията от гледна точка на здравия разум, то всички усилия на американските дипломати трябва да бъдат в момента насочени за запазването на съществуващия стратегически баланс. Но практиката, уви показва, че настоящата управляваща класа в Америка е много далеч от адекватни оценки, когато става дума за Русия. Тоест гордите янки никак не могат да преживеят и осъзнаят този прост факт, че те безнадеждно са провалили своя глобален геополитически проект за световно господство и сега САЩ са принудени да водят, така да се каже, ариергардни боеве, поне за да не спадне сред регионалните второразредни страни под напора на Русия и Китай.
Но те се водят, уви, подобно на глупавите герои от старата детска книжка на Чуковски:
„И лисичките взели клечки кибрит
При морето синьо отидоха
И морето синьо запалиха! (…)
Тушат-тушат, не могат да го потушат
Заливат, не могат да го загасят!
На фона на прогресиращото безумие на западните елити, действащият Договор за ограничаване на стратегическите настъпателни въоръжения остава едва ли не последната бариера на пътя на неудържимата ядрена надпревара. Нали след това няма как да се потуши, да се загаси, момчета! И резултатът със сигурност няма да бъде във ваша полза. Може би ще е по-просто да се признаят глобалните интереси на Русия и да се влезе в равноправни преговори?
Във връзка с това, политическата върхушка на Запада трябва щателно да обмисли по-нататъшните си крачки. При продължаване на договора СНВ-3, след това може да се сключи нов, модернизиран и подобрен пакт, който да включва точки, изключващи възможността за нарушения на стратегическия баланс в дългосрочна перспектива. Идеалният изход се заключва в това, че към подписването на този нов и модернизиран договор освен Русия и САЩ се включат и останалите ядрени държави, които могат да нанасят атомни удари на значително разстояние.
Впрочем, сега трудно може да се предположи, че Индия или Китай, Израел или Пакистан ще се съгласят да ограничат своя ядрен потенциал. Затова създаването от Русия на ново поколение и нови видове ядрено въоръжение, подобни на авиационен комплекс „Кинжал“ или крилатата ракета с ядрен двигател „Буревестник“ е своевременно и оправдано. А американците, ако наистина искат да се договаряме, трябва да бъдат готови от своя страна да дадат изчерпателни гаранции, че те няма да започват занапред опити едностранно да рушат наложилото се равновесия, както правят през 2001 г., излизайки едностранно от договора за противоракетна отбрана. И така сами буквално разрушавайки цялата структура на стратегическата сигурност, наложила се тогава за последните 30 години.
При всеки случай, най-надеждната гаранция за нашата сигурност, гаранция за мирното небе над Русия е изпреварващото развитие на нашия ядрен оръжеен комплекс. Нашето оръжие трябва да бъде най-доброто по света. И у никого не трябва да възниква по този повод и най-малко съмнение. Дори никому, дори и в най-страшния му кошмар, да не се присънва нападение над нашата страна.
Евразийска провинция Америка
Но янките не престават. Преди няколко дни в американския Сенат се изказа високопоставеният сътрудник на Държавния департамент, направляващ въпросите за Европа и Евразия Уес Мичъл. Заседанието бе закрито, така да се каже – „за своите“. Отчитайки се пред сенаторите, Мичъл с стараеше много, нали от сенатския комитет по международните дела зависи ни повече, ни по-малко от финансирането на държавния департамент.
Той започна с това, че заяви: „САЩ влязоха отново в епохата на противостоенето между великите държави“, а след това заяви, че „предишните президенти и техните администрации не успяха напълно да подготвят Америка да удържи уверена победа в това противостоене“. Между временно, според него „Русия и Китай са много сериозни конкуренти, които активно засилват материалните си и идеологически ресурси, за да оспорят първенството и лидерството на САЩ в XXI век“. А това значи, прави изводът Мичъл, че „най-важен интерес на националната сигурност на САЩ остава предотвратяването на доминирането на евразийския континент с някакви враждебни на Америка държави“…
В превод от дипломатически английски на прост руски език, това значи следното.
Първо. Намиращите се далеч отвъд океана САЩ поставят за своя основна цел поемането на контрола над цялата огромна територия на Евразия.
Второ. Предвид, че именно Русия заема по-голямата част от тази територия, основната задача на САЩ е отслабването и разрушението ѝ. Или изчезвайки, или разпадайки се на части, Русия да престане да доминира в своята обширна зона на естествено евразийско влияние.
Трето. След Русия, главният евразийски враг на Америка е Китай. Освен това, ако във военно отношение именно „руската заплаха“ представлява най-голямата опасност за САЩ, тогава от икономическа гледна точка Пекин сега дава на Вашингтон основното предизвикателство. Но, за да престане да съществува, Китай, подобно на Русия, може единствено да се разпадне на малки и за предпочитане враждуващи помежду си части.
Просто казано, за т.нар. „сдържане“ на Русия и Китай Вашингтон се опитва по всякакъв начин да разгаря всякакви конфликти и спорове в Евразия, които могат да ни навредят и да забавят развитието ни. С какво можем от наша страна да се противопоставим на тази агресивна евразийска геополитическа доктрина на Съединените щати? Отговорът е прост: само сила може да се противопостави на сила! И тази сила я имаме. Основната ѝ опора е мрежата от руски военни бази на територията на бившите съветски републики. Ето само някои от тях:
В Армения, в град Гюмри, е разположена 102-та руска военна база с 4500 души личен състав. Освен това през 2016 г. в Републиката е създадена „обединена групировка войски на Армения и Русия“. Ние вече сме доставили на арменците военно оборудване на стойност 200 млн. Долара. И в съответствие с неотдавнашното междуправителствено споразумение Москва ще предостави на Ереван друг държавен заем за 100 млн. долара за закупуване на нова партида руски оръжия.
В Република Таджикистан е разположена 201-а руска военна база, която е най-голямата сухопътна военна единица на Руската федерация, разположена извън нейните граници. Под контрола на 201-а база се намира най-опасното военно-стратегическо направление в Централна Азия – афганистанското. Друг руска военен обект в Таджикистан е оптично-електронният комплекс „Окно“. Той е включен в системата за контрол на космическото пространство и в интерес на нашите войски за въздушно-космическа отбрана.
Наблизо е Киргизстан. Тук основният военен обект на Русия е въздушната база „Кант“. Изтребителите, щурмовиците и вертолетите, базирани на него, позволяват надеждно управление на въздушното пространство на този сложен и експлозивен район.
В Казахстан вероятно са най-много руските военни обекти. Тук е космодрумът „Байконур“, където се намират изпитателните бази на транспортния полк на руската авиация. Също така в Казахстан е 929-ен полетно-изпитателен център, изпитателният полигон „Сара-Шаган“, отделен полк на военнотранспортната авиация и редица други обекти.
И накрая, в Беларус, в регионалния център Ганцевичи има отделен радиотехнически възел „Волга“, който е част от нашата стратегическа система за ранно предупреждение ракетни атаки. Друго руско съоръжение в републиката е 43-и комуникационен център „Вилейка“, който осигурява на Москва комуникации с руските подводници в далечната океанска зона.
Имаме и мощни военни бази и в Абхазия, и в Южна Осетия. А ако се добавят към това и още двете руски бази в Сирия – въздушната „Хмеймим“ и морската „Тартус“, които ние използваме толкова успешно за укрепване на руското влияние в Близкия изток, то картинката става доста внушителна.
Ние сме руски, с нами Бог! Господи благослови!
АНАЛИЗИ
„Особените отношения“ между САЩ и Великобритания стигат нови върхове на напрежение
Дудаков: „Особените отношения“ между САЩ и Великобритания стигат нови върхове на напрежение: Малек Дудаков анализира как „особените отношения“ между САЩ и Великобритания преминават на границата на абсурда.
Британската полиция започва да арестува шофьори на Tesla Cybertruck, тъй като тези автомобили не са сертифицирани за безопасност на територията на Обединеното кралство. Според анализатора, настройката на Илън Мъск към британските власти прави сертификацията на тези електромобили малко вероятна.
Дудаков отбелязва, че британските лейбъристи, оглавявани от Киър Стармър, опитват да „отмъстят“ на Мъск, който е един от най-богатите хора в света, въпреки че Tesla е най-популярната марка електромобили в страната
Дудаков отбелязва, че британските лейбъристи, оглавявани от Киър Стармър, опитват да „отмъстят“ на Мъск, който е един от най-богатите хора в света, въпреки че Tesla е най-популярната марка електромобили в страната. Мъск обаче не отстъпва и подготвя план за сваляне на правителството на Стармър, целейки предсрочни избори.
В същото време Стармър, отбелязва Дудаков, отчаяно се опитва да демонстрира увереност, обещавайки десет години управление, въпреки че рейтингите на лейбъристите падат рязко.
Ситуацията във Великобритания се влошава – икономическа рецесия, дългова криза и конфликти с администрацията на Тръмп допълнително подкопават позицията на кабинета
Ситуацията във Великобритания се влошава – икономическа рецесия, дългова криза и конфликти с администрацията на Тръмп допълнително подкопават позицията на кабинета. Рейтингите сочат, че лейбъристите се плъзгат към трето място, докато Найджъл Фараж, подкрепян от републиканците в САЩ, се утвърждава като най-популярния британски политик.
Според Дудаков, администрацията на Тръмп използва конфликта с лейбъристите, за да оказва натиск върху британското лоби. Дори преговорите за връщане на островите Чагос на Мавриций са блокирани от екипа на Тръмп. За 2025 година, прогнозира Дудаков, бъдещето на лейбъристите изглежда мрачно.
На протест в подкрепа на демократическата кауза във Вашингтон се събират само 50 000 души, в сравнение с половин милион на „Женския марш“ през 2017 г.
Провалът на демократите в организирането на протести срещу Тръмп
Дудаков обръща внимание и на слабата мобилизация на демократите в САЩ след изборите. На протест в подкрепа на демократическата кауза във Вашингтон се събират само 50 000 души, в сравнение с половин милион на „Женския марш“ през 2017 г. В останалите градове на страната протестите също са слабо посетени. Причините за това, отбелязва анализаторът, са вътрешни конфликти, корупционни скандали и загуба на доверие сред избирателите.
Поражението на вицепрезидента Камала Харис на изборите допълнително демотивира демократите
Поражението на вицепрезидента Камала Харис на изборите допълнително демотивира демократите. Те вече не успяват да привлекат подкрепа дори за теми като расова справедливост и борба с климатичните промени, които преди бяха популярни. В същото време Доналд Тръмп използва тази ситуация, за да засили собствената си подкрепа сред избирателите.
Дудаков предполага, че демократите ще опитат да организират нови протести, свързани с депортацията на нелегални мигранти, но популярността на подобни политики сред обществото (87% одобрение) прави протестите малко вероятни. Все пак, предупреждава той, демократите ще се опитат да намерят нова тема за мобилизация.
Очакванията към инаугурацията на Тръмп и бъдещата политика на САЩ
САЩ се готвят за инаугурацията на Доналд Тръмп като 47-и президент, а екипът му обещава незабавни действия. Дудаков посочва, че се планират мащабни рейдове срещу нелегалните мигранти в градове като Чикаго и Ню Йорк, което вече води до „самодепортации“ – мигрантите напускат страната сами, пише Дудаков по темата.
Една от най-горещите теми е забраната на TikTok в САЩ, която предизвиква недоволство сред младите хора. Тръмп обещава временно да отмени решението
Една от най-горещите теми е забраната на TikTok в САЩ, която предизвиква недоволство сред младите хора. Тръмп обещава временно да отмени решението и да започне преговори за продажба на американското подразделение на платформата – потенциален купувач е Илън Мъск. Забраната обаче носи негативи за демократите, тъй като допълнително намалява подкрепата сред младите избиратели.
Илон Мъск и Вивек Рамасвами имат за цел да режат разходите направени от демократите. Без съмнение ще ударят техните програми и раздути щатове
В същото време отделни щати като Айова и Ню Хемпшир планират да последват примера на Тръмп, като въведат икономии и съкратят бюрокрацията. На федерално ниво Илън Мъск и Вивек Рамасвами ще играят ключови роли в реформите. Демократите, от своя страна, ще саботират политиките на Тръмп, задълбочавайки разделението между „червената“ и „синята“ Америка.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
АНАЛИЗИ
“Да направим Гренландия отново велика”: Законопроектът за покупката на острова е готов
„Да направим Гренландия отново велика“: Законопроектът за покупката на острова е готов. Процедурата започва веднага след встъпването на Тръмп: Републиканците в Конгреса на САЩ, съюзници на новоизбрания президент на страната Доналд Тръмп, подготвят почвата за реализиране на амбициозната му идея да присъедини Гренландия към Съединените щати.”
Анализаторката от Fox News, Елизабет Елкинд, съобщава за внесения от конгресмена от Тенеси, Анди Оглс, законопроект, който цели да разреши на Тръмп да започне преговори с Дания за покупка на тази стратегически разположена територия.
Идеята зад законопроекта
Гренландия, макар и географски разположена в близост до Северна Америка, има дългогодишни културни и геополитически връзки с Европа. Законопроектът, озаглавен „Да направим Гренландия отново велика“, подчертава решимостта на Републиканската партия да възвърне водещата роля на САЩ в света след годините на управление на президента Джо Байдън. Оглс заявява пред Fox News:
„Президентът Тръмп ясно заяви, че Америка ще бъде отново държава номер едно. Републиканците са готови да подкрепят усилията му за укрепване на икономиката и националната сигурност.“
Процедура за покупка
Законопроектът предвижда президентът да започне преговори с Дания веднага след инаугурацията си.
В този смисъл, процедурата ще бъде извършена изключително бързо и без време за губене
Законопроектът предвижда президентът да започне преговори с Дания веднага след инаугурацията си. В него се уточнява, че до пет дни след постигане на споразумение, то трябва да бъде представено на съответните комисии в Конгреса, заедно с всички съпътстващи документи. Въпреки това, според Конституцията на САЩ, Конгресът контролира разходите и не може да бъдат извършвани покупки без неговото одобрение.
Подкрепата за проекта
Анди Оглс е подкрепен от десет свои колеги от Републиканската партия, включително конгресмени от щатите Ню Йорк, Тексас, Флорида и Алабама. Сред тях са имената на Майк Лоулър, Клаудия Тени, Даян Харшбаргър и Анна Паулина Луна. Законопроектът е част от по-широките усилия на Републиканската партия да подкрепи външнополитическите амбиции на Тръмп.
Стратегическо значение на Гренландия
Идеята за придобиването на Гренландия не е нова за Доналд Тръмп. Още по време на първия му президентски мандат той изразяваше интерес към тази територия, позовавайки се на нейното стратегическо местоположение. Близостта на Гренландия до Русия (по-близо отколкото САЩ, бел. ред.), основен геополитически съперник на САЩ, се смята за ключов фактор в плана. Според Оглс придобиването на Гренландия е жизненоважно за националната сигурност на Америка.
Възможности за икономическо и военно влияние
Тръмп не изключва използването на икономически и военен натиск за реализиране на този план
Тръмп не изключва използването на икономически и военен натиск за реализиране на този план. Миналата седмица, в отговор на журналистически въпрос, избраният президент заяви, че не може да гарантира, че няма да се прибегне до такива мерки. Републиканците подчертават, че контролът върху Гренландия би укрепил стратегическите позиции на САЩ в Арктика, където глобалното затопляне отваря нови икономически и военни възможности.
Гренландците чакат с нетърпение да станат американци. pic.twitter.com/2QhxRoqKdA
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 13, 2025
Синът на Тръмп в Гренландия
Доналд Тръмп-младши наскоро посети Гренландия, уж по лични причини, но визитата му беше възприета като дипломатически сигнал. Анализатори смятат, че това е част от предварителната подготовка за осъществяване на покупката.
Други външнополитически амбиции
Панамският канал
Наскоро беше внесен и друг законопроект, предвиждащ придобиването на Панамския канал. Предишна версия на документа посочваше символичната цена от 1 долар
Законопроектът за Гренландия не е единственият подобен ход от страна на републиканците. Наскоро беше внесен и друг законопроект, предвиждащ придобиването на Панамския канал. Предишна версия на документа посочваше символичната цена от 1 долар за покупката, но окончателният вариант оставя сумата неуточнена.
Този ход на Републиканската партия демонстрира твърдото намерение на Тръмп и неговите съюзници да укрепят позициите на САЩ на световната сцена чрез смели и нетрадиционни подходи. Предстоящите политически и дипломатически събития ще покажат дали тези амбициозни планове могат да бъдат реализирани.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
АНАЛИЗИ
Защо Тръмп се нуждае от спешни преговори с Путин
„Веднага след встъпването в длъжност на Тръмп ще има телефонен разговор между лидерите. Дипломатическото взаимодействие ще започне на работно ниво. С тези думи експертите коментират изявления, идващи от Вашингтон за възможни преговори между лидерите на Русия и САЩ. Реално ли е възможна лична среща между президентите на двете страни при сегашните условия?
Русия и САЩ са близо до началото на преговорния процес. Поне така твърдят във Вашингтон. От изявлението на Тръмп за готовност за срещи (и то „много бързо“) и до публичната демонстрация на САЩ на проблясъци на реалистичен подход.
„Не мисля, че е реалистично да кажем, че възнамеряваме да изгоним всеки руснак от всяка педя украинска земя, дори от Крим. Президентът Тръмп признава тази реалност и ако останалият свят я признае, това би било монументална стъпка напред“, казва бъдещият съветник по националната сигурност на Тръмп Майк Уолц.
Разбира се, дори подготовката за преговори като такива все още не е започнала. „Има определени контакти между Вашингтон и Москва, както военни, така и дипломатически, но това са по-скоро контакти на техническо ниво. Нямаше политически диалог или диалог на най-високо ниво“, каза прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков.
И това е логично. Първо, защото това е изискване на американското законодателство – то забранява на избрания президент да се намесва в делата на настоящия. И преговорите по същество за среща могат да бъдат точно такава намеса.
Второ, трябва да се водят преговори по същество с тези, които са на власт и които могат да носят отговорност за това, което се договаря. Тръмп все още не е официално на власт и докато бъде избран, ситуацията на място може да се промени, като се има предвид неистовата активност на отиващата си администрация на Байдън по въпросите на доставката на оръжия за Украйна и налагането на санкции срещу Русия.
„Демократите имат такива маниери в политиката като последно средство да развалят позициите на следващата администрация“, каза руският външен министър Сергей Лавров. – Когато вече не сте избран и вашият екип вижда Америка по начин, който не е подкрепен от мнозинството американци, то чисто етически, въз основа на човешкото благоприличие, изчакайте тези три месеца между изборите и встъпването в длъжност и разберете, че хората искат друга политика. Но не, определено ще го направим, ще затръшнем вратата, за да не му е добре на никого.”
Следователно самата възможност за преговори ще се отвори след 20 януари – тоест след като Тръмп се трансформира от избран в настоящ президент на САЩ.
„Абсолютно съм уверен, че веднага след встъпването в длъжност на Тръмп ще има телефонен разговор между лидерите. Е, дипломатическото взаимодействие ще започне на работно ниво – например с участието на специалния представител на САЩ за Украйна Кийт Келог, същия Майкъл Уолц, новия държавен секретар или неговите заместници”, разказва пред вестник ВЗГЛЯД Дмитрий Суслов, заместник-директор на Центъра за цялостна европейска и международна квалификация във Висшето училище по икономика,.
И само ако това дипломатическо взаимодействие е успешно, Тръмп и Путин ще могат да проведат среща лице в лице. Но има известни съмнения, че ще бъде успешно.
Да, ще бъде лесно да се споразумеем по няколко точки. „Най-лесното нещо в един диалог ще бъде неговото начало. И двете страни са заинтересовани той да тръгне“, казва Дмитрий Суслов.
Съединените щати (при Тръмп, разбира се) са заинтересовани, защото трябва да се отърват от украинската криза възможно най-бързо и да се справят с други, по-важни неща – Китай, Близкия изток и вътрешноамериканските проблеми. Според помощника на президента Николай Патрушев Украйна няма да бъде сред приоритетите на Тръмп, той е загрижен за Китай.
И ако Съединените щати не могат да се отърват от нея, като нанесат стратегическо поражение на Русия, това означава, че трябва да търсят компромис с нея. И вижте сега, преди администрацията на Тръмп да е формирала собствена история на подкрепа на режима в Киев и всички разходи за него могат да бъдат прехвърлени на администрацията на Байдън.
Русия винаги се е застъпвала и застъпва за разрешаване на конфликта чрез преговори. Да, Москва може да реши проблемите си с киевския режим чрез СВО, но политико-дипломатическото решение, за разлика от обикновеното военно, може да осигури на Москва както признаване на новите й територии, така и начало на процеса на премахване на санкциите. Ако преговорите са успешни, разбира се.
Съединените щати са готови официално да лишат Киев от евроатлантическата му мечта. „Ще бъде доста лесно да се договорим за невлизането на Украйна в НАТО. Тръмп определено не подкрепя тази идея, както и мнозина около него – вицепрезидентът Дж. Д. Ванс, Кийт Келог“, обяснява Дмитрий Суслов.
Логиката на Тръмп е проста: присъединяването на Украйна към НАТО ще наложи задължения на Съединените щати да я защитават. А новоизбраният президент е против всякакви допълнителни задължения.
От друга страна, и в САЩ, и още повече в Европа, има проект за някаква сублимация на членството на Украйна в НАТО. Просто казано, засилването на сътрудничеството между Запада и режима в Киев след края на СВО. И този проект просто среща твърда съпротива от Москва, която изисква демилитаризация и неутрален статут на следвоенна Украйна.
„Това е едно от най-фундаменталните противоречия в нашите подходи. Позицията на администрацията на Тръмп ще бъде, че Украйна трябва да излезе от войната и да остане военно силна страна, а Европа трябва да продължи да предоставя военна подкрепа на Украйна. Взаимодействието между Украйна и европейските страни трябва да се запази или дори да се засили, особено ако Украйна стане неутрална държава“,
– обяснява Дмитрий Суслов. Москва, разбирайки антируската природа на украинската държава в сегашното й превъплъщение, е против подобен сценарий.
Друг проблем може да са „допълнителните тежести“ на преговорите – т.е. допълнителни играчи на масата за преговори. Ясно е, че Зеленски няма да го има – поне докато не бъде легитимиран на избори. А може би изобщо няма да се случи, тъй като с думите си той се изключи от преговорите с Москва. Но Европа може би.
„Европейците ще изискват от Тръмп да седнат на масата за преговори и преговорите да не се провеждат без европейците. Че САЩ поне трябва да се координират с европейците по нещата, които обсъждат с Русия. И че ако администрацията на Тръмп ги изключи от преговорния процес и води двустранни преговори с Русия зад гърба на европейците, тогава европейците няма да подкрепят Тръмп по отношение на Китай“, обяснява Дмитрий Суслов.
Европейците не искат да се повтори ситуацията, когато Москва и Вашингтон решаваха проблемите на европейската сигурност без тях. Но в украинския конфликт Европа заема много по-твърда позиция от САЩ, включително по въпроса за разполагането там на западни войски. Следователно с тяхно участие ще бъде изключително трудно да се постигне съгласие по вече проблемните точки.
Затова Москва се застъпва за това на масата за преговори да няма ненужни хора. „Преговорите за Украйна трябва да се водят между Русия и САЩ без участието на други западни страни. Няма какво да си говорим нито с Лондон, нито с Брюксел. Ръководството на ЕС например отдавна няма право да говори от името на много от своите членове като Унгария, Словакия, Австрия, Румъния и някои други европейски страни, които са заинтересовани от стабилността в Европа и заемат балансирана позиция. към Русия“, казва Николай Патрушев.
В същото време трябва да разберем, че дори и без европейските „партньори“ преговорите ще отнемат седмици и месеци. Че и без европейския преговорен саботаж най-вероятно ще има украински саботаж – например под формата на опити за организиране на нови терористични атаки в Русия.
Ето защо би било преждевременно да се възлагат твърде големи надежди на тези преговори. Ако се състоят – добре. Ако в крайна сметка постигнат споразумения, които устройват Русия, това е още по-добре. А ако не – Русия ще гарантира сигурността си чрез военна сила.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
Метресите във властта
-
EXPRESS TV4 months ago
Бесен скандал между Тошко Йорданов и невежата но нагла Лора Крумова разтресе ефира!
-
EXPRESS TV4 months ago
Превземане. Кои са хората на Пеевски в ГЕРБ и БСП, и има ли КОЙ да го спре. Говори Татяна Дончева
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци
-
БЪЛГАРИЯ5 months ago
Поредните истерични брътвежи на Пеевски
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
За какво ни е ООН, не върши никаква работа, “Генералния секретар”, не вършеща нищо мижитурка
-
АКТУАЛНО3 months ago
„Такива големи загуби немците отдавна не са имали“: Цяла бригада изчезна. Развръзката е близо
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент