Connect with us

БАНКЕРЪ

Урсула приключва финансите на Европа за 2024 с рекордна загуба

Avatar photo

Published

on

Европейската централна банка обяви рекордна загуба от 7,9 млрд. евро за 2024 г.

Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви загуба от 7,9 милиарда евро през 2024 г. и предупреди, че може да претърпи и финансови загуби през следващите години. Миналата година банката също отчете загуба за първи път от две десетилетия.

Ръководството на ЕЦБ потвърди, че 2024 г. е втората поредна година, в която е регистрирана загуба, и в същото време подчерта, че може да продължи да отчита загуби, макар и по-малки, през следващите години. Според финансовия отчет на ЕЦБ, публикувани тази седмица, загубите през 2024 г. и 2023 г. са резултат от политически мерки, предприети от ЕС, и са необходими за изпълнение на мандата за поддържане на ценова стабилност.

Подобна политика изискваше увеличаване на баланса на ЕЦБ чрез закупуване на финансови активи, главно с фиксирани лихвени проценти и дълги падежи, което беше придружено от съответно увеличение на пасивите, върху които ЕЦБ плаща лихви при плаващи лихвени проценти.

Повишаването на основните лихвени проценти от страна на ЕЦБ през 2022 г. и 2023 г., насочено към справяне с високата инфлация в еврозоната, доведе до незабавно увеличение на разходите за лихви по тези задължения, докато приходите от лихви по активите на ЕЦБ не се увеличиха в същата степен.

През 2024 г. ЕЦБ отчита загуба в размер на 7,944 милиарда евро в сравнение със 7,886 милиарда евро, отчетени като загуба през 2023 г.

„Загубата за 2024 г. ще остане в баланса на ЕЦБ и ще бъде компенсирана от бъдещи печалби. В резултат на загубата разпределението на печалбите между националните централни банки в еврозоната за 2024 г. няма да се осъществи“, заявиха от банката.

„ЕЦБ може да продължи да търпи загуби през следващите години. В този случай се очаква финансовите загуби да бъдат по-ниски от отчетените през 2023 г. и 2024 г. Впоследствие се очаква ЕЦБ да се върне към печалбите. Във всеки случай ЕЦБ може да функционира ефективно и да изпълнява основната си задача да поддържа ценова стабилност, независимо от потенциалните загуби“, се казва в изявлението.

За разлика от търговските банки, централните банки могат да претърпят загуби или да имат отрицателна капиталова позиция и това не се отразява на способността им да работят ефективно. Тези загуби обаче често предизвикват опасения относно тяхната надеждност и лишават правителствата от дивиденти, които преди това са били източник на бюджетни приходи.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

БАНКЕРЪ

Фалшиви златни кюлчета са били открити в Банката на Англия

Avatar photo

Published

on

By

Фалшиви златни кюлчета са били открити в Банката на Англия, където България и други държави съхраняват златото си

Австралийският сенатор Джерард Реник призова за одит на Банката на Англия (Английската централна банка) и публикува конфиденциално писмо, изпратено до Комисията по икономика на Сената от Централната банка на Австралия относно запитване за австралийското злато на съхранение в Обединеното кралство. „Съществуването на фалшиви златни кюлчета е било установено в миналото чрез наличието на дублирани серийни номера“, пише в писмото.

 

“Банката на Англия също трябва да бъде одитирана. Те са били хващани да държат фалшиви златни кюлчета с дублиращи се серийни номера в миналото. Ако една централна банка държи фалшиво злато, колко други също държат?

Тъжното е, че Централната банка на Австралия, знаейки това, все още отказва да вземе австралийското злато от трезорите на Банката на Англия и да го върне у дома“, написа сенатор Реник под публикация на Илон Мъск в социалната мрежа X относно златния резерв на САЩ.

„Би било чудесно, ако Илон Мъск може да надникне във Форт Нокс, за да се увери, че 4 580 тона американско злато са там. Последният път, когато някой е правил одит, беше преди 50 години през 1974 г.“, призова в своя публикация независимата медия ZeroHedge. Мъск, който в момента оглавява новосъздаденото Министерство за правителствена ефективност, отговори с въпрос: „Разбира се, одитира се поне веднъж годишно?“, на което получи отговор: „Би трябвало, но не се одитира“.

 

В дискусията за американския златен резерв се включи и австралийският сенатор, който използва случая, за да призове за одит и на Английската централна банка, където родината му съхранява златото си.

Австралия е една от около 30 държави, съхраняващи златни резерви в Банката на Англия. България също съхранява над половината от златото си в централната банка на Англия.

Към 31 декември 2022 г. общите златни резерви на БНБ възлизат на 1 млн. и 328 хил. тройунции на стойност 4 413 760 хил. лева. Българската народна банка (БНБ) съхранява в свои трезори на територията на България 513 хил. тройунции от общото количество злато, а останалата част от 800 хил. тройунции се съхранява в трезора на Централната банка на Англия – Bank of England – в Лондон, според подуправителя на БНБ Калин Христов, цитиран от AFP.

БНБ твърди, че съхранява част от златото си там, тъй като това „предоставя възможности това злато да бъде инвестирано на международните пазари, от което БНБ получава доход в злато, което е причина количеството злато да нараства във времето“.

„С цел да се увеличат възможностите да се получава доход, още през 2002 г. БНБ извърши операция по преместване на част от златните си резерви в Централната банка на Англия“, се казва в изявлението на БНБ относно златните резерви на България в чужбина.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БАНКЕРЪ

Сорос и разгрома на лева и банките у нас 1996-1997 г.

Avatar photo

Published

on

By

Искането на някои политици за създаване на парламентарна комисия, която да установи факти и обстоятелства, свързани с дейността на Джордж Сорос и неговите фондации,

които финансират български физически и юридически лица и неправителствени организации е сред най-смелите политически актове на прехода.

 

Но това разследване, ако разбира се народните представители имат куража да го подкрепят, не бива да отминава най-тежкото финансово събитие от средата на 90-те години на миналия век – разгрома на лева, българските банки и финансовите спекулации, при които българската валута достигна нива над 3000 лева за долар.

 

Никой тогава, а и досега не обърна внимание на факта, че подобен крах преживява само четири години по-рано британският паунд, а от тази катастрофа Джордж Сорос печели милиард и сто милиона долара. Тогава той е наречен човекът, който разори централната банка на Англия.

 

Всеки смел и непредубеден финансист ще намери преки аналогии между технологията на двете катастрофични финансови събития. Остава да се разкрие кой прибра парите от разгрома на българските банки и българската валута, извършен в стил “британски паунд 1992”.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БАНКЕРЪ

И в БНБ не са сигурни класираме ли се за еврозоната.

Avatar photo

Published

on

By

И в БНБ не са сигурни класираме ли се за еврозоната. Освен за инфлацията, вече се притесняват и за бюджетния дефицит

И Българска народна банка вече се колебае дали България ще покрива критериите за еврозоната. Това става ясно от публикуваното днес периодично издание „Макроикономическа прогноза“ (декември 2024), като на база данни към края на миналата година прогнозата е съставена към 15 януари В документа има специален аналитичен акцент посветен на въпроса дали България покрива инфлационния критерий за еврозоната и точно в него се съдържат противоречивите послания. Освен това, съветникът на управителя на Българска народна банка Маринела Петрова, която е и бивш заместник-министър на финансите, участвала в успешната кампания за приемане в чакалнята на еврозоната от 2020 година, потвърди информацията от неделя, че България може много скоро да констатира неизпълнение и на критерия за бюджетен дефицит. Последното, ако се потвърди официално ще сложи край на надеждите за приемане на еврото поне до 2029 година.

Първо прогнозата на БНБ

От една страна БНБ сочи, че през цялата минала година България и била над инфлационния критерий, но превишението се свива постоянно. Макар към декември страната ни все още да е над критерия с 0.13 процентни пункта (средно повишение на цените 2.6% при праг 2.47%), се очаква в края на януари и през всеки от месеците до края на годината хармонизираната инфлация, която се взима предвид при оценката за покритие на критериите от Маастрихт, да бъде по ниска от прага за допустимост. Тоест България ще има основание да поиска извънредни доклади за оценка на подготвеността за приемане на еврото.

Докато казват всичко това, от БНБ сами си правят автореферат, че конкретно през януари тази година, отделно от времевата серия, за която публикуват две графики, прогнозират инфлацията да стигне 3.3%, което представлява ревизия на базовата прогноза в посока по-висока инфлация. Въпреки това, оценките показват, че България можела да изпълни конвергентния критерий за ценова стабилност през януари 2025 г. и да продължи да го изпълнява през остатъка от годината, твърдят от централната банка.

После, сякаш за да се презастраховат, анализаторите на БНБ твърдят, че „съществува много голяма степен на несигурност по отношение на прогнозата за критерия за ценова стабилност, както и за очакваното отклонение на средногодишната инфлация в България от него. Освен от несигурността по отношение на прогнозата за инфлацията в България и в останалите държави от ЕС“.

Ревизията на базовата прогноза за януари се извежда след отчитане на ефектите от вдигането на акциза върху цигарите, възстановяването на ДДС за хляба от 0 на 20% и за ресторантьорските услуги от 9 на 20%.
оказват влияние върху потребителските цени, както и от степента на пренасяне на ефектите им върху компонентите на ХИПЦ.

Несигурност за покриването на инфлационния критерий идва и от Европейската централна банка. Нейната прогноза от декември сочи, че тази година ще има нова тройка държави с най-ниско поскъпване на живота – Франция, Италия и Латвия, а не както през миналата – Италия, Финландия и Литва, от които нашите политици се надяваха на изключение при изчисляването да се изключи Финландия.

Средната инфлация в новите страни отличници ще е 1.5% според ЕЦБ, което прави 3% максимално допустимо покачване на цените в България според хармонизирания индекс. Оказва се обаче, че при сравнение на сценария на ЕЦБ и този на БНБ, за който самата БНБ прави хиляда уговорки, че може да не се изпълни, България ще е близо до ръба на изпълнението, а през ноември отново ще спрем да покриваме инфлационния критерий.

И в БНБ притеснени за бюджета

В терен за сблъсък се превърна фейсбук профила на Десислава Николова, икономист от Световната Банка. Още миналата седмица тя споделя твърдение на Ивайло Яйджиев, бивш заместник-министър на финансите в екипа на Асен Василев, който твърди, че сега е моментът България да поиска извънредна оценка за покритие на критериите от Маастрихт с цел да получим покана за въвеждане на еврото от януари 2026 година.

Едва снощи, темата коментира Маринела Петрова, която е съветник на подуправителя на БНБ Димитър Радев, а в качеството си на заместник-министър на финансите в екипа на Владислав Горанов свърши огромен обем от работата, за допускане на България във валутно курсовия механизъм, познат, като „чакалнята на еврозоната“.

Публикуваме коментара на Маринела Петрова в пълнота, защото изчерпателно говори както за възможностите да се търси изключение при оценката, така и за общото състояние на България от гледна точка на икономика и публични финанси. Той е направен в следната дискусия:

 

В точка 2 от изложението си Маринела Петрова допуска лека грешка, като посочва, че към края на третото тримесечие България е с дефицит от 3.7% спрямо БВП на начислена основа (тоест според критериите на ЕЦБ и ЕК).

Точното число към 30 септември е 2.7% дефицит спрямо БВП и тя сочи (както писа „Гласове“ в неделя), че това позволява на държавата да направи дефицит от само 700 милиона лева през четвъртото тримесечие, което звучи практически невероятно като се има предвид, че в четвъртото тримесечие винаги се концентрират плащанията по държавните инвестиции средномесечния размер на разходите е двойно по-висок от тези в първите девет месеца.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ2 days ago

До 100% надценка: Търговските вериги не отстъпват за цените

Промоциите в хипермаркетитет винаги са за сметка на производителя Търговските вериги защитават настоящите цени на храните, като остро се противопоставиха...

БЪЛГАРИЯ2 days ago

Правителството разреши на други израелски измамници да “търсят нефт и газ” в българската зона на Черно море

Министерският съвет разреши на „Нюмед Енерджи Балкан Лимитид“ да придобие дял от 50% от правата и задълженията по разрешението на...

БЪЛГАРИЯ1 week ago

Ден преди бойкота дебилите от КЗК се събудиха и обявиха, че започват проверки на търговците на храни

Страх тресе кочината на Мечо и Шиши: Комисията на Юлия Ненкова се разбърза заради социалната значимост – “ще проучи отново”...

БЪЛГАРИЯ1 week ago

Как „Лидл“, „Билла“ и „Кауфланд“ ИСКАТ искат да прецакат протестите срещу високите цени

Веригите са изготвили кризисни лъжи, за да избегнат негативните последици Веригите плащат на медии да крият публикации Големите вериги, които...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Само Борисов и партньорите му в коалицията не разбраха, че САЩ закриват проекта „Украйна“

От “киевския клоун” Зеленски се искат избори и отговор на въпроса: “Къде са парите и с кого ги открадна?” Президентът...

СВЯТ

СВЯТ12 hours ago

Тръмп нареди бандеровците да напуснат Курск

„ВСУ ще трябва спешно да напуснат Курск“: Тръмп постави ултиматум. Скоро капитулация? Нещо сериозно се случва с американските доставки на...

СВЯТ13 hours ago

Италия спира да плаща рекета за “въглеродни емисии” на ЕС

Италия обмисля временно спиране на търговията с въглеродни емисии на ЕС заради високите цени на енергията Италианското правителство обмисля временно...

СВЯТ23 hours ago

Политически трилър разтърсва Германия

Политически трилър разтърсва Германия. Страната е в екстремна ситуация. Политическите стени, които се считаха до скоро за непреодолими, започват да...

СВЯТ23 hours ago

Министърът на отбраната на САЩ Хегсет готви масови уволнения

Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет планира значителни промени във висшето военно ръководство на страната, като възнамерява да освободи...

СВЯТ24 hours ago

Тръмп не ти е Байдън. Критиките ти са позор.

И Ванс скочи на Зеленски: Тръмп не ти е Байдън. Критиките ти са позор. Застрашаваш Украйна. Избори! Вицепрезидентът на Съединените...

Най Четени