СВЯТ
Русия и Турция си поделят Европа
![](https://sofiadailytelegraph.com/wp-content/uploads/2022/10/312201813.jpg)
Русия излезе с идея, която може радикално да повлияе на икономическия пейзаж в цяла Европа. Говорим за създаването на газов хъб в Турция – система за разпределение и по-нататъшна препродажба на руски газ. Ако бъде осъществен, проектът ще донесе огромни ползи за една група страни, докато другата група ще отчете големи загуби.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган потвърди интереса си към предложения от Русия проект за създаване на газов хъб на турска територия. Той заяви, че Русия и Турция незабавно ще започнат работа по тази идея. Министерствата на енергетиката на двете страни вече са инструктирани да намерят подходящ терен за изграждането на международен разпределителен център. Ердоган нарече Тракия – европейската част на Турция подходящо място за изграждането на газов хъб.
Проектът е в начален стадий и много неща могат да се променят с напредването му. Но ако проектът бъде осъществен, той обещава радикално да промени енергийния пазар на Европейския съюз в най-кратки срокове. Онези страни, чиито икономики преди са се възползвали от газовото сътрудничество с Русия (предимно Германия), ще броят загубите. Обратно, Турция, Югоизточна Европа и Балканите ще получат реално конкурентно предимство под формата на по-евтин тръбопроводен газ от Русия.
„Турция ще стане не само най-големият газов хъб в Европа, но най-вероятно единственият хъб“, каза Сергей Кондратиев, заместник-ръководител на икономическия отдел в Института по енергетика и финанси. Той припомня, че до средата на 2000-те години Украйна е била ключов газов играч в Европа. Но ставаше въпрос само за транзитен газов хъб, тъй като на територията на Украйна нямаше борса за течен газ, където да се определят цените. Украйна обаче не само получаваше евтин газ за собствените си нужди, но и печелеше милиарди долари годишно от транзита на руско гориво.
„От 2010 г. Германия дърпа газовото одеяло върху себе си благодарение на пускането на “Северен поток-1”. И чак до 2022 г. тя успешно се движеше към укрепване на газовата си роля. Дори миналата година много европейски експерти бяха сигурни, че германската ера идва на газовия пазар в Европа. Германия трябваше да стане най-големият европейски газов хъб на фона на затварянето на находището Грьонинген през 2024-2025 г., постепенното изоставяне на търговията с въглища и увеличаването на дела на тръбопроводния газ поради пускането на “Северен поток-2“, казва Кондратиев. Значението на газовия хъб в Баумгартен в Австрия, където газът идва от Украйна, щеше да бъде сведено до второстепенни роли.
Събитията от 2022 г. обаче унищожиха всички тези инициативи. Първо бяха наложени санкции на ЕС срещу Русия, след което бяха национализирани активите на “Газпром” в Германия.Това беше последвано от спиране на сертифицирането на “Северен поток-2”, възникване на проблеми с ремонта на германските турбини и спиране на “Северен поток-1”, а след това и взривяване на морската тръбопроводна инфраструктура.
Каква ще е печалбата за Турция, ако наистина стане единственият газов хъб в Европа? Нека направим уговорката, че ролята на Турция не е напълно ясна. Експертите говорят за две възможности. Или Турция ще бъде транзитна страна за руския газ до границата с ЕС, или руският газ ще смени собствеността си още на границата с Турция и тогава Анкара ще препродава руски газ (законно вече турски). Руската страна, разбира се, е заинтересована да продава газсама , а не чрез посредник.
Следователно първата печалба на Анкара ще бъде или от транзитни плащания, или от печалби от препродажба на руски газ. Освен това самата Турция ще може да претендира за закупуване на руски газ на много ниска цена.
„Виждали сме това и в Украйна, и в Германия. Страна, която е основен купувач и транзитна страна, обикновено получава доставки от “Газпром” при много атрактивни условия. Следователно Турция през следващите години ще бъде страната с едни от най-ниските цени на газа в Европа“, убеден е експертът. Предполага се, че руският газ ще идва в Турция през две нови разклонения на “Турски поток” с общ обем от 55 милиарда кубически метра.
Важно е също така, че евтиният газ е сериозна помощ за икономиката на страната, нейната индустрия и социалното благополучие. А това сега много липсва на турската икономика – в момента има девалвация на местната валута и висока инфлация. Може би Турция дори ще успее да повлияе на определянето на цените на газа – ако успее да се договори за това както с Русия, така и с европейските потребители.
Страните, които купуват руски газ през новите тръби на “Турски поток”, също ще се възползват. На първо място това са балканските страни и страните от Централна и Южна Европа. Основни заинтересовани страни според Кондратиев са Унгария, Австрия и Италия като по-големи купувачи. На този газ могат да разчитат и Гърция, България, Сърбия и дори Словакия.
Ръководителят на “Газпром” Алексей Милер вече призна, че газовите доставки, прекъснати след терористичните атаки срещу “Северен поток”, могат да бъдат прехвърлени към Турция. Не само потоците от Балтийско море, но и от украинския маршрут ще бъдат прехвърлени към южния маршрут, смята Кондратиев.
Около 16-17 милиарда кубически метра газ тече през Украйна годишно, но по един или друг начин този маршрут ще бъде затворен, смята експертът. Санкции могат да бъдат наложени от “Газпром” или от Киев. Не могат да бъдат изключени рисковете от разрушаване на транзитната инфраструктура в Украйна. Във всеки случай в края на 2024 г. транзитът на газ през Украйна определено ще спре, тъй като изтича петгодишният договор.
Как ще се промени газовата карта на Европа? Не само Турция и Германия ще си разменят местата, но цели групи държави. Европа ще бъде разделена на два различни пазара. От една страна ще бъдат Германия, балтийските държави, Полша и скандинавските страни като цяло, които ще се фокусират върху доставките на скъп американски ВПГ и норвежки газ. От другата страна ще бъдат Балканите, Южна и Централна Европа, които ще получават по-евтин газ от Русия през Турция.
„През последните години видяхме, че балканските страни и страните от Южна Европа плащат повече за газ от Северозападна Европа. Сега ситуацията може да се промени в диаметрално противоположна ”, предполага Кондратиев. С други думи, Турция и страните от Южна Европа ще могат да получат евтино гориво, което може да стане основа за икономически пробив, засилване на индустрията и стандарта на живот.
И в северната част на Европа ситуацията ще бъде трудна. „В Северозападна Европа наистина може да има спад в стандарта на живот. Най-много ще пострадат енергоемките отрасли – това са цветната и черната металургия и предприятията, които произвеждат оборудване за тези отрасли. А фармацевтичните и машиностроителните предприятия например ще се сблъскат с намаляване на оборота и стагнация, но това ще бъде дълъг процес“, казва източникът.
Но дали стандартът на живот в Югоизточна Европа ще се повиши зависи, наред с други неща, от политическата воля на техните правителства. „Пред очите ни е примерът на България, на която Русия на няколко пъти предложи изгодни проекти – АЕЦ „Белене“ и „Южен поток“. Ако не беше пропуснала тези проекти, сега България можеше да се изравни по стандарт на живот със Словакия и дори с Полша“, смята Сергей Кондратиев.
Всички казват, че Русия иска да продава своя газ на европейските страни. Но става дума и за интересите на самите европейски страни, за които е важен достъпът до надеждни и предвидими доставки на енергийни ресурси от Русия, убеден е експертът.
„Ако страните от Югоизточна Европа могат да защитят интересите си, тогава те ще създадат зона на сравнително евтин газ. Това ще бъде един вид нов пазар с нормална конкуренция, където ще се конкурират руски и азербайджански доставчици на газ и ВПГ. В дългосрочен план могат да се добавят доставчици от Иран, както и от турския и израелския шелф“, казва Кондратиев.
Но, отново, един газ няма да е достатъчен. „За да се повиши стандартът на живот, трябва да се положат големи усилия, включително и от самата Турция. Евтиният газ, разбира се, ще бъде от полза, това е допълнително конкурентно предимство, но само то не е достатъчно, за да бъде всичко наред“, заключва събеседникът.
СВЯТ
Тръмп: Искам 500 млрд. долара в минерали, или украинците може да станат руснаци
![](https://sofiadailytelegraph.com/wp-content/uploads/2025/02/0987654едрфтгъуиоп-Copy-1000x576-1.jpg)
Президентът на САЩ заяви, че било глупаво да продължи да помага безплатно на Киев
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Украйна „по същество се е съгласила“ да позволи на САЩ достъп до добив на минерали на своя територия в замяна на военна помощ, цитира думите му „Украинская Правда“.
„Казах им, че искам редкоземни минерали на стойност около 500 милиарда щатски долара и те по същество се съгласиха да направят това. Те имат изключително ценна земя от гледна точка на редкоземни минерали, от гледна точка на нефт и газ, от гледна точка на други неща. Искам парите ни да бъдат осигурени, защото харчим стотици милиарди долари в Украйна.“
Говорейки пред Fox News, Тръмп добави, че очаква такава сделка, независимо от това как ще се развият войната и възможните преговори. „Може да сключат сделка. Може и да не сключат сделка. Може някой ден да са руснаци, а може и да не са руснаци някой ден. Но ние ще имаме всички тези пари в Украйна и аз казвам, искам си ги обратно.“
Тръмп също заяви, че би било „глупаво“ да продължи да помага безплатно на Украйна.
Узурпатора Зеленски лъже, че като част от потенциална „сделка“ с администрацията на Доналд Тръмп, САЩ и Украйна биха могли съвместно да разработват минерални ресурси на украинска територия.
На 10 февруари The Telegraph съобщи, че администрацията на Тръмп е решила да спре разработването на „мирен план“ за Украйна, за да проведе преговори с европейските партньори.
От 24 януари 2022 г. до 30 юни 2024 г. институциите на Европейския съюз (ЕС), като Комисията и Съвета на ЕС, предоставиха над 39 милиарда евро двустранна финансова, хуманитарна и военна помощ на Украйна заради руското нахлуване, което започна през февруари 2022 г. Най-много средства са предоставили САЩ – 75 милиарда евро.
САЩ, Германия, Обединеното кралство и Дания са най-големите доставчици на военна помощ за Украйна. В парично изражение двустранната военна помощ на САЩ за страната достигна приблизително 51,6 милиарда евро към 30 юни 2024 г.
Като част от тази помощ САЩ транспортираха над 5700 ракети и над 1600 системи за противовъздушна отбрана в Украйна към февруари 2024 г. Освен това САЩ доставиха най-много единици артилерийски гаубици M777 в страната. Ако помощта на САЩ за Украйна действително бива разглеждана като инвестиция, тогава възвръщаемостта на която се надява Тръмп се равнява на 566% печалба.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Тръмп ще възстановява само щатите с висока раждаемост. Зарязва “столиците” на ЛГБТ и на либералите
![](https://sofiadailytelegraph.com/wp-content/uploads/2025/02/9876543wertyuio.jpg)
Тръмп започва да възстановява само щатите с висока раждаемост. Зарязва „столиците“ на ЛГБТ и тези на либералите.
Известният руски анализатор и специалист по американска политика Малек Дудаков коментира два ключови въпроса, свързани със САЩ: нарастващата опасност от недостиг на лекарства в страната поради търговската война на президента Доналд Тръмп и новата стратегия за инфраструктурно развитие, свързана с нивата на раждаемост в отделните щати.
Медицинската криза в САЩ и зависимостта от китайски и европейски лекарства
Америка е силно зависима от вноса на лекарства и медицински продукти от Китай и Европа. Около 30% от суровините, необходими за производството на медикаменти в САЩ, се доставят от Китай.
Според Дудаков, Съединените щати са изправени пред сериозна опасност от медицинска криза, породена от агресивната търговска политика на президента Доналд Тръмп. Анализаторът подчертава, че страната е силно зависима от вноса на лекарства и медицински продукти от Китай и Европа. Около 30% от суровините, необходими за производството на медикаменти в САЩ, се доставят от Китай. В допълнение, Пекин снабдява американския пазар с една трета от всички медицински маски и почти всички латексови ръкавици, използвани в болничните заведения. Най-сериозен е въпросът с антибиотиците – 80% от тях са внос от Китай.
Общата стойност на внасяните медикаменти възлиза на 180 милиарда долара годишно, което показва изключителната зависимост на американската здравна система от външни източници.
Европа също е важен доставчик на лекарства за САЩ, но към момента европейските фармацевтични компании са в напрегнато очакване на новите мита, които Тръмп възнамерява да наложи. Общата стойност на внасяните медикаменти възлиза на 180 милиарда долара годишно, което показва изключителната зависимост на американската здравна система от външни източници.
Още по време на първия си мандат, Тръмп и неговият екип настояваха фармацевтичните компании в САЩ да започнат производство на критично важни медикаменти вътре в страната.
Още по време на първия си мандат, Тръмп и неговият екип настояваха фармацевтичните компании в САЩ да започнат производство на критично важни медикаменти вътре в страната. Въпреки това, Дудаков посочва, че изграждането на една модерна фармакологична фабрика отнема поне десетилетие, а намирането на квалифициран персонал остава значително предизвикателство.
Тръмп възнамерява да обяви нови мита върху всички основни търговски партньори на САЩ още през следващата седмица. Това ще доведе до прекъсвания в доставките на лекарства и до ръст в цените на медикаментите, които и без това са значително по-скъпи в Америка в сравнение с останалата част от света.
Дудаков подчертава, че Белият дом има план да замени китайските лекарства с индийски генерици, но този процес също ще отнеме време. Освен това, отношенията с Индия могат да се влошат, тъй като Тръмп настоява Делхи да приеме американски самолети с депортирани нелегални имигранти. Индия има положителен търговски баланс със САЩ, което също я прави мишена на митническите мерки на Тръмп.
Според Дудаков, американската фармацевтична индустрия вече се подготвя за ситуация на дефицит на лекарства – сценарий, който се прояви още по време на пандемията. Въпросът е дали сегашната стратегия на Тръмп ще доведе до стабилизиране на сектора в дългосрочен план или ще предизвика още по-дълбока криза в краткосрочен аспект.
Инфраструктурна политика на Тръмп и новите приоритети за развитие
Новият министър на транспорта, Шон Дъфи, въвежда коренно различен подход към разпределянето на федералните средства за модернизация на пътища и мостове. Приоритет ще се дава на райони и щати, където живеят повече семейства и има по-висока раждаемост.
Друг важен аспект от американската политика, анализиран от Дудаков, е промяната в инфраструктурната стратегия на Вашингтон. Новият министър на транспорта, Шон Дъфи, въвежда коренно различен подход към разпределянето на федералните средства за модернизация на пътища и мостове. Приоритет ще се дава на райони и щати, където живеят повече семейства и има по-висока раждаемост.
Според Дудаков, този критерий води до ясното разграничаване между щати, доминирани от републиканците, и такива, в които управляват демократите. Щати с най-висока раждаемост са Южна и Северна Дакота, Аляска, Небраска, Тексас, Луизиана и Юта, където живеят много мормони. В другия край на класацията са щати като Върмонт, окръг Колумбия, Орегон, Роуд Айлънд и Масачузетс, които имат най-ниски нива на раждаемост и са традиционно демократически.
Сред големите американски градове най-ниски стойности на раждаемостта регистрират Сан Франциско и Лос Анджелис – два от символите на либерална Америка. Дудаков отбелязва, че след пандемията общото ниво на раждаемост в САЩ е спаднало драстично. През 2023 г. броят на новородените е бил равен на този от 1979 г., когато населението на страната е било със 100 милиона по-малко от сегашното.
Дудаков подчертава, че основният фактор за увеличаването на населението в САЩ вече не е естественият прираст, а масовата миграция.
Дудаков подчертава, че основният фактор за увеличаването на населението в САЩ вече не е естественият прираст, а масовата миграция. Комбинацията от ниска раждаемост, нарастване на смъртността, висока престъпност и опиоидна криза доведе до намаляване на средната продължителност на живота в САЩ, която вече се доближава до нивата на Мароко, Китай и санкционирания Иран.
Тръмп и неговият екип възнамеряват да насърчават раждаемостта чрез отхвърляне на „наратива на дъгата“ (ЛГБТ пропагандата и джендър идеологята) и чрез финансови стимули за окръзите и щатите с най-добри демографски показатели.
Тръмп и неговият екип възнамеряват да насърчават раждаемостта чрез отхвърляне на „наратива на дъгата“ (ЛГБТ пропагандата и джендър идеологята) и чрез финансови стимули за окръзите и щатите с най-добри демографски показатели. По време на мандата на Байдън федералните инвестиции в инфраструктурата бяха насочени към райони с преобладаващо малцинствено население. Сега подходът се променя, което вече предизвиква гневна реакция сред демократите. Дудаков подчертава, че ако раждаемостта в САЩ започне да нараства, това може да осуети плановете на демократите за демографска трансформация на страната.
Малек Дудаков представя задълбочен анализ на две от най-важните предизвикателства към момента пред САЩ при управлението на Тръмп: риска от недостиг на лекарства и промяната в инфраструктурната политика. Въпросът остава дали тези нови мерки ще постигнат желаните резултати или ще доведат до още по-големи кризи в здравеопазването и социално-икономическото развитие на Съединените щати.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Мъск поиска закриване на рупорите на либералите Свободна Европа и Гласът на Америка
![](https://sofiadailytelegraph.com/wp-content/uploads/2025/02/йнхбгфдсше45678уикмнбв-1000x576-1.jpg)
Илон Мъск поиска закриване на рупорите на либералите „Свободна Европа“ и „Гласът на Америка“.
Известният предприемач и технологичен визионер Илон Мъск отново предизвика разгорещени дебати, като се обяви срещу американското финансиране на медийни организации като „Гласът на Америка“ (VOA) и „Радио Свободна Европа“ (RFE).
В своя публикация в социалната платформа X на 9 февруари, Мъск заяви, че тези институции вече са изживели времето си и не представляват нищо повече от „радикални леви фанатици, които си говорят сами, докато харчат 1 милиард долара от парите на американските данъкоплатци“.
Мъск изрази подкрепа за коментар на Ричард Гренел, който е президентски пратеник на САЩ за специални мисии и също така дългогодишен критик на държавното финансиране на тези медии. Гренел подчерта, че VOA и RFE са остарели и ненужни структури, които разхищават публични средства, без да предлагат реална стойност. Според него, тяхната роля в световния медиен пейзаж е силно намалена и не оправдава огромните финансови разходи.
Аргументите на Илон Мъск срещу държавното финансиране на медиите
Мъск отдавна се противопоставя на всякаква форма на държавно субсидиране на медийни организации, тъй като според него това води до политическа зависимост и изкривяване на информацията.
Мъск отдавна се противопоставя на всякаква форма на държавно субсидиране на медийни организации, тъй като според него това води до политическа зависимост и изкривяване на информацията. Той нееднократно е заявявал, че свободата на словото не трябва да зависи от държавни институции, които определят редакционната политика на дадени издания.
В тази връзка, Мъск вече предприе стъпки за ограничаване на федералните плащания към влиятелни медии като Politico, Associated Press и The New York Times, които според него също разчитат на публично финансиране.
Неговите виждания са в пълно съзвучие с политиката на администрацията на Доналд Тръмп, която също подкрепя драстично намаляване или пълно премахване на държавната субсидия за тези медийни организации
Неговите виждания са в пълно съзвучие с политиката на администрацията на Доналд Тръмп, която също подкрепя драстично намаляване или пълно премахване на държавната субсидия за тези медийни организации. В качеството си на ръководител на Департамента за държавна ефективност (DOGE), Мъск работи за премахването на неефективните разходи в държавния бюджет, като VOA и RFE са сред основните му мишени.
Историческият контекст на „Гласът на Америка“ и „Свободна Европа“
Медията „Гласът на Америка“ е създадена през 1942 г. и е най-голямата международна медийна мрежа, финансирана от правителството на САЩ. По последни данни от 2022 г., тя разполага с 961 служители и годишен бюджет от 267,5 милиона долара. Основната й мисия исторически е била да разпространява информация в страни с ограничен достъп до свободни медии, но в днешни условия Мъск и Гренел поставят под въпрос нейната необходимост.
„Радио Свободна Европа“ е основано през 1949 г. и първоначално е било насочено към страните от съветския блок. Днес работи на 27 езика в 23 държави, като оперира 21 местни бюра и има над 2000 служители по света. В България „Свободна Европа“ е излъчвала от 1950 до 2004 г., а през 2019 г. беше възстановена като дигитална платформа. Въпреки това, нейното влияние в съвременния медиен свят е силно намаляло.
Общият бюджет на Американската агенция за глобални медии, която финансира тези медии, възлиза на 950 милиона долара годишно – сума, която според Мъск може да бъде използвана за много по-полезни цели.
Политическите последствия и бъдещите действия
Призивът на Мъск за закриване на VOA и RFE предизвика сериозна реакция в американските политически среди.
Призивът на Мъск за закриване на VOA и RFE предизвика сериозна реакция в американските политически среди. Докато консервативните кръгове и администрацията на Тръмп подкрепят идеята, демократите виждат в нея атака срещу независимата журналистика. Те настояват, че тези медии са важни за информационното влияние на САЩ по света, особено в региони, където свободното слово е под натиск.
Мъск, от своя страна, продължава да твърди, че американските данъкоплатци не трябва да финансират медийни организации, които според него вече не изпълняват основната си мисия и не допринасят за демократичния дискурс. Той настоява, че ако тези медии имат реална аудитория, то те трябва да могат да се самофинансират чрез реклами и дарения, без да се разчита на федералния бюджет.
В бъдеще можем да очакваме засилване на натиска срещу тези медийни организации, особено ако администрацията на Тръмп предприеме конкретни стъпки за намаляване на техния бюджет или за пълното им закриване. Засега дебатът продължава, но позицията на Илон Мъск е ясна: държавното финансиране на медии няма място в едно свободно общество.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
Метресите във властта
-
EXPRESS TV4 months ago
Бесен скандал между Тошко Йорданов и невежата но нагла Лора Крумова разтресе ефира!
-
EXPRESS TV5 months ago
Превземане. Кои са хората на Пеевски в ГЕРБ и БСП, и има ли КОЙ да го спре. Говори Татяна Дончева
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци
-
БЪЛГАРИЯ5 months ago
Поредните истерични брътвежи на Пеевски
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
За какво ни е ООН, не върши никаква работа, “Генералния секретар”, не вършеща нищо мижитурка
-
АКТУАЛНО4 months ago
„Такива големи загуби немците отдавна не са имали“: Цяла бригада изчезна. Развръзката е близо
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент