ТЕХНОЛОГИИ
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
Британско-канадският компютърен учен, често наричан „кръстникът“ на
изкуствения интелект, увеличи шансовете AI да унищожи човечеството през следващите три десетилетия, предупреждавайки, че темпът на промяна в технологията е „много по-бърз“ от очакваното.
Професор Джефри Хинтън, който тази година получи Нобелова награда за физика за работата си в областта на изкуствения интелект, каза, че има „10 до 20“ процента шанс изкуственият интелект да доведе до изчезване на хората през следващите три десетилетия.
По-рано Хинтън каза, че има 10% шанс технологията да предизвика катастрофален резултат за човечеството.
Професор Джефри Хинтън: Има „10 до 20“ процента шанс изкуственият интелект да доведе до изчезване на хората през следващите три десетилетия.
Запитан в програмата Today на BBC Radio 4 дали е променил анализа си за потенциален AI апокалипсис и вероятността едно на 10 това да се случи, той каза: „Не, всъщност вероятността е 10 до 20 процента.“ Оценката на Хинтън накара гост-редактора на Today, бившия канцлер Саджид Джавид, да каже „вие повишавате прогнозата си“, на което Хинтън отговори: „Виждате ли, никога преди не ни се е налагало да се занимаваме с неща, по-интелигентни от нас.“
Той добави: „Колко примера знаете за по-интелигентно нещо, контролирано от по-малко интелигентно нещо? Има много малко примери. Имаме майката и бебето. Но еволюцията положи много усилия, за да позволи на бебето да контролира майката. Това е почти единственият пример, за който се сещам.“
Роденият в Лондон Хинтън, почетен професор в университета в Торонто, каза, че хората биха били като малки деца в сравнение с интелигентността на изключително мощните AI системи.
„Представете си себе си и тригодишно дете. Ние ще бъдем тригодишните“, каза той.
AI може да се дефинира свободно като компютърни системи, изпълняващи задачи, които обикновено изискват човешки интелект.
Миналата година Хинтън влезе в новинарските заглавия, след като подаде оставка от работата си в Google, за да говори по-открито за рисковете, породени от неограниченото развитие на ИИ.
Миналата година Хинтън влезе в. новинарските заглавия, след като подаде оставка от работата си в Google, за да говори по-открито за рисковете, породени от неограниченото развитие на ИИ, цитирайки опасения, че „хора с нечисти намерения“ ще използват технологията, за да навредят на другите. Ключова загриженост на активистите за безопасност на ИИ е, че създаването на изкуствен общ интелект или системи, които са по-умни от хората, може да доведе до това, че технологията представлява екзистенциална заплаха, като в един момент ще започне да избягва човешкия контрол.
Повечето от експертите в тази област смятат, че някъде, вероятно през следващите 20 години, ще разработим ИИ, които са по-умни от хората
Размишлявайки върху това докъде е смятал, че ще стигне развитието на AI, когато за първи път е започнал работата си по AI, Хинтън каза: „Не мислех, че ще стигнем там, където сме сега. Мислех, че в някакъв момент в бъдещето ще стигнем до тук. Ситуацията, в която се намираме сега, е, че повечето от експертите в тази област смятат, че някъде, вероятно през следващите 20 години, ще разработим ИИ, които са по-умни от хората. И това е много страшна мисъл.“
Хинтън каза, че темпото на развитие е „много, много бързо, много по-бързо, отколкото очаквах“ и призова за държавно регулиране на технологията.
„Притеснявам се, че невидимата ръка няма да ни държи в безопасност. Така че простото позоваване на мотива за печалба на големите компании няма да е достатъчно, за да се гарантира, че те го развиват безопасно“, каза той. „Единственото нещо, което може да принуди тези големи компании да направят повече изследвания за безопасността, е държавното регулиране.“
Хинтън е един от тримата „кръстници на AI“, които са спечелили наградата ACM AM Turing – еквивалентът на Нобеловата награда за компютърни науки – за своята работа. Въпреки това, един от триото, Ян Лекун, главният учен по изкуствен интелект в Meta на Марк Зукърбърг, омаловажава екзистенциалната заплаха и каза, че
изкуственият интелект „всъщност може да спаси човечеството от изчезване“
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ТЕХНОЛОГИИ
Qwen 2.5 Max на Alibaba също взривява AI света
Qwen 2.5 Max на Alibaba взривява AI света: Как новият модел срутва дори DeepSeek и поставя нови, невиждани стандарти!
Китайският технологичен гигант Alibaba Group Holding Ltd. представи своя най-нов модел за изкуствен интелект (AI) – Qwen 2.5 Max, който според компанията надминава по производителност всички съществуващи AI модели, включително наскоро пуснатия DeepSeek. Това събитие предизвика значителен интерес в технологичната общност и оказа влияние върху финансовите пазари.
Alibaba официално обяви пускането на Qwen 2.5 Max. Според изявленията на компанията, този модел превъзхожда водещите AI модели, включително DeepSeek
Представяне на Qwen 2.5 Max
На 29 януари 2025 г., съвпадащо с началото на Лунната нова година, Alibaba официално обяви пускането на Qwen 2.5 Max. Според изявленията на компанията, този модел превъзхожда водещите AI модели, включително DeepSeek-V3, OpenAI’s GPT-4o и Meta’s Llama-3.1-405B, в различни бенчмаркове (сравнителни и оценъчни тестове). По-конкретно, Qwen 2.5 Max постига по-високи резултати в тестове като:
– Arena-Hard – тест за сравнителна оценка на AI модели в сложни диалози и решаване на трудни задачи.
– LiveBench – динамичен бенчмарк, измерващ реалната ефективност на AI в разнообразни практически сценарии.
– LiveCodeBench – специализиран тест за оценка на способностите на AI в програмирането и разбирането на код.
– MMLU (Massive Multitask Language Understanding) – стандартен тест за оценка на езиковите умения на AI в различни дисциплини.
– GPQA-Diamond – усъвършенстван тест за генеративен въпросно-отговорен анализ, проверяващ задълбочените логически способности на модела.
Особено впечатляващи са резултатите му в MMLU и LiveCodeBench (MMLU измерва способността на изкуствения интелект да разбира и решава задачи в различни области на знанието. LiveCodeBench оценява ефективността на кодиращите способности на изкуствен интелект в реални програмни среди), където поставя нови индустриални стандарти, демонстрирайки напредналите си способности.
Технически характеристики и постижения
Qwen 2.5 Max е резултат от мащабни усилия в областта на изкуствения интелект. Моделът е предварително обучен върху над 20 трилиона токена (елемента, параметъра) и допълнително пост-обучен с методологии
Qwen 2.5 Max е резултат от мащабни усилия в областта на изкуствения интелект. Моделът е предварително обучен върху над 20 трилиона токена (елемента, параметъра) и допълнително пост-обучен с методологии като Supervised Fine-Tuning (SFT) и Reinforcement Learning from Human Feedback (RLHF). Тези подходи му позволяват да демонстрира изключителни резултати в различни задачи, включително разбиране на естествен език, генериране на код и други.
Реакция на пазара след появата на DeepSeek
Акциите на компании като Nvidia, Microsoft и Meta отбелязаха сериозен спад, което разклати доверието в доминацията на САЩ в AI сектора.
Преди появата на Qwen 2.5 Max, на 10 януари 2025 г., китайската AI компания DeepSeek представи своя модел R1, който твърди, че постига резултати, сравними с тези на OpenAI, но с използване на по-малко напреднали чипове и по-ниска енергийна консумация. Това развитие предизвика значителни сътресения на финансовите пазари. Акциите на компании като Nvidia, Microsoft и Meta отбелязаха сериозен спад, което разклати доверието в доминацията на САЩ в AI сектора.
Според данни от Bloomberg, технологичните титани загубиха общо 94 милиарда долара от богатството си, което представлява приблизително 85% от общия спад в индекса на милиардерите.
Влияние на Qwen 2.5 Max върху пазара
Към момента все още няма данни за значителни пазарни реакции след обявяването на Qwen 2.5 Max. Въпреки това, предвид предишните сътресения, причинени от DeepSeek, е възможно инвеститорите да наблюдават внимателно развитието на новия модел на Alibaba и потенциалното му въздействие върху конкурентите в сектора на изкуствения интелект.
Пускането на Qwen 2.5 Max от Alibaba бележи значителен напредък в областта на изкуствения интелект. Със своите впечатляващи технически характеристики и постижения, моделът има потенциала да промени динамиката на конкуренцията в AI сектора. Въпреки че непосредствените пазарни реакции са ограничени, бъдещото развитие и приемането на Qwen 2.5 Max ще бъдат от решаващо значение за определяне на дългосрочното му въздействие върху индустрията и финансовите пазари.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ТЕХНОЛОГИИ
Новото оръжие на САЩ за глобален контрол
Виктория Никифорова: Изкуственият интелект като оръжие – как САЩ използват енергийната криза за глобален контрол?
Китайските технологии предизвикаха сериозни сътресения на американските финансови пазари, след като новата версия на изкуствения интелект DeepSeek бе представена. „Тя е до смешно евтина в производството, безплатна за потребителите и с отворен код – гледай, учи се, пиши свои версии“, пише Виктория Никифорова.
Китайските технологии предизвикаха сериозни сътресения на американските финансови пазари, след като новата версия на изкуствения интелект DeepSeek бе представена. Тя е до смешно евтина в производството, безплатна за потребителите и с отворен код.
Не мина и седмица от обявяването на амбициозните планове на администрацията на Тръмп за инвестиция от половин трилион долара в сектора на изкуствения интелект. „Това ще бъде нещо по-мощно от Манхатънския проект“, подчертават американските лидери. Те обаче не обясняват напълно икономическите ползи от тази инициатива за САЩ, посочва журналистката.
Никой не може да предскаже с точност какви ще бъдат дългосрочните последици от развитието на изкуствения интелект. „Но едно е сигурно – широкото му внедряване ще доведе до рязко увеличаване на потреблението на електроенергия„, изтъква Никифорова. Самият ръководител на OpenAI, Сам Алтман, признава, че без термоядрена енергия няма да се справим с предстоящата криза в електроснабдяването, допълва тя.
Изкуственият интелект не е нищо друго освен параван за план за създаване на изкуствен енергиен дефицит по целия свят – с изключение на САЩ
„Изкуственият интелект не е нищо друго освен параван за план за създаване на изкуствен енергиен дефицит по целия свят – с изключение на САЩ„, категорична е журналистката. Тя обяснява, че този план ще засегне най-вече развиващите се страни, където дори невинни заявки за генериране на изображения могат да доведат до мащабни прекъсвания на електрозахранването.
Северен поток, илюстрация
САЩ принудиха Европа да затвори атомните си електроцентрали, взривиха Северните потоци и наложиха зеления преход под претекста за борба с климатичните промени
През последните десетилетия Вашингтон неведнъж е налагал на света различни икономически схеми, облагодетелстващи само американската индустрия. „Те принудиха Европа да затвори атомните си електроцентрали, взривиха Северните потоци и наложиха зеления преход под претекста за борба с климатичните промени„, пише Никифорова. Тя припомня, че основната цел винаги е била да се повишат цените на електроенергията за конкурентите на САЩ.
„Зеленият преход бе създаден, за да живеят всички по-зле, но пък американската икономика да получи конкурентно предимство“, подчертава авторката. Това напълно се вписва в стратегията на САЩ да държат цените на електроенергията в Европа на многократно по-високи нива, допълва тя.
Тази тактика вече се изплати – по време на президентството на Байдън богаташите в Америка спечелиха над 1,5 трилиона долара, отбелязва журналистката. Сега, когато Зелената сделка е на заден план и украинският конфликт върви към затихване, Белият дом извади нова стратегия за изкуствен енергиен дефицит – и това е изкуственият интелект, допълва тя.
„Системите за развитие и поддръжка на ИИ ще изискват огромни количества електроенергия“, посочва Никифорова. Високите цени на електричеството ще направят конкурентните индустрии нерентабилни, а самите потребители ще бъдат изправени пред редовни прекъсвания и високи сметки.
Социалните последствия също не са за подценяване. „Блекаутите (енергиен срив) и скокът на митата ще предизвикат протести и размирици“, предупреждава тя. Никифорова напомня за примера на Шри Ланка, където именно енергийната криза доведе до свалянето на правителството.
Никифорова подчертава, че сравнението между ИИ и „Манхатънския проект“ вече изглежда напълно оправдано. „Това е инструмент за глобален контрол, за запазване на доминацията на САЩ, за икономическо подчиняване на цели региони“, предупреждава тя.
Но възможно ли е да се избегне тази съдба? „Ако една държава има стабилна енергийна система и контролира цените на електричеството, ИИ може да бъде полезен и печеливш сектор“, отбелязва журналистката. Тя дава пример с Китай, който успешно демонстрира как може да се използва изкуственият интелект без да се създават енергийни кризи.
„В процеса на писане на тази статия също бе използван изкуствен интелект. За обработката на заявките той изразходва 5 киловата електроенергия. Самият лаптоп – 0,1 киловат“, завършва с ирония Никифорова, намеквайки за скритите разходи и последици от развитието на индустрията.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ТЕХНОЛОГИИ
Китайският чатбот DeepSeek разтърси американските технологични гиганти
Китайският чатбот DeepSeek разтърси пазара и срина акциите на американските технологични гиганти
Световният пазар на изкуствен интелект (AI) е изправен пред сътресения след внезапния успех на китайския чатбот DeepSeek, който се утвърди като сериозна конкуренция на американските технологични гиганти.
Приложението, пуснато само преди седмица, вече се превърна в най-сваляната безплатна апликация в САЩ, измествайки популярни алтернативи като ChatGPT на OpenAI.
Страхотен скандал! Китайците сринаха проекта на Тръмп за 500 млрд. с едно щракване на пръстити pic.twitter.com/yESX6HWxsX
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 29, 2025
Този внезапен успех предизвика сериозен спад в цените на акциите на големи американски технологични компании, като Nvidia, Microsoft и Meta, разклащайки доверието в доминацията на САЩ в AI сектора.
Пробив на ниска цена
DeepSeek е разработен от китайската компания DeepSeek AI, използвайки модела DeepSeek-V3, който, според създателите му, е създаден САМО за около 6 милиона долара
DeepSeek е разработен от китайската компания DeepSeek AI, използвайки модела DeepSeek-V3, който, според създателите му, е създаден САМО за около 6 милиона долара – значително по-малко от милиардите, инвестирани от американските конкуренти. Разработката разчита на отворен код и вече съществуващи технологии, което значително намалява разходите.
Тръмп пред Давос
Тръмп подчерта значението на технологичното лидерство на САЩ. В една от първите си речи той обяви мащабен проект за инвестиции в AI инфраструктура в размер на 500 милиарда долара
Американският президент Доналд Тръмп, наскоро завърнал се на поста, подчерта значението на технологичното лидерство на САЩ. В една от първите си речи той обяви мащабен проект за инвестиции в AI инфраструктура в размер на 500 милиарда долара. „Това е най-големият проект в историята за запазване на бъдещето на технологиите в САЩ“, заяви Тръмп.
Въпреки това, DeepSeek успява да постигне производителност, която според изявленията на компанията съперничи на последните модели на OpenAI при задачи като математика, програмиране и обработка на естествен език.
Китайски подход към технологиите
Основателят на DeepSeek, Лян Уенфен, базиран в Ханджоу, съчетава забранени за внос чипове Nvidia A100 с по-евтини модели, налични за внос
Успехът на DeepSeek подчертава ефективността на китайския подход към AI разработките, особено в условия на ограничения за внос на модерни чипове. Вместо да разчитат на постоянното снабдяване с чуждестранна технология, китайските разработчици експериментират с по-икономични методи, споделяйки резултатите помежду си.
Основателят на DeepSeek, Лян Уенфен, базиран в Ханджоу, съчетава забранени за внос чипове Nvidia A100 с по-евтини модели, налични за внос. По данни на експерти, той разполага с около 50,000 такива чипа, което му позволява да разработи DeepSeek с минимални разходи.
Сривове на пазара: Кой губи най-много?
Успехът на китайския чатбот оказа драматично въздействие върху световните фондови пазари. Най-сериозните загуби претърпяха производители на AI чипове:
Nvidia отчете спад от ГИГАНТСКИТЕ 16% в понеделник.
Нейният конкурент, Broadcom, загуби 17.8% от стойността на акциите си.
Microsoft и Alphabet (собственикът на Google) претърпяха по-малки, но значителни спадове от съответно 3.7% и над 3%.
В Европа ефектът също беше осезаем:
ASML, производител на оборудване за полупроводници, отбеляза спад от над 7%.
Siemens Energy, чиято дейност е свързана с AI технологии, изгуби 20% от стойността си.
Финансовите анализатори предупреждават, че по-ниската цена на DeepSeek може да подкопае бизнес модела на американските компании, инвестирали значителни средства в скъпа AI инфраструктура.
„Тази изненадваща поява на нискобюджетен китайски AI изненада пазара“, отбелязва Фиона Чинкота, старши пазарен анализатор в City Index.
Потенциални ограничения пред DeepSeek
Въпреки успеха, китайският чатбот е изправен пред предизвикателства. В понеделник компанията съобщи за мащабна кибератака върху платформата си.
„Поради големи зловредни атаки временно ограничаваме регистрациите, за да гарантираме непрекъснато предоставяне на услугите“, заяви компанията.
Освен това анализатори предупреждават, че ограниченият достъп до модерни чипове може да възпрепятства развитието на китайския AI сектор в дългосрочен план.
Какво следва?
DeepSeek се оказва своеобразен „спутников момент“ за изкуствения интелект, отбелязва Марк Андрийсен, венчърен капиталист и съветник на Тръмп. Това сравнение с изстрелването на съветския сателит „Спутник“ през 1957 г. подчертава изненадата, която китайската иновация предизвика в САЩ.
Дали този пробив ще доведе до глобални промени в AI индустрията, предстои да се види. Едно е сигурно – сега Китай е сериозен играч на технологичната сцена, а американските компании ще трябва да преосмислят стратегиите си, за да останат конкурентоспособни.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
Метресите във властта
-
EXPRESS TV4 months ago
Бесен скандал между Тошко Йорданов и невежата но нагла Лора Крумова разтресе ефира!
-
EXPRESS TV4 months ago
Превземане. Кои са хората на Пеевски в ГЕРБ и БСП, и има ли КОЙ да го спре. Говори Татяна Дончева
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци
-
БЪЛГАРИЯ5 months ago
Поредните истерични брътвежи на Пеевски
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
За какво ни е ООН, не върши никаква работа, “Генералния секретар”, не вършеща нищо мижитурка
-
АКТУАЛНО4 months ago
„Такива големи загуби немците отдавна не са имали“: Цяла бригада изчезна. Развръзката е близо
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент