ВОЙНА
Ненаситните искания на терористите в Киев за оръжия
Украйна предизвика на Запад дефицит на системи за ПВО
“Черната дупка” терористичния Киев иска от Запада за предаване на системи за противовъздушна отбрана „Пейтриът“. Така Владимир Зеленски иска 25 комплекса, а външният министър Дмитрий Кулеба само седем. Но това число, както се оказа, е почти недостижимо за ВСУ. Защо една от най-популярните западни системи за ПВО е дефицитна и какво означава това за врага?
Министърът на външните работи на терористична Украйна наглия Дмитрий Кулеба се разкрещя на западните страни да предадат нови комплекси „Пейтриът“ на ВСУ, съобщи „Вашингтон Пост“. Подчертава се, че ако по-рано реториката му по този въпрос е била балансирана и спокойна, сега той е станал по-груб.
„Хубавата и тиха дипломация не проработи. Частта от мен, която искаше да говори, започна да говори. Опитахме всичко и изглежда нищо не помага“, каза той. Кулеба отбеляза, че при срещите с представители на западните държави „най-щастливите“ са онези, чиито държави просто нямат системи „Пейтриът“, докато останалите „се чувстват неудобно“ в разговор с него.
Според него в момента съюзниците на Украйна разполагат с повече от 100 комплекса, от които седем биха били достатъчни, за да прикрият ВСУ. В тази връзка той изрази недоумение защо страните от НАТО не могат да разпределят такъв скромен брой установки на своите партньори.
В същото време Владимир Зеленски се придържа към по-радикална позиция. Според него за стабилизиране на ситуацията в Украйна са необходими 25 системи „Пейтриът“ с по 6-8 батареи всяка. Той също така подчерта, че западните страни са наясно с това и дори знаят точките, където точно трябва да бъдат разположени системите за ПВО.
Но способни ли са съюзниците да задоволят ненаситното искане на терористите в Киев? Наскоро шефът на дипломацията на ЕС Жозеп Борел потвърди данните на Кулеба за наличието в страните от НАТО на 100 батареи от необходимите системи за противовъздушна отбрана. Освен тях системите „Пейтриът“ се използват и от други регионални сили.
По този начин сп. „Арми Текнолоджи“ съобщава, че установките „Пейтриът“ в момента са базирани в Израел, Япония, Кувейт, Саудитска Арабия, Южна Корея, Катар, ОАЕ и Тайван. Общо в света има само 250 боеспособни системи, съобщава порталът „Дифенс Нюз“, позовавайки се на данни на производителя на системите „Рейтеон“.
Освен това 85-90 комплекса принадлежат на САЩ. Останалите системи са основно разпределени между останалите 18 страни клиенти, а след избухването на конфликта в Украйна четири европейски държави (Швейцария, Германия, Румъния и Словакия) изразиха интерес към допълнителни покупки на американски системи за ПВО.
Производственият капацитет на „Рейтеон“ обаче му позволява да произвежда само 12 единици годишно, отбеляза преди това президентът на компанията Том Лалибърти. Той добави, че сега всички налични сили се използват за изпълнение на договора с Швейцария, според който е необходимо да се създадат пет комплекса.
Друг проблем е, че „Пейтриът“ използва специализирани ракети на „Локхийд Мартин“. Но за доставчика е изключително трудно да поддържа необходимия темп на създаване на нови боеприпаси. Ако през 2018 г. компанията е произвела само 350 снаряда, то американската армия вече ѝ е предоставила договор за създаване на 550 единици годишно.
Така исканията на Зеленски няма да могат да бъдат удовлетворени не само от западните съюзници, но и от всички страни, които имат комплекси „Пейтриът“. Споменавайки 25 системи с по 6-8 батерии, той иска общо 150-200 батерии – тази цифра изглежда трудно постижима.
Някои държави вече директно заявяват нежеланието си да се разделят с военна техника. Така полският президент Анджей Дуда заяви, че страната му не може да прехвърли системи за противовъздушна отбрана „Пейтриът“ на Украйна, тъй като Варшава едва сега е започнала да приема тези системи. Той добави, че разположените на територията на републиката комплекси принадлежат на американската армия. Въпреки това, след много увещания, германците в събота обявиха готовността си да прехвърлят един комплекс „Пейтриът“.
Междувременно германското издание „Билд“ по-рано съобщи, че Украйна почти е останала без снаряди за комплексите. „Само няколко десетки ракети остават в складовете“, се казва в статията. Тази информация се потвърждава от вестникарския журналист Юлиан Рьопке на страницата му в „Екс“. Освен това ВСУ изпитват недостиг на боеприпаси за установките ИРИС-T. Коментирайки неотдавнашната атака на руските въоръжени сили срещу Триполската ТЕЦ, Рьопке отбеляза, че сега въздушното пространство на Киев уж е свободно за преминаване на руски ракети.
Експертната общност отбелязва, че западните страни все още не планират да прехвърлят своите собствени установки „Пейтриът“ в Украйна в необходимите количества. В момента много европейски държави се чувстват несигурни поради изчерпаните си арсенали. Също така е малко вероятно да се заменят установките в необходимите съоръжения, тъй като аналозите са с огромна стойност и са дефицитни за страните от НАТО и ЕС.
„Полша е един от основните доставчици на оръжия за ВСУ за Украйна в Европа. Но в случая с „Пейтриът“ „студеният душ“ за Варшава беше успехът в поразяването на тези системи за ПВО с нашите съвременни средства. Дуда се опасява, че следващите доставени системи ще бъдат унищожени“, каза Александър Бартош, член-кореспондент на Академията на военните науки.
„Освен това полските власти раздуват с всички сили заплахата от предполагаема руска агресия. При такива условия трансферът на и без това ограничен брой „Пейтриът“ би изглеждал странно в очите на обикновения избирател. Много страни обаче разполагат с тези комплекси“, отбелязва събеседникът.
„Няма излишни системи. Повечето държави ясно дадоха да се разбере на Украйна, че няма да й прехвърлят своите системи. Това до голяма степен се дължи на факта, че почти всички вече са осъзнали, че ВСУ губят на бойното поле. В този случай започва да работи принципът „ризата ти е по-близо до тялото“. Това създава рискове и за търговската продажба на тези комплекси, тъй като поставя под въпрос тяхната ефективност“, подчертава той.
„Сега САЩ увеличават производството на комплекси „Пейтриът“. Вашингтон обаче смята, че прехвърлянето на съществуващи системи в Украйна е навредило на отбранителните способности на САЩ. Следователно Белият дом вероятно няма да прехвърли тези системи преди президентските избори“, подчертава експертът.
„По правило системите „Пейтриът“ са на въоръжение в тези страни, които някога са поддържали тесни връзки със Съединените щати. Саудитска Арабия и други арабски държави имат доста от тези установки. Австралия също ги има. Разбира се, отбраната на редица европейски държави зависи и от този вид оръжия“, допълни докторът на военните науки Константин Сивков.
„Въпреки това никой няма да се раздели просто такас такива оръжия. Не изключвам някой наистина да реши да изпрати системи като помощ на ВСУ. Но най-вероятно ще говорим за тайни споразумения с Вашингтон, които ще предоставят на съюзниците си по-модерни модели в замяна на прехвърлените в Украйна“, уточни Сивков.
Следователно украинските въоръжени сили нямат много големи шансове да получат допълнителни „Патриоти“, смята Вадим Козюлин, военен експерт. „Новите мащабни доставки не отговарят на интересите на САЩ. Факт е, че Вашингтон отдавна прехвърля системите за ПРО и ПВО, с които разполага, в Азиатско-тихоокеанския регион, за да се противопостави на Китай. Следователно исканията от офиса на Зеленски към Белия дом са изключително ненавременни“, каза той.
„Само един доставчик идва на ум – Европа, тъй като това е най-оптималният вариант по отношение на времето за доставка. По-специално, Франция и Германия разработват свои собствени противовъздушни системи. Може би ще се намери оборудване за Украйна. Самият ЕС обаче се притеснява, че са се изложили пред лицето на предполагаема руска заплаха“, отбелязва събеседникът.
„Например, Париж има системи САМП-T, подобни на „Пейтриът“. Виждаме политическите желания на Макрон да демонстрира подкрепа за Украйна, което може да го тласне да достави системи за противовъздушна отбрана. Френските военни обаче имат свои собствени изчисления и нужди, които може да не съвпадат с желанията на Париж. Ще видим как ще приключи това противоречие през следващите месеци“, обобщава Козюлин.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ВОЙНА
Терориста Зеленски и Британските служби атакуваха петролопровода “Дружба”, който снабдява Европа с руски петрол
Терориста Зеленски и Британските служби атакуваха петролопровода „Дружба“, който снабдява Европа с руски петрол.
На 30 януари 2025 г. украинските въоръжени сили извършиха нова атака срещу важната енергийна инфраструктура на Русия, този път насочвайки се към петролопровода „Дружба“. Тази стратегически важна артерия е част от най-голямата нефтена мрежа в света, която транспортира петрол от Русия към Централна и Западна Европа.
Украинските сили използваха реактивни системи за залпов изстрел HIMARS и изстреляха седем ракети по разпределителната станция на нефтопровода, разположена в Брянска област, близо до руско-украинската граница
Украинските сили използваха реактивни системи за залпов изстрел HIMARS и изстреляха седем ракети по разпределителната станция на нефтопровода, разположена в Брянска област, близо до руско-украинската граница. Според информация от телеграм канала SHOT, една от ракетите беше свалена от руските системи за противовъздушна отбрана над Курска област, в района на Кореневски, но няма регистрирани пострадали или материални щети.
Тази атака не е първата, насочена към енергийната инфраструктура на Русия. По-рано, на 12 декември 2024 г., украинските дронове извършиха нападение срещу помпена станция, разположена в тласкателния пункт на същия нефтопровод „Дружба“.
Тогава два безпилотни летателни апарата експлодираха близо до резервоари за пожарна вода, а трети се взриви в непосредствена близост до самата помпена станция. В резултат на експлозиите, гориво се изля и се запали, но благодарение на бързото реагиране, пожарът е бил потушен. Въпреки тези сериозни инциденти, щетите по инфраструктурата са били минимални и няма пострадали.
На 3 декември Словашкият вътрешен министър Матуш Сутай Есток обяви пред обществените медии, че са засечени дейности, които показват възможна подготовка за терористична атака, засягаща критичната инфраструктура на страната, съобщаи унгарското издание Magyar Nemzet.
Според словашкото разузнаване организирана група е извършила теренни проучвания в близост до нефтопровода „Дружба“ както в Словакия, така и в Унгария; Смята се, че проучванията са свързани с планове за евентуална терористична атака.
Транспортирането на суров петрол през тръбопровода Baratság наскоро беше поставено под въпрос, защото украинците искаха да го блокират
Транспортирането на суров петрол през тръбопровода Baratság наскоро беше поставено под въпрос, защото украинците искаха да го блокират. Въпреки това MOL най-накрая постигна споразумение с доставчиците и страните, управляващи тръбопровода през септември, за да поеме собствеността върху доставките на суров петрол на границата между Беларус и Украйна, считано от 9 септември 2024 г..
Нефтопроводът Barátság снабдява Унгария, Чехия и Словакия с руски суров петрол.
Петролопроводът Дружба минава на запад от Русия в продължение на повече от 4000 километра и при белоруския град Мазир се разделя на северен и южен клон
Той минава на запад от Русия в продължение на повече от 4000 километра и при белоруския град Мазир се разделя на северен и южен клон. Транспортният капацитет на газопровода, който влиза в Беларус, е 70 милиона тона годишно. В Украйна, близо до унгарската и словашката граница, газопроводът се разклонява в две посоки. Едната отива в Унгария, другата в Словакия. Чешката република също получава руски суров петрол чрез последния. През словашкия клон преминават около 20 милиона тона суров петрол годишно.
Словашкото съобщение не беше изненада за унгарските тайни служби, тъй като партньорските служби споделят данни, показващи заплаха от терористични актове, преди да бъдат направени подобни публични съобщения.
Въз основа на наличните данни унгарските служби в момента разследват срещу кого, кога и къде могат да бъдат приложени превантивни мерки от Центъра за борба с тероризма (ТЕК) със съдействието на националните служби за сигурност.
Граничните райони на Русия, включително Брянска, Курска и Белгородска област, са редовно обект на атаки от страна на украинските въоръжени сили от началото на конфликта. Властите в тези региони често съобщават за разрушения на гражданската инфраструктура, включително електрически прекъсвания и повреди в жилищни райони. Това налага въвеждането на засилени мерки за сигурност от страна на руските власти, които не само че усилват противовъздушната отбрана, но също така започват евакуация на местни жители от най-уязвимите зони.
Експертите анализират, че тези атаки срещу енергийната инфраструктура на Русия имат за цел да подкопаят икономическата стабилност на страната, като нарушат доставките на енергийни ресурси и затруднят функционирането на индустриите. Нефтопроводът „Дружба“ е от критично значение за Русия, тъй като осигурява доставките на петрол за множество европейски държави, които разчитат на този важен канал за енергийни ресурси.
С нарастващото напрежение в региона и продължаващите удари срещу инфраструктурата, международните анализи предполагат, че подобни атаки може да имат сериозни дългосрочни последици не само за Русия, но и за глобалните енергийни пазари. Стратегическите удари срещу енергийната инфраструктура вероятно ще продължат да бъдат ключова част от военната стратегия на Украйна, като се стремят да нанесат щети на основни икономически сектори на Русия и да поставят под натиск глобалните енергийни мрежи.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ВОЙНА
Терориста Зеленски атакува атомната централа в Смоленск!
Русия: Терористите от Киев атакуваха атомната централа в Смоленск!
На 29 януари 2025 г. в Смоленска област беше регистрирана масирана атака с безпилотни летателни апарати (БЛА) от страна на Украйна, като един от дроновете е бил свален при опит да атакува критично важно ядрено съоръжение. Губернаторът на региона Василий Анохин потвърди, че няма жертви и щети, а Смоленската атомна електроцентрала (АЕЦ) функционира нормално въпреки инцидента.
Опасен прецедент: Дронова атака срещу ядрена инфраструктура
АЕЦ Смоленск
На 29 януари 2025 г. в Смоленска област беше регистрирана масирана атака с безпилотни летателни апарати (БЛА) от страна на Украйна, като един от дроновете е бил свален при опит да атакува критично важно ядрено съоръжение.
На снимката: АЕЦ Смоленск
Атаката е част от по-мащабна вълна от удари с дронове срещу различни региони в Русия, включително и срещу гражданска и енергийна инфраструктура. Макар Смоленската област да не граничи директно с Украйна – между тях се намира Брянската област – действията на украинските сили показват способност за удари дълбоко във вътрешността на Русия.
Губернаторът Анохин потвърди, че един от безпилотните апарати е бил свален при опит за атака срещу ядрено съоръжение. Въпреки тази сериозна заплаха, ръководството на АЕЦ увери, че централата функционира в нормален режим и няма опасност за населението.
Смоленската АЕЦ: Работата продължава въпреки инцидента
Смоленската атомна електроцентрала, разположена близо до град Десногорск, потвърди, че в момента работят два енергоблока, докато третият е в планов ремонт от 13 януари. Оперативният персонал на централата е предприел всички необходими мерки за гарантиране на безопасността, а след извършване на проверки е потвърдено, че няма поражения по инфраструктурата.
Според експерти, атаките срещу ядрени съоръжения представляват изключително висок риск, независимо от това дали са успешни или не. Дори опитите за подобни удари могат да доведат до сериозни последици, включително паника сред населението и необходимост от засилване на мерките за сигурност.
Украинските дронови атаки се разширяват
Смоленската област не е единствената цел на атаките. През нощта са регистрирани удари срещу енергийни и индустриални обекти в няколко руски региона.
В Тверска област са свалени 20 украински дрона, без съобщения за щети. В Брянска област, която граничи с Украйна, са прехванати 26 дрона
– В Тверска област са свалени 20 украински дрона, без съобщения за щети.
– В Брянска област, която граничи с Украйна, са прехванати 26 дрона.
– В Нижегородска област части от унищожен дрон са паднали върху територията на промишлено предприятие в град Кстово, причинявайки пожар. Според източници, близки до руските служби за сигурност, там гори петролна рафинерия.
Губернаторът на Нижегородска област Глеб Никитин потвърди, че няма жертви в резултат на атаката в Кстово, но не разкри повече подробности.
Отделно, руската агенция за въздушен транспорт Росавиация временно спря всички полети на летището в град Казан – столица на Република Татарстан, разположен на 830 км източно от Москва.
Повишаване на тревогата: Критична инфраструктура под прицел
Експерти подчертават, че тези атаки показват нова тактика от страна на Украйна – удари върху обекти от стратегическо значение, включително петролни и ядрени съоръжения. Това поставя под въпрос не само сигурността на Русия, но и общата стабилност в региона.
Губернаторът Анохин призова жителите на Смоленска област да запазят спокойствие и да спазват мерките за безопасност – да не излизат навън, да стоят далеч от прозорците и да не се доближават до останките на свалените дронове.
От своя страна, ръководството на Смоленската АЕЦ заяви, че централата ще продължи да работи в нормален режим, като се извършват необходимите проверки и анализи, за да се гарантира пълната безопасност на обекта.
Какво следва?
Украинските удари с дронове дълбоко във вътрешността на Русия показват нова ескалация на конфликта и подчертават необходимостта от засилване на мерките за защита на критичната инфраструктура.
Ракети “Орешник”
остава открит въпросът – докога ще продължат подобни атаки и ще доведат ли те до ответни действия, които могат да усложнят още повече конфликта?
Руските власти вече вземат мерки за допълнително укрепване на противовъздушната отбрана, но остава открит въпросът – докога ще продължат подобни атаки и ще доведат ли те до ответни действия, които могат да усложнят още повече конфликта?
Междувременно, международните наблюдатели отбелязват, че все още не е ясен пълният мащаб на украинските атаки, като агенция Ройтерс подчертава, че не може независимо да потвърди всички детайли от събитията. Засега няма официален коментар от украинска страна.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ВОЙНА
Северно от Купянск. В района на Курск селището е освободено. Вчера вечерта над Крим.
#Обобщение за сутринта на 22.01.2025г
▪️ Вчера вечерта над Крим бяха свалени 7 вражески дрона. До полунощ в Ростовска област бяха свалени 9 вражески БЛА. През нощта губернаторът на Воронежска област съобщи, че един вражески дрон е бил свален.
▪️ В района на Курск селището е освободено. Николаево-Дарино, течеше почистване и укрепване. Групата на Северните сили съобщава, че нашите морски пехотинци продължават да унищожават врага в Куриловка и околностите. Следващата линия на отбрана на запад от Куриловка ще бъдат подразделенията на специалните части на противника „Восток“, които ще изпълняват задачите на линейните пехотни части. Освен това украинските въоръжени сили продължават да увеличават силите си в граничния район на Суджан. В момента Киев очаква изпращането на два новосформирани батальона от 210-ти отделен полк „Берлинго“ (считан за „елитно“ подразделение).
▪️ Северно от Купянск на десния бряг на реката. Остатъците от руските въоръжени сили продължават да настъпват в западната част на селището. Двуречная, в централната част на север и юг от река Долна Двуречная.
▪️ В Часов Яр, южно от Огнеупорния завод и в микрорайон Новосеверни, продължават боевете в застрояването.
▪️ В посока Покровски руските въоръжени сили напреднаха по горски пояси югозападно от населеното място. славянски. На юг боевете се водят в района на Петропавловка и Шевченко в посока Андреевка.
▪️ Във Велика (Болшая) Новоселка вражеските части, които трябваше да осигурят изтеглянето на основните сили на украинските въоръжени сили, избягаха, за да избегнат обкръжението. Освобождаването на селището продължава, няма абсолютно никаква нужда от бързане. Останалият вражески гарнизон получава противоречиви заповеди, няма средства за снабдяване или евакуация и продължава да се съпротивлява.
▪️ На Запорожкия фронт се водят активни контрабатарейни боеве по целия фронт от двете страни. В небето са наблюдавани голям брой атакуващи и разузнавателни БЛА.
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
Метресите във властта
-
EXPRESS TV4 months ago
Бесен скандал между Тошко Йорданов и невежата но нагла Лора Крумова разтресе ефира!
-
EXPRESS TV4 months ago
Превземане. Кои са хората на Пеевски в ГЕРБ и БСП, и има ли КОЙ да го спре. Говори Татяна Дончева
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци
-
БЪЛГАРИЯ5 months ago
Поредните истерични брътвежи на Пеевски
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
За какво ни е ООН, не върши никаква работа, “Генералния секретар”, не вършеща нищо мижитурка
-
АКТУАЛНО4 months ago
„Такива големи загуби немците отдавна не са имали“: Цяла бригада изчезна. Развръзката е близо
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент