ЗАКОН
Съдът в Люксембург: Българските заповеди за разследване не стават
Такива актове не може да издава държава, която не спазва минималните стандарти и е многократно осъждана, смятат евромагистратите
България не може да издава европейски заповеди за разследване, за претърсване и изземване, за разпит на свидетели, защото националната правна уредба не предвижда никакви правни средства за защита срещу тях. Това се разбира от заключение на генерален адвокат към Европейския съд в Люксембург. В четвъртък то ще стане част и от решението на самия съд, който разглежда дело по запитване, направено от българския специализиран наказателен съд.
Това е пореден шамар за България и нейното наказателно правораздаване, и определено ще удари, както по репутацията, така и по ефективността му. След него, всяко искане на България към държава от ЕС да бъде извършено претърсване или изземване на нейна територия, да бъде разпитан неин гражданин или човек, намиращ се на нейна територия, да бъде извършено някакакво разследване или каквото и да е процесуално действие, може да бъде отказано.
Шамарът е още по-звучен и заради още един аргумент, посочен в заключението на генералния адвокат. Там изрично е записано, че “държава членка, която нарушава минималните стандарти на Европейската конвенция за правата на човека и нееднократно е осъждана поради липсата на ефективно правно средство за защита, с което да се обжалва законосъобразността на претърсването и изземването, не може да издава европейска заповед за разследване, която неизменно ще бъде засегната от същия вид нарушение”.
Делото в Люксембург е по преюдициално запитване, което е отправено от българския Специализиран наказателен съд в рамките на съдебно наказателно производство, водено срещу Иван Г. за данъчни престъпления. Интересното е, че самият съд си издава заповед за разследване и после сам пита Люксембург дали тя е валидна след като българският закон не предвижда правни средства за защита против издаването на европейска заповед за разследване, за претърсване и изземване и за разпит на свидетел.
Люксембург описва и конкретния случай. Според неговия разказ, “Иван Г. е бил предаден на съд за данъчни престъпления-за това, че чрез използване на подставени дружества внасял захар в България от дружество, установено в Чешката република и представлявано от г-н Y, а след това продавал тази захар на българския пазар, без да плаща и да начислява данък върху добавената стойност (ДДС)”. Българската прокуратурата твърдяла и, че той представял документи с невярно съдържание, че захарта е изнасяна за Румъния.
В тази връзка българският спецсъд решава да издаде европейска заповед за разследване (ЕЗР), с която да отправи до чешките органи искане за извършване на претърсване и изземване, както в офиса на установеното в Чешката република дружество, така и в дома на г-н Y. Освен това в заповедта се искало и разпит на последния като свидетел чрез видеоконферентна връзка.
След като издал заповедта, изведнъж българският съд се усъмнил в самия себе си, особено относно съвместимостта на националната правна уредба с правото на Съюза, тъй като българският закон не предвижда никакви правни средства за защита срещу издаването на ЕЗР.
Генералният адвокат по делото в Люксембург също установява липсата на каквато и да е възможност за защита срещу въпросните заповеди. Веднага след това той пише: “Тъй като националната правна уредба не предвижда ефективно правно средство за защита, с което да се обжалва законосъобразността на претърсването и изземването, тази държава членка неколкократно е осъждана за нарушение на минималните стандарти, предвидени в член 13 от Европейската конвенция за правата на човека от Европейския съд по правата на човека”.
Писмени становища по българското дело са представили чешкото, френското, италианското и австрийското правителство, както и Европейската комисия. Всички те са категорични, че въведената с Директива 2014/41 система не може да бъде в ущърб на защитата на основните права на човека, както са посочени в ЕКПЧ.
Въпросът, поставен в рамките на настоящото производство е да се установи дали може да издаде ЕЗР за претърсване и изземване в офиса на дружество и частно жилище, както и за разпит на свидетел в ситуация, в която засегнатите от тези действия лица не разполагат с никакви правни средства за защита съгласно националното право, пише генералният адвокат. “Според мен отговорът на този въпрос е – „не, не може“. Докато издаващата държава членка не e осигурила спазване на минималните стандарти, изисквани от ЕКПЧ, органите на тази държава не могат да участват в системата, въведена с Директива 2014/41”, пише още той и добавя: “Както правилно посочват по-специално френското и австрийското правителство, а също и Комисията, участието в системата за съдебна помощ и установеното с Директивата взаимно признаване предполагат, че всички участници спазват минималните изисквания за защита на основните права”.
Само преди няколко месеца, съдът в Люксембург удари шамар на България и за европейските заповеди за арест. Никоя държава от Европейския съюз вече няма да изпълнява европейските заповеди за арест, издадени от прокурор в България, докато страната не промени закона така, че да бъде осигурен съдебен контрол върху тези прокурорски актовe, стана ясно тогава пак от решението на Съда на ЕС в Люксембург (СЕС). Според него не са изпълнени изискванията за ефективна съдебна защита, ако европейската заповед за арест (ЕЗА) е издадена от прокурор и не подлежи на съдебен контрол в страната, преди издирваният да бъде предаден. Решението бе след запитване от английски съд за българска европейска заповед за арест. Тя бе издадена от обвинител от Свищов на базата на прокурорско постановление за 72-часово задържане на лицето.
ЗАКОН
МЕЧ защитава “длъжниците”
Парламентарната група на МЕЧ внесе законопроект за промени в Наказателния кодекс, свързан с преследването на длъжниците.
Парламентарната група на “Морал, единство, чест” (МЕЧ) внесе в деловодството на парламента законопроект за промени в Наказателния кодекс, свързан с преследването на длъжниците в България от представители на колекторски фирми. Това обяви лидерът на МЕЧ Радостин Василев пред журналисти в парламента. Той подчерта, че целта на законопроекта е да се криминализира рекетът и заплахите, които длъжниците получават.
Има два милиона длъжници в България, а дейността на такива нерегламентирани събирачи на вземания притесняват изключително много българското общество, обясни той.
Само чрез промени в НК ние можем да спрем такива, които преследват, заплашват, бият, разлепват, преследват на работно място длъжници, каза още Василев.
С тези промени искаме да сложим край на всички действия, които не са законосъобразни, извън постановения изпълнителен ред за събиране на вземания, те се дефинират в състава на престъплението в НК и за всяко едно има тълкувателни решения, обясни Кирил Веселински от МЕЧ. Той добави, че искат да го криминализират като престъпление от общ характер.
Радостин Василев коментира, че днес в зала е удължен срокът за промени в Изборния кодекс, защото “Има такъв народ” (ИТН) вече били част от управлението. Много по-широка е коалицията от това, което виждаме официално – тройна плюс подкрепата на една партия, посочи Радостин Василев.
ЗАКОН
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда
- “Свидетелите” на прокурорската мафия: „Не “помнеше” и собствените си показания, поради което се наложи прокурора да ги “изчете”. Изводите оставям на вас“
- Ексшефката на ДКХ нещо послъгва: Божков ми предлагаше 10 000 лв. на ден и слава
- Мария Филипова даде показания по т.нар. хазартно дело срещу бизнесмена
Бившият заместник-председател на Комисията за финансов надзор и бивша шефка на Държавната комисия по хазарта Мария Филипова свидетелства днес пред Софийския градски съд, че бизнесменът Васил Божков ѝ предложил 10 000 лв. на ден, за да прави това, което той иска в хазартния бранш. Целта била да се отнемат или да се дават лицензии.
Филипова даде показания по делото срещу бизнесмена Васил Божков за организирана престъпна група за изнудване, длъжностни и корупционни престъпления, т.нар. хазартно дело. Божков е предаден на съд като подбудител в съучастие с длъжностни лица от Държавната комисия по хазарта, които са допуснали да не бъдат събирани в пълен размер дължими по Закона за хазарта такси. Вследствие на престъпната дейност са нанесени щети на държавния бюджет в размер на 559 739 164,70 лева.
Първата среща на Филипова с Божков била в кабинета ѝ, когато той дошъл направо там. Филипова заяви, че отказала на Божков да приеме предложените от него пари, защото работи според закона. Той и отвърнал, че има два типа хора – едните искат пари, а другите – слава. А той можел да направи така, че всички да говорят за нея – всички медии и институции да я търсят и вратите им да са отворени за нея. Пред съда Мария Филипова каза, че в началото се почувствала уплашена след разговора с бизнесмена.
В съдебната зала Филипова разказа и биографията си – след дипломирането си започнала в Агенцията по вписванията, после била в Агенцията за приватизация, Министерството на правосъдието, Министерството на финансите. Преди да оглави комисията по хазарта, тя беше зам.-шеф на Комисията за финансов надзор. В момента е начело на Комисията за защита на потребителите.
На показанията на Филипова пред съда Божков реагира със статус във Фейсбук: „Поради внезапна липса на медиен интерес, ето фактите, които станаха ясни в съда днес:
1. Мария Филипова не е познавала закона за хазарта, когато е била назначена за шеф на Комисията по хазарта.
2. Извършвала е същите действия като предишния и следващия председател, които са обвиняеми, но тя е повишена.
3. Твърди, че е получавала предложения за подкуп и сигнали за корупция, но не е сигнализирала нито една институция.“
, пише още Божков.
Софийският градски съд не вдигна забраната Божков да пътува в чужбина. Той поиска разрешение да отиде за лечение във Франция от 20 декември до 20 януари заради риск да загуби зрението на едното око. Според медицински документи Божков вече е опериран и лекуван в България. Данните от епикризата сочат, че той е изписан в добро общо състояние. Това определение може да бъде обжалвано пред апелативния съд.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ЗАКОН
Никой не иска простака Гешев
Иван Гешев изгонен от адвокатурата, стана консултант
Бившият главен прокурор Иван Гешев, чиито политически проект „Граждански блок“ се спихна, се опитал да почне работа като адвокат, но бил отрязан. Нито една адвокатска колегия не искала да го приеме за свой член и това по законите на страната не му позволява да упражнява дейност като правозащитник. Поразителна метаморфоза, защото до пролетта на 2023 г. Гешев бе един от „тримата големи“ в Темида.
От колегията в София категорично са му отказали, въпреки че бившият главен прокурор се опитал да „пробие“ там чрез жена си Детелина Ханчева, която е известен адвокат. Тогава Гешев се насочил към близките областни градове. В Перник също чул брутален отказ, не го искали и в Кюстендил, научи „Галерия“ от отлично осведомен източник в юридическите среди.
Така Гешев, който през 2020 г. се самообяви за „инструмент в ръцете на Господ“, може да припари до съдебна зала само като наблюдател, но не и като юрист. За да се издържа, той създава консултантската фирма „Русев, Гешев и партньори“ с широк спектър на действие – от финансово разузнаване до помощ за европрограми.
Дружеството е регистрирано на 24 октомври тази година, а офисът е в емблематична сграда на бул. „Мария Луиза“ 92. С фирмата Иван Гешев вече ще може да си наема адвокати , а той ще разчита на познанствата си по високите етажи на държавата, споделял пред познати.
Тези контакти обаче едва ли ще му вършат работа, защото бившият главен прокурор негласно е обявен за персона нон грата и е „сам на върха на гола скала“, както пишеше в митичното писмо, приписвано на Пепи Еврото.
Понеже никой не искал да работи с Гешев в една кантора, той се примолил на стария си приятел Руси Русев да му стане съдружник. Със строителния предприемач са дружки от 7-8 годишни хлапета, отраснали са заедно и човекът просто нямало как да му откаже.
Иван Гешев упорито инициира неформални срещи с прокурори, адвокати и съдии – обикновено в някой дискретен ресторант. Целта е да покаже в юридическите среди, че е „на терен“ и е жаден за работа. Това е обичайна практика, защото добрите лични контакти с магистрати и адвокати често помагат в съдебна зала. Засега обаче не му се отдава особено и фактът, че не го искат в нито една адвокатска колегия, е доказателството за това.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
Метресите във властта
-
EXPRESS TV4 months ago
Бесен скандал между Тошко Йорданов и невежата но нагла Лора Крумова разтресе ефира!
-
EXPRESS TV4 months ago
Превземане. Кои са хората на Пеевски в ГЕРБ и БСП, и има ли КОЙ да го спре. Говори Татяна Дончева
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци
-
БЪЛГАРИЯ5 months ago
Поредните истерични брътвежи на Пеевски
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
За какво ни е ООН, не върши никаква работа, “Генералния секретар”, не вършеща нищо мижитурка
-
АКТУАЛНО4 months ago
„Такива големи загуби немците отдавна не са имали“: Цяла бригада изчезна. Развръзката е близо
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент