Connect with us

СВЯТ

Борисов, приготви ли купоните?

Avatar photo

Published

on

《Държавите започнаха да съхраняват храни, задава ли се купонна система?》

Не само търговците на хранителни стоки, а и някои правителства също започнаха да се презапасяват по време на пандемията от коноравирус
Казахстан спря износа на пшенично брашно, елда и лук
Казахстан е един от най-големите доставчици на пшенично брашно в света, но забрани износа на този продукт заедно с други, включително моркови, захар и картофи. Сърбия спря потока на износа на слънчогледовото си масло и други стоки. Русия остави отворена вратата си за забрана на стоките за износ и заяви, че оценява ситуацията седмично.
За да бъдем напълно ясни, няма сигурни признаци, че на хоризонта няма да се появят и други страни. И това, което се случва, повдига въпроса, дали това не е началото на вълната от хранителен национализъм, която допълнително ще наруши веригите за доставките и търговските потоци?
„Вече виждаме, че това се случва и всичко, което можем да видим, е, че блокирането ще се влоши“, казва Тим Бентън, директор на научните изследвания за възникващите рискове в мозъчния тръст Чатъм Хаус в Лондон. Въпреки че доставките на храни засега са достатъчни, но вече има логистични пречки, затрудняващи получаването на продукти там, където трябва да бъдат, тъй като коронавирусът задейства безпрецедентни мерки, всява паника и е заплаха за работната ръка.
Потребителите по целия свят все още зареждат своите килери с провизии, а икономическият спад от вируса тепърва започва. Призракът на повече търговски ограничения раздвижва спомени за това как протекционизмът често може да доведе до повече вреда, отколкото полза. Тази поговорка е особено вярна сега, тъй като тези ходове са били задвижени от тревожност, а не са в отговор на провалите на реколтата или други проблеми с доставките.
Много правителства започнаха да прилагат крайни мерки, определят полицейски час и ограничения за събиране на тълпи, освен когато има неотложна необходимост. Това може да се прехвърли и към политиката с храни, заяви Ан Берг, независим консултант и ветеран търговец на земеделски продукти, започнала своята кариера в Louis Dreyfus Co. през 1974 г. „Можете да видите нормите за военно време, контрола на цените и вътрешно складиране“, каза тя.
Някои нации допълват своите стратегически резерви. Китай, най-големият производител и консуматор на ориз, обеща да изкупи повече от всякога от своята домашна реколта, въпреки че правителството вече разполага с масивни запаси от ориз и пшеница, предостатъчни за една година консумация.
Ключови вносители на пшеница, включително Алжир и Турция, също публикуваха нови тръжни оферти, а Мароко заяви, че спира митата за внос на пшеница до средата на юни.
След като правителствата предприемат своите националистически подходи, те рискуват да нарушат международната система, която през последните десетилетия се превърна във все по-взаимосвързана.
Казахстан вече спря износа и на други хранителни основни продукти, като елда и лук, преди тази седмица да прекъсне износа на пшенично брашно. Това последно действие е една много по-голяма стъпка, с потенциал да засегне компаниите по целия свят, които разчитат на доставките за производство на хляб.
За някои стоки част от страните при доставките за износ имат прекъсвания в тези пратки и това би довело до големи глобални последствия. Вземете например Русия, която се наложи като най-големият износител на пшеница в света и е ключов доставчик за Северна Африка.
„Ако правителствата не работят колективно и съвместно, за да гарантират глобално снабдяване, ако те просто поставят своите нации на първо място, можете да се окажете в ситуация, в която нещата се влошават“, каза Бентън от Чатъм Хаус. Той предупреди, че яростното пазаруване, съчетано с протекционистките политики, в крайна сметка може да доведе до по-високи цени на храните и цикълът да навлезе в безконечна възходяща спирала.
„Ако сте в паника и изкупувате на пазара реколтата за следващата година, тогава цените ще се покачват, а с покачването на цените политиците ще се паникьосват още повече“, каза той.
А по-високите сметки за хранителните стоки могат да имат големи последствия. Цените на хляба имат дълга история като начало на вълнения и политическа нестабилност. По време на скока в цените на храните през 2011 и 2008 г., имаше хранителни бунтове в над 30 държави в Африка, Азия и Близкия изток. „Изчезне ли снабдяването с храни, то обществата напълно ще се разпадат“, каза Бентън.
За разлика от предишните периоди на разрастваща се хранителна инфлация, световните запаси от основни култури като царевица, пшеница, соя и ориз са изобилни, заяви Дан Ковалски, вицепрезидент на изследването на CoBank, финасираща агросектора в САЩ, с обем на селскостопанската индустрия за 145 млрд. долара и добави, че не очаква „драматични“ печалби сега.
Пробивите в последната декада първоначално бяха причинени от климатичните проблеми за културите, но политиките изостриха последствията. През 2010 г. Русия изпита рекордна топлинна вълна, която повреди реколтата от пшеница. Правителството отговори на това, като забрани износа, за да има достатъчно за вътрешните потребители.
Мярката на ООН за глобалните цени на храните достигна рекордно високо ниво към февруари 2011 г. „Ако се вземе предвид проблема, с който се сблъскваме сега, това не е момент да прилагаме тези видове политики. Напротив, това е момента да си сътрудничим и да координираме“, казва Максимо Тореро, главен икономист в Организацията на ООН за храните и земеделието.
Разбира се, няколкото въведени забрани може да не продължат дълго и признаците за връщане към нормалното състояние могат да попречат на държавите да предприемат нови драстични мерки. След като потребителите започнат да виждат повече продукти по рафтовете, те могат да спрат да се запасяват, което от своя страна ще позволи на правителствата да отстъпят. X5 Retail е най-големия търговец на храни в Русия, и от него заявиха, че търсенето на основни храни започва да се стабилизира. В САЩ големите магазини като Walmart съкратиха работното време на своите клонове, за да могат техните работници да презареждат. Междувременно някои цени на храните вече започнаха да се покачват заради скока в купуването.
Фючърсите на пшеницата в Чикаго, световен показател за този продукт, се повишиха над 6% през март, когато потребителите закупуваха брашно. В САЩ говеждото месо на едро е достигна най-високо ценово ниво от 2015 г. насам, а цените на яйцата са още по-високи.
В същото време щатският долар нараства спрямо множество други валути на нововъзникващите пазари. В крайна сметка, когато има някакви смущения по някаква причина, „най-слабо развитите страни със слаби валути“, ще бъдат наранени най-много.

СВЯТ

Лавров: “Не очакваме нищо по различно в отношението към Русия”

Avatar photo

Published

on

By

Лавров: Първите изявления на Тръмп очертават методите му за прокарване на интересите на САЩ

„Първите изявления на американския президент Доналд Тръмп за външната политика показват методите, чрез които той и новата администрация ще насърчават интересите на САЩ на световната сцена. Много политолози коментират решенията, които бяха обявени от президента Тръмп. Ще кажа накратко, че това очевидно е индикация за методите, с които президентът Тръмп и неговата администрация съзнателно ще насърчават интересите на Съединените щати на световната сцена“, коментира руският външен министър Сергей Лавров на пресконференция след разговори с арменския външен министър Арарат Мирзоян, предава ТАСС.

Интересът на Съединените щати на световната сцена, подчерта Лавров, „никога не се е променял в зависимост от това дали демократи, или републиканци са в Белия дом и е винаги да бъдат по-силни от всеки конкурент“.

“Ние уважаваме избора на американския народ. Ръководството на САЩ под ръководството на президента Тръмп също неведнъж е давало основание да се каже, че те също уважават избора на руския народ”, заяви Лавров.

„Що се отнася до контактите, президентът на Русия Владимир Путин, отговаряйки на въпроса дали е готов за контакти, отговори „положително”. Впоследствие президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че възнамерява да установи контакт с президента в най-скоро време. Така че отговорът отдавна е известен“, отбеляза Лавров.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

СВЯТ

Налудничави приказки на вещицата от Брюксел

Avatar photo

Published

on

By

  • Вещицата докладва в Давос за изпълнена заповедта на господарите и!
  • Фон дер Лайен: Европейците плащат непосилна цена заради отказа от руските енергийни ресурси

Отказът от руски енергийни ресурси се превърна в „свобода“, за която европейските предприятия и домакинствата от Европейския съюз трябваше да плащат „непосилна цена“. Това заяви ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по време на Световния икономически форум в Давос.

Тя отбеляза, че вносът на газ от Русия е намалял с почти 75%, а в момента само 3% от петрола се купува от Русия.

„Тази свобода обаче има висока цена. Домакинствата и предприятията усетиха рязкото покачване на цените на енергията, а сметките далеч не намаляват“, заяви фон дер Лайен на Световния икономически форум в Давос.

Ръководителят на ЕК добави, че за да се справи с тези проблеми, ЕС планира да увеличи покупките на втечнен природен газ от САЩ, да развива вятърната и слънчевата енергия и да инвестира активно в „чиста енергия от следващо поколение“.

По-рано, на 20 януари, представителят на ЕК Анна-Кайса Итконен заяви, че Европейската комисия скоро ще представи план за пълен отказ на ЕС от руските изкопаеми енергийни ресурси. Според нея европейците са се отказали от въглищата, повечето доставки на петрол, както и от 2/3 от газа от Русия.

Ден по-рано заместник-председателят на словашкия парламент Тибор Гашпар заяви, че заради решението на украинския президент Володимир Зеленски да спре доставките на руски газ през украинска територия ЕС може да претърпи загуби в размер на 70 млрд. евро. Според него Братислава ще отговори на подобни действия на ръководителя на киевския режим с намаляване или спиране на хуманитарната помощ.

На 1 януари 2025 г. Газпром обяви спирането на доставките на газ през Украйна. Държавната корпорация заяви, че това се е случило поради отказа на Украйна да удължи споразумението. В същия ден словашкият министър-председател Роберт Фицо отбеляза, че това ще има радикални последици за Европейския съюз, но не и за Русия.

Зеленски заяви, че в края на август 2024 г. страната няма да поднови споразумението си за транзит на газ с Русия, което изтича в края на 2024 г. По-късно руският президент Владимир Путин посочи, че Москва не се отказва от транзита на газ през Украйна.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

СВЯТ

Искате Евро, питайте хърватите, пощуряха!

Avatar photo

Published

on

By

  • Хърватия, която прие еврото, въвежда нови мерки за контрол на цените заради рекордната инфлация
  • Страната, която преди 2 г. прие единната европейска валута, е първа по инфлация в еврозоната

Хърватия е рекордьор по инфлация в еврозоната, към която се присъедини преди 2 г. Това показват данните за инфлацията в еврозоната за 2024 г. Инфлацията в Хърватия е 4,5% при средно 2,4 % за групата от страни членки на Европейския съюз, които са приели еврото за своя официална валута.

Заради високата инфлация хърватското правителство ще разшири тавана на цените за повече стоки до края на месеца, съобщи министърът на икономиката Анте Шушняр след разговори с представители на най-големите хърватски вериги за търговия на дребно. Той добави, че мерките се предприемат в помощ на уязвимите социални групи.

Хърватското правителство ограничи цените на някои основни хранителни продукти през пролетта на 2023 г. и няколко пъти удължи мярката.

Таванът на цените засяга 30 стоки, включително слънчогледово олио, мляко, брашно, захар, пилешко месо, свинска кайма, млечен шоколад, кисело мляко, сирене гауда, ориз, спагети, яйца, както и картофи, моркови и боб. С таван са и цените на стоки като тоалетна хартия, душ-гел, паста за зъби, пелени и дамски превръзки.

Според министъра новият списък ще включва повече здравословни храни, включително хляб. Става въпрос за петдесет стоки, от които гражданите се нуждаят всеки ден, а цените са се повишили, посочи той.

Министърът припомни, че цените на енергията през цялото време са били по-ниски, за да се помогне на семействата, но инфлацията все още е много висока.

Заради ръста на цените в социалните мрежи в Хърватия се разпространява инициатива, която призовава гражданите да бойкотират магазините – да не купуват нищо в петък, 24 януари. Символичният протест има за цел да покаже на търговците, че ако не вземат мерки, ще търпят загуби заради протеста гражданите.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ20 hours ago

Свалят имунитета на шавливата Лена

Наталия Киселова внесе искането за снемане на три депутатски имунитета Председателят на Народното събрание Наталия Киселова внесе проекторешения за сваляне...

БЪЛГАРИЯ2 days ago

Сухопътният Шенген ни свари неподготвени

Неочаквано бързото отваряне на границите с Румъния и Гърция изненада държава, община и частни интереси Заведи премиер или министър на...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Синдикати и работодатели организират протести и блокади

Синдикатите и работодателите организират протести и блокади, ако не бъдат компенсирани за поскъпването на тока Протести и блокади на магистрали...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Пазарът на имоти полудя. Невижан интерес към тези градове

Реализирани са повече сделки с имоти както в най-големите градове на страната Невиждано покачване на продажбите на жилищни имоти в...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Костадинов подкрепя Тръмп за Канада и Панамския канал, иска Македония и Южна Бесарабия към България

С публикация в социалната мрежа лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов прикани българското правителство да предяви своите претенции към Южна Бесарабия....

СВЯТ

СВЯТ4 hours ago

Лавров: “Не очакваме нищо по различно в отношението към Русия”

Лавров: Първите изявления на Тръмп очертават методите му за прокарване на интересите на САЩ „Първите изявления на американския президент Доналд...

СВЯТ4 hours ago

Налудничави приказки на вещицата от Брюксел

Вещицата докладва в Давос за изпълнена заповедта на господарите и! Фон дер Лайен: Европейците плащат непосилна цена заради отказа от...

СВЯТ19 hours ago

Искате Евро, питайте хърватите, пощуряха!

Хърватия, която прие еврото, въвежда нови мерки за контрол на цените заради рекордната инфлация Страната, която преди 2 г. прие...

СВЯТ20 hours ago

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио призова за бързо прекратяване на войната в Украйна

Новият държавен секретар на САЩ Марко Рубио направи официално изявление, подчертавайки спешната нужда от прекратяване на военните действия между Русия...

СВЯТ1 day ago

Мрежата на Сорос се финансира от бюджета на ЕС

Орбан: Мрежата на Сорос се финансира от бюджета на ЕС. Брюксел е в джоба му. Не можем да толерираме това...

Най Четени