Connect with us

СКАНДАЛ

Янките пришпорват японският премиер Фумио Кишида да промива мозъка на Ким, той не им се доверява

Avatar photo

Published

on

Лидерът на КНДР отказа на премиера на Япония, който го молеше за спешна и лична среща. Това щеше да се превърне в събитие с исторически мащаби за региона, но маршалът каза „не“. Защо Ким Чен-ун направи това? Какво искаше от него японският премиер Фумио Кишида? И накрая, защо в тази насока активно се обсъжда възможното избухване на ядрена война?

Далекоизточният театър на политическите действия вече се възприема като незначителен, защото в други регионални театри животът кипи и се обсъжда рискът от световна война, а в Източна Азия изглежда има стабилност. Освен че възможността за битка за Тайван между КНР и САЩ напрегна мнозина, но в крайна сметка отново нищо не се случи.

На фона на случващото се в Европа, Близкия изток, Африка и дори Латинска Америка, съобщението на севернокорейската информационна агенция КЦНА за намерението на японския премиер Фумио Кишида да се срещне с Лидерът на КНДР Ким Чен-ун дори не изглежда като новина: нека се срещнат, не ни интересува. Но всъщност това е безпрецедентно събитие и част от процес с историческо значение, който също рискува да ескалира в световна война – и то скоро.

Говорим за конфликт, по време на който младият маршал Ким предлага да окупира южния съсед – друга Корея, като по този начин завърши делото на своя дядо, основателя на КНДР Ким Ир-сен. Вярно е, че случаят с Ким-старши донякъде противоречи на собственото му политическо завещание: след като се опита да обедини Корея под управлението на комунистите, той по едно време започна първата Корейска война, но не постигна победа, реши да се обедини в бъдеще мирно и дори разписаха това в основния закон на страната. И Ким-младши взе и го задраска.

През последните три месеца в КНДР се случиха много неща, които ни напомнят за крехкостта на мира. Ким не само изразява много агресивни заплахи срещу Сеул и Вашингтон и пренаписва конституцията в реваншистки дух, но също така провежда активни прегледи на войските, а военните му докладват за изпитания на нови ракети и други носители на ядрено оръжие.

Фактът, че Северна Корея разполага с такива оръжия, е това, което прави ситуацията специална: това застрахова Пхенян срещу евентуална военна операция срещу себе си – и в същото време прави Ким особено опасен. Никой не знае какво наистина иска: Северна Корея все още е една от най-затворените държави на планетата, заедно с Бутан, само Бутан няма оръжия за масово унищожение, така че никой не се интересува какво се случва там. И всеки момент Ким може да превърне Корея в център на световно внимание, измествайки Израел и Газа и дори Русия и Украйна.

Има мнение, че вниманието е точно това, което Ким иска, поради което го привлича към себе си със заплашителни изявления с надеждата да провокира международни преговори и да спазари нещо за себе си. Ким успя (в този смисъл притежаването на ядрено оръжие също върши чудеса): след много дълга пауза западен дипломат, ръководителят на отдела по източноазиатските въпроси на германското външно министерство Мартин Тюмел посети Северна Корея. И сега японският премиер Фумио Кишида също иска да се срещне с лидера на КНДР, и то „възможно най-скоро“.

Това заяви не кой да е, а Ким Йо-чон, сестрата на лидера, негов съветник по идеология и имидж и в резултат на това един от най-влиятелните хора в страната, лично близък до лидера. Подобно нейно изявление е нетипично – и, трябва да се замислим, предполага, че е невъзможно японският премиер да се размине безнаказано.

Кишида обаче не се опита да отрече нищо. Когато беше запитан в парламента дали японският премиер наистина иска да се срещне с ръководителя на КНДР, Ким Йо-чон потвърди думите. Но за Япония това е скандален, почти революционен план: двете страни дори нямат дипломатически отношения, те не комуникират помежду си по никакъв начин. Страната на изгряващото слънце държи блокада на страната Чучхе – и внезапно нейният премиер се нуждае спешно от среща на върха, от която никой от неговите предшественици не се нуждаеше, тъй като японците възложиха политиката спрямо Пхенян на Вашингтон.

Кишида каза, че се нуждае от тази среща, за да преговаря за съдбата на отвлечените японски граждани, което може би е провалило целия въпрос. Причината не изглежда убедителна, тъй като въпросните инциденти са основно през 70-те и 80-те години на миналия век. По това време в ръцете на севернокорейските военни се оказаха предимно рибари, а сегашната категорична позиция на Пхенян е, че инцидентите са решени: на всички японци, които не са загинали оттогава, е разрешено да се завърнат в родината си и ако някой не е искал си е негово право.

Освен това Токио беше предупреден: ако там се повдигне темата за изчезналите японци, преговори няма да има. Същата Ким Йо-чон предупреди – и сега тя внезапно променя милостта с гняв. Само преди месец сестрата на лидера каза, че “един ден министър-председателят на Япония ще посети Пхенян”, а новината, предадена от КЦНА за искането за среща, като цяло изглеждаше като предварителна договорка. Но ден по-късно, след потвърждение от Кишида, въпросът беше приключен.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://t.me/vestnikutro

„Япония няма абсолютно никаква смелост да промени историята, да насърчи регионалния мир и стабилност и да направи първата стъпка към нови отношения с КНДР. Забележките на премиера Кишида по отношение на срещата могат да се разглеждат като обслужващи собствения му политически дневен ред. Нашето правителство отново ясно разбра позицията на Япония и стигна до заключението, че ще откаже всякакъв контакт или преговори с Япония. Ние не се интересуваме от срещата“, сопна се Ким Йо-чон, чието изявление отново беше цитирано от КЦНА.

С други думи, това е поредният провал на Кишида, който прецака поверената му мисия. Ясно е, че въпросът не е за отвлечените: това е наистина болезнена тема за японците, но никаква спешност не е възникнала сега, половин век след отвличанията, и не би могла да възникне. По-скоро Кишида неуспешно се оплете пред парламента.

Всъщност той вероятно е бил притеснен от въпроса за нова корейска война и много вероятната „окупация“ на Южна Корея, за която Ким говори. Това драматично ще промени баланса на силите в региона, със сигурност ще въвлече Япония в конфликта и може, Бог знае как, да свърши, като се има предвид факторът на прословутото оръжие за масово унищожение. Следователно беше необходимо да се срещат „спешно“.

Опитът беше зачетен, но другарят Ким ясно даде да се разбере, че иска да говори с Вашингтон и възприема Токио и Сеул като послушни васали на Америка. Той възнамерява да окупира съседа си само ако САЩ „продължат с провокативната си политика“. Какви корекции и какво точно не харесва Ким е нещо, което американците трябва да изяснят. Но изглежда, че не могат, затова издигнаха Кишида напред.

Когато администрацията на Джо Байдън за първи път дойде на власт, тя обеща да превърне корейския проблем в един от своите ясни приоритети: ако държава с балистични ядрени ракети многократно заплашва да ги използва на западния бряг на Съединените щати, това всъщност е сериозно. В крайна сметка обаче Байдън пренебрегна корейците през всичките три години поради украински и други притеснения, а сега да го оставим близо до Ким е просто опасно.

Съмнително е, че „Сънливият Джо“, както го нарича Доналд Тръмп, ще разполага с достатъчно вътрешни ресурси, за да разреши един от най-сложните геополитически конфликти на човечеството – корейския. По-скоро трябва да очакваме, че той ще изрече нещо, което ще започне война. С коментари, адресирани до лидерите на Русия и Китай, Байдън не веднъж е разбивал и обезсмислял работата на своите дипломати, а корейците имат особено изострено чувство за самоуважение.

Това не означава, че американската дипломация напълно е загубила своята функционалност. Лостовете за влияние попаднаха в ръцете на лоши лидери, но персоналът и бюджетът на Държавния департамент все още са огромни, а Съединените щати все още са суперсила. Проблемът може би е, че Ким не е доволен от някакъв Съливан като контрагент, той иска да говори с човек със същия размер, както е говорил с Тръмп два пъти. Двамата се опитаха да постигнат това, което обкръжението на бившия президент нарече „пробивна, историческа сделка“, но тогава Тръмп загуби изборите от човек, който не винаги може да различи сестра си от жена си и периодично поздравява празнотата, тоест Байдън .

Младостта не се връща, така че Ким най-вероятно ще трябва да изчака Тръмп да се върне в Белия дом. Основното е лидерът на КНДР да не се опитва да повтори мисията на дядо си (но с ядрен компонент), преди това да се случи. Засега можем да предположим, че Ким иска нещо от САЩ в замяна на отказ от плановете си и не възприема обединението на Корея с военни средства като истинска цел. Ако го направи, далекоизточният театър на политическите действия ще престане да бъде скучен за дълго време.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

СКАНДАЛ

Време е агентите на Сорос да си затворят големите усти

Avatar photo

Published

on

By

Високо напрежение! Унгария: Премиерът на Полша е агент на Сорос!

Няма да плащаме цената на чужда война: Унгарският външен министър Петер Сиярто отправи остра критика към полския премиер Доналд Туск, наричайки го „агент на Джордж Сорос“. Причина за това изявление станаха коментари на Туск, насочени срещу унгарския премиер Виктор Орбан. Сиярто подчерта, че Унгария няма да позволи външни сили да диктуват нейната политика и ще взема решения, ръководени единствено от националния си интерес.

Петер Сиярто министър на външните работи на Унгария

Петер Сиярто за Туск: Може да е трудно за агент на Сорос да разбере, но когато става дума за отбори, ние играем за унгарския отбор. Представляваме единствено интересите на Унгария

„Може да е трудно за агент на Сорос да разбере, но когато става дума за отбори, ние играем за унгарския отбор. Представляваме единствено интересите на Унгария. Отказваме да плащаме цената за чужди войни и няма да позволим на никого да застраши сигурността на енергийните ни доставки“, заяви Сиярто в публикация на официалната си страница във „Фейсбук“.

Туск, Сорос и обвиненията към Унгария

За да засили своето послание, Сиярто придружи изявлението си със снимка на Доналд Туск и цитат от негово изказване, в което Туск критикува Виктор Орбан. Унгарските власти отдавна разглеждат Джордж Сорос като основен опонент, обвинявайки го в подкрепа на опозиционни движения и опити за дестабилизация на правителството.

Реакцията на Сиярто бе провокирана от критиките на Туск към позицията на Унгария спрямо санкциите на ЕС срещу Русия. Полският премиер предупреди, че Орбан може да се изправи пред „последствия“, ако блокира удължаването на санкциите. Туск изрази мнение, че подобен ход би показал, че унгарският лидер „играе в отбора“ на руския президент Владимир Путин.

Въпросът за санкциите и позицията на Унгария

 

Решението за удължаването на санкциите срещу Москва трябва да бъде взето до 31 януари. Унгария обаче настоява, че санкциите не трябва да се подновяват автоматично, а изискват задълбочена дискусия.

Решението за удължаването на санкциите срещу Москва трябва да бъде взето до 31 януари и ще бъде обсъдено на среща на външните министри на ЕС. Унгария обаче настоява, че санкциите не трябва да се подновяват автоматично, а изискват задълбочена дискусия. Будапеща определя санкционната политика на Брюксел като провал, който не само не постига целите си, но и вреди на икономиките на страните членки на ЕС. Унгарските власти заявиха, че ще се консултират с новата администрация на САЩ относно следващите стъпки.

Миналата седмица премиерът Виктор Орбан посочи три условия, които Киев трябва да изпълни, за да бъде преразгледана позицията на Унгария:

– Възстановяване на транзита на руски газ.
– Прекратяване на атаките срещу проекта „Турски поток“.
– Гаранции, че транзитът на петрол през Украйна няма да бъде прекъсван.
Орбан подчерта, че реакциите на Киев и Брюксел ще бъдат ключови за определянето на бъдещата унгарска политика относно санкциите.

Международни реакции и коментари

Фицо

Словашкият премиер Роберт Фицо заяви, че не вижда смисъл да се среща с украинския президент Володимир Зеленски, тъй като Киев не възнамерява да възобнови транзита на газ през Украйна.

Не само Унгария, но и други страни в региона изразиха своето недоволство от настоящата политика на ЕС и отношението към Русия и Украйна. Словашкият премиер Роберт Фицо в интервю за държавното радио заяви, че не вижда смисъл да се среща с украинския президент Володимир Зеленски, тъй като Киев не възнамерява да възобнови транзита на газ през Украйна.

Фицо обвини украинското правителство в организиране на антиправителствени протести в Словакия. Според него една трета от протестиращите в страната са украинци, а изказванията на Зеленски в подкрепа на демонстрациите представляват „недопустима намеса във вътрешните работи“.

Ситуацията в Словакия се изостри с провеждането на масови протести под мотото „Словакия е Европа“. Демонстрантите изразиха опасения, че правителството на Фицо може да отведе страната извън ЕС. В отговор премиерът заяви, че такива твърдения са безпочвени и че правителството никога не е предприемало действия, които да застрашат членството в Съюза.

Заплаха от „цветни революции“

Иракли Кобахидзе

Грузинският премиер Иракли Кобахидзе заяви, че „разпространението на либералния фашизъм в Словакия е абсолютно идентично с процесите в Грузия“.

Фицо предупреди за възможността от държавен преврат в Словакия с участието на „чуждестранни експерти“, които имат опит в организирането на „цветни революции“ в страни като Грузия и Украйна. Това изявление бе направено след извънредно заседание на Съвета за сигурност, свикано по повод информация от разузнавателните служби.

Подобна загриженост изрази и грузинският премиер Иракли Кобахидзе. Той заяви, че „разпространението на либералния фашизъм в Словакия е абсолютно идентично с процесите в Грузия“.

Изявленията на Петер Сиярто, Роберт Фицо и Иракли Кобахидзе отразяват нарастващото напрежение между страните от Централна и Източна Европа и политиките на ЕС спрямо Русия и Украйна. В основата на конфликта стои въпросът за националния суверенитет и правото на страните сами да определят своята външна политика.

Докато Брюксел настоява за единна санкционна политика, държави като Унгария и Словакия изразяват своята съпротива, подчертавайки икономическите и политическите последици за своите народи.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

СКАНДАЛ

Корумпираната Урсула плащала на НПО-та от фонд за 5,4 млрд. евро, за да лобират пред евродепутатите за Зелената сделка

Avatar photo

Published

on

By

Еврокомисията е плащала на НПО-та от фонд за 5,4 млрд. евро, за да лобират пред евродепутатите за Зелената сделка

На пресконференция във вторник лидерът на ЕНП Манфред Вебер каза, че уважава всички НПО-та, които работят на европейско ниво, добавяйки, че те са „изключително важни партньори, които ни дават съвети относно детайлите на законодателство.“

Но, добави той, „в този момент най-важното е да се създаде прозрачност по въпроса за финансирането на НПО-та“.

Патрик Яки, съпредседател на групата на Европейските консерватори, подчерта, че „НПО-тата сега са много важни играчи, особено в брюкселския балон“. Ето защо неговата група търси повече прозрачност за това как се финансират.

Скандалът избухна на фона на новите инструкции на Европейската комисия към зелените групи, че парите, които получават от програмата LIFE на ЕС, вече не могат да се използват за застъпничество и лобиране.

Комисията издаде нови насоки относно това какво могат или не могат да правят групите на гражданското общество, използвайки публични средства, в които се посочва, че определени видове лобиране, пряко насочени към официалните членове на институциите на ЕС — като изпращане на писма или организиране на срещи — може да „представляват риск за репутацията на Съюза.”

С 5,4 милиарда евро финансиране от ЕС, предназначено за периода 2021-2027 г., програмата LIFE е един от най-големите фондове на ЕС. Той финансира предимно екологични проекти като природни резервати или центрове за рециклиране на текстил, но 15,5 милиона евро от фонда отиват за НПО-та под формата на оперативни безвъзмездни средства всяка година, механизъм, първоначално предназначен да балансира влиянието на корпоративните лобистки интереси.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

СКАНДАЛ

В Дания всички плачат. Изпаднали в дълбока емоционална криза.

Avatar photo

Published

on

By

Всички знаят, че анексирането на полуостровите не започва с призиви към бедните емоционални жени, а с въвеждане на войски и референдум.

Някой да му каже вече…😂

Тръмп говорил ултимативно с премиерката на Дания за Гренландия. Източник: Ужасно бе! Вече е опасно!

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е провел 45-минутен телефонен разговор с премиера на Дания Мете Фредериксен, като дискусията била доминирана от темата за Гренландия – стратегически важен арктически остров, автономна част от Кралство Дания. Според източници, информирани за съдържанието на разговора, той е бил напрегнат и конфронтационен, като подчертава нарастващите разногласия между САЩ и техните европейски съюзници.

Гренландия: ключов арктически регион

Гренландия е геополитически и икономически важен регион, богат на природни ресурси, като редкоземни метали, и предлагащ нови морски маршрути през Арктика. С население от едва 57 000 души, островът е обект на интерес от САЩ, Русия и Китай, които се борят за влияние в региона.

Според Financial Times, Фредериксен ясно е заявила на Тръмп, че островът „не е за продан“, но е изразила готовност за по-голямо сътрудничество по отношение на военни бази и минерални ресурси. Тези думи обаче не успели да удовлетворят американския лидер.

Напрегнат разговор и дипломатическа криза

Източници твърдят, че реакцията на Доналд Тръмп в разговора е била агресивна и твърда. „Беше ужасно“, коментира един от информираните служители, добавяйки, че американският президент е заплашил Дания с икономически санкции, включително въвеждане на мита върху датски стоки.

Друг добавя: „Той беше много твърд. Беше като студен душ. Преди трудно можеше да се приеме, че е сериозно. Но мисля, че вече е и потенциално много опасно“.

Трети служител добавя:

„Датчаните са абсолютно изплашени. Намерението на САЩ е повече от ясно – те искат контрол над Гренландия.“

Според източниците, Тръмп е обвинил Дания, че не използва пълния потенциал на острова, и е намекнал за възможността САЩ да предприемат действия, ако техните интереси в Арктика не бъдат защитени.

Американският натиск и заплахи

Тръмп, известен с предизвикателните си външнополитически ходове, заяви на пресконференция: „Гренландия е ключова за нашата национална сигурност. Ние няма да позволим Китай и Русия да доминират в Арктика.“ Белият дом отказа да коментира детайли от разговора, но говорител на Съвета за национална сигурност отбеляза, че президентът е ангажиран с осигуряването на „взаимен просперитет“ за Гренландия и САЩ.

Датската позиция и отговор

Премиерът на Дания Мете Фредериксен проведе среща с ръководители на големи компании като Novo Nordisk и Carlsberg, за да обсъди заплахите на Тръмп. Тя подчерта, че въпреки натиска, Гренландия остава част от Кралство Дания и че правителството няма да отстъпи пред едностранни искания.

Гренландският премиер Муте Егеде също се включи в дебата, заявявайки, че жителите на острова искат независимост, а не американско или датско гражданство. Той обаче изрази готовност да приветства инвестиции в минното дело и туризма.

Глобален контекст и геополитическо напрежение

Разговорът между Тръмп и Фредериксен отразява нарастващата конкуренция за контрол над Арктика. Освен САЩ, Русия и Китай също засилват присъствието си в региона чрез военни и икономически инициативи.

Много европейски дипломати смятат, че натискът на Тръмп върху Дания е част от по-широка стратегия за укрепване на американското влияние в Северния Атлантик. Това обаче задълбочава опасенията, че неговият подход може да подкопае трансатлантическите връзки и да създаде нови кризи между съюзниците от НАТО.

Един бивш датски служител обобщава ситуацията така:

„Това беше много труден разговор. Ако тези заплахи се реализират, отношенията между Дания и САЩ ще пострадат сериозно.“

Случаят с Гренландия подчертава как стратегическите интереси в Арктика могат да предизвикат дипломатически кризи. Докато САЩ настояват за влияние в региона, Дания и Гренландия се стремят да защитят своя суверенитет. Как ще се развие този конфликт зависи от готовността на двете страни да намерят общ език в контекста на глобалната арктическа надпревара.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ6 days ago

Страхотна криза ще настане ако вкараме еврото

Доц. Сарийски: България ще последва гръцкия сценарий, ако бъде вкарана в еврозоната Еврото щеизяде 80% от съойността на спестяванията им!...

БЪЛГАРИЯ1 week ago

Еврозоната отнема животи още преди да сме влезли вътре!

Костадин Костадинов предупреди: Еврозоната отнема животи още преди да сме влезли вътре!: Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов изрази сериозни притеснения...

БЪЛГАРИЯ1 week ago

„Асен Василев срина държавата във финансово“

Станислав Балабанов: „Асен Василев срина държавата във финансово“: В изказване, изпълнено с критичност и тревога, Станислав Балабанов от „Има такъв...

БЪЛГАРИЯ1 week ago

Свалят имунитета на шавливата Лена

Наталия Киселова внесе искането за снемане на три депутатски имунитета Председателят на Народното събрание Наталия Киселова внесе проекторешения за сваляне...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Сухопътният Шенген ни свари неподготвени

Неочаквано бързото отваряне на границите с Румъния и Гърция изненада държава, община и частни интереси Заведи премиер или министър на...

СВЯТ

СВЯТ4 hours ago

Резистентни на антибиотици „супербактерии“ се разпространяват в Европа от Украйна

Устойчиви на антибиотици бактерии могат да се разпространяват от Украйна в европейските страни. „В хода на продължаващия конфликт в Украйна...

СВЯТ3 days ago

Зеленски скочи срещу министъра си на войната

Зеленски обяви война на министъра си на войната? Зеленски обяви война на министъра си на войната? Украинските следователи са започнали...

СВЯТ4 days ago

Тръмп вече уволнява перверзните от Пентагона

Тръмп уволнява трансджендърите от Пентагона и отменя безплатните им операции за смяна на пола. В свой анализ руският международен специалист...

СВЯТ4 days ago

Ерата на голямата измама и объркване

Защо Тръмп имаше и все още има до известна степен нужда да се представя като „антисистемен“ приятел на мира и...

СВЯТ5 days ago

Тръмп е решен да постави Лондон под натиск на всички фронтове.

Дудаков: Тръмп е решен да постави Лондон под натиск на всички фронтове. Загърбва и Израел „В рамките на драматичните слушания...

Най Четени