НОВИНИ
ПАРИТЕ НА БЪДЕЩЕТО
Парите на бъдещето или Бъдещето на парите? Какво е бъдещето на парите, които познаваме и ползваме всеки ден? Много малко са хората, които могат да прогнозират финансовото състояние на света през следващите 15, та дори и 5 години. Всичко започва през 2008 г., когато изкуственият, спекулативен икономически растеж в САЩ и световната практика за спекулации в областта на кредитирането, довеждат до криза, огромни загуби и фалити първоначално във финансовия сектор, а от края на 2008 г. и в реалната икономика, както и влизането в рецесия на водещите световни икономики през 2008/2009 година.
В България по това време правителството на БСП, начело със Сергей Станишев, ни уверяваше, че криза няма. У нас в началото на 2009 г. секторите, които първи са обхванати от краха, са пазарът на недвижими имоти и строителството. Кризата постепенно се задълбочи и обхвана всички сектори на стопанския живот през следващите години. Най-вероятно за повечето граждани в нашата родина периодът от 2008 г. до началото на 2009 г. нищо не е по-различно от всяка друга година, защото ние перманентно сме в криза. Но за бизнесът – промяната беше осезаема.
Исторически погледнато, човечеството преминава през няколко кризи – Голямата депресия (1929 г.), Сривът на фондовите пазари (1987 г.), две от по-големите – и те са сигнал за всички, че съществуващата финансова система не може да продължава да работи по същия начин и нещо трябва да се промени. Промяната през 2008 г. идва със създаването на Биткойн и първото приложение на скорошно научно откритие, известно като блокчейн, което позволява на съвременното, свързано чрез мрежата общество да се самоуправлява.
„Без нужда от „народни“ представители, без нужда от политици, но най-вече без нуждата от посредничеството на банки, финансови институции и администрация.“
Работи с Интернет, но без централен сървър. А бъдещето е в разработването на такива разплащателни системи, които да бъдат по-сигурни, да отговарят на все по-дигитализиращия се свят, в който живеем, а именно: онлайн плащания с карти, верификации с електронен подпис, криптиране на кореспонденция, пазаруване, пращане на пари на близки и др. В днешно време системата работи по познатия принцип – всяка национална или наднационална банка (пр. ЕЦБ, БНБ, Федерален резерв) изготвя сама правилата и процедурите за работа на платежните системи за разплащания, както и каква ще бъде за деня стойността (освен в случаите на валутен борд) на една парична единица спрямо друга – EUR/USD.
Какво е Биткойн?
Когато чуете за първи път биткойн, логично се питате „Какво е биткойн?“. Е биткойн е просто е една от многото криптовалути. Към днешна дата има около 1000 криптовалути, които търсят своя път към масовия потребител. Някои от тях са Биткойн (BTC – Bitcoin) Лайткойн (LTC – Litecoin) и тн.
В най-общи линии всяка криптовалута е съвкупност от две неща: разплащателна система и парична единица (валута), ползвана в тази разплащателна система. По-наблюдателните ще забележат, че понякога пишем Биткойн с главно Б, друг път с малко: употребяваме главна буква, когато имаме предвид разплащателната система, а малка, когато имаме предвид валутата. Например, България използва няколко платежни системи за разплащания, в зависимост от типа плащане. Чува ли ли сте за Борика? Тази система осъществява междубанковите плащания с карти – Visa, Mastercard и Maestro. Общото за българските платежни системи е: всички системи работят в съответствие с правила и процедури изготвени от БНБ и използват паричната единица на България – лев.
Но защо са ни необходими още валути в този свят, че и чак нова разплащателна система? Най-добре може да отговорим на този въпрос като видим как се различава например биткойн (криптовалутата ползващата се с най-голямо доверие) от всички съществуващи валути и какво е различното в разплащателната система Биткойн.
Валутата биткойн е изцяло дигитална. Тя не се издава и не се гарантира от правителство, организация или компания. По силата на математически закон максималното количество биткойни е ограничено на 21 милиона, а този лимит ще бъде достигнат през 2150 година. Най-малката мерна единица (като стотинката при лева) е сатоши, по името на своя създател или създатели. Сатоши е една милионна от биткойн – 0, 000 000 001. При наличието на 21 милиона, количество което се очаква да бъде „изкопано“ към 2050 г., ще разполагаме с достатъчна сума в обръщение, т.е. 210 трилиона сатошита. Тези характеристики са в пълна анти-теза на парите, както ги познаваме днес. Например, щатският долар има физически носител (банкнотите, които познаваме), макар че в по-голямата си част се ползва в електронна форма. Доларът се издава и е (уж) защитен от централната банка на САЩ, но нито има ограничение на общия брой долари в обръщение, нито има зададен график за печатане на нови банкноти. Федералният резерв е частна банка, която сама определя кога и колко долари да се печатат. Ако еврото се печата от ЕЦБ, а левът от БНБ, то
Кой регулира Биткойните?
Отговорът е много лесен – всеки един от нас. Това не са банките, корпорации или правителства. Печатарските машини са нашите компютри, а това е една прекрасна възможност ние – всеки притежател на компютър – да изградим собствена система за трансфер на стойност и да ограничим максимално простото печатане на пари и влиянието на досегашната система върху отделните индивиди. Все още е трудно да свикнем с новата технология. Тя се контролира съвместно от всичките си потребители по цял свят и компютрите, свързани към нея, обменят информация директно един с друг, без нуждата от централен сървър или посредник. Всеки – без ограничение – може да включи компютъра си към тази мрежа.
Биткойн мрежата пък е децентрализирана, P2P мрежа (сходно на торентите), в която компютрите, свързани към нея, обменят информация директно един с друг, без нуждата от централен сървър или посредник. Всеки – без ограничение – може да включи компютъра си към тази мрежа. Ако не схващате напълно какво точно означава децентрализирана платежна система, се замислете как се случват дигиталните плащания днес – било то в Интернет или с банкова карта в магазина. Чрез посредничеството на една или повече банки. Винаги има поне една стъпка между вас и продукта или услугата, които искате да си купите (PayPal, Mastercard, Visa и тн.). Трудното е в това да я приемем, да й се доверим – както имаме доверие в златото, среброто и парите, които познаваме. А биткойн съществува от съвсем кратко време. Измислен е през 2009 г. от Сатоши Накамото – мистериозен програмист или група хора. Идеята е възможностите на компютрите да се използват за „печатане“ на биткойн, разрешавайки сложни математически проблеми, които стават все по-трудни, за да бъде подсигурено паричното обръщение.
Досега не е имало подходяща платежна система за Интернет. По-скоро светът пригоди старите парични системи към него, със всичките им кусури. В Интернет нямаше лесен начин да дадеш възможност на различни икономики да се включат в общото потребление през високите технологии. В Индонезия например, покупателната сила е една, в България друга, но това не означава, че на индонезийците не може да им се даде възможност да се докоснат до информационните услуги.
Мрежата на Биткойн вече може да обработи много по-голям брой транзакции в секунда отколкото преди време, но все още не е напълно готова да покрие нивото на големите мрежи за кредитни карти и банките. В момента се работи върху премахването на тези ограничения и бъдещите изисквания са ясни. От своето създаване всеки аспект на мрежата на Биткойн е в процес на непрекъсната оптимизация, специализация и развитие и се очаква това да продължи още няколко години, тъй като трафикът се увеличава.
БЪЛГАРИЯ
Без Кирил Петков и Асен Василев: това е съставът на новия служебен кабинет
Президентът Румен Радев обяви състава на новото служебно правителство. В него има три нови имена. Ето кои са министрите в новия служебен кабинет.
Президентът Румен Радев обяви имената на министрите в новия служебен кабинет. Така правомощията на досегашното служебно правителство са прекратени. В новия служебен кабинет има трима нови министри – на финансите, на икономиката и на транспорта.
Ето кои са министрите в новия кабинет
Стефан Янев – служебен министър-председател;
Гълъб Донев – служебен заместник министър-председател и служебен министър на труда и социалната политика;
Бойко Рашков – служебен заместник министър-председател и служебен министър на вътрешните работи;
Атанас Пеканов – служебен заместник министър-председател по управление на европейските средства;
Валери Белчев – служебен министър на финансите;
Георги Панайотов – служебен министър на отбраната;
Стойчо Кацаров – служебен министър на здравеопазването;
Виолета Комитова – служебен министър на регионалното развитие и благоустройството;
Николай Денков – служебен министър на образованието и науката;
Светлан Стоев – служебен министър на външните работи;
Янаки Стоилов – служебен министър на правосъдието;
Велислав Минеков – служебен министър на културата;
Асен Личев – служебен министър на околната среда и водите;
Христо Бозуков – служебен министър на земеделието, храните и горите;
Христо Алексиев – служебен министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията;
Даниела Везиева – служебен министър на икономиката;
Андрей Живков – служебен министър на енергетиката;
Стела Балтова – служебен министър на туризма;
Андрей Кузманов – служебен министър на младежта и спорта.
Тримата нови министри
Както се очакваше, повечето служебни министри, назначени от президента Радев през май, запазиха позициите си. Освен министърът на транспорта, от кабинета излязоха и двамата най-популярни министри – Кирил Петков и Асен Василев. От седмици се говори, че се очаква двамата да оглавят нов политически проект.
На мястото на Кирил Петков министър на икономиката става Даниела Везиева, която беше негов съветник. Везиева беше зам.-министър на икономиката във второто правителство на Борисов от квотата на Реформаторския блок.
Новият министър на финансите Валери Белчев е финансист с дългогодишен опит в сектора. Възпитаник е на Харвард и е работил за редица водещи търговски банки.
Новият министър на транспорта Христо Алексиевзаемаше същия пост и в първото служебно правителство, назначено от президента Радев през 2017 година. До момента Алексиев беше председател на Управителния съвет на Националната компания “Железопътна инфраструктура”.
След като второ поредно Народно събрание не успя да излъчи кабинет, за първи път служебно правителство поема функциите си от друг служебен кабинет. През ноември в България ще се проведат поредни предсрочни избори.
БЪЛГАРИЯ
Слави Трифонов със светкавична реакция: Хората не искат да дават милиони на партиите
Лидерът на Има такъв народ Слави Трифонов реагира светкавично след отхвърлянето на предложението на партията му за намаляване на партийната субсидия. Отново във фейсбук той сподели своите мисли за случващото се в 45-ия парламент.
“Преди малко в Парламента ние не успяхме да направим така, че държавната субсидия за партиите да стане 1 лев на получен глас. Така, както пожелаха 2 милиона и половина българи на законен референдум. И защо не успяхме? Защото изцяло “за” гласуваха само депутатите на “Има такъв народ”. А “против” гласуваха депутати от всички останали парламентарни групи. Значи, когато става дума за пари – няма статукво ГЕРБ, БСП, ДПС, няма “Демократична България”, няма “Изправи се! Мутри, вън!”, коментира Трифонов.
“Има нещо, което не мога да разбера. Толкова е ясно – хората не искат да дават милиони левове на партиите. Но голяма част от партиите казват – не. Вие не искате да ги давате, но ние ще си ги взимаме. Даже ще си направим закон, за да ви взимаме милионите, които не искате да ни давате, законно.Този парламент не успя да събере мнозинство, за да изпълни волята на народа. Може би следващият ще може”, отбеляза още той.
АНАЛИЗИ
Слави Трифонов „закла“ Борисов, Радев ще управлява България
Cлaви Tpифoнoв нямa нaмepeниe дa взeмe влacттa, a щe cе нacoчи ĸъм пpeдcpoчни избopи, ĸъдeтo cе нaдявa нa двoeн вoт!
Чaлгap или нe, тpябвa дa мy cе пpизнae, чe имeннo Cлaви Tpифoнoв e тoзи, ĸoйтo cлoжи ĸpaя нa Бoйĸo Бopиcoв. Πocтигaйĸи нeвepoятнoтo втopo мяcтo нa пapлaмeнтapнитe избopи oщe пpи cвoя дeбют, „Имa тaĸъв нapoд“ нa пpaĸтиĸa изxвъpли ГEPБ oт влacттa.
Cлaви и Paдeв изxвъpлят Бopиcoв.
Kaĸтo e извecтнo, Cлaви oтдaвнa oбяви, чe нямa дa cе ĸoaлиpa c ГEPБ, БCΠ или ДΠC. Зa нeгo ocтaвaт ĸaтo вapиaнти „Дeмoĸpaтичнa Бългapия“ и „Изпpaви cе! Myтpи вън!“, нo пpoцeнтитe нa тpитe пapтии oбщo нямa дa cтигнaт зa cъcтaвянe нa пpaвитeлcтвo.
ГEPБ cъщo нe мoжe дa нaмepи ĸoaлициoнни пapтньopи тaĸa, чe дa нaпpaви пpaвитeлcтвo. Cъщoтo cе oтнacя и зa БCΠ.
Kaтo втopa пoлитичecĸa cилa, имeннo нa „Имa тaĸъв нapoд“ щe cе пaднe дa paзпpeдeля пoлитичecĸaтa ĸapтa нa Бългapия. Cпopeд пoвeчeтo инфopмaции Cлaви Tpифoнoв нямa дa взeмe влacттa, a щe ocтaви Pyмeн Paдeв дa нaпpaви cлyжeбнo пpaвитeлcтвo и нaeceн щe имa oщe eдни пapлaмeнтapни избopи.
Toвa знaчи, чe гeн. Paдeв щe пoeмe влacттa y нac зa няĸoлĸo мeceцa, ĸoeтo пoдпeчaтвa cмъpтнaтa пpиcъдa нa Бoйĸo Бopиcoв. He e тaйнa, чe тoй пoлзвaшe дъpжaвaтa ĸaтo чaдъp cpeщy paзлични мyтpи, нo ако нe e във влacттa, вeчe нямa ĸaĸвo дa гo пaзи и мoжe жecтoĸo дa cи изпaти.
Paдeв пo вcяĸa вepoятнocт щe нaзнaчи хора в cъдeбнaтa ни cиcтeмa, ĸoитo щe глeдaт пoд лyпa Бopиcoв, a пpи нeгo нaиcтинa имa ĸaĸвo дa се види. И вcичĸo тoвa блaгoдapeниe нa Cлaви Tpифoнoв.
Πpипoмнямe, чe шoyмeнът зaceгa имa oĸoлo 17% вoт, ĸaтo в чyжбинa e бeзaпeлaциoнeн пoлбeдитeл c 30% глacoвe нa eмигpaнтитe.
Cлaви щe излeзe гepoй в oчитe нa бългapитe, ĸaтo нe взeмe влacттa ceгa, a ocтaви Paдeв дa ĸoмaндвa. Toвa щe ocигypи нa Дългия пoнe двoйнo пoвeчe глacoвe нa cлeдвaщитe избopи и тoй дoбpe гo cъзнaвa.
Нека дa пpипoмним cъщo, чe cъвceм нacĸopo Cлaви oбяви, чe щe пoдĸpeпи Pyмeн Paдeв зa втopи пpeзидeнтcĸи мaндaт. Toвa пoĸaзвa, чe двaмaтa ca в oтлични взaимooтнoшeния и нямaт нищo пpoтив дa yпpaвлявaт зaeднo.
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
Метресите във властта
-
EXPRESS TV4 months ago
Бесен скандал между Тошко Йорданов и невежата но нагла Лора Крумова разтресе ефира!
-
EXPRESS TV4 months ago
Превземане. Кои са хората на Пеевски в ГЕРБ и БСП, и има ли КОЙ да го спре. Говори Татяна Дончева
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци
-
БЪЛГАРИЯ5 months ago
Поредните истерични брътвежи на Пеевски
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
За какво ни е ООН, не върши никаква работа, “Генералния секретар”, не вършеща нищо мижитурка
-
АКТУАЛНО4 months ago
„Такива големи загуби немците отдавна не са имали“: Цяла бригада изчезна. Развръзката е близо
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент