Connect with us

ВОЙНА

Тежки украински загуби край Курск – стотици убити и десетки унищожени танкове. Руснаците мачкат!

Avatar photo

Published

on

Тежки украински загуби край Курск – стотици убити и десетки унищожени танкове.

Украинските войски понасят тежки загуби в офанзивата си срещу Курск, особено в районите на селищата Конопковка и Уланок, където досега са загинали 370 войници, унищожени са 11 танка и 38 бронирани машини.

Въпреки тези значителни загуби, Киев продължава настъплението с идеята да завземе възможно най-много територии преди 30 април, когато американският президент Доналд Тръмп се предполага, че ще настоява за прекратяване на огъня.

Въпреки тези значителни загуби, Киев продължава настъплението с идеята да завземе възможно най-много територии преди 30 април, когато американският президент Доналд Тръмп се предполага, че ще настоява за прекратяване на огъня. Украинското ръководство се надява да бъде в позиция, при която да може да разменя завзети руски територии срещу украински в рамките на евентуални преговори.

Украинците твърдят, че продължават да напредват в Курск, независимо от загубите, и подготвят нови сили за по-нататъшни настъпателни действия с цел завземане на още руска територия.

Украинците твърдят, че продължават да напредват в Курск, независимо от загубите, и подготвят нови сили за по-нататъшни настъпателни действия с цел завземане на още руска територия. В момента украинските сили контролират приблизително 400 квадратни километра в руската област, но тази площ е недостатъчна, за да могат да изискат адекватна размяна за хилядите квадратни километри, които Русия е завзела в източната част на Украйна. Руската страна не потвърждава, че има напредък на украинското настъпление.

Според военните анализатори в момента Киев отдава по-голямо значение на запазването на позициите си в Курск, отколкото на укрепването на отбранителните линии в източната част на страната, където украинските сили продължават да отстъпват.

Според военните анализатори в момента Киев отдава по-голямо значение на запазването на позициите си в Курск, отколкото на укрепването на отбранителните линии в източната част на страната, където украинските сили продължават да отстъпват. Редица анализатори твърдят, че фронтът много скоро там може да се разпадне и руснаците да завземат много по-голяма територия безпрепятствено.

Руската армия все повече прецизира операциите си, като използва безпилотни дронове за удари по противникови цели на фронта. Това позволява извършване на прецизни атаки в рамките на няколко секунди.

Превъзходството на руските сили в технологиите и бойната техника се потвърждава от видеоматериалите, които постоянно излизат в публичното пространство

Превъзходството на руските сили в технологиите и бойната техника се потвърждава от видеоматериалите, които постоянно излизат в публичното пространство. Украинците не успяват ефективно да неутрализират руските бойни дронове, въпреки официалните им съобщения за успешна отбрана. Кадрите са красноречиви в обратна посока, че ВСУ търпят значителни щети в бойната техника.

Последните кадри от военните действия потвърждават, че руските сили могат да унищожават вражески танкове в рамките на минути. Такъв е случаят с три унищожени Leopard 2, заедно с екипажите им, както е видно от видеото, което е качено по-горе.

Освен това руснаците нанасят удари и по украинските войски, докато те се намират в укрепления. Това допълнително отслабва украинската отбранителна способност и принуждава Киев да търси алтернативни тактически решения. Заяви руският анализатор.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

ВОЙНА

Торецк (Дзерджинск) падна в ръцете на Русия: Освободихме го!

Avatar photo

Published

on

By

  • Торецк (Дзерджинск) падна в ръцете на Русия: Освободихме го!
  • Още един основен град беше освободен от фашистката чума!

Русия обяви превземането на украинския миньорски град Торецк (Дзерджинск) в Донецка област, предаде ТАСС. Според съобщението на руското министерство на отбраната, градът, известен в Русия с бившето си съветско име Дзержинск, е „освободен“ и вече се намира под контрола на руските сили. Това развитие е част от настъпателните операции на руската армия в източна Украйна.

Към момента украинската страна не е направила официално изявление относно съдбата на града. В края на 2024 г. обаче украинските военни признаха тежкото положение в Торецк (Дзерджинск), където сраженията продължават с интензивни битки за всяка сграда. Населението на града, което преди началото на конфликта наброяваше над 30 000 души, значително е намаляло поради постоянните бойни действия.

През изминалата седмица руската военна групировка „Център“ овладя още три населени места: на 1 февруари – Кримское, на 5 февруари – Барановка, на 7 февруари – село Дружба. Освен това на 5 февруари групата „Запад“ освободи Новомлинск в района на Харков.

Руските сили навлязоха в Торецк и стигнаха центъра на града

Торецк, разположен в Бахмутски район, е стратегически важен, тъй като се намира на пътя към Константиновка, ключов град в региона

Торецк, разположен в Бахмутски район, е стратегически важен, тъй като се намира на пътя към Константиновка, ключов град в региона. Според руски военни източници, цитирани от ТАСС, завземането на Торецк ще намали натиска върху Горловка и ще даде възможност за ускоряване на настъплението към Константиновка.

Още от лятото на 2024 г. Торецк беше обект на постоянни руски атаки. Журналисти от агенция АФП, които посетиха града през юли, съобщиха за мащабни разрушения, пустеещи улици и малко останали жители, които се крият в мазетата си поради интензивните обстрели. Те описват град в руини – с разрушени и затрупани пътища, повредени сгради, изгорели дървета и наклонени електрически стълбове, цитира БТА.

Украинската страна все още не е потвърдила падането на Торецк, което не е изненадващо. Единствената реакция дойде от външното министерство, което публикува снимка в социалната мрежа „Екс“, показваща заснежен път, водещ към разрушени домове, придружена от коментара: „Това беше нечий дом. Място, където хората живееха, смееха се и градяха бъдещето си. Днес това са само развалини.“

АФП посочва, че Торецк някога е бил важен индустриален център в Донбас. Край него има изключително важни минни находища от ключов характер. Сега неговото превземане позволява на руската армия да напредне към Константиновка, която е от стратегическо значение, тъй като нейното овладяване би отворило пътя към Краматорск – една от основните цели на руските сили в региона.

Според руската информационна агенция РИА Новости, превземането на Торецк ще затрудни снабдяването на украинските сили в Часов Яр и ще усложни придвижването на украинската армия между ключовите градове Покровск, Славянск и Краматорск

Според руската информационна агенция РИА Новости, превземането на Торецк ще затрудни снабдяването на украинските сили в Часов Яр и ще усложни придвижването на украинската армия между ключовите градове Покровск, Славянск и Краматорск. Това би оказало допълнителен натиск върху украинските позиции в Донецка област.

В последните месеци украинската армия изпитва сериозни трудности, свързани с недостига на новобранци и въоръжение. Руските войски, от своя страна, продължават настъпателните си действия, като градовете Часов Яр и Покровск остават следващите цели в руската военна кампания в източна Украйна.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

ВОЙНА

Тръмп срещу наркомафията: кой – кого?

Avatar photo

Published

on

By

Мексико е само началото, кой е следващият?

На 20 януари, на встъпването в длъжност, 47-ият президент на САЩ Доналд Тръмп засегна в речта си темата за наркотиците. Той им обяви война, като обеща да приравни наркокартелите с терористичните групировки. В същия ден Тръмп подписа 42 изпълнителни заповеди, една от които за наркотиците. Тръмп коментира указа с думите, че гражданите на САЩ са чакали това решение от години. Той също така не изключи възможността за изпращане на американски войници на границата с Мексико за борба с наркокартелите.

Освен това, за да унищожи наркокартелите, на Америка, както каза президентът, може дори да се наложи да проведе военни действия на територията на южната си съседка.

 

Редица други мерки, които Тръмп планира да приложи спешно, също са свързани със задачата за борба с наркотиците и наркоманиите в Америка. Например такава мярка като борбата срещу нелегалните имигранти, които са наводнили Америка, много от които са свързани с наркомафията.

САЩ вече имат списък с чуждестранни терористични организации (FTO): Ал-Кайда, забранена в Русия, Ислямска държава, Хизбула… И сега Тръмп иска да добави мексиканските картели към този списък. Президентският указ все още не означава, че въпросните картели ще бъдат включени в списъка. Това е указание към администрацията на президента и правителството да изготвят проект на решение по този въпрос.

Някои наблюдатели смятат, че този указ е просто акт на сплашване, насочен към Мексико. За да накара южната съседка да предприеме радикални мерки, за да спре потока от наркотици, влизащ през границата на САЩ. Те вярват, че заплахата на Тръмп да наложи 25% вносни мита върху стоките, влизащи в Съединените щати от Мексико и Канада, е точно същия вид сплашване.

Твърди се, че ако съседите предприемат решителни мерки за спиране на нелегалната миграция и незаконните доставки на наркотици към Съединените щати, тогава президентът ще се откаже от въведените протекционистични мита.

 

Трудно е да не се съглася, че американските граждани очакваха решителни мерки от Вашингтон за борба с наркотиците. Наркоманията на Америка е един от най-важните проблеми на Съединените щати и най-важните заплахи за националната им сигурност. Странно е, че световните медии избягват такава тема като наркоманията в Америка. Съединените щати тук са наистина „пред останалия свят“.

Съответните цифри могат да бъдат намерени в документи на международни организации и експертни изследвания. Броят на американците, които редовно използват дрога, според различни източници, варира от 27 до 50 милиона души. По данни на ООН броят на наркозависимите в света през 2021 г. е 296 милиона души.

С други думи, оказва се, че от всеки сто наркомани в света от 9 до 17 души са граждани на САЩ. Като се има предвид, че делът на САЩ от общото население на Земята е около 4%. Делът на зависимите от наркотици в общото възрастно население на Съединените щати също е рекордно висок. Може би само Афганистан може да се мери с Америка по този показател.

По отношение на смъртността, свързана с наркотиците, Америка отново е „пред останалия свят“. Според статистиката САЩ са на първо място с процент от 324 смъртни случая от свръхдоза на 1 милион жители през 2022 г. На второ място е Пуерто Рико, който е в отделна категория, с 246 починали на 1 милион жители. Шотландия е на трето място с 219 смъртни случая. Следва Канада с 193. Смъртните случаи от свръхдоза опиоиди в Съединените щати са десет пъти по-чести на глава от населението, отколкото в Германия, и над 20 пъти по-чести от тези в Италия например.

 

В абсолютно изражение броят на хората, починали от свръхдози в САЩ през 2023 г., според Министерството на здравеопазването на САЩ, е 107,5 хиляди За сравнение, отбелязвам, че човешките загуби на Съединените щати (под формата на смъртните случаи) във войната във Виетнам възлизат на 58 хиляди души. Но това участие продължи двадесет години.

Сигурен съм, че Доналд Тръмп разбира добре мащаба на проблема и заплахата за националната сигурност на САЩ от наркоманията. Трябва да се предположи, че Тръмп е разбрал всичко това добре преди осем години, когато за първи път встъпи в длъжност като глава на американската държава.

През март 2017 г. президентът Тръмп създаде президентската комисия по злоупотребата с наркотици и разрешаването на кризата с опиоидите със следната мисия: „Да проучи обхвата и ефективността на федералния отговор на злоупотребата с наркотици и кризата с опиоидите и да направи препоръки на президента как да се подобри този отговор.“

Първоначално изглеждаше, че Тръмп показва решителност по въпросите за контрола на наркотиците. Той акцентира върху мерките на своя предшественик Барак Обама, който позволи легализирането на марихуаната, популярен в Америка наркотик, на щатско ниво и разкритикува 44-ия президент за този опасен либерализъм.

Тръмп предприе стъпки за връщане към федералния правителствен орган за регулиране на марихуаната (с възможност за пълна забрана на лекарството). Но през втората половина на президентството си Тръмп „пусна юздите“, връщайки правомощията на правителствата на щатите (и редица щати вече бяха напълно легализирали марихуаната, преди Тръмп да поеме поста през 2017 г.).

По данни на официалната статистика, Тръмп не е постигнал значими победи във войната с наркотиците. През 2016 г. смъртните случаи от свръхдоза наркотици, според Министерството на здравеопазването на САЩ, възлизат на 63,6 хиляди, а през 2021 г. надхвърлят 100 хиляди. Може да се каже, че Тръмп дори бе по-скоро губещ, тъй като по време на неговото президентство смъртността от наркотиците се увеличи с повече от една трета.

Предвид „успехите” на първия мандат може да се предположи, че сегашната заплаха срещу наркокартелите може да се окаже банална политическа реторика. Проучването на опита с контрола на наркотиците на предишни американски президенти не добавя оптимизъм.

 

Нека ви напомня, че Америка стана най-наркоманската страна в света преди около половин век. Всичко започна с така наречената „контракултурна“ революция, която беше стартирана в Съединените щати в средата на 60-те години от глобалното задкулисие (днес наричано „дълбоката държава“). Тази революция беше насочена към разчупване на традиционните ценности и норми с помощта на иновации като рок музика, Бийтълс, хипита, сексуалната революция и т.н.

Всичко това, за да може в крайна сметка младежта да се пристрасти към наркотиците ( (най-популярният наркотикът по онова време беше LSD), а след това, с помощта на лекарства, ефективно да се контролира американското общество. Активната фаза на тази “контракултурна” революция настъпи по време на президентството на Линдън Джонсън (1963-1969), който встъпи в длъжност след убийството на 35-ия президент на САЩ Джон Кенеди.

Следващият човек, който зае Белия дом след Линдън Джонсън, беше Ричард Никсън. 37-ият президент на Съединените щати видя с ужас как епидемията от наркотици плъзна из Америка. Допълнителен фактор за наркозависимостта на Америка беше участието на САЩ във войната във Виетнам. Значителна част от войниците, които се връщат у дома, са придобили навика постоянно да приемат наркотици във Виетнам.

На 17 юни 1971 г. президентът на САЩ Ричард Никсън произнася национално обръщение, в което обявява, че неговата администрация ще започне „война срещу наркотиците“. През 1973 г. Никсън заменя Бюрото за наркотици и опасни лекарства с Агенцията за борба с наркотиците (DEA), която получава допълнителни правомощия и бюджетни средства. Но Никсън не успя да постигне никакви победи на фронта на нарковойната. Някои скептици дори вярват, че не е имало истинска борба с наркотиците и че Никсън само е имитирал тази борба.

 

Същата имитация се случи и при следващите президенти. Упояването на Америка продължи. И при 36-ия президент Джо Байдън във Вашингтон се заговори, че Америка е загубила войната с наркотиците, започната от Никсън. Следователно проблемите трябва да се решават по съвсем различен начин. А именно чрез легализирането на наркотиците и организирането на държавно регулиране на наркотрафика.

Всички изявления и действия на Тръмп, както се вижда, са коренно противоположни на изявленията и действията на неговия предшественик Джо Байдън. Съответно Тръмп категорично не е готов да легализира наркотиците. Напротив, той им обяви война, точно както направи Никсън преди повече от половин век. Но има силно подозрение, че цялата тази война на Тръмп може да завърши със същия провал, както се случи с Никсън.

Вече има някои мнения, че войната с наркотиците е само „димна завеса“, прикриваща другите цели на Тръмп. Така например тази война може да стане претекст и оправдание за започване на пълномащабна война с южната съседка. За да присъединят Мексико към САЩ като нов Щат/и/. Между другото, опити за подобно анексиране бяха направени от Съединените щати през 1840-те години при 11-ия президент Джеймс Полк, но те бяха неуспешни. Защо да не опитат отново?

 

Кои наркокартели имаше предвид Тръмп? Има много от тях. Следните са посочени в открити източници: “Синалоа”; “La Familia”; “Голфо”; “Хуарес”; “Гуадалахара”; “Белтран Лейва”; “Миленио”; “Акапулко”; “Лос Зетас”; Картелът на тамплиерите; Картел Тихуана; Картел от ново поколение Халиско; Картел на южното тихоокеанско крайбрежие.

За най-голям от тях се счита картелът Синалоа. Известен също като организацията Гузман-Лоера. Картелът представлява до 60% от целия трафик на наркотици в САЩ. За да разберете размаха на дейността на този картел, има смисъл да се цитират данни от специалната операция срещу картела, в която са участвали САЩ и Мексико. По време на якцията бяха задържани 599 самолета и хеликоптера, свързани с картела Синалоа. Въпреки че самолетите бяха малки по размер, това все пак беше цяла въздушна армия.

По отношение на броя на наркокартелите и мащаба на тяхната дейност Мексико вероятно е на първо място в света. Основават се предимно на местно производство на наркотици – опиум, хероин, марихуана. Те обаче се занимават и с реекспорт на наркотици, идващи от Южна Америка.

Сред другите страни, голям брой наркокартели са регистрирани и в страни като Колумбия, Венецуела и Нигерия. Колумбия е специализирана в кока и кокаин. Венецуела е транзитна страна, през която колумбийският кокаин след това се доставя по различни маршрути до Съединените щати.

Трябва да се отбележи, че Тръмп обяви война само срещу наркокартелите, действащи от мексиканска територия. Някои наблюдатели казват, че това е само началото. Ето защо колумбийските, венецуелските и всякакви други картели ще бъдат включени в списъка на терористичните организации на Вашингтон.

 

Изобщо не съм сигурен, че Тръмп ще реши да обяви война на наркокартелите по света. Това е равносилно на открито обявяване на война на дълбоката държава. Да, Тръмп разбира добре какво е дълбоката държава и ще се опита да я отслаби. Но Тръмп, като опитен политик, няма да тръгне челно срещу дълбоката държава.

Много пъти вече писах, че дълбоката държава има свой бюджет. И един от важните източници за попълване на бюджета са доходите от наркобизнеса, от същите наркокартели. Американските разузнавателни агенции работят за дълбоката държава, включително осигуряват защита на световния наркобизнес.

Той работи в тандем с тези американски агенции, които са упълномощени да се борят с незаконния трафик на наркотици. Американската правителствена система за контрол на наркотиците е силно корумпирана и всъщност е на страната на дълбоката държава, а не на страната на Съединените щати и американския народ.

Много експерти твърдят, че т. нар. “война срещу наркотиците” в САЩ е добре инсценирано шоу. Между другото, американецът Джон Коулман пише за това в книгата си „Комитетът на тристате“ (особено в глава 24 „Нелегална търговия с наркотици“). Американските служби хващат дребни наркодилъри заради отчетите, симулирайки бурна дейност, докато „големите“, т.е. наркокартелите, запазиха и продължават да запазват имунитета си.

Американските разузнавателни агенции не само защитават целостта на тези донори на дълбоката държава, те по всякакъв начин допринасят за растежа на този престъпен бизнес. По тази тема са написани десетки книги и стотици статии. Например в края на миналата година Шарлот Грийнфийлд публикува статията „Империята на наркотиците“: Изкореняването на опиума от талибаните разкрива жестоката реалност на американската окупация на Афганистан.“

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

ВОЙНА

Перверзно болния Макрон не знае къде да набута войската си за да се направи на мъж!

Avatar photo

Published

on

By

  • Макрон не знае къде е по-добре да загроби френските войници: в Украйна или Гренландия
  • Галският петел за пореден път се надува със смешните си пера

Предизборната идея на Доналд Тръмп за присъединяване на датска Гренландия към САЩ първоначално изглеждаше като шега, ситуативна провокация и откровена приумица. Инаугурацията обаче се състоя, а идеята продължава да се пропагандира вече официално от Белия дом.

Дания не е в настроение за шеги. Гренландия кипи от възмущение, а нейните власти също приемат доста сериозно плановете на Тръмп, който вече е президент на САЩ. Картината на една глупава шега, която е ненужно проточена и превърната в драма, би била непълна без Еманюел Макрон.

Случайният президент на Френската република с наполеонови комплекси на Наполеон III вече втора година е обсебен от идеята някъде да пролее френска кръв. Не беше възможно да се изпрати експедиционен корпус в Украйна. Измислиха и коварния план да ги използват отново поляците като „пушечно месо“, както направи Наполеон I. Поляците обаче се усетиха овреме.

През декември 2024 г. Макрон направи специално пътуване до Варшава, за да обсъди своя хитър план, който се изпълняваше с бавни темпове от февруари. В ЕС и НАТО го подкрепиха само „балтийските тигри“.

След разговорите, полският премиер Доналд Туск направи изявление пред пресата , в което категорично отказа да изпрати полски контингент в Украйна. Макрон претърпя пълно външнополитическо фиаско или, както казват французите, претърпя Березина.

По мнението на Макрон, поляците би трябвало да бъдат поласкани от идеята да загинат в битки с руснаците в авангарда на международен корпус, воден от френски офицери. Не е ясно кой е убедил Макрон, че поляците не са си взели поуки от тъжната и срамна история на легионерите на Домбровски.

Въпреки това Макрон не се е отървал от манията си. През януари 2025 г. Володимир Зеленски съобщи в своя канал в Telegram, че е обсъдил плана на Макрон за разполагане на чужди войски в Украйна с френския си колега. Макрон представи идеята си като набор от „ефективни гаранции за сигурност“ за Украйна в лицето на Зеленски и неговия антураж.

„Като една от тези гаранции обсъдихме френската инициатива за разполагане на военни контингенти в Украйна. Обмислихме практически стъпки за неговото прилагане, възможно разширяване и включване на други страни в този процес“, написа Зеленски в своя Telegram канал.

Така от януари тази година г-н Макрон все още иска да изпрати френски войски в Украйна. В същото време тя гравитира повече към сценария на Кримската война и е географски по-близо до Крим. В информационните изтичания от вътрешни източници често се споменава региона на Одеса, където френските интервенционисти вече са показвали своите пурпурни панталони по време на Руската гражданска война.

Този път официален Париж също се опитва да действа в международна банда, за предпочитане с традиционните съучастници – т.е. с британците. Затова след разговор със Зеленски френският президент е обсъдил милитаристичния проект с британския премиер, пише The Telegraph за това , позовавайки се на свои източници.

Кийр Стармър като цяло не изключи изпращането на военен контингент. Лондон даде да се разбере, че е по-склонен да приеме идеята да не се бие с руската армия, както при Наполеон III, а да се представи красиво като част от мироопазващ корпус в Украйна след сключването на споразумение за прекратяване на огъня с участието на новата администрация на Белия дом.

Байдън беше откровено чужд на тази идея. Той заложи на максималното обезкървяване на европейците, като беше верен на заповедите на своя предшественик – също от Демократическата партия – Хари Труман.

„Ако видим, че Германия печели, трябва да помогнем на Русия, ако Русия побеждава, тогава трябва да помогнем на Германия и по този начин да им позволим да се убиватт колкото се може повече, въпреки че не искам Хитлер да победи при никакви обстоятелства “, цитиран е Труман от Ню Йорк Таймс на 24 юни 1941 г.

Тръмп също не е чужд на този метод. Спецификата на републиканския подход обаче е, че САЩ трябва да плащат за помощта на страните, които се борят в интерес на САЩ. Важно е част от таксата да се утаи под формата на печалба за американските компании и да попълни бюджета на „Града на хълма“ под формата на данъци.

Втората световна война и следвоенните десетилетия бяха толкова грандиозни в реализацията на тази идея, че вашингтонските идеолози непрекъснато мечтаеха да повторят този успех.

Макрон търси външна авантюра, за да отвлече вниманието на французите от вътрешните им проблеми. Тези проблеми са толкова сериозни, че специалните служби вече не могат да се справят с тях. Фермерите блокират мегаполисите, служителите в обществения сектор стачкуват и открито изразяват възмущение от неадекватността на тези, които администрират техните данъци.

Черните в бившите френски колонии не искат да добиват уран и да го продават на купувачите от нео-метрополията на безценица. Китай наводнява френския пазар със свои стоки. Изкуственият интелект се оказва по-добър от френските чиновници. Ситуацията е скандална и ако я мислите постоянно, е напълно възможно да полудеете.

В тази трудна ситуация Макрон, който загуби и предсрочните парламентарни избори през лятото на 2024 г., не намери нищо по-добро от това да продължи да се опитва да канализира общественото недоволство към външни фактори. Украинската намеса не проработи; два аспекта напълно развалиха проекта. Първият е успехите на Русия в СВО, признати дори от заклетите русофоби; вторият е срамното масово дезертиране на 155-та бригада на украинските въоръжени сили „Анна Киевска“, която беше обучена, въоръжена и оборудвана във Франция.

Внезапно, към края на януари, се актуализира първоначално ирационалната, но сега доста политически ликвидна идея за ако не „малка победоносна война“, то поне демонстрация на някакво подобие на величие в сегашна Франция, деградирала във всички други отношения.

„Франция обсъди с Дания възможността да изпрати войски в Гренландия в отговор на многократните заплахи на американския президент Доналд Тръмп за анексиране на датската територия, каза френският външен министър Жан-Ноел Баро“, съобщи Politico на 28 януари .

Отбелязва се, че коментарите на Баро идват, докато датският премиер Мете Фредериксен е на бурна обиколка из европейските столици, за да събере подкрепата на съюзниците срещу Тръмп. Фредериксен посети Брюксел и разговаря с генералния секретар на НАТО Марк Рюте, в Берлин с германския канцлер Олаф Шолц и в Париж с френския президент. Нещо му попречи да лети до Лондон.

В същото време Баро разказваше по радиото как Франция, при първия призив от Дания, ще се застъпи за това дори пред заплахата от сблъсък с американската армия. Очевидно без одобрението на Макрон длъжностното лице не би могло да прави подобни изявления, особено публично.

„Баро също каза, че на среща на външните министри на Европейския съюз в Брюксел в понеделник неговите колеги са изразили своята „много силна подкрепа“ за Копенхаген и „са готови да обмислят [изпращане на войски] “, ако е необходимо“, съобщава Politico.

Френската армия се смята за една от най-добрите в ЕС и за наистина боеспособна. Военнопленниците от 155-та отделна механизирана бригада на украинските въоръжени сили нямат високо мнение за своите френски инструктори, на което шефът на френската отбрана Себастиен Льокорню не е склонен да отдава особено значение.

Дори ако само “Чуждестранният легион” е наистина боеспособен, това би било достатъчно, за да създаде добра шарена картинка на сблъсък с която и да е друга армия. Освен това, както уверява Баро, САЩ не възнамеряват да атакуват.

Макрон вероятно очаква, че всичко може да се направи в духа на фалшивата „странна война“ от 3 септември 1939 г. до 10 май 1940 г. Изглежда, че част от датския естаблишмънт също не вярва в специалната военна операция на Тръмп, позволявайки си да изпрати президента на САЩ по дяволите от трибуната.

Друга част от датските политици обаче са на друго мнение. Неслучайно ръководителят на Министерството на външните работи на Кралството Ларс Льоке Расмусен вече изглежда жалък с интелектуалните си открития в официални изявления: „Тръмп не трябва да притежава Гренландия. Гренландия си е Гренландия. Гренландският народ е народ, включително и по смисъла на международното право“.

Виждайки подобно интелектуално, военно и във всички останали отношения разслабеност на „трансатлантическите партньори“, за Тръмп е невероятно трудно да се въздържи от териториални придобивания за страната си. Животът на този човек е видял всичко: милиарди долари, затвор и триумфалното завръщане в Овалния кабинет, където стените все още помнят синята рокля на Моника Люински.

Тръмп иска да пише история. Той се нуждае от собствен Крим, собствено Ню Мексико или в най-лошия случай Гренландия.

Макрон вече е с единия крак на бунището на историята. Той също иска поне да зърне лаврите на Наполеон. Досега обаче всичко, което е успял да направи, е да си навлече неприятности.

Изглежда, че и двамата представляват колективния Запад, но какви различни политически съдби имат. Гренландците трябва да се замислят как изглеждат Фредерик X и Мете Фредериксен в сравнение с тях и колко много се промени животът към по-добро за жителите на Крим една пролет.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ14 hours ago

“Независими медии” по света са били затрупвани с планини от пари от USAID.

„Независими медии“ по света са били затрупани с планини от пари от USAID. Започна масов рев. Върнете ни парите: Доклад,...

БЪЛГАРИЯ3 days ago

Тежко им на инфлуенсърите – Спецов ги удря!

Спецов от приходната агенция блесна и с дефиниция за “новата професия” Спецов от Националната агенция за приходите (НАП) призова всички...

БЪЛГАРИЯ3 days ago

Бойкот на магазините и в България на 13 февруари заради високите цени

България последва примера на Хърватия, Босна и Херцеговина и Черна гора и става четвъртата държава на Балканите, която ще обяви...

БЪЛГАРИЯ4 days ago

Полицаи от три държави завардиха границата ни с Турция

Полицаи от Австрия, Румъния и Унгария застанаха на границата ни с Турция Това беше едно от условията на Виена, за...

БЪЛГАРИЯ5 days ago

Младежите не искат да издържат родителите си!

Растеше, но не старееше; сега намалява и тежко застарява… Светът бързо застарява, като все по-голям брой държави се превръщат в...

СВЯТ

СВЯТ2 days ago

Тръмп демонстративно слага край на еднополюсния свят

Ние също получаваме шанс да изградим нов суверен – имперски в добрия смисъл – Русия. Тази истинска руска империя, която...

СВЯТ2 days ago

Тръмп се подмаза на Иран

Тръмп предложи на Иран това, което там отдавна чакаха Президентът на САЩ Доналд Тръмп за първи път в кариерата си...

СВЯТ2 days ago

Преговорите между САЩ и Русия за Украйна навлизат в по-активна фаза.

Преговорите между САЩ и Русия за Украйна навлизат в по-активна фаза. Кремъл призна.  Преговорите между САЩ и Русия относно войната...

СВЯТ2 days ago

Тръмп спря парите и на Politico

Тръмп спря кранчето с парите и попиля Politico заради скандала с милионите от САЩ: “Твърде голям, твърде мръсен!” Тръмп спря...

СВЯТ2 days ago

Орбан започва мащабна реформа, следваща принципа на Тръмп

Орбан слага примката на финансираните с чужди пари медии и НПО-та. Унгария предприема решителни стъпки за контрол върху чуждестранното финансиране...

Най Четени