Connect with us

ТЕМА

Най-горещият януари в историята озадачава учените, които не могат да си обяснят какво се случва

Avatar photo

Published

on

Най-горещият януари в историята озадачава учените, които не могат да си обяснят какво се случва

Серията от рекордно високи глобални температури продължава, дори и с метеорологичния модел Ла Ниня, който охлажда тропическия Тихи океан.

Службата за изменение на климата Коперник заяви, че миналият месец е бил най-топлият януари в историята, с температури на повърхността на въздуха с 1,75C над прединдустриалните нива.

Финансираната от ЕС програма за наблюдение на Земята подчертава, че се забелязват по-влажни от средните условия в източна Австралия и по-сухи от средните условия в други части на страната.

„Януари 2025 г. е още един изненадващ месец, продължаващ рекордните температури, наблюдавани през последните две години. “Коперник” ще продължи да следи отблизо температурите на океана и тяхното влияние върху променящия се климат през 2025 г.”, каза Саманта Бърджис, стратегически ръководител за климата в Европейския център за средносрочни метеорологични прогнози.

Температурите на морската повърхност остават необичайно високи в много океански басейни и морета.

Януари отбеляза 18-ия месец от последните 19, в който бяха регистрирани средни глобални температури на повърхността над прединдустриалното ниво от 1,5C. Съгласно Парижкото споразумение за климата световните лидери заявиха, че ще се опитат да предотвратят повишаването на глобалните температури с повече от 1,5C – но прагът се основаваше на дългосрочно многодесетилетно затопляне, а не на краткосрочни месечни температури.

Учените по климата очакваха тази изключителна магия да отшуми, след като затоплящото събитие Ел Ниньо достигна своя връх през януари 2024 г. и условията се изместиха към противоположна, охлаждаща фаза на Ла Ниня.

Но горещината се задържа на рекордни или почти рекордни нива, което подтиква дебат за това какви други фактори биха могли да се отразят на Земята.

„Това го прави малко изненадващо: не виждате този охлаждащ ефект или поне временно спиране на глобалната температура, което очаквахме да видим”, каза Жулиен Никола, учен по климата в “Коперник”, пред Agence France-Presse

Очаква се Ла Ниня да бъде слаба, а “Коперник” предупреждава, че преобладаващите температури в части от екваториалния Тихи океан предполагат забавяне или спиране на движението към феномена на охлаждане. Николас каза, че то може да изчезне до март.

Миналия месец “Коперник” съобщи, че средните глобални температури през 2023 г. и 2024 г. са надхвърлили 1,5C за първи път. Това не представлява постоянно нарушение на дългосрочната цел от 1,5C съгласно Парижкото споразумение за климата, но беше ясен знак, че ограничението се тества.

Учените казват, че всяко затопляне над 1,5C увеличава интензивността и честотата на екстремни метеорологични явления като горещи вълни, обилни валежи и суши.

“Коперник” също така съобщи, че арктическият морски лед през януари е достигнал рекордно ниско ниво за месец. Анализ от САЩ тази седмица показа, че това е второто най-ниско ниво в този набор от данни. Като цяло не се очаква 2025 г. да последва 2023 г. и 2024 г. в историческите книги: учените прогнозират, че тя ще се класира като третата най-гореща година досега.

“Коперник” уверява, че ще следи отблизо температурите на океана за намеци за това как може да се държи климатът. Океаните са важен регулатор на климата и поглътител на въглерод, а по-хладните води могат да абсорбират по-големи количества топлина от атмосферата, което спомага за понижаване на температурите на въздуха. Те също така съхраняват 90% от излишната топлина, уловена от освобождаването на парникови газове от човечеството.

„Тази топлина е длъжна да се появява отново периодично. Мисля, че това също е един от въпросите: това ли се случва през последните няколко години?”, пита Николас.

Температурите на морската повърхност бяха изключително високи през 2023 г. и 2024 г., а “Коперник” каза, че показанията през януари са били вторите най-високи в историята. „Това е нещото, което е малко озадачаващо – защо остават толкова топли“, каза Николас.

Учените са единодушни, че изгарянето на изкопаеми горива е довело до дългосрочно глобално затопляне и че естествената променливост на климата може също да повлияе на температурите от една година на друга. Но естествените цикли на затопляне като Ел Ниньо не могат сами да обяснят какво се е случило в атмосферата и моретата и отговорите се търсят другаде.

Една от теориите е, че глобалното преминаване към по-чисти горива за корабоплаване през 2020 г. е ускорило затоплянето чрез намаляване на серните емисии, които правят облаците по-огледални и отразяващи слънчевата светлина.

През декември друга рецензирана статия разглежда дали намаляването на ниско разположените облаци е позволило повече топлина да достигне повърхността на Земята.

„Наистина все още е въпрос на дебат“, каза Николас.

Мониторът на ЕС използва милиарди измервания от сателити, кораби, самолети и метеорологични станции, за да подпомогне своите изчисления. Неговите записи датират от 1940 г., но други източници на климатични данни – като ледени ядки, дървесни пръстени и коралови скелети – позволяват на учените да разширят своите заключения, като използват доказателства от много по-далечно минало.

Учените казват, че настоящият период вероятно ще бъде най-топлият на планетата от 125 000 години.

ТЕМА

Чака ни масов мор в Европа заради бруталните жеги

Avatar photo

Published

on

By

Десет града на Стария континент да се готвят отсега за непосилните горещини

Ужасяващо проучване прогнозира точно колко хора ще умрат от изменението на климата до 2099 г.

Общо 5,8 милиона европейци ще бъдат убити от прекомерна топлина между 2015 г. и 2099 г., прогнозират учени от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина, цитирани от “Мирър”.

Експертите обаче предупреждават, че тяхното проучване не включва ефектите от катастрофални метеорологични събития, причинени от изменението на климата, като горски пожари и тропически бури – така че действителната обща сума ще бъде още по-висока.

Въпреки че екипът признава, че покачващите се температури ще спрат хората да умират от студ, като цяло нарастването на смъртните случаи от топлина ще се повиши.

Ето кои са десетте града в Европа, в които се очаква най-висок брой смъртни случаи, свързани с температурите до 2099 г.:

Барселона (Испания) – 246 082

Рим (Италия) – 147 738

Неапол (Италия) – 147 248

Мадрид (Испания) – 129 716

Милано (Италия) – 110 131

Атина (Гърция) – 87 523

Валенсия (Испания) – 67 519

Марсилия (Франция) – 51 306

Букурещ (Румъния) – 47 468

Генуа (Италия) – 36 338

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

ТЕМА

Жега в София! Не стойте на открито, идва и прах от Сахара

Avatar photo

Published

on

By

Завишени нива на фини прахови частици са отчетени на 4 от 5-те градски станции за контрол на въздуха

Заради жегата и нахлулата прах от Сахара Столична община призова при възможност жителите на града да стоят по-малко на открито.

“Във връзка с навлизащи в България горещи въздушни маси, наситени с високи количества прах от Сахара, Столична община предупреждава, че има завишение на фините прахови частици -ФПЧ10. Това се отчита в четири от измервателните станции в столицата. Над нормалната средноденонощна норма на ФПЧ10 от 50 µg/m3 са отчетени в Надежда, Хиподрума, Павлово, Младост. По прогнози на Националния институт по метеорология и хидрология утре в

София температурите се очаква да стигнат до 33 градуса”, се казва в съобщението на общината.

“Имайки предвид тези данни за повишаване на нивата на фини прахови частици във въздуха, Столична община призовава гражданите да ограничат дейностите на открито. Това би ги предпазило и от жегата в най-горещите часове на денонощието”, съветват от “Московска” 33.

Турбо жега

Жълт код за опасна жега в цялата страна, но идват дъжд и гръмотевици

Жълт код за опасна жега е обявен в цялата страна.

След обяд над планините и планинските райони ще се развива купеста облачност, но само на изолирани места там ще има краткотрайни валежи. Ще духа слаб югозападен вятър. Концентрацията на сахарски прах от север ще намалява.

Максималните температури ще са между 34° и 39°, малко по-ниски по Черноморието, в

София – около 33°. Атмосферното налягане е по-ниско от средното за месеца и ще остане без съществена промяна.

По Черноморието ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Максималните температури ще са между 27° и 32°. Температурата на морската вода е 22°-24°. Вълнението на морето ще бъде 1-2 бала.

В планините ще бъде предимно слънчево, след обяд ще се развива купеста облачност и на изолирани места ще превали. Ще духа слаб, по високите и открити части – умерен югозападен вятър. Максималната температура на 1200 метра ще е около 27°, на 2000 метра – около 19°.

В сряда вятърът временно ще се ориентира от запад-северозапад. След обяд ще се развие купеста и купесто-дъждовна облачност и на места, повече в Северна България и планините, към вечерта и в югоизточните райони, ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. Има повишена вероятност на места явленията да са интензивни, а валежите – значителни, ще има и условия за градушки. В северозападната част от страната дневните температури ще са с 4-5 градуса по-ниски, а в южните и източните райони ще се задържат без промяна.

В четвъртък също на много места из страната ще превали и прегърми, а на отделни места, главно в източната половина, са възможни интензивни валежи. Температурите ще се понижат с още 2-3 градуса.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Continue Reading

ТЕМА

Без въглеродни емисии би настъпил ледников период, защо ни лъжат?

Avatar photo

Published

on

By

България е страната в ЕС, която е намалила най-много парниковите емисии през второто тримесечие на 2023 г. Това стана ясно от доклад на Евростат, изнесен в края на миналата година. Данните показват, че България отчита 23.7% спад на изхвърления въглероден двуокис.

Да постигнем нетни нулеви въглеродни емисии до 2050 г. – реалистична ли е тази цел?

България генерира около 50 млн. тона въглеродни емисии или около 0,1-2% от глобалния дял. Количеството не е толкова значително в сравнение с останалите европейски страни, коментира в новото издание на Бизнес Видео Подкаст енергийният анализатор и преподавател в УНСС Петко Трухчев.

„Повечето от нас смятат, че въглеродните емисии са нещо лошо, но това не е вярно. Ако ги няма, би настъпил ледников период. Те поддържат енергийния баланс на земята“, обяснява експертът.

Проблемът, с който се сблъсква светът през последния век, е че има едно допустимо ново, в което въглеродните емисии могат да насищат атмосферата, съответно не бива да го превишаваме. С бума на индустриалната революция обаче и засилване на производството се задълбочава и проблемът, тъй като консумацията на енергия е водеща за производството и потреблението.

При производството на енергия се отделят повече въглеродни емисии, които се задържат в атмосферата и тя не може да поеме всички, така се нарушава климатичното равновесие, което води и до глобалното затопляне.

„През 90-те години този проблем е признат и на политическо ниво, като се изразява в поетия ангажимент – да ограничим покачването на средната годишна глобална температура до градус и половина, за да не се превърне земята образно казано във „фурна“, пояснява анализаторът.

Когато говорим за въглеродна неутралност, имаме предвид да ограничим емисиите и така да уравновесим климата на земята. В качеството си на член на ЕС България също е ангажирана с целите на глобалните и европейските климатични политики, въпреки забавянето по прилагането им у нас, което е налице. Като междинна цел до 2030 г. ЕС се стреми към намаляването на парниковите емисии с 55%.

Когато говорим и за България, включваме трансформацията в енергийния сектор с нарастващия дял на възобновяемите енергийни източници, които също ни спестяват голямо количество въглеродни емисии.

„Недостатък на възобновяемите източници е, че те не могат да гарантират непрекъснато производство на електроенергия и това крие рискове за сигурността и устойчивостта на електроенергийната система“, казва Трухчев.

Стои въпросът как да изградим нашия енергиен микс. Въглищата, например, са местно производство и в това отношение сме обезпечени като ресурс – от една страна те могат да гарантират стабилност, но също така са лидер в генерирането на въглеродни емисии.

Енергийният анализатор и преподавател в УНСС Петко Трухчев

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ1 day ago

Тежко им на инфлуенсърите – Спецов ги удря!

Спецов от приходната агенция блесна и с дефиниция за “новата професия” Спецов от Националната агенция за приходите (НАП) призова всички...

БЪЛГАРИЯ2 days ago

Бойкот на магазините и в България на 13 февруари заради високите цени

България последва примера на Хърватия, Босна и Херцеговина и Черна гора и става четвъртата държава на Балканите, която ще обяви...

БЪЛГАРИЯ2 days ago

Полицаи от три държави завардиха границата ни с Турция

Полицаи от Австрия, Румъния и Унгария застанаха на границата ни с Турция Това беше едно от условията на Виена, за...

БЪЛГАРИЯ3 days ago

Младежите не искат да издържат родителите си!

Растеше, но не старееше; сега намалява и тежко застарява… Светът бързо застарява, като все по-голям брой държави се превръщат в...

БЪЛГАРИЯ5 days ago

Кирил Наркото поиска немислимото от Росен Желязков

Съпредседателят на ПП поиска от премиера да се еманципира от мутрата Борисов Премиерът Росен Желязков трябва да „изземе инициативата“ от...

СВЯТ

СВЯТ2 hours ago

Тръмп спря парите и на Politico

Тръмп спря кранчето с парите и попиля Politico заради скандала с милионите от САЩ: “Твърде голям, твърде мръсен!” Тръмп спря...

СВЯТ2 hours ago

Орбан започва мащабна реформа, следваща принципа на Тръмп

Орбан слага примката на финансираните с чужди пари медии и НПО-та. Унгария предприема решителни стъпки за контрол върху чуждестранното финансиране...

СВЯТ2 hours ago

Тръмп започна да освобождава света от “Вашингтонското Блато”

Започна пресушаването на „вашингтонското блато“. 40 000 чиновници напуснаха за 2 седмици. Очакват се в пъти повече. Доналд Тръмп предприе...

СВЯТ15 hours ago

За 50 години ЦРУ свали 1/3 от всички правителства по света. Майданът в Украйна струва $5 милиарда

Робърт Кенеди-младши каза това, което знаехме отдавна: За 50 години ЦРУ свали 1/3 от всички правителства по света. Майданът в...

СВЯТ2 days ago

Колкото по-дълго се бави големият трус, толкова по опустошителен ще е. Тръгна разлом

Водещият гръцки сеизмолог: Колкото по-дълго се бави големият трус, толкова по опустошителен ще е той. Тръгна разлом: Водещият гръцки сеизмолог...

Най Четени