АНАЛИЗИ
Голямото нулиране на личната собственост – план за завземане на земната природа от глобалния елит за да спрат производството на храни в името на борбата с изменението на климата
„Няма да притежавате нищо и ще бъдете щастливи“, обеща Клаус Шваб, основател и изпълнителен председател на Световния икономически форум.
Планът „Голямо нулиране“, обявен от президента на Световния икономически форум (СИФ) Клаус Шваб, предвижда радикално преструктуриране на световния социално-икономически ред. Шваб нарича това преход от стария капитализъм към нов, „приобщаващ“ капитализъм и освобождаване на човечеството от частната собственост, т.е. тотален КОМУНИЗЪМ!
Но ако руските комунисти преди повече от сто години премахват частната собственост върху средствата за производство, материализирания капитал, като по този начин унищожават експлоатацията на човека от човека и я заменят с експлоатация на човека от комунистическата партия, то глобалистите (истинските родители на комунизма) предлагат да се премахне личната собственост, тоест имущество, предназначено за задоволяване на първите жизнени потребности – жилище, парцели, облекло, домакински пособия и други.
Ида Оукън, член на Съвета за глобално бъдеще на СИФ за градовете и урбанизация, радостно провъзгласява: „Добре дошли в 2030 г. Добре дошли в моя град, по-точно нашия град. Нямам нищо. Нямам кола, нямам къща, нямам техника и дрехи”.
Шваб е по-внимателен с изказванията си. В книгата си “КОВИД-19: Голямото нулиране” (2020) той казва, че хората трябва да се откажат от желанието си да бъдат собственици възможно най-бързо. В приобщаващия капитализъм човек трябва да стане потребител. Няма обаче право на ползване без собственост. Някой трябва да е собственик, краен управител на имущество и активи. Шваб замъглява този въпрос, но от казаното от него става ясно, че крайният собственик е глобалният елит.
Шепа хора („златен милион“) вече са превзели повечето от обектите на икономическата и социалната инфраструктура по света. Тя завладя обектите на т. нар. интелектуална собственост, превзе по-голямата част от земните богатства. Златният милион би искал да приватизира цялата Вселена. Съветският писател на научна фантастика Александър Беляев пише за такива луди в романа „Продавач на въздух“ (публикуван за първи път през 1929 г.). Известният английски бизнесмен Бейли организира някъде в Арктика, в северната част на Якутия, подземна фабрика за обработка на атмосферния въздух. Във фабриката въздухът първо се разделя на компоненти (кислород, водород, азот, хелий), след което от компонентите се произвеждат крайните продукти. Например, азотът се превръща в амоняк, азотна киселина и цианамид. Основният продукт е кондензирана топка, съдържаща кубичен километър атмосферен въздух. Бейли се готви да стъпи на пазара със своите топки и други продукти, но тези планове, за щастие на човечеството, не се осъществяват – фабриката е разрушена от Съветската Червена армия.
Днес виждаме, че група супербогати иска да повтори опита на Бейли под някаква форма. Тези луди се опитват да присвоят онази част от природата, която досега не е давала почти никаква печалба, тоест надеждно да я приватизират и я въвличат в пазарните отношения. Тогава властта на глобалния елит над света ще бъде неразрушима.
На 29 декември 2021 г. “Нейчъръл Нюз” публикува статията „Глобалистките корпорации започват да изземват земеделска земя в Америка, за да спрат производството на храни в името на борбата с изменението на климата”. В статията се казва, че в близко бъдеще в света трябва да има компании, предоставящи „екосистемни услуги“. Екосистемите са естествени фабрики, които абсорбират въглероден диоксид и други парникови гaзове, рециклират мръсни отпадъчни води и отделят кислород и чиста питейна вода. Освен това се запазва биологичното разнообразие, генетичните кодове на милиони видове живи видове (фауна) и растения (флора). И тези кодове може да са необходими за решаване на сложни проблеми в областта на биотехнологиите и генното инженерство.
Привържениците на развитието на пазар за „екосистемни услуги“ казват, че първото условие за създаване на такъв пазар е установяването на ясна собственост върху природните обекти (екосистеми). „Ничия собственост” или собственост в ръцете на „безотговорни субекти” създава рискове от унищожаване на екологичните системи. Собствеността на природни ресурси от екосистемен характер трябва да попадне в ръцете на много „отговорни“ икономически субекти. Съответствието им с най-строгите стандарти трябва да бъде потвърдено… от фондовата борса.
Бизнес субектите от нов тип вече са получили наименованието „Компании за природни активи” (КПА). Те трябва да станат търговски субекти и да печелят от продажбата на „екосистемни стоки и услуги“. Като абсорбция на парникови гaзове, кислород, чиста вода. Що се отнася до генофонда, намиращ се в приватизираната екосистема, биотехнологичните и други компании могат да го използват, като придобият лиценз за съответната „интелектуална собственост“. Само КПА може да бъде собственик на генетична и друга информация, свързана с флората и фауната на дивата природа. Всички останали са потребители, при това на платена основа.
Описанието на съвременния проект за „екосистемна икономика“ и „екосистемен пазар“ може да изглежда като лудост, на чийто фон литературната фантазия на Александър Беляев бледнее. Този проект обаче не е фантазия. Това е част от плана за Голямото нулиране. Нюйоркската фондова борса вече стартира страница, посветена на компаниите с природни активи.
Четем: „За да се справят с големите и сложни предизвикателства на изменението на климата и прехода към по-устойчива икономика, Нюйоркската фондова борса и Intrinsic Exchange Group (IEG) въвеждат нов клас активи, базиран на природата и ползите, които природата предоставя (т.нар. екосистемни услуги (ЕСУ)). ЕСУ ще отразяват присъщата и продуктивна стойност на природата и ще осигурят запас от стойност, базиран на жизненоважни активи, които са в основата на цялата ни икономика и правят живота възможен на земята. Примери за природни активи, които могат да се възползват от структурата на ЕСУ , включват естествени ландшафти като гори, влажни зони и коралови рифове и обработваема земя като ферми. В него се посочва също, че търговският потенциал на природните активи е 125 трилиона долара годишно под формата на глобални екосистемни стоки и услуги като секвестиране на въглерод, биологично разнообразие и чиста вода.
За да разберем колко високи са залозите на авторите на проекта за създаване на пазари за глобални екосистемни услуги, отбелязвам, че общите продажби на суров петрол и природен газ в света в края на 2020 г. възлизат на едва 4,68 трилионадолара.
Посочената по-горе структура на Intrinsic Exchange Group (IEG) сключи споразумение през септември 2021 г. с Нюйоркската фондова борса за създаване на КПА и извеждането им на фондовия пазар. Нюйоркската фондова борса придобива миноритарен дял в IEG. Последното е група или партньорство, в което членуват Междуамериканската банка за развитие, фондация “Рокфелер” и “Абердеър Венчърс”. IEG е основана през 2017 г. от предприемача и природозащитник Дъглас Егер. Той, като главен изпълнителен директор на IEG, коментира септемврийското споразумение: „Заедно IEG и Нюйоркската фондова борса ще дадат възможност на инвеститорите да получат достъп до природни ресурси и да направят нашата индустриална икономика по-справедлива“.
IEG вече е разработил методологии за измерване на екологичните показатели на КПА и превръщането им в стойност. Те включват продажби на екосистемни услуги и природен капитал. Тези показатели ще допълнят традиционните показатели за представяне на компанията. Нюйоркската фондова борса през четвъртото тримесечие на 2021 г. подготви стандарти за листинг и счетоводна информация за КПА и ги предостави на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ. Очаква се в началото на 2022 г. властите да одобрят представените документи, а през 2022 г. първата КПА ще бъде поставена на борсата.
Както може да се разбере от документите на IEG и Нюйоркската борса, създаването на КПА започва с придобиването на земя с потенциал за генериране на екосистемни услуги: „КПА са устойчиви предприятия с права върху екосистемни услуги, произведени от естествени, работни или хибридни земи. „Естествена“ се отнася до земя, която не е засегната от икономически или други човешки дейности. „Работни“ са земи, които в момента се използват активно. Това са предимно земеделските земи. Те могат да бъдат преобразувани от селскостопанско производство към предоставяне на екосистемни услуги. “Хибридни” са земите, върху които има парцели от първи и втори тип.
Редица милиардери вече се включиха в покупката на земя, като започнаха да натрупват „естествен капитал“, да превръщат своите виртуални (финансови) активи във физически активи, земя.
В Съединените щати за основен купувач на земя най-често се посочва Бил Гейтс, най-големият собственик на земеделска земя в Америка (по терминологията на IEG и Нюйоркската фондова борса – „работна земя“). Общо Гейтс има около 242 хиляди акра в Съединените щати. Това са почти 100 хиляди хектара. Гейтс обаче не е най-големият собственик на земя в Съединените щати. Първото място сред милиардерите, които се специализират в закупуването на “естествени земи”, принадлежи на медийния магнат Джон К. Малоун (2,2 милиона акра ранчота и гори). На второ място е основателят на Си-Ен-Ен Тед Търнър (2,0 милиона акра предимно дива природа). Основателят на “Амазон” Джеф Безос бързо увеличава инвестициите в земя.
Американците са много разтревожени от изкупуването на земята от милиардери. Особено фактът, че тези нови феодали на Америка могат да започнат да пренасочват използването на придобитата земя.
Да възпроизведем още веднъж заглавието на гореспоменатата статия от “Нейчъръл Нюз”: „Глобалистките корпорации започват да изземват земеделска земя в Америка, за да спрат производството на храни в името на борбата с изменението на климата”.
ЗАД ЕКОЛОГИЗМА СТОИ КОМУНИЗМА
Заглавието на статията говори само за себе си. Коментарите са излишни.
СТРАТЕГИИТЕ НА ДЯВОЛА ЗА УНИЩОЖАВАНЕ НА ЧОВЕЧЕСТВОТО
…
Nikolay Barekov
Навремето САЩ подкрепяха дясно-националистически режими из Латинска Америка, Азия и чат-пат в Африка в противовес на комунистическия СССР и Източния блок.
Откакто самата Северна Америка стана комунистическа и червеният флаг със сърпа и чука полуявно се развя над Белия дом, САЩ взеха да създават мрежа от псевдокомунистически режими, маскирани като прогресивни, ляво либерални, предмно из Европа, за да си правят щит спрямо консервативно -дясна Русия.
Толкова за идеологиите на 21 век.
АНАЛИЗИ
„Особените отношения“ между САЩ и Великобритания стигат нови върхове на напрежение
Дудаков: „Особените отношения“ между САЩ и Великобритания стигат нови върхове на напрежение: Малек Дудаков анализира как „особените отношения“ между САЩ и Великобритания преминават на границата на абсурда.
Британската полиция започва да арестува шофьори на Tesla Cybertruck, тъй като тези автомобили не са сертифицирани за безопасност на територията на Обединеното кралство. Според анализатора, настройката на Илън Мъск към британските власти прави сертификацията на тези електромобили малко вероятна.
Дудаков отбелязва, че британските лейбъристи, оглавявани от Киър Стармър, опитват да „отмъстят“ на Мъск, който е един от най-богатите хора в света, въпреки че Tesla е най-популярната марка електромобили в страната
Дудаков отбелязва, че британските лейбъристи, оглавявани от Киър Стармър, опитват да „отмъстят“ на Мъск, който е един от най-богатите хора в света, въпреки че Tesla е най-популярната марка електромобили в страната. Мъск обаче не отстъпва и подготвя план за сваляне на правителството на Стармър, целейки предсрочни избори.
В същото време Стармър, отбелязва Дудаков, отчаяно се опитва да демонстрира увереност, обещавайки десет години управление, въпреки че рейтингите на лейбъристите падат рязко.
Ситуацията във Великобритания се влошава – икономическа рецесия, дългова криза и конфликти с администрацията на Тръмп допълнително подкопават позицията на кабинета
Ситуацията във Великобритания се влошава – икономическа рецесия, дългова криза и конфликти с администрацията на Тръмп допълнително подкопават позицията на кабинета. Рейтингите сочат, че лейбъристите се плъзгат към трето място, докато Найджъл Фараж, подкрепян от републиканците в САЩ, се утвърждава като най-популярния британски политик.
Според Дудаков, администрацията на Тръмп използва конфликта с лейбъристите, за да оказва натиск върху британското лоби. Дори преговорите за връщане на островите Чагос на Мавриций са блокирани от екипа на Тръмп. За 2025 година, прогнозира Дудаков, бъдещето на лейбъристите изглежда мрачно.
На протест в подкрепа на демократическата кауза във Вашингтон се събират само 50 000 души, в сравнение с половин милион на „Женския марш“ през 2017 г.
Провалът на демократите в организирането на протести срещу Тръмп
Дудаков обръща внимание и на слабата мобилизация на демократите в САЩ след изборите. На протест в подкрепа на демократическата кауза във Вашингтон се събират само 50 000 души, в сравнение с половин милион на „Женския марш“ през 2017 г. В останалите градове на страната протестите също са слабо посетени. Причините за това, отбелязва анализаторът, са вътрешни конфликти, корупционни скандали и загуба на доверие сред избирателите.
Поражението на вицепрезидента Камала Харис на изборите допълнително демотивира демократите
Поражението на вицепрезидента Камала Харис на изборите допълнително демотивира демократите. Те вече не успяват да привлекат подкрепа дори за теми като расова справедливост и борба с климатичните промени, които преди бяха популярни. В същото време Доналд Тръмп използва тази ситуация, за да засили собствената си подкрепа сред избирателите.
Дудаков предполага, че демократите ще опитат да организират нови протести, свързани с депортацията на нелегални мигранти, но популярността на подобни политики сред обществото (87% одобрение) прави протестите малко вероятни. Все пак, предупреждава той, демократите ще се опитат да намерят нова тема за мобилизация.
Очакванията към инаугурацията на Тръмп и бъдещата политика на САЩ
САЩ се готвят за инаугурацията на Доналд Тръмп като 47-и президент, а екипът му обещава незабавни действия. Дудаков посочва, че се планират мащабни рейдове срещу нелегалните мигранти в градове като Чикаго и Ню Йорк, което вече води до „самодепортации“ – мигрантите напускат страната сами, пише Дудаков по темата.
Една от най-горещите теми е забраната на TikTok в САЩ, която предизвиква недоволство сред младите хора. Тръмп обещава временно да отмени решението
Една от най-горещите теми е забраната на TikTok в САЩ, която предизвиква недоволство сред младите хора. Тръмп обещава временно да отмени решението и да започне преговори за продажба на американското подразделение на платформата – потенциален купувач е Илън Мъск. Забраната обаче носи негативи за демократите, тъй като допълнително намалява подкрепата сред младите избиратели.
Илон Мъск и Вивек Рамасвами имат за цел да режат разходите направени от демократите. Без съмнение ще ударят техните програми и раздути щатове
В същото време отделни щати като Айова и Ню Хемпшир планират да последват примера на Тръмп, като въведат икономии и съкратят бюрокрацията. На федерално ниво Илън Мъск и Вивек Рамасвами ще играят ключови роли в реформите. Демократите, от своя страна, ще саботират политиките на Тръмп, задълбочавайки разделението между „червената“ и „синята“ Америка.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
АНАЛИЗИ
“Да направим Гренландия отново велика”: Законопроектът за покупката на острова е готов
„Да направим Гренландия отново велика“: Законопроектът за покупката на острова е готов. Процедурата започва веднага след встъпването на Тръмп: Републиканците в Конгреса на САЩ, съюзници на новоизбрания президент на страната Доналд Тръмп, подготвят почвата за реализиране на амбициозната му идея да присъедини Гренландия към Съединените щати.”
Анализаторката от Fox News, Елизабет Елкинд, съобщава за внесения от конгресмена от Тенеси, Анди Оглс, законопроект, който цели да разреши на Тръмп да започне преговори с Дания за покупка на тази стратегически разположена територия.
Идеята зад законопроекта
Гренландия, макар и географски разположена в близост до Северна Америка, има дългогодишни културни и геополитически връзки с Европа. Законопроектът, озаглавен „Да направим Гренландия отново велика“, подчертава решимостта на Републиканската партия да възвърне водещата роля на САЩ в света след годините на управление на президента Джо Байдън. Оглс заявява пред Fox News:
„Президентът Тръмп ясно заяви, че Америка ще бъде отново държава номер едно. Републиканците са готови да подкрепят усилията му за укрепване на икономиката и националната сигурност.“
Процедура за покупка
Законопроектът предвижда президентът да започне преговори с Дания веднага след инаугурацията си.
В този смисъл, процедурата ще бъде извършена изключително бързо и без време за губене
Законопроектът предвижда президентът да започне преговори с Дания веднага след инаугурацията си. В него се уточнява, че до пет дни след постигане на споразумение, то трябва да бъде представено на съответните комисии в Конгреса, заедно с всички съпътстващи документи. Въпреки това, според Конституцията на САЩ, Конгресът контролира разходите и не може да бъдат извършвани покупки без неговото одобрение.
Подкрепата за проекта
Анди Оглс е подкрепен от десет свои колеги от Републиканската партия, включително конгресмени от щатите Ню Йорк, Тексас, Флорида и Алабама. Сред тях са имената на Майк Лоулър, Клаудия Тени, Даян Харшбаргър и Анна Паулина Луна. Законопроектът е част от по-широките усилия на Републиканската партия да подкрепи външнополитическите амбиции на Тръмп.
Стратегическо значение на Гренландия
Идеята за придобиването на Гренландия не е нова за Доналд Тръмп. Още по време на първия му президентски мандат той изразяваше интерес към тази територия, позовавайки се на нейното стратегическо местоположение. Близостта на Гренландия до Русия (по-близо отколкото САЩ, бел. ред.), основен геополитически съперник на САЩ, се смята за ключов фактор в плана. Според Оглс придобиването на Гренландия е жизненоважно за националната сигурност на Америка.
Възможности за икономическо и военно влияние
Тръмп не изключва използването на икономически и военен натиск за реализиране на този план
Тръмп не изключва използването на икономически и военен натиск за реализиране на този план. Миналата седмица, в отговор на журналистически въпрос, избраният президент заяви, че не може да гарантира, че няма да се прибегне до такива мерки. Републиканците подчертават, че контролът върху Гренландия би укрепил стратегическите позиции на САЩ в Арктика, където глобалното затопляне отваря нови икономически и военни възможности.
Гренландците чакат с нетърпение да станат американци. pic.twitter.com/2QhxRoqKdA
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 13, 2025
Синът на Тръмп в Гренландия
Доналд Тръмп-младши наскоро посети Гренландия, уж по лични причини, но визитата му беше възприета като дипломатически сигнал. Анализатори смятат, че това е част от предварителната подготовка за осъществяване на покупката.
Други външнополитически амбиции
Панамският канал
Наскоро беше внесен и друг законопроект, предвиждащ придобиването на Панамския канал. Предишна версия на документа посочваше символичната цена от 1 долар
Законопроектът за Гренландия не е единственият подобен ход от страна на републиканците. Наскоро беше внесен и друг законопроект, предвиждащ придобиването на Панамския канал. Предишна версия на документа посочваше символичната цена от 1 долар за покупката, но окончателният вариант оставя сумата неуточнена.
Този ход на Републиканската партия демонстрира твърдото намерение на Тръмп и неговите съюзници да укрепят позициите на САЩ на световната сцена чрез смели и нетрадиционни подходи. Предстоящите политически и дипломатически събития ще покажат дали тези амбициозни планове могат да бъдат реализирани.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
АНАЛИЗИ
Защо Тръмп се нуждае от спешни преговори с Путин
„Веднага след встъпването в длъжност на Тръмп ще има телефонен разговор между лидерите. Дипломатическото взаимодействие ще започне на работно ниво. С тези думи експертите коментират изявления, идващи от Вашингтон за възможни преговори между лидерите на Русия и САЩ. Реално ли е възможна лична среща между президентите на двете страни при сегашните условия?
Русия и САЩ са близо до началото на преговорния процес. Поне така твърдят във Вашингтон. От изявлението на Тръмп за готовност за срещи (и то „много бързо“) и до публичната демонстрация на САЩ на проблясъци на реалистичен подход.
„Не мисля, че е реалистично да кажем, че възнамеряваме да изгоним всеки руснак от всяка педя украинска земя, дори от Крим. Президентът Тръмп признава тази реалност и ако останалият свят я признае, това би било монументална стъпка напред“, казва бъдещият съветник по националната сигурност на Тръмп Майк Уолц.
Разбира се, дори подготовката за преговори като такива все още не е започнала. „Има определени контакти между Вашингтон и Москва, както военни, така и дипломатически, но това са по-скоро контакти на техническо ниво. Нямаше политически диалог или диалог на най-високо ниво“, каза прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков.
И това е логично. Първо, защото това е изискване на американското законодателство – то забранява на избрания президент да се намесва в делата на настоящия. И преговорите по същество за среща могат да бъдат точно такава намеса.
Второ, трябва да се водят преговори по същество с тези, които са на власт и които могат да носят отговорност за това, което се договаря. Тръмп все още не е официално на власт и докато бъде избран, ситуацията на място може да се промени, като се има предвид неистовата активност на отиващата си администрация на Байдън по въпросите на доставката на оръжия за Украйна и налагането на санкции срещу Русия.
„Демократите имат такива маниери в политиката като последно средство да развалят позициите на следващата администрация“, каза руският външен министър Сергей Лавров. – Когато вече не сте избран и вашият екип вижда Америка по начин, който не е подкрепен от мнозинството американци, то чисто етически, въз основа на човешкото благоприличие, изчакайте тези три месеца между изборите и встъпването в длъжност и разберете, че хората искат друга политика. Но не, определено ще го направим, ще затръшнем вратата, за да не му е добре на никого.”
Следователно самата възможност за преговори ще се отвори след 20 януари – тоест след като Тръмп се трансформира от избран в настоящ президент на САЩ.
„Абсолютно съм уверен, че веднага след встъпването в длъжност на Тръмп ще има телефонен разговор между лидерите. Е, дипломатическото взаимодействие ще започне на работно ниво – например с участието на специалния представител на САЩ за Украйна Кийт Келог, същия Майкъл Уолц, новия държавен секретар или неговите заместници”, разказва пред вестник ВЗГЛЯД Дмитрий Суслов, заместник-директор на Центъра за цялостна европейска и международна квалификация във Висшето училище по икономика,.
И само ако това дипломатическо взаимодействие е успешно, Тръмп и Путин ще могат да проведат среща лице в лице. Но има известни съмнения, че ще бъде успешно.
Да, ще бъде лесно да се споразумеем по няколко точки. „Най-лесното нещо в един диалог ще бъде неговото начало. И двете страни са заинтересовани той да тръгне“, казва Дмитрий Суслов.
Съединените щати (при Тръмп, разбира се) са заинтересовани, защото трябва да се отърват от украинската криза възможно най-бързо и да се справят с други, по-важни неща – Китай, Близкия изток и вътрешноамериканските проблеми. Според помощника на президента Николай Патрушев Украйна няма да бъде сред приоритетите на Тръмп, той е загрижен за Китай.
И ако Съединените щати не могат да се отърват от нея, като нанесат стратегическо поражение на Русия, това означава, че трябва да търсят компромис с нея. И вижте сега, преди администрацията на Тръмп да е формирала собствена история на подкрепа на режима в Киев и всички разходи за него могат да бъдат прехвърлени на администрацията на Байдън.
Русия винаги се е застъпвала и застъпва за разрешаване на конфликта чрез преговори. Да, Москва може да реши проблемите си с киевския режим чрез СВО, но политико-дипломатическото решение, за разлика от обикновеното военно, може да осигури на Москва както признаване на новите й територии, така и начало на процеса на премахване на санкциите. Ако преговорите са успешни, разбира се.
Съединените щати са готови официално да лишат Киев от евроатлантическата му мечта. „Ще бъде доста лесно да се договорим за невлизането на Украйна в НАТО. Тръмп определено не подкрепя тази идея, както и мнозина около него – вицепрезидентът Дж. Д. Ванс, Кийт Келог“, обяснява Дмитрий Суслов.
Логиката на Тръмп е проста: присъединяването на Украйна към НАТО ще наложи задължения на Съединените щати да я защитават. А новоизбраният президент е против всякакви допълнителни задължения.
От друга страна, и в САЩ, и още повече в Европа, има проект за някаква сублимация на членството на Украйна в НАТО. Просто казано, засилването на сътрудничеството между Запада и режима в Киев след края на СВО. И този проект просто среща твърда съпротива от Москва, която изисква демилитаризация и неутрален статут на следвоенна Украйна.
„Това е едно от най-фундаменталните противоречия в нашите подходи. Позицията на администрацията на Тръмп ще бъде, че Украйна трябва да излезе от войната и да остане военно силна страна, а Европа трябва да продължи да предоставя военна подкрепа на Украйна. Взаимодействието между Украйна и европейските страни трябва да се запази или дори да се засили, особено ако Украйна стане неутрална държава“,
– обяснява Дмитрий Суслов. Москва, разбирайки антируската природа на украинската държава в сегашното й превъплъщение, е против подобен сценарий.
Друг проблем може да са „допълнителните тежести“ на преговорите – т.е. допълнителни играчи на масата за преговори. Ясно е, че Зеленски няма да го има – поне докато не бъде легитимиран на избори. А може би изобщо няма да се случи, тъй като с думите си той се изключи от преговорите с Москва. Но Европа може би.
„Европейците ще изискват от Тръмп да седнат на масата за преговори и преговорите да не се провеждат без европейците. Че САЩ поне трябва да се координират с европейците по нещата, които обсъждат с Русия. И че ако администрацията на Тръмп ги изключи от преговорния процес и води двустранни преговори с Русия зад гърба на европейците, тогава европейците няма да подкрепят Тръмп по отношение на Китай“, обяснява Дмитрий Суслов.
Европейците не искат да се повтори ситуацията, когато Москва и Вашингтон решаваха проблемите на европейската сигурност без тях. Но в украинския конфликт Европа заема много по-твърда позиция от САЩ, включително по въпроса за разполагането там на западни войски. Следователно с тяхно участие ще бъде изключително трудно да се постигне съгласие по вече проблемните точки.
Затова Москва се застъпва за това на масата за преговори да няма ненужни хора. „Преговорите за Украйна трябва да се водят между Русия и САЩ без участието на други западни страни. Няма какво да си говорим нито с Лондон, нито с Брюксел. Ръководството на ЕС например отдавна няма право да говори от името на много от своите членове като Унгария, Словакия, Австрия, Румъния и някои други европейски страни, които са заинтересовани от стабилността в Европа и заемат балансирана позиция. към Русия“, казва Николай Патрушев.
В същото време трябва да разберем, че дори и без европейските „партньори“ преговорите ще отнемат седмици и месеци. Че и без европейския преговорен саботаж най-вероятно ще има украински саботаж – например под формата на опити за организиране на нови терористични атаки в Русия.
Ето защо би било преждевременно да се възлагат твърде големи надежди на тези преговори. Ако се състоят – добре. Ако в крайна сметка постигнат споразумения, които устройват Русия, това е още по-добре. А ако не – Русия ще гарантира сигурността си чрез военна сила.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
Метресите във властта
-
EXPRESS TV4 months ago
Бесен скандал между Тошко Йорданов и невежата но нагла Лора Крумова разтресе ефира!
-
EXPRESS TV4 months ago
Превземане. Кои са хората на Пеевски в ГЕРБ и БСП, и има ли КОЙ да го спре. Говори Татяна Дончева
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци
-
БЪЛГАРИЯ5 months ago
Поредните истерични брътвежи на Пеевски
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
За какво ни е ООН, не върши никаква работа, “Генералния секретар”, не вършеща нищо мижитурка
-
АКТУАЛНО3 months ago
„Такива големи загуби немците отдавна не са имали“: Цяла бригада изчезна. Развръзката е близо
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент