АНАЛИЗИ
Европейската “демокрация” умира!
Политически „блиц совалки“ в разединена Европа. Жива ли е европейската демокрация?
Европейските избори в края на май преминаха в един нездрав климат на песимизъм и неяснота за бъдещето на Европейския съюз. В Европа, а и в света, демокрацията последните години преживява конфронтация и конфликти. Политическите системи в различните европейски страни ги организират, съзнателно или не, прехвърлят ги съответно на правителства и на партии, като по този начин влизат в управлението и политиките на Стария континент, една практика от векове.
Но кое накара европейците да отидат до урните?
Два са основните импулси, които предизвикаха хората да гласуват в Европа. От една страна – поляризацията, която силно се раздвижи с изяви на националисти и популисти, най-вече във Франция и Италия, където крайната десница стана първа политическа сила. А от друга – появата на нов „ековот“, който много ясно се изрази в Германия – постави „зелените“ на второ място, пререждайки социалдемократите.
Двете исторически мажоритарни партии, управляващи в тандем Европейския съюз, народните и социалистите, днес разчитат вече на подкрепата, както на либерали, така и на зелените в Европарламента за сформиране на парламентарно мнозинство и в избора на висшите кадри на европейските институции.
Антиевропеизмът на различните формации на крайната десница в Европа направи рязък завой в тази изборната кампания, съобразявайки се с трудностите на британците за изпълнение решенията по Brexit. Тези партии вече не искат да напускат ЕС, а да се възползват от бюджетите и средствата на Съюза, за да го променят и дори да го разрушат, но отвътре. Този антиевропеизъм ще тегне над ЕС, но ще разчита на недостатъчна численост от евродепутати, които ще спъват и ще блокират парламентарната активност, но няма да управляват Европейския съюз.
Продължава след рекламата…
Политическата личност, която най-силно бе наказана на тези избори бе френският президент Еманюел Макрон, който бе задминат от гласовете на Марин льо Пен. Но това не попречи на неговия неистов стремеж да е лидер на новия проект за европейско строителство.
Евровотът показа също и един друг важен факт, че е износена голямата коалиция, която управлява Германия, чиито компоненти, CDU-CSU y SPD, губят почти 20%. Така френско-германският тандем, който традиционно беше моторът на европейското строителство, ще трябва да се раздели вече с тази приоритетна задача след изборите и да потърси нови съюзници.
Италианският политик Матео Салвини също не постигна целта си. Лидерът на италианската Liga очакваше да победи и да оглави правителството в Италия, като по този начин получи по-силен глас в Евросъвета. Въпреки успеха си, Салвини остава назад и не може да оглави силна антиевропейска група в Брюксел, която да има управленски претенции за челни европостове.
Новата „звезда-политик“ в Европа е испанецът Педро Санчес, рекордьор в печелене на три последователни тежки избори – парламентарни, европейски и местни в рамките на един месец.
Санчес се оказа и безспорен политически стратег. Испанският и.д. премиер нито за миг не изостави премиерските си ангажименти, съчетавайки ги с напрегнатите три кампании, които се застъпваха. Твърдо решен Испания да поеме политическа отговорност в Брюксел, Педро Санчес предложи на испанските основни политически лидери важен Пакт за Държавата за гарантиране просперитета на Испания, която задължително да влезе в управленското ядро на Евросъюза. И получи тяхната подкрепа, въпреки че за кандидатурата му през юли в парламента десните партии – Народната партия и гражданската „Сюдаданос“ заявиха, че ще гласуват „против“.
“Ние изразяваме нашето съвпадение и подкрепа на Пакта за държавата, защото Испания трябва да има силна политическа позиция в Европейския съюз и ще подкрепяме кандидатурите, които ще предложи Държавата в институциите на Общността, надявайки се да са поне за два от най-важните постове.“, изтъква П. Касадо, лидер на Народната партия.
И ще попитам: А каква е българската стратегия за новите управленски институции и има ли мисъл, за изготвяне на подобен предварителен Пакт за Държавата ни за гарантиране просперитета й в Европейския съюз? Постигната ли е такава договореност, въпреки политическите различия между правителството и лидерите от опозицията? Има ли нужната чуваемост за обща политика в името на България на правителството и 17-те български евродепутати, които ще работят в Брюксел?
Новият европейски тандем Макрон-Санчес-Коща.
“Социална Европа” е по идея на бащата на ЕС, Жак Делор.
Нека припомня, че Франция винаги е проявявала активност в политиката на Европа и специално в ЕС от създаването му. Нека не забравяме в листата на Шуман, Делор и аристократът-президент Валери Жискар Д·Естен и „Конвента за бъдещето на Европа“, политически модел на ЕС от 2003г.
Лансираният преди две години Алианс „Социална Европа“ между Меркел и Макрон, днес е Алианс и между Мадрид, Лисабон и Париж.
Френският президент разясни с цел да насърчи своите колеги Коща и Санчес новата-стара идея за реформиране на Евросъюза, центрирана върху “европейския суверенитет и европейска ефикасност”.
Позицията и апетитите на Франция за новите управленски постове в Евросъюза.
Париж реагира остро: „новите важни постове в Брюксел не бива да са заради знамена, а за визия и проекти. Засега никой ”spitzenkandaten“ няма мнозинство“. Макрон все още не издава своя коз.
Брюксел отговори на Париж: „Трябва да се опитаме да спрем тази машина на престрелки и Макрон да преосмисли. Той не командва тук, Брюксел не му е Париж.“
Президентът Макрон сякаш си отдъхна след загубата от Марин льо Пен. Наблюдава се известно спокойствие във вътрешния фронт. Бурята от френската улица утихна, европейските избори консолидираха властта на либералите и катедралата “Нотр Дам” отвори опушените от пожара високи порти и макар с каски, неделна литургия отново оттекна в храма. Настъпи часът за Европа…
Френският президент изтъка цяла мрежа от алианси за амбициозната си програма за реформа на Европа през последните две години, но след последните европейски избори, той откри в лицето на Испания един от най-солидните свои съмишленици.
“Испания е най-голямата европейска страна с лидер-социалист. Педро Санчес показа силна проевропейска ангажираност, съпричастност към линията и програмата Макрон, постигна добър резултат на изборите и споделя големите европейски приоритети”, твърдят запознати от Елисейския дворец.
„Най-важно е избиране на най-добрия за нов председател на Еврокомисията, за което Франция има и амбиция, и опит и тук не е въпрос на знамена, а на проекти и на визия”, повтаря Париж.
„Съща така не е въпрос и от коя политическа фамилия ще бъде председателят на Европейската комисия, като се има предвид, че европейските избори показаха, че политическият пейзаж е наопаки, обърнат е с краката нагоре и да говорим, че винаги трябва да са същите семейства и същите страни, които решават каква да е Европа, не смятам, че е в унисон с посланието, което гражданите отправиха от урните. Става дума за европейско възраждане… ”, смята дипломат от „КЕ Д’ОРСЕ“/Quai d’Orsay/ и добавя: „Германецът Манфред Вебер “не е убедителен с нищо, че е по-добър от останалите кандидати, липсва му опит…”.
Макрон е отчаян: “Всичко ми се струва много бавно. Европа е свикнала не да действа, а да се отбранява само, очаква да настъпи нова криза с еврото, за да задейства механизмите за стабилитет”.
За да насърчи сътрудничеството и да получи подкрепа, Париж гледа към Мадрид и към Лисабон: “Можем да кажем, че сега съществува в Европейския съвет Франко-иберийски алианс, рамо до рамо Еманюел Макрон, Педро Санчес и Антонио Коща.”, казва министърът по европейските въпроси Амели де Мончален, която отбелязва, че се касае за партньорство с много общи идеи “европейски бюджет, реформа на Еврозоната, обща земеделска политика, международна търговия, обща европейска отбрана…” За Шенген тя смята, че се налага “императивна реформа”. “Прилага се 33 години и се държи само на два крака: по-малко вътрешен контрол и повече контрол на външната граница, повече се грижим за първото и много малко за второто. Това върви само, ако има слаб външен миграционен натиск”.
„Френско-иберийският годеж“ не е перфектен, както никой годеж. “Има теми, по които не сме съгласни”, споделят испански дипломатически източници. “За присъединяване на Западните Балкани, например. Испания е за интегриране на Балканите, а Франция смята да се процедира по-бавно във времето.”
Откриването на новия Европарламент е на 2 юли с избор на председател и заместник-председатели на Парламента от новите 751 евродепутати.
Преди първото пленарно заседание депутатите трябва да се определят към някоя политическа група и коя точно. В предишния мандат имаше 8 политически групи в ЕП.
Европейските политически семейства в досегашния парламент номинираха водещите си кандидати за поста на председател на Комисията. Парламентът заяви, че няма да приеме кандидат, който не е бил номиниран като водещ кандидат от политическите партии. Именно това е разковничето и разногласието между Меркел и Макрон на последната среща на върха на 20 юни на 28-те в Брюксел.
България влезе в европарламентарна надпревара. За първи път председател и зам.председател на европейските либерали ще са евродепутати от Източна Европа. Евродепутатката от ДПС Искра Михайлова бе избрана за заместник-ръководител на либералната група. За председател фаворит е бившият еврокомисар по земеделието и експремиер на Румъния Дачиан Чолош, тъй като досегашният лидер на АЛДЕ белгиецът Ги Верхофстат се кандидатира за председател на Европейския парламент.
Брюксел, 20 юни: Деликатните преговори на срещата на върха на ЕС за избор на приемлив кандидат за председател на Европейската комисия завършиха с фиаско и безрезултатно.
“Няма мнозинство за никой кандидат. Ще се съберем отново на 30 юни. Ще продължа консултациите”, заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск след петчасов маратон на дебати. “Вчера бях предпазлив оптимист. Днес съм повече предпазлив, отколкото оптимист”, написа Туск в “Туитър” след разговора си с лидерите, Меркел, Макрон и Санчес. Кандидатът, който ще заеме на 1 ноември поста от Жан Клод-Юнкер, трябва да получи подкрепата на 21 от 28 европейски лидери и да събере мнозинство от поне 376 гласа в ЕП. ЕНП, най-голямата група в европарламента със 182 „народни“, срещу 153 социалисти и 108 либерали иска председателския пост на Европейската комисия и никой не оспорва нейните претенции, но трябва да се намери кандидат, различен от Вебер, са заявили пред АФП трима високопоставени източници.
За някои от участниците в Срещата на върха, като председателя на Еврокамарата Антонио Таяни, „кой ще ръководи ЕК, решението е да бъдат затворени 28-те европейски лидери в залата, така както кардиналите по време на конклав във Ватикана и да се отвори портата, когато се появи “белият дим”…“.
Други предполагат, че новото име на председателя на ЕК ще се появи на много отдалечено място, каквото е японския град Осака, където основните лидери на ЕС ще присъстват на световната Среща на върха Г-20 на 28 и 29 юни. На следващия ден, 30 юни, на срещата в Брюксел може да има вече наследник на Юнкер и даже имената на останалите лица за висшите постове, като председател на Европейската централна банка, председател на Евросъвета и името на Върховния представител на ЕС за външната политика. А на 2 юли Европейският парламент ще избере и свой председател, с което ще се сформира новата купола на Общността.
Жоржета Пехливанова – дипломат. Завършила Софийския университет, специализации в Сорбоната -Париж, Академия на ООН в Женева, Дипломатическа академия – Мадрид, има докторат по испанския преход. Кариерата й преминава в Министерство на външните работи и зад граница в Испания и страни от Латинска Америка. Автор е на четири книги, на редица анализи и публикации на външнополитическа тематика.
АНАЛИЗИ
Истинската причина, поради която големите технологии се доближават до Тръмп
![](https://sofiadailytelegraph.com/wp-content/uploads/2025/02/a8858500-e5a2-11ef-b9ef-8c77a0653c28.jpg)
Никога не съм мислил, че ще се съглася с бившия помощник на Тръмп и отричащ изборите Стив Банън.
Но миналия месец той твърди, че технологичните магнати от Силиконовата долина, известни като „бролигарси“, се обръщат към новоизбрания президент, защото „по принцип искат спасение“.
Разбира се, Банън има свой собствен дневен ред, тъй като се бори с тези бролигарси за вниманието и благоволението на президента Тръмп. Но Банън също е открил нещо истинско. Хванати между растящите разходи за спазване на глобалните регулации и рязко растящите разходи на надпреварата за господство на ИИ, нашите технологични компании вероятно ще се обърнат към администрацията на Тръмп, за да се опитат да циментират предимството си.
Мисля, че това е причината изпълнителният директор на Tesla Илон Мъск да инвестира толкова много пари в кампанията на Тръмп и сега действа като президент в сянка. Мисля също, че това е причината топ технологичните ръководители да дойдат на откриването. Това може да е причината шефът на OpenAI Сам Алтман да присъства на брифинг за пресата в Белия дом в деня след откриването. Това може също да обясни защо рисковият капиталист Марк Андреесен каза през декември, че е прекарал половината от времето си в Mar-a-Lago.
Антитръстови мерки
Силициевата долина е изправена пред многобройни регулаторни заплахи, докато правителствата по света бавно реагират на хаоса, предизвикан от Big Tech. В Европейския съюз Google е глобен с 8,6 милиарда долара през последното десетилетие. Apple трябва да плати данъчна сметка от 13,5 милиарда долара в Ирландия, след като загуби съдебно дело. А наскоро Мета беше глобен с 830 милиона долара от Европейския съюз. Европейската комисия скоро ще наложи глоба от няколко милиона евро на X.
По-близо до дома антитръстовите действия срещу най-големите технологични титани си проправят път през съдилищата, а американските щати навлизат във федералния регулаторен вакуум с десетки нови защити за млади хора, работници и нашите данни. Осем нови щатски закона за поверителността ще влязат в сила тази година и Агенцията за защита на поверителността на Калифорния вече е започнала действия по прилагане, което й позволява да налага глоби от близо 8000 долара за умишлени нарушения. Това може да достигне милиони или дори милиарди долари.
Кариера в областта на изкуствения интелект
Предполагаемата преднина на Силиконовата долина в областта на изкуствения интелект – често рекламирана като бъдещето на технологиите за трилиони долари – изглежда се изпари наскоро, когато китайски стартиращ бизнес заяви, че е произвел продукт с еквивалентно качество за малка част от цената. Последвалите намаления на цените от Microsoft и OpenAI не вдъхнаха доверие. Алтман дори спекулира да раздава своите модели, застрашавайки милиардите, които индустрията се надява да спечели от продажби на клиенти.
Не е чудно, че технологичните титани все повече се обръщат за помощ към правителството на САЩ. През 2023 г. фирмата за рисков капитал Andreessen Horowitz поиска от службата за авторски права да намали бариерите за навлизане на AI с аргумента, че данните за обучение на AI са „продуктивна и неексплоататорска употреба“ на защитен с авторски права материал. Твърди се, че Meta е настоявала за забрана на TikTok, който е най-голямата заплаха за нейните социални медийни платформи, Facebook и Instagram. И предполагам, че Силиконовата долина вероятно стои зад щедрото дарение, което администрацията на Байдън й даде през последните дни: изпълнителна заповед, предоставяща достъп до федерална земя за изграждане на центрове за данни с ИИ.
Освен това има възможност за сключване на изгодни военни договори. Миналата година OpenAI, Meta и Anthropic промениха политиките си, за да улеснят продажбата на своя AI за военни цели. Няколко години по-рано Google промени позицията си относно договорите за отбрана, въпреки възраженията на служителите. Тази седмица Google също изостави обещанието си да не използва AI за оръжия или наблюдение. А SpaceX на Мъск има договори с НАСА за над 11 милиарда долара.
В миналото Силиконовата долина не се нуждаеше от услугите на правителството на САЩ. Техните иновации, като iPhone и търсачката Google, бяха толкова невероятни, че можеха да успеят на пазара, стига правителството да не им пречеше.
Но сега, десетилетия след дигиталната революция, технологичните титани са по-крехки от всякога. Те със сигурност изглеждат като страховити хулигани, като Мъск се меси в правителствените компютърни системи и заплашва да затвори федералните агенции, Конгресът разследва жалбите на Andreessen за крипто срещу големите банки, а главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг предлага на регулаторите на Европейския съюз, че Тръмп ще му помогне да отмени техните тежки регулации.
Но както майка ми ми каза в началното училище, повечето хулигани са страхливци.
Тази статия първоначално се появи в The New York Times.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
АНАЛИЗИ
Вкратце – Палестинците ги изселваме от Газа някъде
![](https://sofiadailytelegraph.com/wp-content/uploads/2025/02/45678uytfghj.jpg)
Гешева: Предстои изхабяване на досегашната журналистика и появата на нови форми на медийно отразяване.
Ще започна с Тръмп за Газа, за да не ме обвиняват, че го защитавам. Историческо изказване на Тръмп вчера по Газа! Историческо, защото никога досега никой не е гледал на проблема там така, както той беше описан от Тръмп кратко ясно и без никакви опаковки за демокрация и свобода. Вкратце – Палестинците ги изселваме от Газа някъде, ще видим къде, а Газа превръщаме в Ривиерата на Близкия Изток и всички са доволни.
Тръмп каза още, че САЩ поемат контрола над Газа, включително чрез разполагане на американски войски в Палестина. Две неща ще кажа. Първо, това изказване крие директна заплаха към Нетаняху, защото означава, че САЩ искат да поемат контрол върху вътрешната и външната политика на Израел.
Тръмп заедно с Натаняху правят Велик Израел … завземат териториите на Палестина, Ливан, части от Сирия, Египед, Саудитска Арабия … pic.twitter.com/oQ1xcV7aZ7
— The Sofia Times (@thesofiatimes) February 6, 2025
Всички еврейски източници се радват много, обаче аз не виждам на какво, Тръмп слага катинар на израелската държава, ключът за който ще държи Вашингтон. Второ, идеята да премести палестинците в други държави може да се окаже и ще се окаже изключително опасна за бъдещото положение на САЩ в Близкия Изток. Преди всичко аз не виждам какви военни сили Тръмп ще може да прати и в Газа. Вярно е, че той може да освободи от други места, примерно от Европа и да прати на Западния бряг на Йордан.
След това аз не виждам как това ще се приеме в Близкия Изток, регион, който категорично отхвърля американската хегемония. Това означава нова голяма война за САЩ далеч от територията и със съперници, които обединени представляват многократно по-голям противник. Искам да забележите кои държави Тръмп посочи да приемат палестинците – ВЕРНИТЕ на САЩ Египет и особено суперверните Йордания. Те вече отказаха това безумие. Тръмп каза, че щели да се съгласят, да видим как ще го накара.
Новите територии на Израел 😯 pic.twitter.com/sLD1ZFOk8c
— The Sofia Times (@thesofiatimes) February 6, 2025
Но изрично подчертавам, че случващото се е ужасно неприятен трън в тялото на йорданския крал, който досега си живееше безметежно като вярно и послушно куче на САЩ, а сега внезапно се изправя пред ужасно неприятно изискване от САЩ, което ще унищожи не само йорданското безметежие, но фактически поставя Йордания в прицелната точка на арабската пролет, която е категорично антиамериканска. Тоест, Йордания рискува да ядоса Тръмп много, но рискът да разгневи сунитите е многократно, стократно по-голям и аз не искам да съм на мястото на краля. Ето как днешните времена носят фундаментални промени на всичко познато.
***
Някои журналисти и наблюдаващи в България започнаха да наричат Тръмп идиот с ядрени ракети. Припомням, че същото каза Киро Идиота за Путин, че Русия била бензиностанция с ракети. Тоест, има ли разлика между двете мнения, изказани уж от страни, които стоят на два бряга на реката? Аз не виждам разлика. Да не можеш да се задълбочиш отвъд обвивката на Тръмп, не знам що за журналист или наблюдаващ може да си.
Арабските страни вече обсъждат новата реалност в Близкия Изток. pic.twitter.com/ctezTlJF9E
— The Sofia Times (@thesofiatimes) February 6, 2025
Не само платените от Америка за България медии у нас ще загубят смисъл и живот, но и тези водещи, журналисти и медии, които НЕ РАЗБИРАТ ВРЕМЕНАТА И СМИСЪЛА НА ПРОТИВОПОСТАВЯНЕТО И СМИСЪЛА НА СЛУЧВАЩОТО СЕ
Една от големите промени, които ще станат тази година и занапред е изхабяване на досегашната журналистика и появата на нови форми, формати и нива на медийно отразяване, присъствие, информация. Не само платените от Америка за България медии у нас ще загубят смисъл и живот, но и тези водещи, журналисти и медии, които НЕ РАЗБИРАТ ВРЕМЕНАТА И СМИСЪЛА НА ПРОТИВОПОСТАВЯНЕТО И СМИСЪЛА НА СЛУЧВАЩОТО СЕ. Продължавайте да налагате в медиите, че Тръмп е идиот, няма по-сигурен начин за бъдещ провал на кариери.
***
Мина за добив на литий
Изявлението на Тръмп, че САЩ искат достъп до природните минерали в Украйна означава, че преговорите с Русия по край на войната и съдбата на Украйна са изключително напреднали!
В Щатите са в шок, Тръмп разформира ЦРУ и неговите подопечни организации. Демократите са в истерия … това им беше хранилката 😱🥵😵💫😯 pic.twitter.com/E6IG5dLrQd
— The Sofia Times (@thesofiatimes) February 6, 2025
Изявлението на Тръмп, че САЩ искат достъп до природните минерали в Украйна означава, че преговорите с Русия по край на войната и съдбата на Украйна са изключително напреднали! Оттук насетне трябва да е ясно следното: Държава Украйна няма, държавни глави Украйна няма. Всичко, което касае нейните територии, природни богатства, сигурност, управление и международна политика, ще минава през Русия! Бях го казала – за Украйна преговори ще водят само САЩ и Русия – Тръмп и Путин. Няма да има поляци, англичани и други видове полезни изкопаеми.
***
Някой да го каже открито! Да си нормален и да имаш силни коригиращи неправилното положение в живота си желания означава за тотално изкривените мозъци да си луд, лумпен, лош, агресор и диктатор. Не, не, уважаеми хора! Да си лумпен и лош е нещо съвсем друго. Да искаш народа и държавата ти да просперират не е лошо. И сега за пръв път в историята на САЩ след 1913 година имаме президент на САЩ, който иска да подобри положението на държавата си без да граби другите народи.
Явно Русия одобрява сегашните събития в САЩ, а самите амириканци са в шок, Тръмп разформира ЦРУ и неговите подопечни организации. Демократите са в истерия … това им беше хранилката 😱🥵😵💫😯 pic.twitter.com/0rEu9EUXTg
— The Sofia Times (@thesofiatimes) February 6, 2025
Знам, че много аргументи против това твърдение се виждат, но намерението е точно това и с времето ще се докаже, че Тръмп е първият, който не действа като Хегемон
Знам, че много аргументи против това твърдение се виждат, но намерението е точно това и с времето ще се докаже, че Тръмп е първият, който не действа като Хегемон. Знам, и на мен ми се смеят и ме плюят и ме наричат яхниена наблюдаваща. Но с времето, което обяснявах, че идва, дойде и обясненията ми станаха реалност, така че след време и това ще се потвърди.. Руснакът Марат Баширов разбира какво прави Тръмп отлично, защото, както казва, Путин прави от 2007 година насам същото. А аз като българка разбирам отлично без моето правителство да е помирисало желание да прави същото за България.
Днес (4 февруари) се навършват 80 години от началото на Ялта 1.0.
Ялта, курорт в Крим, приютява тримата тогавашни големи – Чърчил, Рузвелт и Сталин.
На тази конференция се утвърждава световния ред, какъвто беше до преизбирането на Тръмп и СВО-то на Путин.
Набързо казвам само две неща.
На тази конференция се е пиело алкохол от сутринта, Чърчил е бил отявлен пияндурник, много е несправедливо да се пропуска тази биографична черта и да се говори за Сталин. Който впрочем е пиел умерено точно защото знае как да пие без да се напива. Чърчил обаче не издържа на великолепните грузински коняци и на руската водка и е ходел перманентно пиян.
Топло посрещане … pic.twitter.com/eCq88vmTC1
— The Sofia Times (@thesofiatimes) February 6, 2025
На тази конференция се задълбочава приятелското отношение между Рузвелт и Сталин, което на всичко отгоре е било естествено. Те са се харесали от пръв поглед и е имало естествено доверие помежду им. Което Англия е направила всичко възможно (и невъзможно) да разбие и унищожи в буквалния смисъл. Чрез клюки, интриги, манипулации и лъжи. Този факт също е изтрит от историята на Ялта 1.0, защото е много, много, много полит некоректен.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
АНАЛИЗИ
Митата на Тръмп удрят най-силно страните от ЕС. Пак ще гледат към руските пазари.
![](https://sofiadailytelegraph.com/wp-content/uploads/2025/02/x25020215093HQ4IOxKWEY.jpg)
Баширов: Митата на Тръмп ударят най-силно страните от ЕС. Сега пак ще гледат към Русия за пазар.
Руския международен анализатор Марат Баширов разглежда ключови геополитически и икономически промени, свързани с политиката на американския президент Доналд Тръмп и влиянието му върху международните отношения, търговията и стратегическите баланси в света.
Промяната в отношенията между САЩ и Русия
Президентите на САЩ и Русия Доналд Тръмп и Владимир Путин
Самият факт, че руският президент Владимир Путин ще проведе (скоро) разговор с Доналд Тръмп, за да обсъдят възможността за диалог по проблемни въпроси, е сериозен пробив в отношенията между двете държави
Баширов посочва, че самият факт, че руският президент Владимир Путин ще проведе (скоро) разговор с Доналд Тръмп, за да обсъдят възможността за диалог по проблемни въпроси, е сериозен пробив в отношенията между двете държави. Това е първа стъпка към стабилизацията на международната обстановка, „прави света една стъпка по-сигурен, макар и само начална, но все пак стъпка“. Според анализатора това е важен ход, тъй като досега политиката на Джо Байдън водеше до засилваща се конфронтация, която можеше да ескалира дори до ядрен конфликт.
Икономическите мерки като алтернатива на военната конфронтация
Вместо пряк военен сблъсък, новата американска администрация под ръководството на Тръмп използва икономически лостове като санкции, мита и търговски войни
Вместо пряк военен сблъсък, новата американска администрация под ръководството на Тръмп използва икономически лостове като санкции, мита и търговски войни. Баширов подчертава, че въпреки трудностите, които тези мерки създават за глобалната икономика, те все пак са за предпочитане пред войната.
Въвеждането на 25% мита върху стоки, превозвани от Канада в САЩ, например, има няколко ключови последици:
– Оскъпяване на тези продукти за крайния потребител в САЩ.
– Намаляване на търсенето на канадски стоки и стимулиране на търсенето на алтернативни местни продукти.
– Производителите в Канада могат да обмислят преместване на производството си в САЩ, за да избегнат високите мита.
– Американският бюджет ще се обогати от събраните мита, докато канадската икономика ще понесе загуби.
– В дългосрочен план това ще доведе до увеличение на работните места в САЩ за сметка на канадския пазар.
Московското сити
Москва вече е свикнала с икономическите санкции и успешно реорганизира икономиката си, но остава въпросът как ще се справят самите западни държави.
Баширов подчертава, че Русия не бива да се притеснява от тази ситуация. Напротив – колкото повече западните страни се карат помежду си по икономически въпроси, толкова по-малко ще бъдат обединени във военнополитическите си решения срещу Русия. Москва вече е свикнала с икономическите санкции и успешно реорганизира икономиката си, но остава въпросът как ще се справят самите западни държави.
Аргументите на Тръмп за търговските мита
Баширов обяснява, че Доналд Тръмп не въвежда тези търговски мита без основателна причина. Основните му аргументи включват:
– Необходимостта от по-строг контрол върху границите на САЩ, за да се спре нелегалният трафик на наркотици и мигранти.
– Желанието да се върне производството обратно в САЩ, което ще доведе до икономически ръст и нови работни места.
Първият аргумент е популярен сред американските избиратели, които смятат наркотиците и нелегалната миграция за сериозен проблем. Вторият аргумент обаче е изключително важен за американския бизнес. Той не е популярен, дори не се разбира от обществото. Тръмп ще подкрепи тези политики с финансови стимули като данъчни облекчения и държавни субсидии. Министерството на търговията на САЩ ще следи за това, търговските мита да не доведат до недостиг на жизненоважни стоки, което би навредило на американската икономика.
Политиката на Тръмп като икономическа революция
Според Баширов икономическите мерки на Тръмп са свързани не само с борбата срещу Китай, но и с противопоставянето му на глобалните капиталистически елити, които водят антиамериканска политика. В този смисъл Тръмп може да бъде разглеждан като революционер
Според Баширов икономическите мерки на Тръмп са свързани не само с борбата срещу Китай, но и с противопоставянето му на глобалните капиталистически елити, които водят антиамериканска политика. В този смисъл Тръмп може да бъде разглеждан като революционер, защитаващ националните интереси на САЩ. Тези идеи обаче не се приемат добре от американските медии и политическия елит, които се опитват да го представят като безумен популист.
Зекърбърг и Мъск
Баширов подчертава, че ако Тръмп е „безумец“, то това означава, че и хора като Илон Мъск, Марк Зукърбърг и хиляди американски предприемачи, които подкрепят Тръмп, също са безумци. Но всъщност тези хора са рационални и прагматични
Баширов подчертава, че ако Тръмп е „безумец“, то това означава, че и хора като Илон Мъск, Марк Зукърбърг и хиляди американски предприемачи, които подкрепят Тръмп, също са безумци. Но всъщност тези хора са рационални и прагматични, а лозунгът на Тръмп „Да направим Америка отново велика“ не е просто предизборен трик, а реална политическа програма, подобна на тази, която Владимир Путин започна през 2007 г., за да възстанови суверенитета и силата на Русия.
Геополитическите ефекти от икономическата политика на Тръмп
Според Баширов най-големите губещи от митническата политика на Тръмп ще бъдат държавите извън Северна и Южна Америка. Европейските страни, които разчитаха на американските пазари, ще бъдат принудени да търсят нови търговски партньори
Според Баширов най-големите губещи от митническата политика на Тръмп ще бъдат държавите извън Северна и Южна Америка. Европейските страни, които разчитаха на американските пазари, ще бъдат принудени да търсят нови търговски партньори. В този контекст Русия и Иран могат да се окажат алтернативни пазари за европейските компании.
Вече се забелязва как италиански, френски и испански производители възобновяват търговските си връзки с Русия, въпреки санкциите. Канадската икономика, от друга страна, е в особено уязвима позиция и Русия няма интерес да развива отношенията си с нея.
Владимир Путин, президент на Русия
За Русия това може да се окаже изгодна ситуация, тъй като разделението между западните страни ще намали единството им във военнополитически аспект.
Марат Баширов заключава, че митническата политика на Тръмп има за цел не само да подобри американската икономика, но и да отслаби конкурентите на САЩ като Китай и ЕС. Въпреки временните икономически сътресения, тези мерки ще принудят бизнеса да се адаптира, намирайки нови пазари и нови пътища за търговия. За Русия това може да се окаже изгодна ситуация, тъй като разделението между западните страни ще намали единството им във военнополитически аспект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
Метресите във властта
-
EXPRESS TV5 months ago
Бесен скандал между Тошко Йорданов и невежата но нагла Лора Крумова разтресе ефира!
-
EXPRESS TV5 months ago
Превземане. Кои са хората на Пеевски в ГЕРБ и БСП, и има ли КОЙ да го спре. Говори Татяна Дончева
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци
-
БЪЛГАРИЯ5 months ago
Поредните истерични брътвежи на Пеевски
-
СЕНЗАЦИЯ4 months ago
За какво ни е ООН, не върши никаква работа, “Генералния секретар”, не вършеща нищо мижитурка
-
АКТУАЛНО4 months ago
„Такива големи загуби немците отдавна не са имали“: Цяла бригада изчезна. Развръзката е близо
-
БЪЛГАРИЯ4 months ago
Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент