Connect with us

АНАЛИЗИ

The Unz Review: Американски експерти за войната: “Нещо голямо се задава”

Avatar photo

Published

on

„Руснаците решиха, че няма начин да договорят край на това. Никой няма да преговаря добросъвестно; затова трябва да смажат врага. И това е, което предстои.”
Полковник Дъглас Макгрегър (9:35 минута – https://www.youtube.com/watch?v=jH3iGOPNCiM&t=570s)
„Строго погледнато, все още не сме започнали нищо.“ Владимир Путин
Войната в Украйна няма да завърши с урегулиране чрез преговори. Руснаците вече ясно показаха, че нямат доверие на Съединените щати, така че няма да си губят времето в безсмислени празненства. Това, което руснаците ще направят, е да преследват единствената възможност, която им е достъпна: те ще заличат украинската армия, ще превърнат голяма част от страната в руини и ще принудят политическото ръководство да се съобрази с техните изисквания за сигурност.
Това е кървав и разточителен курс на действие, но наистина няма друг вариант. Путин няма да позволи на НАТО да разположи своята враждебна армия и ракетни обекти на границата на Русия. Той ще защитава страната си възможно най-добре, като проактивно елиминира възникващите заплахи в Украйна.
Ето защо Путин извика допълнителни 300 000 резервисти да служат в Украйна; защото руснаците са решени да победят украинската армия и да доведат войната до бърз край. Ето кратко резюме от полковник Дъглас Макгрегър:
“Прокси войната на Вашингтон с Русия е резултат от внимателно изграден план за въвличане на Русия в конфликт с нейния украински съсед. От момента, в който президентът Путин посочи, че неговото правителство няма да толерира военно присъствие на НАТО на прага на Русия в Украйна, Вашингтон се опита да ускори развитието на Украйна в регионална военна сила, враждебна на Русия”.
“Превратът на Майдана позволи на агентите на Вашингтон в Киев да назначат правителство, което да сътрудничи на този проект. Неотдавнашното признание на премиера Меркел, че тя и нейните европейски колеги са се опитвали да използват Минските споразумения, за да спечелят време за военното изграждане в Украйна, потвърждава трагичната истина по този въпрос.” („Полковник от САЩ обяснява ролята на Америка в провокирането на конфликта между Русия и Украйна“, Lifesite)

Това е отлично обобщение на събитията, водещи до наши дни, въпреки че трябва да отделим малко повече време на коментарите на Ангела Меркел. Това, което всъщност каза Меркел в интервюто си за Die Zeit беше следното:
„Споразумението от Минск от 2014 г. беше опит да се спечели време за Украйна. Украйна използва това време, за да стане по-силна, както виждате днес. Според бившия канцлер „за всички беше ясно“, че конфликтът е спрян и проблемът не е решен, „но точно това даде на Украйна безценното време“. (Агенция ТАСС)
Меркел беше остро критикувана за това, че призна, че тя и другите западни лидери умишлено са заблудили Русия относно истинските им намерения спрямо Минск. Факт е, че те нямаха никакво намерение да оказват натиск върху Украйна да спази условията на договора и го знаеха от самото начало. Това, което знаем със сигурност е, че нито Меркел, нито нейните съюзници някога са се интересували от мир.
Второ, сега знаем, че са поддържали измамата в продължение на 7 години, преди тя да разлее чашата и да признае какво всъщност са намислили. И накрая, сега знаем от коментарите на Меркел, че стратегическата цел на Вашингтон е била противоположна на споразумението от Минск.
Истинската цел беше да се създаде силно милитаризирана Украйна, която да преследва прокси войната на Вашингтон срещу Русия. Това беше основната цел, войната срещу Русия.
И така, защо Путин изобщо би помислил да преговаря с такива хора; хора, които само го лъгаха в очите в продължение на 7 години, докато наводниха страната с оръжия, които ще бъдат използвани за убиване на руски военнослужещи?
И каква беше целта, която принуди Меркел и колегите й от Вашингтон да излъжат?
Те искаха война, което е същата причина, поради която Борис Джонсън сложи край на споразумението, което Зеленски беше договорил с Москва през март. Джонсън саботира сделката, защото Вашингтон искаше война. Толкова е просто.
Но има цена, която трябва да се плати за лъжата и тази цена идва под формата на недоверие, което е пагубната ерозия на доверието, което прави невъзможно разрешаването на въпроси от взаимен интерес.
Заместник-председателят на Съвета за национална сигурност на Русия Дмитрий Медведев изрази мнението си по въпроса тази седмица с най-горчиви думи. Той каза:
“Поведението на Вашингтон и други тази година „е последното предупреждение към всички нации: не може да има бизнес с англосаксонския свят [защото] той е крадец, измамник, картоиграч, който може да направи всичко… ”
“Оттук нататък ще се справяме без тях, докато на власт не дойде ново поколение разумни политици… Няма никой на Запад, с когото да имаме работа по някаква причина.” (Бившият руски президент очертава графика за помирение със Запада, RT)
Разбира се, вашингтонските бойни ястреби няма да се притесняват от перспективата за прекъсване на отношенията с Русия, напротив, те вероятно я приветстват. Но същото не може да се каже за Европа. Европа ще съжалява, че се е вързала за наковалнята на Вашингтон и се хвърли в морето.
Някъде в близко бъдеще – когато най-накрая осъзнаят, че икономическото им оцеляване е неразривно свързано с достъпа до евтини изкопаеми горива – лидерите на ЕС ще променят курса си и ще приложат политика, която гарантира техния собствен просперитет. Те ще се оттеглят от „вечната война“ на НАТО и ще се присъединят към редиците на цивилизованите нации, търсещи сигурно и икономически интегрирано бъдеще. Очакваме, че дори Северен поток, който беше разрушен в най-големия акт на индустриален саботаж в съвременната епоха, ще бъде свързан отново, създавайки главната енергийна артерия, която свързва Русия с ЕС в най-голямата зона за свободна търговия в света.
В крайна сметка здравият разум ще надделее и Европа ще излезе от кризата, причинена от съюза й с Вашингтон. Но първо, пожарът между Русия и Запада трябва да се разиграе в Украйна и „гарантът на глобалната сигурност“ трябва да бъде заменен от единствената нация, която желае да се бие с Голиат при неговите собствени условия в състезание, в което победителят взема всичко.
Украйна се очертава да бъде решаващата битка във войната срещу „реда, базиран на правила“, война, в която Съединените щати ще използват „всеки трик в книгата“, за да запазят властта си. Вижте това кратко резюме от политическия анализатор Джон Миършаймър, който обяснява средствата, чрез които САЩ са запазили доминиращата си роля в глобалния ред:
„Не можете да подценявате колко безмилостни са Съединените щати. Всичко това е скрито в учебниците и часовете, които посещаваме докато растем, защото всичко е част от национализма. Национализмът е свързан със създаването на митове за това колко прекрасна е вашата страна. Дали Америка е права или грешна; ние никога не правим нищо лошо. (Но) ако наистина погледнете начина, по който Съединените щати са действали с течение на времето, наистина е удивително колко безмилостни сме били. И британците, същото важи и за тях, но ние ги надминаваме”.
“Така че, просто казвам, ако сте Украйна и живеете до мощна държава като Русия или сте Куба и живеете до могъща държава като Съединените щати, трябва да сте много, много внимавайте, защото това е като да спите в леглото със слон. Ако този слон се претърколи върху вас, вие сте мъртъв. Трябва да сте много внимателни. Щастлив ли съм от факта, че светът работи така? Не, не съм. Но това е начинът, по който светът работи за добро или за лошо.” (Джон Миършаймър, „Как работи светът“, You Tube; 1 минута)
Страни, където САЩ си признават, че е имало американски военни интервенции между 1798 и 2022 г.
В крайна сметка: Перспективите за мир в Украйна са нулеви. Външнополитическият истаблишмънт на САЩ реши, че единственият начин, по който може да обърне ускоряващия се упадък на Америка, е чрез пряка военна конфронтация. Войната в Украйна е първата проява на това решение.
От друга страна, Русия вече не залага на преговорите със Запада, защото на западните лидери не може да се вярва, че ще спазват ангажиментите си или ще изпълнят договорните си задължения. Непреодолимите различия между двете основни страни правят ескалацията неизбежна.
При отсъствието на партньор, на когото може да се вярва, Путин има само една възможност за разрешаване на конфликта: огромна военна сила. Ето защо той извика 300 000 резервисти да служат в Украйна и затова ще извика още 300 000, ако има нужда. Путин осъзнава, че единственият път напред е бързо да намали бума и да наложи своето собствено споразумение на победените. Точно това прогнозира Миършаймър само преди седмици, когато каза следното:
„Руснаците няма да се преобръщат и да се правят на мъртви. Всъщност това, което руснаците ще направят, е да смажат украинците. Те ще извадят големите пушки”.
“Те ще превърнат места като Киев и други градове в Украйна в развалини. Те ще направят Фалуджа, ще направят Мосул, ще направят Грозни… Когато една велика сила се почувства застрашена… руснаците ще направят всичко възможно в Украйна, за да са сигурни, че ще спечелят”, продължава той.
“Трябва да разберете, че това, за което говорим, е да притиснем в ъгъла една велика сила с ядрено оръжие, която вижда случващото се като екзистенциална заплаха. Това е наистина опасно.“ (Джон Миършаймър, Twitter)
Американските военни бази по света.
И така, ако знаем, че Русия ще се опита да сложи край на войната, като победи украинската армия, тогава какво да очакваме в близко бъдеще?
Това е въпрос, на който отговарят редица анализатори, които следят войната отблизо от самото начало. Ще предоставим няколко абзаца от всеки от тях след минута, но първо, ето обобщение на срещите, които се състояха миналата седмица, което предполага, че голяма руска офанзива може да е само след седмици. Откъсът е от статия в Consortium News от Патрик Лорънс:
“Александър Меркурис… наскоро изброи изключителната поредица от срещи, които Путин проведе през последните няколко седмици с целия… военно учреждение и структура за национална сигурност”.
“В Москва руският лидер се срещна с всичките си висши военни командири и служители на националната сигурност (включително) Сергей Суровикан, генералът, когото назначи да ръководи украинската операция…”
“Впоследствие Путин отлетя за Минск с външния министър Сергей Лавров и министъра на отбраната Сергей Шойгу за обмен с политическото и военното ръководство на Беларус. Последва среща с лидерите на двете републики Донецк и Луганск, които бяха включени чрез референдуми в Руската федерация миналата есен”.
“Невъзможно е да се избегне заключението, че тези последователни срещи, едва отразени в западната преса, предвещават нова, краткосрочна или средносрочна военна инициатива в Украйна. Както каза Меркурис, „нещо много голямо се задава.“
“Една от най-интересните срещи във всичко това се случи в Пекин миналата седмица, когато Дмитрий Медведев, понастоящем заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия и отдавна близък до Путин, разговаря със Си Дзинпин…”
“В някакъв момент в недалечното бъдеще войната на кухата реторика в полза на имперското високомерие ще отслабне и ще тръгне към крах. Тази степен на сюрреалистично откъсване от реалността просто не може да се поддържа безкрайно – не и пред лицето на нова руска инициатива, каквато и форма да приеме тя.“ (ПАТРИК ЛОРЪНС: „Война на реторика и реалност“, Consortium News)
Лорънс прав ли е? Дали „нещо голямо е на път?
Определено изглежда така. В пространството по-долу съм транскрибирал цитати от скорошни видеоклипове с полковник Макгрегър и Александър Меркурис, двама от най-добрите и надеждни анализатори на войната в Украйна.
И двамата са съгласни, че руската „зимна офанзива“ ще се състои в близко бъдеще, и двамата са съгласни относно стратегическите цели на операцията. Ето клип от Макгрегър:
„Американският народ наистина не разбира, че украинската армия в Донбас е на ръба на колапса. Те са взели стотици хиляди жертви… (и) те се приближават до сто и петдесет хиляди мъртви”.
“93-та украинска армейска бригада току-що беше изтеглена от Бахмут – който беше превърнат в украинска кървава баня от руснаците – и те напуснаха, след като претърпяха 70 процента загуби. За тях това означава, че от 4000 души… са се изтеглили с около 1200 души. Това е катастрофа, но това е, което наистина се случва”, казва още американският полковник.
“И когато руснаците най-накрая започнат своята офанзива, американците ще видят как цялата тази къща от карти се срива. Тогава единственият въпрос е дали някой най-накрая ще се изправи и ще сложи край на този напълно фалшив разказ”. („Полковник Дъглас Макгрегър“, Real America, https://rumble.com/v21yohy-real-america-dan-ball-w-col… ; 8:45 мин.)
И ето още Макгрегър:
“Все повече изглежда, че руснаците биха искали първо да изпълнят задачата си в Донбас. Те искат да елиминират всички украински сили, които са в Донбас… Не забравяйте, че това винаги е била мярка за икономисване на сила. Тя е предназначена да смели колкото се може повече украинци на възможно най-ниската цена за руснаците. Това е, което се случва в Южна Украйна (и) продължава. Работи брилянтно”.
“И Суровикин, командирът на театъра, каза, че това ще продължи, докато не е готов да започне офанзивата си. Когато започне офанзивата, битката ще бъде съвсем различна. Но интересното е, че украинците взеха толкова много жертви на юг, че започваме да чуваме съобщения, че са на ръба на краха. Ето защо чуваме за тийнейджъри на възраст 14 или 15 години, принудени да работят….”, продължава той.
“….и получаваме видеоклипове от украински войници, които казват: “Хората в Киев по-добре да се надяват, че руснаците ще стигнат до тях преди ние… защото ние ще ги убием.” Те говорят за хора в правителството, защото не виждат доказателства, че правителството на Зеленски … му пука за тях”, казва полковникът.
“Остават без храна и дрехи; те замръзват, дават тежки жертви и биват отблъснати”. („Ще има ли Украйна достатъчно огнева мощ?“, полк. Макгрегър, Judging Freedom, https://www.youtube.com/watch?v=jH3iGOPNCiM&t=1050s ; 17:35 мин.)
Както Макгрегър, така и Меркурис изглежда са съгласни, че руската стратегия включва „смилане“ на врага, (унищожаване на възможно най-много украински войници) консолидиране на руските печалби, като същевременно разширяват контрола им върху райони на изток и по Черно море и, в крайна сметка, разделянето на Украйна на 2 отделни единици; „дисфункционална малка държава“ на запад и индустриализирана, просперираща държава на изток. Ето Александър Меркурис от скорошна актуализация в You Tube:
“Моето силно впечатление е, че… фокусът на руската зимна офанзива – която наистина предстои – ще бъде върху прекратяването на битката в Донбас, сломяването на украинската съпротива в Донбас, изчистването на украинските сили от Донецката народна република”.
“Не ми изглежда така, сякаш руснаците планират голямо настъпление към Киев или Западна Украйна. Не това казват тези коментари на генерал Герасимов. … руснаците се фокусират върху Донецк … Това е “нисък риск”, но е много ефективно. Смила украинската армия точно както каза генерал Суровикин. То отслабва бъдещата способност на Украйна да продължи войната и — в същото време — изпълнява основната мисия на Русия, която от самото начало беше освобождаването на Донбас.”
“Сега, няма да свърши дотук. Други руски официални лица казват, че през 2023 г. трябва да видим връщането на Херсонска област… и със сигурност ще има други руски напредвания на други места. Но основната битка беше и си остава Донбас. След като тази битка бъде спечелена, след като украинската съпротива бъде сломена, украинската армия ще бъде фатално отслабена… което означава, че Украйна не само ще е загубила своя най-силно индустриализиран регион и своята най-силно укрепена зона. Това също ще означава, че руснаците ще имат безпрепятствен достъп по целия път до източния бряг на река Днепър”.
“В този момент те ще бъдат в състояние да разполовят Украйна. Това ми се струва логично и ми се струва ясно, че това е руският план. Те не го крият, но държат хората нащрек и гадаещи за войските, които са в Беларус”.
“Но подозирам, че основната цел на тези сили е да приковат украинските войници … около Киев от евентуална руска офанзива там и да противодействат на много голямото натрупване на полски войски. Това е, което Герасимов каза”. („Александър Меркурис за Украйна“, https://www.youtube.com/watch?v=Eo6e2gu8nYw&t=1890s ; 31:35 мин.)
Въпреки че никой не може да предскаже бъдещето с абсолютна сигурност, изглежда, че и Макгрегър, и Меркурис имат достатъчно добра хватка върху фактите, така че техният сценарий не може да бъде отхвърлен незабавно.
Всъщност настоящата траектория на конфликта предполага, че техните прогнози вероятно са „заспали“. Във всеки случай няма да се наложи да чакаме дълго, за да разберем. Температурите падат бързо в Украйна, което позволява безпрепятствено движение на танкове и бронирани машини. Зимната офанзива на Русия вероятно ще е само след седмици.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

АНАЛИЗИ

„Особените отношения“ между САЩ и Великобритания стигат нови върхове на напрежение

Avatar photo

Published

on

By

Дудаков: „Особените отношения“ между САЩ и Великобритания стигат нови върхове на напрежение: Малек Дудаков анализира как „особените отношения“ между САЩ и Великобритания преминават на границата на абсурда.

Британската полиция започва да арестува шофьори на Tesla Cybertruck, тъй като тези автомобили не са сертифицирани за безопасност на територията на Обединеното кралство. Според анализатора, настройката на Илън Мъск към британските власти прави сертификацията на тези електромобили малко вероятна.

Дудаков отбелязва, че британските лейбъристи, оглавявани от Киър Стармър, опитват да „отмъстят“ на Мъск, който е един от най-богатите хора в света, въпреки че Tesla е най-популярната марка електромобили в страната

Дудаков отбелязва, че британските лейбъристи, оглавявани от Киър Стармър, опитват да „отмъстят“ на Мъск, който е един от най-богатите хора в света, въпреки че Tesla е най-популярната марка електромобили в страната. Мъск обаче не отстъпва и подготвя план за сваляне на правителството на Стармър, целейки предсрочни избори.

В същото време Стармър, отбелязва Дудаков, отчаяно се опитва да демонстрира увереност, обещавайки десет години управление, въпреки че рейтингите на лейбъристите падат рязко.

Ситуацията във Великобритания се влошава – икономическа рецесия, дългова криза и конфликти с администрацията на Тръмп допълнително подкопават позицията на кабинета

Ситуацията във Великобритания се влошава – икономическа рецесия, дългова криза и конфликти с администрацията на Тръмп допълнително подкопават позицията на кабинета. Рейтингите сочат, че лейбъристите се плъзгат към трето място, докато Найджъл Фараж, подкрепян от републиканците в САЩ, се утвърждава като най-популярния британски политик.

Според Дудаков, администрацията на Тръмп използва конфликта с лейбъристите, за да оказва натиск върху британското лоби. Дори преговорите за връщане на островите Чагос на Мавриций са блокирани от екипа на Тръмп. За 2025 година, прогнозира Дудаков, бъдещето на лейбъристите изглежда мрачно.

На протест в подкрепа на демократическата кауза във Вашингтон се събират само 50 000 души, в сравнение с половин милион на „Женския марш“ през 2017 г.

Провалът на демократите в организирането на протести срещу Тръмп

Дудаков обръща внимание и на слабата мобилизация на демократите в САЩ след изборите. На протест в подкрепа на демократическата кауза във Вашингтон се събират само 50 000 души, в сравнение с половин милион на „Женския марш“ през 2017 г. В останалите градове на страната протестите също са слабо посетени. Причините за това, отбелязва анализаторът, са вътрешни конфликти, корупционни скандали и загуба на доверие сред избирателите.

Поражението на вицепрезидента Камала Харис на изборите допълнително демотивира демократите

Поражението на вицепрезидента Камала Харис на изборите допълнително демотивира демократите. Те вече не успяват да привлекат подкрепа дори за теми като расова справедливост и борба с климатичните промени, които преди бяха популярни. В същото време Доналд Тръмп използва тази ситуация, за да засили собствената си подкрепа сред избирателите.

Дудаков предполага, че демократите ще опитат да организират нови протести, свързани с депортацията на нелегални мигранти, но популярността на подобни политики сред обществото (87% одобрение) прави протестите малко вероятни. Все пак, предупреждава той, демократите ще се опитат да намерят нова тема за мобилизация.

Очакванията към инаугурацията на Тръмп и бъдещата политика на САЩ
САЩ се готвят за инаугурацията на Доналд Тръмп като 47-и президент, а екипът му обещава незабавни действия. Дудаков посочва, че се планират мащабни рейдове срещу нелегалните мигранти в градове като Чикаго и Ню Йорк, което вече води до „самодепортации“ – мигрантите напускат страната сами, пише Дудаков по темата.

Една от най-горещите теми е забраната на TikTok в САЩ, която предизвиква недоволство сред младите хора. Тръмп обещава временно да отмени решението

Една от най-горещите теми е забраната на TikTok в САЩ, която предизвиква недоволство сред младите хора. Тръмп обещава временно да отмени решението и да започне преговори за продажба на американското подразделение на платформата – потенциален купувач е Илън Мъск. Забраната обаче носи негативи за демократите, тъй като допълнително намалява подкрепата сред младите избиратели.

Илон Мъск и Вивек Рамасвами имат за цел да режат разходите направени от демократите. Без съмнение ще ударят техните програми и раздути щатове

В същото време отделни щати като Айова и Ню Хемпшир планират да последват примера на Тръмп, като въведат икономии и съкратят бюрокрацията. На федерално ниво Илън Мъск и Вивек Рамасвами ще играят ключови роли в реформите. Демократите, от своя страна, ще саботират политиките на Тръмп, задълбочавайки разделението между „червената“ и „синята“ Америка.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

АНАЛИЗИ

“Да направим Гренландия отново велика”: Законопроектът за покупката на острова е готов

Avatar photo

Published

on

By

„Да направим Гренландия отново велика“: Законопроектът за покупката на острова е готов. Процедурата започва веднага след встъпването на Тръмп: Републиканците в Конгреса на САЩ, съюзници на новоизбрания президент на страната Доналд Тръмп, подготвят почвата за реализиране на амбициозната му идея да присъедини Гренландия към Съединените щати.”

Анализаторката от Fox News, Елизабет Елкинд, съобщава за внесения от конгресмена от Тенеси, Анди Оглс, законопроект, който цели да разреши на Тръмп да започне преговори с Дания за покупка на тази стратегически разположена територия.

Идеята зад законопроекта

Гренландия, макар и географски разположена в близост до Северна Америка, има дългогодишни културни и геополитически връзки с Европа. Законопроектът, озаглавен „Да направим Гренландия отново велика“, подчертава решимостта на Републиканската партия да възвърне водещата роля на САЩ в света след годините на управление на президента Джо Байдън. Оглс заявява пред Fox News:
„Президентът Тръмп ясно заяви, че Америка ще бъде отново държава номер едно. Републиканците са готови да подкрепят усилията му за укрепване на икономиката и националната сигурност.“

Процедура за покупка

Законопроектът предвижда президентът да започне преговори с Дания веднага след инаугурацията си.

В този смисъл, процедурата ще бъде извършена изключително бързо и без време за губене

Законопроектът предвижда президентът да започне преговори с Дания веднага след инаугурацията си. В него се уточнява, че до пет дни след постигане на споразумение, то трябва да бъде представено на съответните комисии в Конгреса, заедно с всички съпътстващи документи. Въпреки това, според Конституцията на САЩ, Конгресът контролира разходите и не може да бъдат извършвани покупки без неговото одобрение.

Подкрепата за проекта

Анди Оглс е подкрепен от десет свои колеги от Републиканската партия, включително конгресмени от щатите Ню Йорк, Тексас, Флорида и Алабама. Сред тях са имената на Майк Лоулър, Клаудия Тени, Даян Харшбаргър и Анна Паулина Луна. Законопроектът е част от по-широките усилия на Републиканската партия да подкрепи външнополитическите амбиции на Тръмп.

Стратегическо значение на Гренландия

Идеята за придобиването на Гренландия не е нова за Доналд Тръмп. Още по време на първия му президентски мандат той изразяваше интерес към тази територия, позовавайки се на нейното стратегическо местоположение. Близостта на Гренландия до Русия (по-близо отколкото САЩ, бел. ред.), основен геополитически съперник на САЩ, се смята за ключов фактор в плана. Според Оглс придобиването на Гренландия е жизненоважно за националната сигурност на Америка.

Възможности за икономическо и военно влияние

Тръмп не изключва използването на икономически и военен натиск за реализиране на този план

Тръмп не изключва използването на икономически и военен натиск за реализиране на този план. Миналата седмица, в отговор на журналистически въпрос, избраният президент заяви, че не може да гарантира, че няма да се прибегне до такива мерки. Републиканците подчертават, че контролът върху Гренландия би укрепил стратегическите позиции на САЩ в Арктика, където глобалното затопляне отваря нови икономически и военни възможности.

 

Синът на Тръмп в Гренландия

Доналд Тръмп-младши наскоро посети Гренландия, уж по лични причини, но визитата му беше възприета като дипломатически сигнал. Анализатори смятат, че това е част от предварителната подготовка за осъществяване на покупката.

Други външнополитически амбиции

Панамският канал

Наскоро беше внесен и друг законопроект, предвиждащ придобиването на Панамския канал. Предишна версия на документа посочваше символичната цена от 1 долар

Законопроектът за Гренландия не е единственият подобен ход от страна на републиканците. Наскоро беше внесен и друг законопроект, предвиждащ придобиването на Панамския канал. Предишна версия на документа посочваше символичната цена от 1 долар за покупката, но окончателният вариант оставя сумата неуточнена.

Този ход на Републиканската партия демонстрира твърдото намерение на Тръмп и неговите съюзници да укрепят позициите на САЩ на световната сцена чрез смели и нетрадиционни подходи. Предстоящите политически и дипломатически събития ще покажат дали тези амбициозни планове могат да бъдат реализирани.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

АНАЛИЗИ

Защо Тръмп се нуждае от спешни преговори с Путин

Avatar photo

Published

on

By

„Веднага след встъпването в длъжност на Тръмп ще има телефонен разговор между лидерите. Дипломатическото взаимодействие ще започне на работно ниво. С тези думи експертите коментират изявления, идващи от Вашингтон за възможни преговори между лидерите на Русия и САЩ. Реално ли е възможна лична среща между президентите на двете страни при сегашните условия?

Русия и САЩ са близо до началото на преговорния процес. Поне така твърдят във Вашингтон. От изявлението на Тръмп за готовност за срещи (и то „много бързо“) и до публичната демонстрация на САЩ на проблясъци на реалистичен подход.

„Не мисля, че е реалистично да кажем, че възнамеряваме да изгоним всеки руснак от всяка педя украинска земя, дори от Крим. Президентът Тръмп признава тази реалност и ако останалият свят я признае, това би било монументална стъпка напред“, казва бъдещият съветник по националната сигурност на Тръмп Майк Уолц.

Разбира се, дори подготовката за преговори като такива все още не е започнала. „Има определени контакти между Вашингтон и Москва, както военни, така и дипломатически, но това са по-скоро контакти на техническо ниво. Нямаше политически диалог или диалог на най-високо ниво“, каза прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков.

И това е логично. Първо, защото това е изискване на американското законодателство – то забранява на избрания президент да се намесва в делата на настоящия. И преговорите по същество за среща могат да бъдат точно такава намеса.

Второ, трябва да се водят преговори по същество с тези, които са на власт и които могат да носят отговорност за това, което се договаря. Тръмп все още не е официално на власт и докато бъде избран, ситуацията на място може да се промени, като се има предвид неистовата активност на отиващата си администрация на Байдън по въпросите на доставката на оръжия за Украйна и налагането на санкции срещу Русия.

„Демократите имат такива маниери в политиката като последно средство да развалят позициите на следващата администрация“, каза руският външен министър Сергей Лавров. – Когато вече не сте избран и вашият екип вижда Америка по начин, който не е подкрепен от мнозинството американци, то чисто етически, въз основа на човешкото благоприличие, изчакайте тези три месеца между изборите и встъпването в длъжност и разберете, че хората искат друга политика. Но не, определено ще го направим, ще затръшнем вратата, за да не му е добре на никого.”

Следователно самата възможност за преговори ще се отвори след 20 януари – тоест след като Тръмп се трансформира от избран в настоящ президент на САЩ.

„Абсолютно съм уверен, че веднага след встъпването в длъжност на Тръмп ще има телефонен разговор между лидерите. Е, дипломатическото взаимодействие ще започне на работно ниво – например с участието на специалния представител на САЩ за Украйна Кийт Келог, същия Майкъл Уолц, новия държавен секретар или неговите заместници”, разказва пред вестник ВЗГЛЯД Дмитрий Суслов, заместник-директор на Центъра за цялостна европейска и международна квалификация във Висшето училище по икономика,.

И само ако това дипломатическо взаимодействие е успешно, Тръмп и Путин ще могат да проведат среща лице в лице. Но има известни съмнения, че ще бъде успешно.

Да, ще бъде лесно да се споразумеем по няколко точки. „Най-лесното нещо в един диалог ще бъде неговото начало. И двете страни са заинтересовани той да тръгне“, казва Дмитрий Суслов.

Съединените щати (при Тръмп, разбира се) са заинтересовани, защото трябва да се отърват от украинската криза възможно най-бързо и да се справят с други, по-важни неща – Китай, Близкия изток и вътрешноамериканските проблеми. Според помощника на президента Николай Патрушев Украйна няма да бъде сред приоритетите на Тръмп, той е загрижен за Китай.

И ако Съединените щати не могат да се отърват от нея, като нанесат стратегическо поражение на Русия, това означава, че трябва да търсят компромис с нея. И вижте сега, преди администрацията на Тръмп да е формирала собствена история на подкрепа на режима в Киев и всички разходи за него могат да бъдат прехвърлени на администрацията на Байдън.

Русия винаги се е застъпвала и застъпва за разрешаване на конфликта чрез преговори. Да, Москва може да реши проблемите си с киевския режим чрез СВО, но политико-дипломатическото решение, за разлика от обикновеното военно, може да осигури на Москва както признаване на новите й територии, така и начало на процеса на премахване на санкциите. Ако преговорите са успешни, разбира се.

Съединените щати са готови официално да лишат Киев от евроатлантическата му мечта. „Ще бъде доста лесно да се договорим за невлизането на Украйна в НАТО. Тръмп определено не подкрепя тази идея, както и мнозина около него – вицепрезидентът Дж. Д. Ванс, Кийт Келог“, обяснява Дмитрий Суслов.

Логиката на Тръмп е проста: присъединяването на Украйна към НАТО ще наложи задължения на Съединените щати да я защитават. А новоизбраният президент е против всякакви допълнителни задължения.

От друга страна, и в САЩ, и още повече в Европа, има проект за някаква сублимация на членството на Украйна в НАТО. Просто казано, засилването на сътрудничеството между Запада и режима в Киев след края на СВО. И този проект просто среща твърда съпротива от Москва, която изисква демилитаризация и неутрален статут на следвоенна Украйна.

„Това е едно от най-фундаменталните противоречия в нашите подходи. Позицията на администрацията на Тръмп ще бъде, че Украйна трябва да излезе от войната и да остане военно силна страна, а Европа трябва да продължи да предоставя военна подкрепа на Украйна. Взаимодействието между Украйна и европейските страни трябва да се запази или дори да се засили, особено ако Украйна стане неутрална държава“,

– обяснява Дмитрий Суслов. Москва, разбирайки антируската природа на украинската държава в сегашното й превъплъщение, е против подобен сценарий.

Друг проблем може да са „допълнителните тежести“ на преговорите – т.е. допълнителни играчи на масата за преговори. Ясно е, че Зеленски няма да го има – поне докато не бъде легитимиран на избори. А може би изобщо няма да се случи, тъй като с думите си той се изключи от преговорите с Москва. Но Европа може би.

„Европейците ще изискват от Тръмп да седнат на масата за преговори и преговорите да не се провеждат без европейците. Че САЩ поне трябва да се координират с европейците по нещата, които обсъждат с Русия. И че ако администрацията на Тръмп ги изключи от преговорния процес и води двустранни преговори с Русия зад гърба на европейците, тогава европейците няма да подкрепят Тръмп по отношение на Китай“, обяснява Дмитрий Суслов.

Европейците не искат да се повтори ситуацията, когато Москва и Вашингтон решаваха проблемите на европейската сигурност без тях. Но в украинския конфликт Европа заема много по-твърда позиция от САЩ, включително по въпроса за разполагането там на западни войски. Следователно с тяхно участие ще бъде изключително трудно да се постигне съгласие по вече проблемните точки.

Затова Москва се застъпва за това на масата за преговори да няма ненужни хора. „Преговорите за Украйна трябва да се водят между Русия и САЩ без участието на други западни страни. Няма какво да си говорим нито с Лондон, нито с Брюксел. Ръководството на ЕС например отдавна няма право да говори от името на много от своите членове като Унгария, Словакия, Австрия, Румъния и някои други европейски страни, които са заинтересовани от стабилността в Европа и заемат балансирана позиция. към Русия“, казва Николай Патрушев.

В същото време трябва да разберем, че дори и без европейските „партньори“ преговорите ще отнемат седмици и месеци. Че и без европейския преговорен саботаж най-вероятно ще има украински саботаж – например под формата на опити за организиране на нови терористични атаки в Русия.

Ето защо би било преждевременно да се възлагат твърде големи надежди на тези преговори. Ако се състоят – добре. Ако в крайна сметка постигнат споразумения, които устройват Русия, това е още по-добре. А ако не – Русия ще гарантира сигурността си чрез военна сила.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ1 day ago

Свалят имунитета на шавливата Лена

Наталия Киселова внесе искането за снемане на три депутатски имунитета Председателят на Народното събрание Наталия Киселова внесе проекторешения за сваляне...

БЪЛГАРИЯ2 days ago

Сухопътният Шенген ни свари неподготвени

Неочаквано бързото отваряне на границите с Румъния и Гърция изненада държава, община и частни интереси Заведи премиер или министър на...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Синдикати и работодатели организират протести и блокади

Синдикатите и работодателите организират протести и блокади, ако не бъдат компенсирани за поскъпването на тока Протести и блокади на магистрали...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Пазарът на имоти полудя. Невижан интерес към тези градове

Реализирани са повече сделки с имоти както в най-големите градове на страната Невиждано покачване на продажбите на жилищни имоти в...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Костадинов подкрепя Тръмп за Канада и Панамския канал, иска Македония и Южна Бесарабия към България

С публикация в социалната мрежа лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов прикани българското правителство да предяви своите претенции към Южна Бесарабия....

СВЯТ

СВЯТ4 hours ago

Лобито за развитие на ядрената енергия в ЕС победи „зеленото“ лоби в Брюксел

Стимулирането на закъсалата икономика на ЕС ще изисква премахване на целите за възобновяеми енергийни източници и спиране на правилата за...

СВЯТ4 hours ago

Орбан: Тръмп ще преобрази света, време е да окупираме Брюксел!

Премиерът на Унгария Виктор Орбан, известен с консервативните си позиции, заяви, че първите укази, подписани от Доналд Тръмп като президент...

СВЯТ13 hours ago

Лавров: “Не очакваме нищо по различно в отношението към Русия”

Лавров: Първите изявления на Тръмп очертават методите му за прокарване на интересите на САЩ „Първите изявления на американския президент Доналд...

СВЯТ14 hours ago

Налудничави приказки на вещицата от Брюксел

Вещицата докладва в Давос за изпълнена заповедта на господарите и! Фон дер Лайен: Европейците плащат непосилна цена заради отказа от...

СВЯТ1 day ago

Искате Евро, питайте хърватите, пощуряха!

Хърватия, която прие еврото, въвежда нови мерки за контрол на цените заради рекордната инфлация Страната, която преди 2 г. прие...

Най Четени