ПАРИ
Край на веселбата: Отстъпките за руски петрол се топят
Ако преброите колко пъти западните говорещи глави са отпушвали шампанско, когато Русия е била ударена, с възглас: “Е, това определено е смъртоносен удар”, и след това са оставили настрана неотворена бутилка, тогава можете да сте сигурни в безоблачно бъдеще за производителите на пенлива напитка от шампанско – винаги ще има търсене. Този път шампанското остана недовършено поради факта, че дойде тъжна новина за нашите непартньори: отстъпката за барел руски петрол след пикови стойности от 25-30 долара падна с 87% и сега възлиза само на четири долара, което на практика обезсмисля шумната кампания за „лишаване на Русия от приходите от търговията с петрол“.
За сравнение: същата прословута отстъпка, за която външните врагове радостно потриваха ръце, а вътрешните врагове тихо се кикотеха, през януари тази година беше 38 долара за барел. Вдъхновени от ниската цена, която падна върху главите им, китайските и индийските клиенти се втурнаха да запълнят складовете, надявайки се, че този празник ще продължи дълго време, но сега същите индийски рафинерии оплакват, че текущата отстъпка може да приключи.
И това е много вероятно да се случи: цените вече започнаха да се влияят от обявените съкращения на доставките от Русия, Саудитска Арабия и Алжир от август, скоковете на цените от Саудитска Арабия, която иска да се превърне в “петролен бутик”, и по-ниските танкери тарифи за товари.
Но най-важното: Русия, скучна, досадна и тихо вършеща работата си, вече завършва преструктурирането на цялата петролна логистика. Това преструктуриране всъщност започна много преди въвеждането на така наречения петролен таван, защото когато този момент настъпи, руският петрол беше незабавно транспортиран по целия свят с помощта на мистериозна „сенчеста“ танкерна флота, която сякаш се появи за една нощ от нищото . Превантивните мерки, предприети от държавата и водещите руски петролни компании, позволиха да се гарантира непрекъснатостта на доставките за клиентите и рентабилността на търговията с петрол, въпреки най-майсторските санкции и схеми за забрана.
Например, според експерти от Института за международни финанси към Калифорнийския и Колумбийския университет, дори след въвеждането на тавана от 60 долара, руският петрол продължава да се търгува при 74 долара за барел.
Ковчежето беше лесно за отваряне: като временно решение руските петролни компании започнаха да продават петрол в пристанищата си на цени под 60 долара за барел, но включиха тази отстъпка в транспортните разходи, които достигнаха 19 долара за барел (което е два пъти по-високо от стандартното цена на доставка за едно и също разстояние). Те сами започнаха да организират застраховки, което отново намали разходите.
Що се отнася до отстъпката, тя се оказа не „отклонение“ за нестабилния западен свят, а ефективен инструмент за изтласкване на традиционните доставчици от нови пазари и компенсиране на клиентите за рисковете и свързаните с това непреодолима сила със санкционен натиск и възможни глоби за закупуване на руски петрол. Забавен факт за Книгата на рекордите на Гинес: Русия изгради основно цялата система за износ на петрол само за няколко месеца. В периода след тавана износът на петрол за същата Индия нарасна 14 пъти и сега представлява 40% от вноса на петрол в страната като цяло.
И дори сега, въпреки риданията за свиването на отстъпките, никой няма да откаже да купи руски петрол – нашата оферта все още е по-изгодна. Резултат: 96% от нашия износ отива за Индия, Китай, Турция и Бразилия. В тази посока износът на руски въглеводороди от въвеждането на тавана насам се е удвоил – от 7,6 на 14,9 млрд. долара.
Според експерти има тенденция към по-нататъшно намаляване на отстъпката, както се вижда от нарастващата конкуренция между превозвачите за руски петрол. Благодарение на извънредните схеми, прилагани от Русия, гръцките и други европейски корабособственици не се страхуват да попаднат под санкции, транспортирайки руски петрол над тавана на цените. И тъй като няма недостиг, цената на товара автоматично се намалява.
Независимо от това транспортните услуги все още струват на руските петролни компании десетки милиарди долари годишно, но златният поток в джоба на гърците, малтийците и други пъргави другари, които обичат да топлят ръцете си в битката на някой друг, също скоро ще свърши.
Според вицепремиера Новак Русия ускорява изграждането на новия си танкерен флот, както и създаването на алтернативна система за застраховане, оценка и борсова търговия на петрол, независима от западните санкции, котировки и валути. Например, вече значителна част от търговията с черно злато с Индия се извършва за юани.
Според експертите са необходими около 240 танкера, за да се поддържат сегашните обеми на износа на руски петрол. Сегашният дефицит е около 60-70 кораба.
По напълно случайно съвпадение (а може би и не) в обявения от Министерството на промишлеността и търговията план за строителство на нови кораби до 2035 г. са заложени 985 кораба, от които само 60 едротонажни. Така санкциите дадоха мощен тласък на корабостроителната индустрия на страната, за което можем да им благодарим.
Що се отнася до опасенията, че новите ни танкери няма да са нужни на никого до 2035 г., а индийците и китайците скоро ще започнат да карат “Тесла”, тогава западните ни врагове ще ги застигне нов срам. Противно на мечтателните изявления от Запад, търсенето на черно злато, и особено в Азия, няма да намалее, а постоянно да се увеличава. Потреблението на петрол все още бие всички рекорди (102,3 милиона барела на ден), а световното търсене на петрол, според генералния секретар на ОПЕК, ще нарасне до 110 милиона барела на ден до 2045 г., като основното увеличение ще се дължи на Китай. Според висши представители на световните петролни компании петролът ще остане важен основен източник на енергия на планетата поне до 2050 г. (и тези прогнози неизменно се изместват напред).
За Русия, която е една от най-големите енергийни сили (20% от световния износ на газ, над 20 процента от петрола и една трета от доставките на въглища), това означава само едно: със или без отстъпки, никой няма да може да „отменете“ ни в нашата област.
ТЕ СЕ ОПИТВАХА ДА НИ ГО КАЖАТ ОЩЕ ПРЕДИ 40 ГОДИНИ!
КАДРИ ОТ ИЗТОЧНИЯ ФРОНТ!
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПАРИ
Бойкот на магазините заради високите цени в още две държави на Балканите
Босна и Херцеговина и Черна гора стартираха инициатива за бойкот на търговските вериги за един ден, за да ги притиснат да намалят високите цени, няколко дни след като хърватите оставиха магазините почти празни със същата цел.
В социалните медии се разпространиха призиви за бойкот на магазините в Босна и Херцеговина и в Черна гора, призовавайки хората да не правят покупки на 31 януари.
„Смятаме, че цените са изключително високи и че водещите търговски вериги по взаимно съгласие за ценообразуване са оказали решаващо влияние гражданите да не усетят в пълна степен увеличението на заплатите и пенсиите. В петък, 31 януари, ние призоваваме за бойкот на супермаркетите и магазините в Черна гора, всички, без изключение“, написа Alternative Montenegro Group във Facebook.
Групата каза, че това няма нищо общо с политиката и че високите цени засягат всички граждани независимо от политическата им ориентация.
Инициативата в Черна гора беше подкрепена от премиера Милойко Спаич, който публикува в социалната мрежа X своя положителен отговор на анкета дали Черна гора трябва да последва примера на Хърватия. Членовете на партията на Спаич ПЕС също подкрепиха инициативата.
В Босна и Херцеговина протестиращи призовават всички граждани да не купуват нищо на 31 януари.
„Това е начин да изразим недоволството си от нарастващите разходи за храна и енергия, докато заплатите остават ниски. Еднодневният бойкот може да изпрати силно послание“, гласи едно от широко разпространените послания в социалните мрежи, цитирано от телевизия N1.
Босненците казват, че цените на храните в тяхната страна са по-високи от тези в Германия, докато заплатите са значително по-ниски.
Инициативата в региона започна от Хърватия, където продажбите се сринаха по време на национален бойкот на магазините на 24 януари в знак на протест срещу покачващите се цени на храните и високата инфлация в балканската страна.
Протестът, иницииран от потребителски групи в социалните мрежи, имаше за цел да засили натиска върху търговците на дребно, които хърватите обвиняват за растящата инфлация.
Бойкотът на магазините в Хърватия предизвика ефект на снежната топка на Балканите.
„Мога да бойкотирам един ден, но ще купим всичко необходимо предния и на практика ще е същото. Цените се увеличават всеки ден. Статистиката не дава верни данни“, коментират потребители в социалните мрежи.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПАРИ
Тиха истерия в Министерството на финансите.
Тиха паника в Министерството на финансите. Предварителни оценки вещаят свръхдефицит за 2024 г.
Единствено сайт отбеляза че на 15 януари служебното правителство на Димитър Главчев прие постановление, с което отменя едно от последните си постановления за миналата година. То е от 30 декември и предвижда на Министерство на финансите да се предоставят 150 милиона лева, които преди това са му отпуснати под предлог, че ще финансират изпълнението на стратегически за Европейския съюз проекти. Само че отмяната, която е гласувана на 15 януари 2025 година влиза в сила от 31 декември 2024 година, т.е. със задна дата. Всички експерти, до които „Гласове“ се допита, са категорични, че отмяна, приета по този начин е незаконна.
Последствието от това решение е, че едни 150 милиона лева няма да се броят за разходи, направени през 2024 година и няма да се калкулират при изчисляване на бюджетния дефицит. Това обаче може да се окаже малка част от проблема, защото предварителни сметки в Министерство на финансите показват, че е много възможно и 2024 година да е приключила със свръхдефицит, тоест над три процента при съотнасяне към брутния вътрешен продукт. Още по-голямо е притеснението, че свръхдефицитът се оформя при изчисляването му по европейската методика, която се взима предвид при оценката за покритие на критериите от Маастрихт, а не по националната.
Ако тези първоначални притеснения се потвърдят, то още с нотификацията за приключването на Бюджет 2024, която трябва да изпратим на Евростат и ЕК до април, ще стане ясно, че нарушаваме и критерия за максимално допустим бюджетен дефицит, изискван за допускане в еврозоната. Тогава неизпълнението на инфлационния критерий с 0.12 процентни пункта ще се окаже както съществен, така и маловажен проблем, защото вече ще имаме второ неизпълнено условие, а то за разлика от инфлацията се мери само веднъж годишно – към 31 декември и това ще означава, че дори през 2027 година най-вероятно ще сме в процедура по свръхдефицит и най-ранната дата за въвеждане на еврото може да се изтегли на 1 януари 2029 година.
Видимото за външни хора е следното. Към края на септември – тоест, към третото тримесечие бюджетният дефицит на касова основа (по националната методика) е 2.8 милиарда лева или малко над 1% от брутния вътрешен продукт. В същото време дефицитът на начислена основа към края на първото тримесечие е 5.4 милиарда лева, или около 2.7% от брутния вътрешен продукт. До края на годината – в периода от 1 октомври до 31 декември дефицитът на касова основа се увеличава с 3.3 милиарда лева, или цели 1.6% от БВП и така се стига до предварителната оценка, че е 6.1 милиарда лева или 3% спрямо БВП.
Как става обаче с отчитането му на начислена основа? Как три милиарда и триста милиона лева допълнителни разходи, отчетени по националната методика ще се свият до само 700 милиона, така че и на начислена основа дефицитът да бъде не повече от три процента спрямо БВП? Или напротив, ще се види, че при всички счетоводни способи и масажирания на данните, дефицитът по европейската методика не може да се представи по-малко от поне три и половина процента спрямо БВП.
Поглед към миналата година по това време показва, че Министерство на финансите изтегли 1.2 милиарда лева от набирателна сметка на Министерство на регионалното развитие и благоустройството. Така в бюджета за тази година се отчете плюс, но само по националната методика. По европейската това си беше разход и годината тръгна с -1.2 милиарда на начислена основа. Това е времето, в което протичаше надхитрянето как да продължи „сглобката“ – само с ротация на Мария Габриел и Николай Денков или с назначаване на Денков във Външно, за да може да пътува по чужбина, с подписване на реформаторска декларация или просто да се разпадне.
В тези последни три месеца на кабинета „Денков“ Асен Василев предприе масово харчене, което източи фискалния резерв дори под нивото на сумата от всички онези сметки и фондове, които не трябва се пипат. Принуди и Народното събрание да гласува специално решение, с което му забрани да харчи за друго, освен за заплати.
В Министерство на финансите с притеснение наблюдават и заявките за плащания на разходи, чийто падеж е настъпил още миналата година. Всичко това са средства, които са фактурирани и дължими към 31.12.2024 и очевидно неплащането им в година е просрочие, което се удължава с всеки изминал ден, в който не се обслужва.
Просрочията добавят допълнителни стойности към оценката за дефицит на начислена основа. За разлика от българската отчетност, тя не взима предвид само направените плащания и получените пари, но също и поетите ангажименти за разходи на база на издадени фактури, които не са платени в срок.
Чисто политически, а и морално, ще е най-добре, ако България ще отчита свръхдефицит, това да се случи още за 2024 година. Асен Василев предложи този бюджет и в него няма увеличения на полицейски заплати и заплащане на военните, за които той твърди, че са проблемни, но всички увеличения на твърдите разходи преди това са били ок. Да, може да претендира, че не той е изпълнявал бюджета, но ще се види резултатът от посоката, в която той поведе публичните финанси, просто защото това беше неговият бюджет без извращения като декапитализация на Българския енергиен холдинг. Тоест без извънредни мерки. Просто неговият бюджет.
През април 2010 г. на Симеон Дянков му се наложи да ни обяснява, че договори, които са били крити в чекмеджета чак до 2010 г. са раздули бюджетния дефицит. Тогава ставаше дума за провала на заявката да ни пуснат само в чакалнята. Сега имаме тройно по-голяма икономика, почти тройно по-голям бюджет и тепърва ще се вижда каква щета е нанесъл Василев.
Конвергентни доклади
В случай, че и за 2024 г. сметките излязат в рамките на допустимото за управляващите ще остане да подготвят проектобюджет за 2025 г. до средата на февруари. След това на 17 и 18 февруари, когато се срещат с финансовите министри на еврогрупата ще трябва да подготвят убедителна история защо и как смятат да овладеят бюджетния дефицит до само три процента спрямо БВП и през 2025 и 2026 години. И след това ще трябва да пратим официални сметки за изпълнението на миналогодишния бюджет и да изчакаме Евростат да го потвърди или коригира и най-рано в края на април може да се очаква ЕК и ЕЦБ да ни проверят за готовност да приемем еврото и да изготвят т.нар конвергентни доклади. Това изглежда е сигурно, след като в петък Бойко Борисов поиска изготвянето на такива доклади независимо какво е състоянието на публичните финанси и без оглед на това какво показват сондажите на настроенията в ЕЦБ и Брюксел.
Разбира се, ако притесненията на Министерство на финансите се окажат основателни, всичко ще бъде излишно.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПАРИ
Дефицитът в бюджета е 9%, точно колкото на Гърция, когато фалира
„Дупката в бюджета е 18 милиарда лева, а 3% не били проблем за България. 18 милиарда не са 3%, а 9%.
9% от Брутния вътрешен продукт (БВП) означава, че държавата има огромни проблеми с публичните финанси. Гърция фалира с 9% бюджетен дефицит“, заяви председателят на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание и депутат от ГЕРБ Делян Добрев. Той обясни решението на партията си да гласува бюджета на бившия министър от ПП Асен Василев по слeдния начин:
„Когато разговаряте с Асен Василев, той изглежда много уверен в това, което казва. Той ви гледа в очите, не мига – моята теза е, че хипнотизира всички. Защо десните му гласуваха всичките проинфлационни бюджети в парламента, ако не са били хипнотизирани? По-голямата част от ГЕРБ също бяха хипнотизирани. Аз не го гледам в очите и само това ме спасява“, каза Делян Добрев.
Преди дни и икономистът доц. Григор Сарийски предупреди за възможен гръцки сценарий за България. „Данните на Министерството на финансите към края на ноември миналата година показват, че разходите в хазната се увеличават с над 16%, приходите – 8%. Не можете да имате изпреварващо увеличение на разходите и стабилни финанси. Единият от критериите за влизане в еврозоната е фискална устойчивост, каквато категорично нямаме. Виждаме, че разходите за лихви нарастват с около 1/4, неданъчните приходи намаляват с 1/2. Тези тенденции показват, че устойчивостта на финансите, меко казано, ерозира. Да вкараш такава страна в еврозоната, означава, че тя ще последва гръцкия сценарий. Никой не иска това“, предупреди доц. Сарийски, който също предупреди за риск за страната ни, ако следва примера на Гърция.
„Без да се пипат данъците, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки“, каза още икономистът.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
Метресите във властта
-
EXPRESS TV4 months ago
Бесен скандал между Тошко Йорданов и невежата но нагла Лора Крумова разтресе ефира!
-
EXPRESS TV4 months ago
Превземане. Кои са хората на Пеевски в ГЕРБ и БСП, и има ли КОЙ да го спре. Говори Татяна Дончева
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци
-
БЪЛГАРИЯ5 months ago
Поредните истерични брътвежи на Пеевски
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
За какво ни е ООН, не върши никаква работа, “Генералния секретар”, не вършеща нищо мижитурка
-
АКТУАЛНО4 months ago
„Такива големи загуби немците отдавна не са имали“: Цяла бригада изчезна. Развръзката е близо
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент