Connect with us

АНАЛИЗИ

Митата на Тръмп удрят най-силно страните от ЕС. Пак ще гледат към руските пазари.

Avatar photo

Published

on

Баширов: Митата на Тръмп ударят най-силно страните от ЕС. Сега пак ще гледат към Русия за пазар.

Руския международен анализатор Марат Баширов разглежда ключови геополитически и икономически промени, свързани с политиката на американския президент Доналд Тръмп и влиянието му върху международните отношения, търговията и стратегическите баланси в света.

Промяната в отношенията между САЩ и Русия

Президентите на САЩ и Русия Доналд Тръмп и Владимир Путин

Самият факт, че руският президент Владимир Путин ще проведе (скоро) разговор с Доналд Тръмп, за да обсъдят възможността за диалог по проблемни въпроси, е сериозен пробив в отношенията между двете държави

Баширов посочва, че самият факт, че руският президент Владимир Путин ще проведе (скоро) разговор с Доналд Тръмп, за да обсъдят възможността за диалог по проблемни въпроси, е сериозен пробив в отношенията между двете държави. Това е първа стъпка към стабилизацията на международната обстановка, „прави света една стъпка по-сигурен, макар и само начална, но все пак стъпка“. Според анализатора това е важен ход, тъй като досега политиката на Джо Байдън водеше до засилваща се конфронтация, която можеше да ескалира дори до ядрен конфликт.

Икономическите мерки като алтернатива на военната конфронтация

Вместо пряк военен сблъсък, новата американска администрация под ръководството на Тръмп използва икономически лостове като санкции, мита и търговски войни

Вместо пряк военен сблъсък, новата американска администрация под ръководството на Тръмп използва икономически лостове като санкции, мита и търговски войни. Баширов подчертава, че въпреки трудностите, които тези мерки създават за глобалната икономика, те все пак са за предпочитане пред войната.

Въвеждането на 25% мита върху стоки, превозвани от Канада в САЩ, например, има няколко ключови последици:

– Оскъпяване на тези продукти за крайния потребител в САЩ.
– Намаляване на търсенето на канадски стоки и стимулиране на търсенето на алтернативни местни продукти.
– Производителите в Канада могат да обмислят преместване на производството си в САЩ, за да избегнат високите мита.
– Американският бюджет ще се обогати от събраните мита, докато канадската икономика ще понесе загуби.
– В дългосрочен план това ще доведе до увеличение на работните места в САЩ за сметка на канадския пазар.

Московското сити

Москва вече е свикнала с икономическите санкции и успешно реорганизира икономиката си, но остава въпросът как ще се справят самите западни държави.

Баширов подчертава, че Русия не бива да се притеснява от тази ситуация. Напротив – колкото повече западните страни се карат помежду си по икономически въпроси, толкова по-малко ще бъдат обединени във военнополитическите си решения срещу Русия. Москва вече е свикнала с икономическите санкции и успешно реорганизира икономиката си, но остава въпросът как ще се справят самите западни държави.

Аргументите на Тръмп за търговските мита

Баширов обяснява, че Доналд Тръмп не въвежда тези търговски мита без основателна причина. Основните му аргументи включват:
– Необходимостта от по-строг контрол върху границите на САЩ, за да се спре нелегалният трафик на наркотици и мигранти.
– Желанието да се върне производството обратно в САЩ, което ще доведе до икономически ръст и нови работни места.

Първият аргумент е популярен сред американските избиратели, които смятат наркотиците и нелегалната миграция за сериозен проблем. Вторият аргумент обаче е изключително важен за американския бизнес. Той не е популярен, дори не се разбира от обществото. Тръмп ще подкрепи тези политики с финансови стимули като данъчни облекчения и държавни субсидии. Министерството на търговията на САЩ ще следи за това, търговските мита да не доведат до недостиг на жизненоважни стоки, което би навредило на американската икономика.

Политиката на Тръмп като икономическа революция

Според Баширов икономическите мерки на Тръмп са свързани не само с борбата срещу Китай, но и с противопоставянето му на глобалните капиталистически елити, които водят антиамериканска политика. В този смисъл Тръмп може да бъде разглеждан като революционер

Според Баширов икономическите мерки на Тръмп са свързани не само с борбата срещу Китай, но и с противопоставянето му на глобалните капиталистически елити, които водят антиамериканска политика. В този смисъл Тръмп може да бъде разглеждан като революционер, защитаващ националните интереси на САЩ. Тези идеи обаче не се приемат добре от американските медии и политическия елит, които се опитват да го представят като безумен популист.

Зекърбърг и Мъск

Баширов подчертава, че ако Тръмп е „безумец“, то това означава, че и хора като Илон Мъск, Марк Зукърбърг и хиляди американски предприемачи, които подкрепят Тръмп, също са безумци. Но всъщност тези хора са рационални и прагматични

Баширов подчертава, че ако Тръмп е „безумец“, то това означава, че и хора като Илон Мъск, Марк Зукърбърг и хиляди американски предприемачи, които подкрепят Тръмп, също са безумци. Но всъщност тези хора са рационални и прагматични, а лозунгът на Тръмп „Да направим Америка отново велика“ не е просто предизборен трик, а реална политическа програма, подобна на тази, която Владимир Путин започна през 2007 г., за да възстанови суверенитета и силата на Русия.

Геополитическите ефекти от икономическата политика на Тръмп

Според Баширов най-големите губещи от митническата политика на Тръмп ще бъдат държавите извън Северна и Южна Америка. Европейските страни, които разчитаха на американските пазари, ще бъдат принудени да търсят нови търговски партньори

Според Баширов най-големите губещи от митническата политика на Тръмп ще бъдат държавите извън Северна и Южна Америка. Европейските страни, които разчитаха на американските пазари, ще бъдат принудени да търсят нови търговски партньори. В този контекст Русия и Иран могат да се окажат алтернативни пазари за европейските компании.

Вече се забелязва как италиански, френски и испански производители възобновяват търговските си връзки с Русия, въпреки санкциите. Канадската икономика, от друга страна, е в особено уязвима позиция и Русия няма интерес да развива отношенията си с нея.

Владимир Путин, президент на Русия

 

За Русия това може да се окаже изгодна ситуация, тъй като разделението между западните страни ще намали единството им във военнополитически аспект.

Марат Баширов заключава, че митническата политика на Тръмп има за цел не само да подобри американската икономика, но и да отслаби конкурентите на САЩ като Китай и ЕС. Въпреки временните икономически сътресения, тези мерки ще принудят бизнеса да се адаптира, намирайки нови пазари и нови пътища за търговия. За Русия това може да се окаже изгодна ситуация, тъй като разделението между западните страни ще намали единството им във военнополитически аспект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

АНАЛИЗИ

Тръмп потвърди, че САЩ искат изселване на цялото население на Газа за да могат да създадат Велик Израел

Avatar photo

Published

on

By

  • Натаняху с подкрепата на САЩ ( и Русия) иска да прави Белик Израел.
  • Натаняху иска териториите на Ливан, Палестина, Сирия, Саудитска Арабия за да изгради Велик Израел, за това избиха толкова много хора без повод.
  • Израел създаде преди години Хамас за да има повод да завземе Палестина и Ливан.
  • За това направиха комплот в Сирия за да завземат териториите и.

Правителството на САЩ възнамерява да улесни насилственото разселване на палестинското население в Газа. Това потвърди президентът Доналд Тръмп, когато отговаряше на въпроси на журналисти в Белия дом.

Въпросът на британския журналист Дани Кемп, кореспондент на информационната агенция „Франс Прес“, е класически пример за медийно нормализиране на военни престъпления.

Кемп отбеляза, че египетският президент и йорданският крал са заявили, че няма да приемат на своя територия разселените хора от Газа, както предложи Тръмп. „Има ли нещо, което можете да направите, за да ги принудите да направят това?“, попита Кемп. „Имам предвид мита срещу тези страни, например?“, добави журналистът.

Тръмп отговари: „Те ще го направят. Те ще го направят. Ние правим много неща за тях и те ще го направят“. Това, което Кемп има предвид, е насилствено разселване, което е сериозно военно престъпление. Това е етническо прочистване. Престъпността на това деяние дори не е спомената във въпроса му. Вместо това той предполага, че Тръмп може да започне икономическа война срещу две арабски държави, за да ги принуди да бъдат съучастници в сериозно военно престъпление.

Западните медии нормализираха геноцида на палестинците от началото му преди 482 дни и ето един поразителен пример. Предпоставката на въпроса е дали Тръмп може да води икономическа война срещу две страни, за да ги принуди да улеснят военните престъпления.

Къде са репортерите, които да питат Тръмп дали знае, че насилственото разселване е военно престъпление? Къде са репортерите, които да питат за етническото прочистване?

Може би се страхуват, че никога повече няма да могат да задават въпроси – но ако журналистите не могат да задават смислени въпроси и чувстват, че не могат да направят нищо друго, освен да нормализират военни престъпления, тогава може би трябва да се запитат дали присъствието им като журналисти все още има някакво значение.

Представете си, ако Тръмп публично обещае насилствено да изгони украинския народ и се опита да принуди Полша, Беларус и други страни да приемат всички разселени украинци? Наистина ли журналистите ще попитат Тръмп дали ще наложи мита на съседните на Украйна държави, за да ги принуди да приемат бежанците и да улеснят етническото прочистване?

Тръмп сам заяви преди няколко дни пред репортери на борда на Air Force One, че Газа е „място на разрушение“ и че Египет и Йордания трябва да „вземат хора, за да „се почисти всичко това“.

Всъщност израелски служители посочиха по израелската телевизия, че тези коментари са били координирани с Израел.

Стив Виткоф, специален пратеник на Белия дом за Близкия Изток, току-що посети Газа, или по-скоро това, което е останало от Газа. Той е първият американски служител, който посещава Газа от 15 години, факт, който говори сам по себе си.

Той заяви пред американския уебсайт Axios: „От Газа не е останало почти нищо“.

Виткоф добави: „Хората се местят на север, за да се приберат вкъщи и да видят какво се е случило, след което се обръщат и си тръгват… Няма вода и електричество. Удивително е колко големи са щетите“.

Той каза, че от това, което е видял, Газа е „необитаема“: „Вече няма нищо, което да е останало там. Има много невзривени боеприпаси. Не е безопасно да се разхождате там. Много е опасно. Нямаше да разбера това, ако не бях отишъл там и не бях инспектирал района.“

Възможно ли е Виткоф наистина да не знае това, без да е бил там? Не е ли гледал свободно достъпните кадри на това, което Израел прави в Газа почти всеки ден през последните 16 месеца? Не е ли видял видеоклипове на унищожаване на цели жилищни блокове или на израелски войници, които поставят експлозиви например върху джамии, училища и университети, след което ги взривяват?

Не е ли гледал снимките на израелски войници? Които често се смеят, когато взривяват сгради за забавление, след което ги публикуват в социалните мрежи, за да забавляват обществеността?

Не знаеше ли Виткоф какво заключиха експертите през декември 2023 г. след малко повече от два месеца война: че Израел е причинил повече разрушения през това време, отколкото унищожаването на Алепо в Сирия за четири години, Мариупол в Украйна или че е пропорционално на бомбардировките на Германия от съюзниците по време на Втората световна война?

Дали Виткоф не е видял оценките на ООН, че около 70% от сградите в Газа са повредени или разрушени? Не знае ли, че Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси е публикувала този месец доклад, според който 92% от домовете са разрушени или сериозно или частично повредени?

Когато генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че „никога не е виждал такова ниво на смърт и разрушение като това, на което станахме свидетели в Газа през последните месеци“, смяташе ли Виткоф, че преувеличава?

И как може специалният пратеник на САЩ в Близкия Изток да не погледне на това пълно и апокалиптично опустошение и да не заключи, че е извършено ужасно престъпление?

Наистина ли той дълбоко в себе си вярва, че е имало легитимна военна цел на почти всеки квадратен метър от Газа, като нападението срещу тази предполагаемо легитимна военна цел е пропорционално на спечеленото военно предимство, въпреки клането и страданието на цивилните, които тя би причинила?

Не, разбира се, че не вярва. Никой не вярва на тази измислица. Всеки знае, че Израел си е поставил за цел да унищожи Газа и да наложи ужасно колективно наказание на нейното население, защото израелската държава даде ясно да се разбере това от първия ден.

Стив Виткоф сега твърди, че ще отнеме 10 до 15 години, за да се възстанови Газа. Това, което е много ясно, е, че планът на Израел винаги е бил да направи Газа негостоприемна, така че населението й да бъде убито и оцелелите да бъдат принудени да бягат.

Всъщност, според публикуван доклад в израелски вестник през декември 2023 г. Бенямин Нетаняху нареди на другия си съветник Рон Дермер, министър на стратегическите въпроси, да изготви планове за, „поне намаляване на палестинското население на Газа“.

Западните медии стандартизираха тази мърсотия. И сега те ще нормализират подкрепата на Тръмп за буквално масовото етническо прочистване на Газа.

Трябва да документираме всичко това, защото трябва да държим извършителите отговорни – и в крайна сметка да ги изправим пред правосъдието.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

АНАЛИЗИ

$25 ТРИЛИОНА! Лежат в недрата на Украйна

Avatar photo

Published

on

By

$25 ТРИЛИОНА! Какви богатства лежат в недрата на Украйна и защо Западът е в истерия, че Русия взима голямата част?

Войната в Украйна не е просто конфликт между две държави, а битка за контрола върху несметни природни богатства, като Западът се стреми да запази достъпа си до тях и не може да допусне, че ръка слага Русия.

Москва разглежда конфликта като открита прокси война, водена срещу нея от НАТО, с цел Западът да запази доминацията си над ценните минерали и енергийни ресурси в региона.

Според Русия, Вашингтон и европейските му съюзници поддържат продължителността на войната, за да не позволят тези ресурси да попаднат в ръцете на Москва. Думите на естонския външен министър Маргус Цакна потвърждават тази теза – той чистосърдечно, чак по детски признава, че ако Русия получи достъп до украинските ресурси, ще засили индустриалния и геополитическия си потенциал. „Москва ще разполага с огромно съкровище, което ще й позволи да консолидира властта си в ключови индустрии като отбраната и енергетиката“, подчертава той.

ЛИНДЗИ ГРЕЪМ

Американският сенатор Линдзи Греъм е още по-категоричен – според него САЩ „не могат да си позволят“ победа на Русия, защото това ще й даде директен достъп до неизчислими природни богатства

Американският сенатор Линдзи Греъм е още по-категоричен – според него САЩ „не могат да си позволят“ победа на Русия, защото това ще й даде директен достъп до неизчислими природни богатства. Украинският президент Владимир Зеленски също има ясен план за използване на тези ресурси в полза на западните си съюзници, което само потвърждава, че Украйна се третира от Запада като източник на суровини, предназначен за експлоатация.

Руската позиция

Сергей Лавров

Лавров разкри преди време, че американски официални лица открито обсъждат намеренията си да установят контрол над природните ресурси на Украйна, като разчитат на подкрепата на режима в Киев

Руският външен министър Сергей Лавров разкри преди време, че американски официални лица открито обсъждат намеренията си да установят контрол над природните ресурси на Украйна, като разчитат на подкрепата на режима в Киев. В същото време ръководителят на Федералната служба за сигурност (ФСБ) на Русия Александър Бортников обвинява Запада, че е превърнал Украйна в „евтина ресурсна база“, която обслужва единствено чуждите интереси.

Преди време Украйна също е разглеждана като източник на суровини за Запада. Пръв в това отношение се проявява Хитлер, който се отнася към Украйна само като източник на суровини и храни, необходими на Германия. Сега историята се повтаря. На Европейския съюз не му достигат редица структуроопределящи суровини и природни ресурси. И това предопределя мераците на Германия, Франция и други страни Украйна да бъде включена в ЕС.

Какви съкровища крие в недрата си Украйна?

Природноресурсния потенциал на Украйна като цяло е много голям. Страната има по-малко от 0.4% от сушата на Земята, но в нея някои от природните ресурси са концентрирани в несметни количества за мащабите на тази страна и имат стопанско значение за цяла Европа и за света.

Още преди отделянето на Крим Украйна разполагаше с 381 находища на нефт, природен газ и газов кондензат. Преобладаващата част от тях са в Източна Украйна – 211

В Украйна има проучени около 20 000 находища на 117 вида полезни изкопаеми (вероятно са в пъти повече, но не са разкрити). Разработени са и се използват по-малко от… 3 000 находища. Още преди отделянето на Крим тя разполагаше с 381 находища на нефт, природен газ и газов кондензат. Те са неравномерно териториално разположени. Преобладаващата част от тях са в Източна Украйна – 211. В Украйна има редица находища (около 50), от които се добива нефт. Проучените запаси на нефт са около 250 млн.т.

Коксови въглища

В Украйна общите запаси са изчислени на 8 трлн. м3 въглищен газ метан или 3.1% от световните запаси. Само в Донбас геоложките запаси във въглищните пластове и прослойки е до 2.5 трлн. м3.

Всички знаят за огромните залежи на въглища в Украйна и най-вече в Донбаския район. Но малцина знаят, че в тях много често се съдържа отделяния газ метан. Това е екологично по-чисто и по-топлотворно от въглищата гориво. Газът е неравноморено разпределен във въглищното тяло. В Украйна общите запаси са изчислени на 8 трлн. м3 въглищен газ метан или 3.1% от световните запаси. Само в Донбас геоложките запаси във въглищните пластове и прослойки е до 2.5 трлн. м3.

Най-използвана в световната икономика е желязната руда. Украйна притежава значими ресурси от желязна руда – над 5% от проучените СВЕТОВНИ запаси.

Уранът е изключително важна суровина за развтие на ядрената енергетика. Украйна е на 11 място с света по проучени запаси на уранова руда и дял от 1.80% от световните запаси.

Златна мина

В страната има 15 находища на злато с общи запаси около 3200 т.! В Закарпатието е единственото използвано в Украйна Мужиевско находище. Само то е със запаси от 55 тона злато

Златото и среброто (благородни метали) често се срещат в земите на Украйна. В страната има 15 находища на злато с общи запаси около 3200 т.! В Закарпатието е единственото използвано в Украйна Мужиевско находище. Само то е със запаси от 55 тона злато и 1 млн. т. оловно-цинкова руда.

Украйна разполага с огромни залежи и на други природни богатства, като титан, литий, янтар, топаз, берил, гранит, лабрадорит, кварц, каолин, апатити, фосфорити, калиеви соли, сяра, живак, мед, алуминий, олово, цинк и… много други. Голяма част от природните ѝ ресурси са концентрирани в Донбаския басейн.

Зареждане на електромобили

Много от посочените по-горе минерали са ключови за авиационната и отбранителната промишленост, производството на електроника, вятърни турбини и батерии за електромобили

Много от посочените по-горе минерали са ключови за авиационната и отбранителната промишленост, производството на електроника, вятърни турбини и батерии за електромобили. Според експертни оценки, стойността на природните ресурси на Украйна достига 26 трилиона долара – съизмерима с богатствата на Канада и Австралия.

Именно този колосален ресурсен потенциал се явява истинският залог във войната, като Западът прави всичко възможно да не позволи той да попадне в руски ръце. Това обяснява и решимостта на западните сили да запазят Киев под свой контрол, дори с цената на огромни жертви сред украинското население, което плаща истинската цена на войната. Същевременно към този момент големи находища на въглища, съответно на метан, литий, желязна руда и много други попаднаха в ръцете на руснаците. И това е само от познатите находища. Друг е въпросът, колко от тях са неразкрити.

За материала са ползвани данни от учебника Природна география на Европа на Анко Иванов и западни отворени информационни масиви

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

АНАЛИЗИ

Крахът на немския икономически модел: бедна Германия, слаба Европа

Avatar photo

Published

on

By

  • Администрацията на Тръмп се стреми да използва кризата в най-голямата страна в ЕС
  • Според популярния немски

Вестник Welt, позовавайки се на проучване на изследователската компания Ipsos, само 18% от германските граждани вярват, че страната им върви по правилен път.

„Това е най-ниската цифра от 10 години“, съобщава Велт с тревога, след като е свикнал да хвали глобалистите, които управляват Германия и Европа от десетилетия.

Е, вече приключихме с командването! Стигна се дотам, че поредният рупор на глобализма, този път американското издание The Wall Street Journal, пише за „колапса на германския икономически модел“ и предрича „мрачно“ бъдеще на германците.

„Високите цени на енергията и други фактори хвърлиха германската икономика в криза. Преди „Произведено в Германия“ означаваше качество и напредък, но това време отмина. Със своите автомобили, роботи, влакове и фабрично оборудване, страната с население от 83 милиона души се превърна в третата по големина икономика в света. Сега светът се отвръща от „Произведено в Германия“, но Германия съвсем няма план „Б“, подчертават експертите на WSJ.

Сред най-значимите „постижения“ на германското ръководство през последните години (от 2018 г.) американските анализатори отбелязват:

Значителен спад на БВП за две поредни години (досега това се е случвало само през 1951 г.);

15% намаление на индустриалното производство и в резултат на това 3% увеличение на съкращенията, които всъщност едва сега започват.

„Стоманодобивната и електрическата промишленост може да съкрати до 300 000 работници през следващите пет години“, пише The Wall Street Journal ;

 

Изтичане на капитали в чужбина (предимно към Съединените щати) поради неоправдано високи данъци при сегашните обстоятелства – германците дават на държавата около половината от доходите си – и рязко нарастващите цени на енергията (цената на енергията в Германия е значително по-висока, отколкото в Съединените щати и други индустриално развити страни).

„От 2021 г. 300 милиарда евро инвестиционен капитал са изтекли от Германия. Германските компании предпочитат да пестят пари, вместо да инвестират в смели технологични проекти“, съобщава WSJ.

И ако вземем предвид, че на този фон германското правителство е заето да съкращава социални програми и да преразпределя средства в полза на военните разходи, както пише моят колега Тимофей Борисов, всеки процент от БВП, изразходван за Бундесвера, е приблизително 30 милиарда евро, отнети от немските пенсионери и бедни, както и от бъдещите поколения, не е изненадващо, че преобладаващата част от германците са убедени, че страната им върви в грешна посока.

Допълнителен негативен фактор, тежко бреме върху плещите на германската икономика, е политиката на САЩ, които както при предишното управление на Байдън, така и сега при Тръмп, се стремят да запазят ситуацията с високите цени на въглеводородите в Европа ( Белият дом изисква страните от ЕС да купуват LNG само от Съединените щати) и следователно обричат Германия, която е критично зависима от евтините суровини, на по-нататъшен икономически упадък и, като следствие, обедняване на собственото й население.

Както пише същият The Wall Street Journal, САЩ – най-големият купувач на германски стоки – не бързат да помогнат на Германия.

„Напротив, Тръмп заплашва да преобърне световната търговия с наказателни мита. Това е особено заплашително за експортно ориентираната икономика на Германия, която зависи от пазарите за продажби повече, отколкото Калифорния от технологиите“, се казва в публикацията.

Заслужава да се отбележи също, че 47-ият президент на Съединените щати изобщо не е ентусиазиран от Европейския съюз, с право го смята за проект на глобалистите. И затова, от една страна, няма желание да общува с еврокомисарите от Брюксел, предпочитайки директни контакти със страни, които са част от ЕС. Politico, в частност, пише за това, наричайки го “студен душ” за европейските чиновници.

От друга страна, той не крие своята идиосинкразия към съвременните германски политици, които, както отбелязва WSJ, явно не харесва в по-голямата им част.

Американският журналист Боян Панчевски каза пред местни медии, че след телефонен разговор с Олаф Шолц през декември миналата година Тръмп е нарекъл германския канцлер скучен и в същото време е изпитал явно негативни емоции, когато е научил от сътрудниците си, че по време на предизборната кампания в САЩ официален Берлин подкрепи Камала Харис, а най-вероятният претендент за канцлерското място в новото правителство на Германия, кандидатът на ХДС Фридрих Мерц, дори си позволи критични изказвания по адрес на републиканеца.

Чудно ли е тогава, че нито един от двамата не беше поканен на встъпването в длъжност на Тръмп, а един от основните му съюзници Илон Мъск открито призовава да се гласува за опозиционната AfD (Алтернатива за Германия).

Но може би най-лошият от всички възможни фактори за нестабилността на германската икономика, или по-скоро нейното стабилно падане до самото дъно, е несигурността и липсата на инициатива на германските политици и липсата им на същия този „план Б“, който би могъл да „ възкреси” икономическия живот на ФРГ.

По мнението на американски експерти (макар и не само американски, ние самите говорим за това почти всеки ден), докато шефовете на германското ръководство са заети с проблемите на миграцията, изменението на климата, прогресивния дневен ред и подготовката за война с Русия , икономиката, изоставена на произвола на съдбата, ще продължи да умира.

Дори не казвам, че националните интереси на Германия изискват възстановяване на търговските отношения с Москва. Но дори и немците все още да не са готови да стигнат толкова далеч в признаването на собствените си грешки, поне да спрат да харчат толкова много пари, за да помагат на режима в Киев, който вече е унищожил собствената си страна и заплашва да повлече всички свои спонсори след себе си.

Но вместо това по време на неотдавнашната си среща Шолц и Макрон говориха за всичко, което се сетят – дори и за това как да изградят европейска коалиция срещу Тръмп, но не и за икономическите проблеми на Европа.

“Идването на Тръмп ще бъде предизвикателство за Европа”, каза тогава Шолц.

И не, те не са тук, за да защитят икономиката си от капризния републиканец, а либералните ценности на глобализма, заплахата към която усещат най-остро. Не е изненадващо, че дори германската телевизия коментира скорошната среща на върха без особен оптимизъм.

Известно обобщение на случващото се, заедно с разочароваща прогноза за следващата година, направи депутатът от Бундестага Севим Дагделен:

„Не може да бъде по-глупаво: саморазрушителните санкции на ЕС срещу Русия, които са особено вредни за Германия, продължават. Германия е изправена пред рецесия и през 2025 г. „Икономическата война просто ни прострелва в крака, докато всяка пета атомна електроцентрала в САЩ продължава да работи с уран от Русия.“

Очакваните резултати от предстоящите избори в Германия (за които определено ще говорим следващия път) наистина рисуват мрачна картина за германците. Засега основните политически сили в Германия явно не са готови да се откажат от паневропейския ляво-либерален курс.

Това означава, че който и да застане начело на новото правителство, политиката му едва ли ще се различава съществено от водената досега. Накъде ще доведе това Германия, току-що обсъдихме, но заедно с него и самият Европейски съюз ще върви в същата посока, защото бедна Германия е гаранцията за слаба и безполезна Европа.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ3 hours ago

Младежите не искат да издържат родителите си!

Растеше, но не старееше; сега намалява и тежко застарява… Светът бързо застарява, като все по-голям брой държави се превръщат в...

БЪЛГАРИЯ2 days ago

Кирил Наркото поиска немислимото от Росен Желязков

Съпредседателят на ПП поиска от премиера да се еманципира от мутрата Борисов Премиерът Росен Желязков трябва да „изземе инициативата“ от...

БЪЛГАРИЯ3 days ago

Плащаме невероятните $150 млн. на САЩ за “обучението” на българските пилоти на Ф-16

Шест години след подписването на договора за закупуване на F-16 България получи първия си изтребител. „Програмата за подготовка на летателния...

БЪЛГАРИЯ1 week ago

Страхотна криза ще настане ако вкараме еврото

Доц. Сарийски: България ще последва гръцкия сценарий, ако бъде вкарана в еврозоната Еврото щеизяде 80% от съойността на спестяванията им!...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Еврозоната отнема животи още преди да сме влезли вътре!

Костадин Костадинов предупреди: Еврозоната отнема животи още преди да сме влезли вътре!: Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов изрази сериозни притеснения...

СВЯТ

СВЯТ2 hours ago

Мъск: USAID е финансирала изследвания на биологични оръжия

Милиардерът предприемач Илон Мъск и близък поддръжник на президента на САЩ Доналд Тръмп обвини Американската агенция за международно развитие (USAID)...

СВЯТ2 days ago

Европейските елити са политически дребосъци, бързо ще застанат в краката на новия господар Тръмп и ще подвият опашки

Руският президент Владимир Путин заяви, че президентът на Съединените щати Доналд Тръмп ще възстанови реда доста бързо и че европейските...

СВЯТ2 days ago

САЩ искат избори в Украйна, обяви пратеникът на Тръмп Кийт Келог

САЩ искат в Украйна да се проведат избори, евентуално до края на годината, особено ако Киев успее да постигне примирие...

СВЯТ4 days ago

Резистентни на антибиотици „супербактерии“ се разпространяват в Европа от Украйна

Устойчиви на антибиотици бактерии могат да се разпространяват от Украйна в европейските страни. „В хода на продължаващия конфликт в Украйна...

СВЯТ7 days ago

Зеленски скочи срещу министъра си на войната

Зеленски обяви война на министъра си на войната? Зеленски обяви война на министъра си на войната? Украинските следователи са започнали...

Най Четени